Corso Corso komentáře u knih

Stařeček Pagáč vyprávjajú Stařeček Pagáč vyprávjajú Zdeněk Galuška

Najdite si jedno stale miesto v policke, vypliente antikvariaty a zozente si vsetky knihy od Zdenka Galusky a (moj tajny tip), naseho Luda Zelienku. (seriu smiechot, Detviansku naturu). A az budete lezat doma s chripkou, uvidite ze som mal pravdu, su to liecive knizky.

16.06.2020 5 z 5

Chvalozpěv na Leibowitze Chvalozpěv na Leibowitze Walter M. Miller

W.M.Miller je autorom poviedok. Nikdy okrem Leibowitza nevydal uz ziadny iny roman. A aj Leibowitz je kompilacia troch starsich kratsich pribehov. A za tento roman dostal v roku 1961 (ak sa nemylim) Huga. Scifisti vedia. Proste Miller je autorom jedineho uzasneho romanu a koniec. (Tak ako je Midnight Oil kapela jedineho hitu) Necudo ze sa venuje teme post-nuklear-apokalypsy. Pisali sa patdesiate roky a ameriku opanoval strach studenej vojny a neustalej nuklearnej hrozby. Kedy inokedy, a kde inde by taketo nieco vzniklo. Mozno dalsia sanca az po 1986 Cernobylskej udalosti. Napodiv mi pripada ze sa v jadre zaobera skoro rovnakou temou ako Asimova Nadacia. Co sa stane az ludstvo z nejakeho dovodu zabudat na svoje nadobudnute vzdelanie a vedomosti? Az stratime to co formovalo nasu civilizaciu? A Miller dal odpoved. Znova to ostane tak ako v stredoveku, na mnichoch, ktori budu slepo a bez vnutorneho vedenia prepisovat nic im nehovoriace zlomky vedomosti a davat im svoj vlastny, mysticky vyznam? Cez neznale oci hrdinov pribehu sa pozerame na vlastnu minulost, a ako citatela ma bavi objavovat criepky a naznaky nasho sveta. Predstavte si seba ako atlantidana vladnuceho uzasnym silam...(a to este Miller nezil v dobe internetu facebooku a androidu), a vasi pravnuci budu hlupi, zaostali, mnohokrat zmutovani radiaciou. Snaziaci sa pochopit. Proste Miller je autor jedineho skveleho diela. Ludia maju tendenciu skumat v knihe kritiku cirkvi, ja som tam ale zbadal, ake vlastne su postavy svojim sposobom vtipne, karikatury a niekedy sa spravaju ako v groteske. Millerova zakopalipsa (moj vlastny slovotvar na ktory si narokujem autorske prava) a aj nasledne ludske ciny (nechcem spoilerovat preco sme sa dostali tam kde sme...teda oni su), zanechala ludi vo forme deti hrajucich sa na troskach niekdajsieho uzasneho sveta. Urad papeza ostal, ale najspolahlivejsi dopravny prostriedok je maly osol. A cirkev je korab, ktory preplava az do buducnosti, s celou svojou pompou, strukturou, nesuc "pochoden". Miller bol veriaci, dve a dve mu dali styri. Ine katastroficke scenare v neskorsich dielach inych spisovatelov uz nie su take prijemne, cim mladsia kniha, tym temnejsia vizia. Necudujem sa.
Dajte tomu sancu, necaka vas nijaka zdlhava seria a saga, precitate naraz, a ma to uvod jadro zaver. No dobre, jedno pokracovanie by bolo. Miller skoncil v tazkych depresiach a az do konca zivota pracoval pomalicky na pokracovani az kym si nezobral zivot. Terry Bisson pokracovanie dal dokopy a vydal nejak pred rokom 2000.

17.05.2020 4 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

U mna je tato kniha v top desiatke celkovo. Popri klasikach ako Meno ruze, Hlava 22 a podobne. Cital som zatial 3 krat, film Deviata brana som videl asi 5 krat ale je to len strucne vycuc a upraveny ako uz filmy byvaju. Scenar filmu vlastne uplne ignoruje pribehovu linku okolo Dumasa, takze bolo nutne zmenit aj nazov filmu.
Na stenach som svojho casu v izbe mal zavesene reprodukcie ilustracii. Prvy raz som sa dozvedel o fanatikoch, ktori dokazu zasvatit zivot kniham. Vyhadzovat miliony za stare folianty. Kniha je taka vrstevnata a oproti filmu naozaj bohatsia. Budete prekvapeni. Ano a je tu jeden z najsexi zobrazeni diabla v podobe zeny, ale to je len bonus. Keby Perez-Reverte uz ani nic ine nenapisal, u mna sa tymto zapisal do mojej DNA navzdy.
Inak, moja prezivka prameni prave z tohto romanu, nie od toho americkeho basnika. Pretoze aj ja zhanam stare knihy skoro cely zivot :)

