dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Ohnivý anděl Ohnivý anděl Yrsa Sigurðardóttir

Čtivá detektivka, stejně jako předchozí knihy z tohoto cyklu. Prostředí ústavu poznáváme jen ze vzpomínek, takže děsivé mi připadaly spíše popisy postižení některých pacientů. V knize mi ale vadilo několik nedostatečně vysvětlených skutečností, např. všechny popisované události v domě Pésiho matky nelze vysvětlit pouze stavem domu a jejími nervovými obtížemi, zápach v zahradě přece cítili i ostatní lidé včetně Tóry samotné, stejně tak Margeirovo potloukání kolem domu by těžko vysvětlilo Pésiho pozorování ženské postavy, navíc kdo by měl zájem tam "strašit", Margeir nebo Lena k tomu neměli důvod. Nechápu také samotný závěr poslední kapitoly.

01.11.2017 4 z 5

Strážce majáku Strážce majáku Camilla Läckberg

Dobrá a napínavá kniha se starými známými postavami. Přiznám se ale, že už mi trochu vadí stále stejný model příběhu, který se ve všech knihách cyklu v podstatě opakuje. Možná je chyba číst celý cyklus po sobě a bylo by lepší mezi jednotlivé díly vložit jinou četbu...

28.08.2017 4 z 5

Rukojmí Rukojmí Stefanie Pintoff

Vynikající, napínavý thriller. Na úzkém časovém úseku jednoho dne sledujeme snahu vyjednavačky a jejího týmu o osvobození rukojmích. Příběh je spletitý s několika zvraty a překvapivým závěrem, čte se velmi dobře a hlavní hrdinka působí sympaticky a uvěřitelně. Určitě mohu doporučit.

14.08.2017 5 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Spolu s Chesilskou pláží a Sobotou řadím mezi nejlepší McEwanovy knihy. Napínavý, silný příběh, autorův typický "distancovaný", důkladně popisný styl, který vytváří pozvolna houstnoucí atmosféru a pocit, že se "cosi" blíží. Skvělé čtení!

03.08.2017 5 z 5

Veřejná tajemství Veřejná tajemství Alice Munro

Výborné jak je už u této autorky zvykem, pro mne záruka skvělého čtenářského zážitku. Málokdo dokáže tak sugestivně podat i zdánlivě banální příběh a tak působivě předat pocit nostalgie i plynoucího času.

25.06.2017 5 z 5

Poslední deska Poslední deska Andrew Cartmel

Netradiční detektivka nejen pro milovníky gramodesek a jazzu. Líbil se mi autorův vtipný, odlehčený styl i neobvyklý námět. Těším se na další díl.

02.05.2017 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Po výborných prvních dvou dílech byl pro mne tento zklamáním a nebýt součástí série, asi bych knihu odložila nedočtenou. Takto jsem pořád čekala, že se tam přece jen začne vyskytovat Martin Servaz, jeho kolegové a ostatní postavy z předchozích dílů a dočkáme se nějakého detektivního vyšetřování, případně pokračování příběhu Hirtmanna, Marianne a dalších. To se ovšem v jisté omezené míře stane až v samotném závěru knihy, který můj dosavadní dojem přece jen trochu vylepšil, i když i z něj mám rozporuplné pocity. Celkově spíše depresivní psychothriller než krimi, což by mi samo o sobě až tolik nevadilo, ale zde mi ty postavy nějak vůbec nesedly, nenašla jsem si tam nikoho, s kým bych opravdu sympatizovala, postavy v průběhu děje až příliš rychle a radikálně mění své postoje a obecně téma šikany a ponižování nepatří k námětům, které bych při četbě vyhledávala. Snad se příští díl opět vrátí do původních kolejí...

27.03.2017 2 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Zatím jeden z nejlepších příběhů Oldřicha z Chlumu, které jsem četla. Vtipná, napínavá zápletka, román se četl velmi dobře.

13.12.2016 5 z 5

Chrám i tvrz Chrám i tvrz Pavel Eisner

Kniha dnes působí trochu archaicky, ale je to sympatická pocta češtině a její mnohotvárnosti. Autor připomíná řadu dnes už zapomenutých slovíček. Je to ale spíše text k nahlížení či vyhledávání než k souvislému čtení. Alespoň mně se četla dost těžko, a to si třeba Jiráska nebo Raise vychutnávám...

