dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Údobí mlh Údobí mlh Neil Gaiman

Výborné jako vždy, opět jsem se dozvěděla hodně o jednotlivých postavách Sandmanova světa.

31.01.2020 5 z 5

Krajina podivných skutečností Krajina podivných skutečností Jiří Suchý

Poměrně rozmanité verše, tematicky i stylově, přesto v nich poznáváme typickou autorovu poetiku. Nepříliš obsáhlá, milá knížka.

18.10.2019 4 z 5

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Typický Lincoln Rhyme. Kniha se výborně čte, postavy jsou sympatické a příběh je velmi napínavý. Na druhou stranu zde najdeme i typické slabiny tohoto cyklu - stále stejnou strukturu příběhu a určitou překombinovanost hraničící s nevěrohodností. Přesto pozitiva pro mne stále převažují a už kvůli starým známým postavám se na každý další díl cyklu stále těším.

29.09.2019 4 z 5

Zeměbouře Zeměbouře Mons Kallentoft

Dobrá detektivka, čtivá a napínavá, psaná specifickým "poetickým" stylem typickým pro tohoto autora. Trochu mi vadila ta extrémní snaha o politickou korektnost a nešvar ( častý u současných švédských autorů) označovat každou druhou postavu za rasistu.

24.08.2019 4 z 5

Posmrtný přístav Posmrtný přístav Patricia Cornwell

První desítka knih z této série byla skvělá, další už podle mne trochu pokulhávají. V tomto díle oceňuji návrat k vyprávění z pohledu Kay, příběh sám mi ale přijde dost překombinovaný a irituje mne (jako už i v předchozích dílech) chování Bentona i Lucy. Takové to podivné mlžení a tajnůstkaření bych pochopila ve vztahu k podezřelým nebo nezúčastněným osobám, ale ve vztahu ke Kay, která s nimi už pracovala na tolika případech, je to vyloženě kontraproduktivní i ohrožující, navíc při četbě už i dost nudné...

28.07.2019 3 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Takové nenáročné, dovolenkové čtení, psané jednoduchým stylem, nicméně příběhy jsou milé a potěší. Typická oddechovka.

27.05.2019 3 z 5

Predátor Predátor Patricia Cornwell

Lepší než předchozí díly,opět více doktorky Scarpettové, vysvětlilo se i Lucyino podivné chování, které mi v předchozích částech vadilo. Samotný příběh mi, hlavně v závěru, přišel nepříliš věrohodný a rozuzlení trochu hektické a málo vysvětlené.

08.05.2019 4 z 5

Stopa Stopa Patricia Cornwell

Lepší než předchozí díl, přesto mi stále vadí změna stylu psaní oproti dílům 1-11. Více se mi líbilo sledovat případy očima Kay. V posledních dílech mi také čím dál více vadí vývoj postavy Lucy, z které se stává poměrně nesnesitelná a nezodpovědná "primadona". Návrat Bentona mi také příliš nesednul, to, jak se ke Kay zachoval, mi připadá velmi nefér a že by se po tom všem k němu chtěla vrátit? Navíc, pokud je Vlkodlak stále na svobodě, nechápu, proč by najednou důvody Bentonova skrývání pominuly? Jinak samotný detektivní příběh byl napínavý a zaujal mne.

25.04.2019 3 z 5

Krajina snů Krajina snů Neil Gaiman

Čtyři velmi rozmanité povídky o Sandmanovi a jako bonusová zajímavost scénář jedné z nich, který pomáhá pochopit, jak vlastně takový komiks vzniká. Kniha mne zaujala stejně jako předchozí díl, určitě pomáhá pochopit Sandmanův svět.

18.04.2019 5 z 5

Moucha Moucha Patricia Cornwell

Tento díl vnímám jako zatím jednoznačně nejslabší z tohoto cyklu. Přechod z ich-formy na er-formu na mne působil rušivě a obtížně jsem si na něj zvykala. Vadilo mi, že je tu Kay spíše okrajovou postavou, chyběla mi ona i její pohled na věc. Události kolem Bentona, tak jak jsou v tomto díle podány, neodpovídají chování Marina, Lucy ani senátora Lorda v předchozích dílech. Závěr byl velmi uspěchaný a překotný. Měla jsem neodbytný pocit, jako by tuto knihu psal nějaký jiný autor než ty předcházející.

