cori cori komentáře u knih

Uganda: Znovuobjevená perla Uganda: Znovuobjevená perla Jiří Preis

Kniha s velkými barevnými fotografiemi je rozdělena do 10 kapitol. Vypráví příběhy dětí, které přišly o rodiče kvůli AIDS, pracují v kamenolomu, samy mají děti nebo bojovaly jako dětští žoldáci. Autoři také popisují život v Ugandě, kde je čistá voda vzácnost, a snaží se čtenáře přesvědčit, že jejich finanční pomoc může přinést ugandským dětem vzdělání a tedy i naději na lepší život. Jedna kapitola je věnovaná i objevování pramenů Nilu u ugandských jezer a zápolení cestovatelů Burtona, Spekea a Granta. Zajímavé je srovnání fotografií pánů Hanzelky a Zikmunda a současného stavu.

30.10.2020 3 z 5

Okouzlená Okouzlená Gita Trelease

Autorka namixovala koktejl, do něhož přisypala trochu magie, královský palác ve Versailles, lety balónem, hazardní hry a revoluční rok 1789. Takto pohromadě to celkem funguje. Chudá dívka si hraje na baronku, aby zajistila svou sestru, nakonec najde lásku i naději na lepší budoucnost. Pohádka pro teenagerky. Škoda překlepů.

20.09.2020 3 z 5

Kapry bijem Kapry bijem Andrzej Pilipiuk

Tato sbírka je poněkud slabší, příběhy se opakují. Nejvíc se mi líbila Chaloupka a Zakázka, ve kterých Jakub a Semen zachraňují své spoluobčany.

12.09.2020 3 z 5

Šedá Šedá Dalibor Vácha

Podle obálky jsem si myslela, že se bude jednat o českou verzi avengeres, kdy hrdinové s nadpřirozenými schopnostmi a obepnutých oblečcích s vlajícími plášti bojují proti nepřátelům ČSR, ale spletla jsem se. Ocitáme se v roce 1996, kdy se hroutí Sovětský svaz, rozpadá se EU i ČSFR. Kolem Temelína je šedá zóna a mezi obyvateli se skrývají jedinci nadaní telepatií, telekinezí, pyromancií, levitací apod., po nichž pase tajné oddělení armády již od 50.let, kdy se začali objevovat ve zvýšeném množství, což bylo způsobeno tajnou zbraní, kterou použili nacisté na konci války, aby na našem území zastavili postup Rudé armády. Jedná se akční příběh, v němž hlavní hrdinka zjišťuje pravdu o svém původu a schopnostech. Příběh graduje od masakru v cirkuse až po závěrečné zúčtování. Předpokládám, že bude následovat i druhý díl.
Chudák božský Kája, takový konec si nezasloužil.

30.08.2020 3 z 5

Na vlnách Baltu Na vlnách Baltu Patrick O'Brian

Stephen, Jack a Diana se vrací z Kanady domů, kde se jejich cesty rozcházejí. Jack jede za Sophií a dětmi, Stephen přednášet do Paříže, kde se usadí i Diana, která odmítá doktorovy žádosti o ruku. Oba přátelé se vydávají na nebezpečnou misi do Baltského moře, do dánských vod. Nakonec skončí jako zajatci v Paříži.
Stephen vystupuje jako roztržitý nepraktický vědátor a na druhou strany jako schopný agent. Jack si užije klystýru i kopání únikové chodby skrz latrínu. Nechybí samozřejmě stíhání lodí, dělostřelba a různé tajné triky.
Zajímavý je i doslov redaktora.

26.08.2020 4 z 5

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Vůbec jsem netušila, že tato autorka psala tak děsivé a zneklidňující povídky. Naprosto dokonalí jsou Ptáci, Jabloň i Modré čočky.

17.08.2020 4 z 5

Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí Lucie Seifertová

Vtipné prostorové leporelo zaujme nejen děti, ale i dospělé. Název je trochu zavádějící, protože se nevěnuje českému národu, ale spíše dějinám osídlení české kotliny. Začíná totiž pravěkem, Kelty, Germány, Římany a posléze pokračuje příchodem Slovanů vedených praotcem Čechem.
Líbily se mi přehledy z druhé strany - např.světová náboženství, křesťanské svátosti, čeští světci, umělecké slohy, nejvýznamnější objevy a vynálezy, středověká řemesla, nejúspěšnější čeští sportovci. Oceňuji i informace o důležitých světových událostech.
Škoda, že některá témata byla vynechána. Mrzí mě i četné chyby. Např. defenestrace roku 1618 nebyla druhá, ale již třetí v pořadí, či popisek u obrázku přilbice sv. Václava (je zde uvedeno přilbice sv. Vojtěcha)

