Crimble Crimble komentáře u knih

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Nezpochybnitelná klasika! Bravurní studie znuděné ženy, která řetězcem zdánlivě drobných provinění a přešlapů zničí život sobě i své rodině. Flaubertova umění se člověk nemůže nabažit.

28.10.2020 5 z 5

Škorpilova škola běhu Škorpilova škola běhu Miloš Škorpil

Mně všecky ty návody na běhání a tréninky přijdou zbytečně komplikovaný, tuhle knihu nevyjímaje. Kdo si dává rozklus 3 km? Kdo si dělá nějaký pyramidový intervaly? Užitečné rady se tam najdou, ale všechno bych radikálně zjednodušil!

23.10.2020 3 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

To byla přeintelektualizovaná fuška. Ale bavil jsme se dobře. Ten sarkasmus a nemilosrdnost mám rád. (audiokniha na Vltavě)

23.10.2020 4 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Nejlepší na této knize je střední hutná část, kdy vrcholí zběsilá hrdinčina hysterie a neschopnost vyrovnat se s manželovou zradou. Tato fáze mne zcela pohltila, ačkoli bylo těžké chápat její impulzivní až excentrické jednání. Závěrečná katarze určitě čtenáře uspokojí, na můj vkus však obsahuje přece jenom jistou dávku zjednodušených klišé.

19.10.2020 4 z 5

Armády noci Armády noci Norman Mailer

Kniha, která má své ojedinělé kouzlo. Tak trochu reportáž, trochu beletrie a různé úhly pohledu se špetkami sarkasmu. Originál!

15.10.2020 4 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Koupil jsem náhodou v náchodském antikvariátu. Pamatuju, jak o tom často mluvli na Svobodný Evropě. Možná tam bylo i čtení na pokračování. Četlo se mi dobře a občas přišla husí kůže, jak mi to skoro až zhmotnilo tu hnusnou dobu. Velmi dobré.

28.09.2020 4 z 5

Na paměť mým smutným courám Na paměť mým smutným courám Gabriel García Márquez

Vyposlechl jsem si jako audioknihu a nebylo to špatný. Trošku těch stařeckých moudrostí a různých klišé o životě, ale bavil jsem se docela dobře.

22.09.2020 3 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Velmi zajímavé! Zub času sice udělal své, ale nepovrchní sonda do umění vládnout v letech minulých je jistě i dnes inspirativní.

19.09.2020 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Bukowski, jak ho máme rádi. Někdy mne trochu děsí. Autentické někdy až za myslitelné hranice.

13.09.2020 4 z 5

Tajemný plamen královny Loany Tajemný plamen královny Loany Umberto Eco

Přelouskával jsem to asi dva měsíce, a ani ke konci se to moc nevylepšilo. Asi nejlepší charakteristikou z mého pohledu je slovo "grafomanství". Citace, ukázky, taková komentovaná a ilustrovaná historie italské i jiné literatury ve všech možných formách. Moc mi to s výpadkem paměti hlavního hrdiny nedrželo pohromadě, a jako druhou charakteristiku bych tu měl "samoúčelnost". Ale knížka je to hezká, to zase jo.

07.08.2020 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Dostal jsem to, co jsem čekal. Postapo jak má být. (poslech audioknihy v podání Norberta Lichého)

30.07.2020 4 z 5

Barva z kosmu a jiné horrory Barva z kosmu a jiné horrory Howard Phillips Lovecraft

Nebyla to totální bomba, ale dobrý! (audio na Vltavě)

07.07.2020 4 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Sice jsem četl Podvolení a Serotonin, a nebyl jsem zklamán, ale až tato kniha ze mne učinila definitivního Houllebecqova fanouška. Má to drive, vtip, drzost, i schopnost drsné analýzy současnosti. Bavilo mne na tom tak moc věcí, samozřejmě v první řadě neomalený vstup persony autora do děje, nebo např. lakonické nepovýšené odstavce ve stylu "rádce spotřebitele".

15.06.2020 5 z 5

Dobrého člověka těžko najdeš (9 povídek) Dobrého člověka těžko najdeš (9 povídek) Flannery O'Connor

Ze začátku jsem si ještě nebyl jistý, ale po dočtení musím konstatovat, že pověsti o mistryni svého oboru, Flannery O'Connor, nelhaly. Prostě skvělé. Pro více podrobnosti si přečtěte další komentáře. Já bych jen opakoval.

09.06.2020 5 z 5

Děkanův prosinec Děkanův prosinec Saul Bellow

Možná trochu nevýrazná kniha, možná trochu nefunkčně rozpolcený děj. Ale vše napravuje Bellowova neodolatelná noblesa. Radost číst ty jeho vycizelované věty! I pro tuhle potěchu ducha rád čtu.

30.05.2020 4 z 5

Šváb Šváb Ian McEwan

Přece jen mi to přijde až moc prvoplánové, i když zábavné a svižné. Od McEwana jsem zvyklý na samé majstrštyky, i proto tentokrát jenom za 3.

22.05.2020 3 z 5

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Povídky převážně o stáří, některé geniální, některé poněkud nudnější. Vysoký standard.

12.05.2020 4 z 5

Prázdniny Prázdniny Jan Balabán

Neveselé povídky o životě, jaký je.

11.05.2020 5 z 5

Rudé paprsky severního slunce Rudé paprsky severního slunce Markéta Hejkalová

Trošku moc postav, některé příběhy nedopovězené, někdy moc klišé. Ale pozornost to udrží, napětí tam je. Abych tak řekl - nebylo to špatné.

27.04.2020 3 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Pro mne to asi není Dostojevského vrchol, ale přesto úžasné dílo. Tolik vášně, víry, pochyb a lásky. Místy snad poněkud grafomanské, i tak je to dílo génia.

27.04.2020 5 z 5