30.03.2020 5 z 5

Krutá hra Krutá hra Dan Simmons

Vytunena nabusena "drsna skola". Nie je to Simmons ako ho zvycajne pozname. Skoro by som povedal, ze taky oddych pomedzi jeho 700 stranove rozvlacne diela. A prave taketo knihy byvaju srdcovkami autorov, tie hriechy spachane pomimo, pre osviezenie, pre zmenu. Pre splnenie nejakeho svojho nezabudnuteho predsavzatia. :) Je to tak do extremu vysraubovana drsnarna, ze az hranici v urcitych momentoch s parodiou. Avsak Simmons je spisovatel, ktory dokaze nesklznut do lacneho pulpu. Oproti Kurtzovi su Marlowe alebo Sam Spade taki starsi unavenejsi bratia. Poviem vam, to je niekedy tak prijemny pocit, ked viete ze kniha bude mat 200 stran a bude hotovo. Uvod jadro zaver, fajront. (Viem viem, ma to pokracovania.)

10.01.2020 3 z 5

Židovské anekdoty Židovské anekdoty Karel Poláček

Precitane tuto odtiaaaalto ako volny ebook. Mohlo toho byt viac. Mam rad tieto vtipy. (Poznamka, hoc vcelku inteleguan, trom vtipom som neporozumel. Asi na starie kolena zacinam hlupnut.)

23.08.2019 4 z 5

Lety a pády Lety a pády Vladimír Renčín

Ked lovim v internetovych vodach antikvariatov, vzdy skontrolujem HUMOR, a prihodim si jednu dve obrazkove. Nakoniec su to najvacsie klenoty mojej zbierky. Bez debaty, s trochou smutku konstatujem, ze takyto inteligentny humor sa nejak vytratil. Neviem ako v cechach, na slovensku urcite. Krasne stravena hodina pri listovani touto knihou a salkou kavy.

13.05.2019 5 z 5

Mrtvý z Olivetské hory Mrtvý z Olivetské hory Jaroslav Velinský

Tento treti pribeh sa mi zda vyzretejsi, premyslenejsi ako predosle dva. Vdaka tomu ze sa odohrava v lesoch v uzavretej od sveta odrezanej skupine ludi, posobi skoro komorne. Velmi dobre napisana detektivka, az VELMI DOBRE. Pre mna velke prekvapenie. Slovne postuchovanie hlavnych postav je potlacene trosku do uzadia oproti prvym dvom pribehom, a zrazu je to celkom drsna zalezitost. Uz to nie je vtipny pokus o cesku detektivku ale vyzreta zalezitost. Cital som s potesenim.

16.09.2018 4 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Uzival som si kazdu stranku. Kto ma rad denniky, vyrastal na Dennikoch Adriana Molea, pochopi. Tieto knihy sa citaju lahucko, mate vzdy nutkanie "este jeden den a idem uz zhasnut a naozaj spat". Ale lahke citanie to nie je. V zmysle toho, ze zacnete mysliet na svoju starobu, na svojich blizkych ktori sa raz mozu ocitnut v tejto situacii, na smrt. Hoci hlavne postavy sa s humorom stavaju celom k osudu, lamu sa stale viac a viac. Vravim, za reklamovanou humornou knizkou sa skryva ovela temnejsi pribeh.

20.02.2018 4 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 9 Zaslíbená Země Nezemě 9 Kaiu Širai

Po tom ako v poslednych asi 3 knihach trosku "spadla retaz", konecne zase velka davka tajomna, a aj akcie.

24.01.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pocuvane ako audiokniha. A... dost sa to asi minulo s mojim vkusom. Vobec ma to nejak zvlast nezaujalo. Mozno tieto rodinne kroniky nie su pre mna. Jednotlive postavy su ako zive, to ano, maju vcelku dobre vykreslene svoje osudy, ale mna to akosi nicim nenadchlo. Nemozem si pomoct.