03.08.2020 4 z 5

Válečná štěstěna Válečná štěstěna Patrick O'Brian

Příběh navazuje na předchozí díl. Jack a Stephen se s Leopardem vydávají ze Sydney do Jakarty, kde loď určenou už jen k transportům nechávají a vydávají se do Anglie, kde má Jack nafasovat novou loď. Bohužel jejich cesta se dost zkomplikuje, když jdou postupně ke dnu obě lodi, které je měly dovézt domů, a také kvůli válce s USA (Madisonova válka 1812-1815). Polovina knihy se odehrává v Bostonu, v němž se přátelé setkávají s uprchlíky z minulého dílu a Dianou. Poutavé bylo líčení požáru, námořní bitvy i Stephenovy hrátky s francouzskými agenty. Těším se na další díl.

23.07.2020 3 z 5

Pochmurný ostrov Pochmurný ostrov Patrick O'Brian

Jack a Stephen se vydávají na cestu do Botanické zátoky (Sydney) s vězni a špionkou. Cestu jim však komplikuje počasí, černý pasažér, duch, tyfus, nepřátelská loď a ledovec. Po nudném suchozemském začátku nabere příběh vítr do plachet a Leopard o svou kůži bojuje ze všech sil. Oním Pochmurným ostrovem je jeden ze souostroví Kergueleny.

19.07.2020 3 z 5

Zlobí vaše dítě? - Buďte rádi, že nemáte mě! Zlobí vaše dítě? - Buďte rádi, že nemáte mě! Olga Krumlovská

Autorka vypráví různé historky ze svého dětství, dospívání i dospělosti mnohdy spojené s tajemnými a nadpřirozenými jevy.

12.07.2020 3 z 5

Filmové a televizní Chrudimsko Filmové a televizní Chrudimsko Petr Boček

Kniha je přehledem filmů a seriálů (Dobrá voda, Zkoušky z dospělosti, Tvář pod maskou,....), které se natáčely v Chrudimi, a zároveň přináší seznam osobností ze světa filmu a televize, které měly nějaký vztah k Chrudimi (často i vzdálený- např.že zde žil jejich dědeček nebo prastrýc, nebo zde nějaký jejich příbuzný studoval). Druhá část knihy se věnuje filmům a seriálům natáčených v dalších obcích a městech chrudimského okresu a s nimi spjatými osobnostmi. Obrazová příloha téměř žádná - jen černobílé fotky z natáčení filmu Chrudimátor a z besed se známými herci. Pokud hledáte nějaké pikantnosti nebo drby ze zákulisí, musíte se poohlédnout po pamětech herců. Autor sám píše, že kniha má sloužit jako prvotní pramen pro badatelé v oboru.

06.07.2020 3 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Celá lovestory Diany a Matthewa dospěla ke šťastnému konci a velkému odhalení, jak je to s DNA lidí a bytostí. Trochu mi dělalo problémy zorientovat se v tom, kdo je čí pradědeček, strýc, vnuk, bratranec a pod. Musím říct, že se mi víc líbil druhý díl, který se odehrával v minulosti. Syn Benjamin se zde objevuje jako největší nepřítel, který dokonce vraždil panny s čachtickou paní a řádil ve vyhlazovacím táboře Chelmno.

06.07.2020 3 z 5

Poslední palác Poslední palác Norman Eisen (p)

Kniha popisuje budování posledního českého paláce a život jeho tvůrce Otty Petschka a poté klíčové okamžiky československých dějin z pohledu obyvatel paláce - rok 1938 a 1945 očima generála wehrmachtu Rudolfa Toussainta, první tři poválečné roky a Vítězný únor očima amerického velvyslance Laurence Steinhardta, rok 1968 a 1989 z pohledu Shirley Templ Blackové (provokující StB tričky se svými iniciálami STB). Krátké kapitoly jsou věnované autorově mamince Friedě (nar.1924), slovenské Židovce, která přežila holocaust a v roce 1949 se vystěhovala do Izraele a odtud do USA.
Kniha je určena spíše zahraničním čtenářům, kteří neznají české dějiny 20.století. Autor vyzdvihuje úlohu USA při vzniku ČSR v roce 1918, osvobození v roce 1945 a při rekonstrukci demokracie. Velkou roli v knize zaujímají i tzv. pražští flanéři, doteď jsem netušila, že někdo takový existuje.