13.04.2019 2 z 5

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Neil Gaiman

Vynikající, komplikovaný a spletitý příběh, líbil se mi ještě více než první díl. Těším se na další Sandmanovy příběhy.

21.03.2019 5 z 5

Předmět doličný Předmět doličný Patricia Cornwell

Ještě lepší než první díl, opět drsný příběh, ale velmi napínavý a líbí se mi, jak se postupně seznamujeme s hlavními postavami i jak se rozvíjí dynamika mezi Marinem a Kay.

26.12.2018 5 z 5

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Detektivka bez Poirota i slečny Marpleové, typický příběh hledání pachatele v úzkém okruhu obyvatel jednoho domu.

23.11.2018 4 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Rozhodně zajímavý počin, povídky jsou velmi rozmanité jak tématy (od vztahových přes komediální po sci-fi) tak stylem (novinový článek, klasická povídka, scénář). Nejvíce se mi líbila povídka "Minulost je pro nás důležitá", pěkné byly i ty "nostalgické" a vzpomínkové. Naopak "články" a povídky ze série o dobrodružstvích 4 přátel (let na Měsíc) mi připadaly dost banální. Celkově i literární kvalita jednotlivých textů je poměrně rozdílná, některé se čtou jedním dechem, jiné působí dost amatérsky. Oceňuji nicméně snahu zabrousit do jiné oblasti umění, autorovu patrnou lásku ke starým časům i věcem (psací stroje), originalitu některých námětů... Kniha sice působí místy neuměle, ale celkem sympaticky a upřímně. Nejsem si ale jista, že by našla vydavatele, pokud by se její autor nejmenoval Tom Hanks...

18.10.2018 4 z 5

Z neznámého světa a další příběhy Z neznámého světa a další příběhy Erik Kriek

Krásně graficky provedená kniha, i obálka je malé umělecké dílo. I povídky se mi líbily, je to moje první setkání s Lovecraftem a splnilo moje očekávání.

19.08.2018 4 z 5

Na zimu zavřeno Na zimu zavřeno Jørn Lier Horst

Dobrá detektivka, nejvíce oceňuji vhled do každodenní činnosti vyšetřovatelů a podrobné popisy jejich práce, to bylo velmi zajímavé. Je poznat, že knihu psal bývalý vyšetřovatel. Příběh samotný se mi také celkem líbil, postavy mají potenciál dalšího rozvoje. Je pravda, že styl knihy je spíše "dokumentární" než emotivní, ale myslím, že to nebylo na škodu a kniha se tak alespoň odliší od ostatní severské krimi produkce. Další díl si ráda přečtu.

23.05.2018 4 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Pro mne určitě jeden z nejnapínavějších dílů z cyklu, hlavně scény na lodi. Až téměř do konce bylo obtížné odhadnout, jak příběh dopadne a co se vlastně s lidmi na jachtě stalo.

29.03.2018 5 z 5

Duhové fantazie Duhové fantazie Karel Čapek

Kompletní vydání ranných prací bratří Čapků, ve velmi pěkné grafické podobě s ilustracemi Josefa Čapka a s obsáhlým poznámkovým aparátem. Jedná se o kratší práce velmi rozmanitého stylu i obsahu, některé dávaly smysl především v dobovém kontextu, nicméně se zde už projevuje skvělá práce s jazykem a výrazové bohatství typické pro pozdější díla Karla Čapka. Nemělo by chybět v knihovničce žádného zájemce o Čapkovo dílo.

18.03.2018 5 z 5

Jak jsem již psala u prvního dílu, pár vtipných hlášek se tam najde a na facebooku bych stránku s takovými perličkami sledovala, ale na dvě knihy a za tu cenu je to prostě málo, příliš banální, ve druhém díle už i opakující se, navíc ty tiskové chyby...

02.03.2018 2 z 5

Poslední hodina Poslední hodina Jeffery Deaver

Tento díl zobrazuje nepříjemné leč bohužel aktuální téma migrace. Zajímavostí je přenesení děje do Itálie a tím pádem přítomnost nových postav, velmi mne zaujala i postava samotného Skladatele. Podle náznaků na konci knihy to vypadá, že další díl se bude odehrávat v Praze, což by pro nás mohlo být zajímavé.

03.02.2018 4 z 5