25.04.2021 2 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

"Cmajznuty ebook z netu" (Inak sa k nej tazko dostanete, davno vypredane, v antikoch este nieje) Tak, kniha ktora citatelov jasne roztriedi hned od pociatku. Uz som bol upozorneny ze sa treba prehryzt prvymi no... 200? 280? 300? stranami a bude to lepsie. Akoze neupieram autorovi ze pise putavo. A paci sa mi ze to citatelovi nezjednodusuje. No ja si nemienim stale nazerat na zoznam osob (este ze tam na zaciatku je). Vazne som uvazoval ze si idem pisat poznamky k osobam, lebo ak sa k nim autor vrati po 200 stanach, som v prdeli. No proste ak knihe nemozete venovat plne sustredenie a ist nou plynule a venovat sa jej doslova denne, fajront konecna :) Nevladzem, taketo knihy zo mna vysavaju energiu a neprinasaju mi radost a potesenie z citania. Nehviezdickujem, odkladam. Mrzi ma lebo ma zaujima co bude dalej. Ale zase ked vidim aka je to seria, a ze toto je prva a najtensia kniha zo vsetkych, mamma mia! Nie je natoceny serial?? Balim tabor, hasim ohnisko, idem dalej. Moja momentalna nalada mi nedovoluje citat to dalej, rozumej, ja citam teraz strasne rozdrobene, hladam si chvilky a toto sa tak citat neda. Kym by som sa prehryzal Malazskymi kronikami, dam v klude celu Temnu vezu a Pratchetta komplet :) Pamate zo skoly ako sme sa ucili ze Tolstojova Vojna a mier ma 600 postav. Toto tak strasne nie je, ale tu musite z naznakov skladat a pochopit pozadie, tzv. lore, vojna a mier je jasnacka, vies kde sa odohrava, preco, kedy, na pozadi akych udalosti. Tu musis skladat. Fajn hra pre citatela, ale nie momentalne pre mna.

19.02.2021

Zaslíbená Země Nezemě 2 Zaslíbená Země Nezemě 2 Kaiu Širai

Keby sa castejsie objavovali takto prepracovane scenare! Myslim ze ak sa v mange objavuju taketo pribehy casto, asi to stoji za preskumanie, co vsetko sa v tom japonsku produkuje.

22.11.2020 5 z 5

Osudy zlatých pokladů Osudy zlatých pokladů Milan Vároš

(Male ohliadnutie do minulosti) Knihu som cital ako decko a pozor, je to nebezpecna kniha! Moze z maleho citatela spravit zlatokopa, hladaca pokladov, Indianu Jonesa zahrad, poval a pivnic. :) Ako zo mna. Putavo v nej autor pise historky o hladani Eldorada a podobne uzasne zalezitosti. Je v nej dost obrazoveho materialu a v case ked vysla to bola paradna vec. V antikoch by sa mala dat najst. Aspon sa dozviete kolko legendarnych pokladov este lezi po svete poschovavanych.

27.10.2020

Erínye Erínye Marek Krajewski

Erinye su druhe v serii Edward Popielski. Z mojho pohladu Krajewski davno prekrocil hranice beznej detektivky a ma realie nastudovane tak ze predvojnove obdobie mate ako pred ocami. Natiska sa mi napr. porovnanie s "Panoptikom mesta Prazskeho". Lenze temnejsie. Drsne. Vrele doporucujem vsetky Krajewskeho knihy, pre mna je uz v takej... povedzme top 5 detektivkarov a nemusel napisat ani haldy knih. Erinye su o vrahovi deti. A o komisarovi epileptikovi ktory to dostane jak sa vravi, do pera. Popielski sa k tomu fakt dostane akoby proti svojej voli, a mame zrazu mordkriminalku akych nenajdete vela. Obrovske plus davam za pracu s postavami, figurky ako vystrihnute z tych cias, ale nie len aby zaplnili stranky, su zive, smrdia, vonaju, smilnia, placu za obetami, vrahovia sa nedavaju za mreze ale niekedy sa z pomsty rovno podrezu. Autor svoju predoslu seriu Breslaw ukoncil, to ma mrzelo velmi. Nastastie sa len presunul do Lvova. Inac stiahol som si mapu Lviv 1935, a je to zaujimave hladat domy ulice a tak. Krajewskim neslapnete vedla, ked skusite citat.