24.06.2020 3 z 5

Největší trapasy mého života - Skutečné příběhy českých osobností Největší trapasy mého života - Skutečné příběhy českých osobností Richard Sacher

Richard Sacher vydyndal od 25 "známých" tváří (zná někdo tanečníka Sancheze?) jejich rádoby vtipné historky s trapasy. Někdo se pochlubil jednou, další dvěma až osmi historkami (Heidi Janků). Většinou se jedná o příhody se záměnou osob, alkoholové eskapády, zapomnění textu apod. Sám autor se zde prezentuje 20 + 1 trapasem. Nejvíc mě zaujaly historky spisovatelky Olgy Krumlovské.

20.06.2020 2 z 5

Hráč Hráč Iain M. Banks (p)

Můj první příběh ze světa Kultury a četby rozhodně nelituji. Zajímavé téma o střetu dvou diametrálně odlišných společností, který se z hracích desek přenese do reálu. Hlavní hrdina byl hráčský génius, který však netuší, že je jen nastrčenou figurkou ve velké hře.

16.06.2020 3 z 5

Sny o Krkavcích Sny o Krkavcích Carmen Carter

Na Enterprise zaútočí Krkavci, McCoy ztratí paměť a chová se jako 23letý student medicíny. Kirk se však nevzdává, vymýšlí lsti a díky Spockově oběti se podaří zničit Krkavčí hnízdo. Oddechová jednohubka, bohužel s velkým počtem překlepů.

31.05.2020 3 z 5

Bílá Telč Bílá Telč Jan Karel Zamazal

Kniha přináší vzpomínky prvorepublikového učitele Jana Karla Zamazala na Telč, její okolí a jeho učitelské štace. Narodil se roku 1897 a začal učit ještě v dobách monarchie. Vzpomínky jsou psané poetickým jazykem, jímž oslavuje krásy města i proměny přírody během roku. Nechybí ani kapitola o Otokarovi Březinovi (autorovu vzoru) a Nové Říši.Nejvíc se mi asi líbilo jeho dojemné vzpomínání na maminku, babičku a kmotřičku. Kniha má určitě význam pro telčské rodáky, ale běžný čtenář, který Telč nezná, ji asi moc neocení.

29.05.2020 3 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Kniha přináší zajímavý pohled do životního stylu mladých Japonců s jejich proslulou láskou ke kočkám. Satoru je mladík závislý na svém kocourovi, kterému hledá nový domov. Při tom objíždí i s kocourem své kamarády a čtenářovi se odkrývají klíčové okamžiky z jeho dětství a dospívání. Nejvíc mě asi bavily kapitoly vyprávěné z pohledu kocoura.
Doteď si pamatuju hrubku na straně 73 (zemědělské domy mývají problém s hlodavci).

20.05.2020 3 z 5

Diagnóza učitelka 2 - Úča na cestách Diagnóza učitelka 2 - Úča na cestách Gabriela Falcová

První díl jsem nečetla, ale diagnóza učitelka je poněkud zavádějící. Historky, které autorka popisuje, se mohly stát komukoli (popisuje výlet do Drážďan či na muzikál do New Yorku či jazykový pobyt v Anglii - najděte si např. rozhovor Ivany Chýlkové s Honzou Dědkem o jejím jazykovém pobytu). Jediná cesta se školní skupinou deseti dětí je do Londýna. Nenáročné oddechové čtivo na jedno odpoledne. Podle mě by byla vhodnější forma blogů, než tištěné knihy.

08.05.2020 3 z 5

Tři muži proti totalitě Tři muži proti totalitě Václava Jandečková

Autorka píše o odbojové činnosti svého dědečka a dává ji do širších souvislostí v rámci českého protikomunistického odboje a postoje západních mocností. Kromě dědečka jsou dalšími postavami jeho kontakt Josef Hýbler (bývalý pilot RAF - krycí jméno Vašek) a americký diplomat Walter Birge. Dokud dědeček převáděl lidi v rámci své skupiny Cyril, neměl problémy. Když se napojil na pražskou skupinu a začal provádět i zpravodajskou činnost, přestala kvůli velkému počtu zapojených lidí fungovat konspirace, a bezpečnostní komunistické složky díky nastrčeným agentům všechny pozatýkaly. Autorka popisuje i dnes téměř neznámý plán na ozbrojený převrat v Praze (obsazení rozhlasu, věznic, kasáren, ministerstev) na jaře 1949, kdy skupina Bohuslava Hubálka a Miloslava Jebavého chtěla ČSR osvobodit od komunistů.
Kniha je nabitá autentickými dokumenty z odtajněných archívů bezpečnostních složek i soukromými fotografiemi. Škoda, že ti, kteří vězněné týrali a soudili, vyvázli bez trestu.

02.05.2020 3 z 5