15.10.2020 5 z 5

Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Jiří Černý

Lukas Fibrich venoval priprave tejto knihy si hodne casu, studovaniu dobovych realii, fotografiam. Podla mna ak decku (alebo aj sebe), kupite tuto knihu, dozviete sa vsetko dolezite v kocke o danom obdobi. Navyse v peknej komiksovej podobe. Obrazky z dejin su dnes uz taka kultova vec. Prvu knihu ako ucebnu pomocku doniesla na dejepis sudruzka ucitelka, (cca sa pisal rok 1985) a ked som videl tie obrazky na obalke, tuzil som po knihe a cez prestavku som prosil ucitelku ci mi knihu nepozicia domov precitat si ju. Nepozicala. Inac mam doma len tuto "tretiu" cast serie, je asi cas presnorit antiky. Nostalgia je svina.

18.09.2020 5 z 5

Dejiny lesníckeho školstva v Banskej Štiavnici Dejiny lesníckeho školstva v Banskej Štiavnici Viliam Stockmann

Ked som sa o nej dozvedel, musel som ju mat!! Pretoze som sam absolventom stiavnickej lesnickej akademie. Musim uznat ze podrobnejsiu knihu o historii samotneho lesnictva az od cias este pred Mariou Tereziou som v rukach nemal. Hoci to je len uvod publikacie, nasleduje chronologicky rok za rokom opisany osud samotnej skoly. Dokopy na vyse 900! stranach. Luxus. Luxus obrazovy aparat, Uzas, ze sa tam spominam aj ja!!! :) A vlastne tam je spomenuty kazdy jeden absolvent, ucitel, instruktor, riaditelia samozrejme, profesori. (Trosicku mam vyhrady k spracovaniu knihy. Knizny chrbat sa takto nerobi, len dufam ze sa mi po castom listovani nedolame vazba alebo neodtrhne tam kde sa knihy radi trhaju, za predsadkou od obalu.) Treba s nou opatrne, vyslo len 600 kusov.

21.07.2020 5 z 5

Po práci je pořád legrace Po práci je pořád legrace Jakub Šofar

To je tak DOBRE, ze sa tomu dnes uz mozeme len smiat!!!! Ale stvrta kniha je uz o porevolucnom obdobi. Takze nieco az tak na smiech nie je.
Trosku mi vadi ze som si vsetky styri doteraz vysle knihy kupil len ako e-booky, je to trosku nestastny format na taketo citanie v tablete. Inak doporucujem vsetkymi desiatymi. Detom a mladezi pre vseobecny rozhlad, starsim ako odstrasujuci priklad, najstarsim ako kus nostalgie.

13.07.2020 4 z 5

Volanie o pomoc Volanie o pomoc * antologie

Knihy edicie Zenit kedysi v knihkupectve celkom pritahovali fantastov. Zbierka strasidelnych poviedok v slovencine??? Neskutocna pecka a povinnost. Rovnako ako Drakula, Frankenstein. Bezne najdete v antikoch, oplati sa.

03.06.2020 4 z 5

Cesta kolem světa za 80 dní Cesta kolem světa za 80 dní Michael Palin

Koncom 80.tych rokov sa MP rozhodol zopakovat cestu okolo sveta podla Verneovho romanu. A aby to bolo spravodlive, vylucil z moznosti cestovanie lietadlami. A cesta kopirovala pomerne presne cestu Phileasa Fogga. A o tom tato kniha je. Samozrejme je lepsie to vidiet ako dokumentarny cestopisny serial BBC, pre ktoru to samozrejme cele vznikalo. Ono cele to cestovanie je vlastne zlozene z tychto ingrediencii, cesty lodami, cesty vlakmi, prespavanie v hoteloch, obcas vyckavanie na colne odbavenie :)
Knihu som objavil hned ako vysla a dnes som ju cital druhy raz. Cestopisy samozrejme starnu, stavaju sa dokumentom doby svojho vzniku. Je to prijemne svizne citanie a MP ma vela vtipnych a vystiznych postrehov pre ktore sa urcite oplati jeho cestopisy bud vidiet, alebo citat. U nas vysli knizne 4 Palinove cestopisy, jeden mi do zbierky este chyba. Minule som v antiku objavil Kolem dokola, takze preto si to davam teraz postupne cele odznova. Dufam ze Saharu niekde este zozeniem.
Jo a mimochodom... je to o dost lepsie citanie ako verneovka. Palin tam bol, videl, zazil, vie o tom pisat, Verne sedel za oknom, a mal akurat pred sebou atlas sveta. :)

18.04.2020 4 z 5

Uprimne, mam prve styri knihy este ked to zacinalo vychadzat, a potom som s tym uprostred skoncil. Ale ako som uvidel ilustrovane vydanie, neodolal som. To ti je uplne ine citanie. Krasa.

26.12.2019 4 z 5