22.09.2016 3 z 5

Poprask v sýrové uličce Poprask v sýrové uličce Robert Fulghum

Kratičké úvahy, historky, myšlenky, postřehy či vzpomínky. Pohodové čtení, občas k pousmání, občas k lehkému zamyšlení. Příjemná oddechová knížka. Jen jsem měla možná vzhledem k pověsti, která autora předchází, trochu zkreslená očekávání a čekala jsem, že se více zasměju.

07.08.2016 4 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Jeden z nejlepších příběhů Oldřicha z Chlumu, které jsem zatím četla, děj je spletitější, napínavý, příjemná oddechová četba.

27.06.2016 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Velmi pěkně psaná klasická detektivka, čtivá, napínavá, autorka nezapře skvělou vypravěčku a nechybí ani její trefné, mnohdy vtipné popisy postav. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, je mezi nimi zajímavá chemie a myslím, že jejich vztah má ještě potenciál dalšího rozvoje. Přestože je román velmi obsáhlý, neměla jsem problém ho dočíst a rozuzlením jsem si nebyla až do konce jistá.

13.04.2016 5 z 5

Koukám a co nevidím Koukám a co nevidím Ivanka Devátá

Velmi vtipné krátké fejetony na nejrůznější témata, dobře jsem se pobavila.

10.02.2016 5 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Dobře vymyšlené detektivní příběhy s propracovanými historickými reáliemi. Oldřich z Chlumu používá chytrých metod, i když v první povídce, kdy by mu mělo být teprve 15 let, uvažuje opravdu neobvykle zkušeně a vyzrále. Stylem se jedná spíše o odpočinkovou, lehčí četbu. Nevím, jaká je cílová skupina čtenářů Vondruškových knih, jestli se jedná primárně o knihy pro mládež, pak je styl odpovídající. Pokud jsou to knihy pro dospělé, pak bych řekla, že přímočarý vyprávěcí styl napovídá, že autor je přece jen spíše vědcem než literátem. Přesto je jeho snaha o popularizaci historie prostřednictvím detektivek sympatická a knihy jsou příjemnou oddechovkou.

31.01.2016 4 z 5

Nevinný Nevinný Ian McEwan

Čtivý, napínavý špionážní román. Bylo zajímavé dozvědět se více o situaci v Berlíně 10 let po válce, je to nepříliš známá problematika. Popisovaný stav připomíná spíše období těsně poválečné, zdá se, že návrat města do normálu trval déle, než by nezasvěcený člověk odhadoval. Spolu s dramatickou situací, která se dále řetězí a v níž se hlavní hrdinové více méně shodou okolností ocitají, je to poutavá četba nabízející i některá dilemata k zamyšlení.

23.01.2016 4 z 5

Zatím pro mne nejlepší z obsáhlejších Murakamiho prací. Sice opět typické náměty pro tohoto autora, ale také velmi čtivé dílo, které jsem si opravdu vychutnala aniž bych měla pocit, že se něco samoúčelně opakuje. Určitě doporučuji nejenom Murakamiho fanouškům. Zároveň velmi zajímavý a nepříliš známý námět japonské okupace Mandžuska za 2. světové války a souvisejících událostí.

28.08.2015 5 z 5

Václav Havel - životopis Václav Havel - životopis Eda Kriseová

Nejde o klasický životopis, ale spíše o vzpomínky Havlovy blízké kamarádky a spolupracovnice. To je pozitivní v tom, že jde o svědectví přímého účastníka událostí a čtenář se dozví řadu informací "ze zákulisí". Zároveň v tom však vidím i nevýhodu, pokud bychom hledali objektivní zhodnocení dané osobnosti. Kniha je v tomto velmi jednostranná, autorka je zkrátka Havlovou jednoznačnou obdivovatelkou a kniha je tak psaná velmi subjektivně, nekriticky a emotivně. Ačkoliv si Havla v mnohém vážím, místy mi to připadalo přece jen už příliš.... Nezasvěcený čtenář by mohl získat dojem, že snad disidenti někde trpěli na mučidlech zcela bez své viny...

26.06.2015 3 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Velmi dobrá detektivka, napínavý, spletitý příběh, který ani chvíli nenudí a svým závěrem přímo nutí k přečtení následující části. Omylem jsem začala tento cyklus 3. dílem, ale neměla jsem problémy s pochopením vztahů a postav. Předchozí dva díly si určitě brzy přečtu. Po vynikajícím seriálu "Bron" autoři opět nezklamali.

19.05.2015 4 z 5

Temná stezka Temná stezka Åsa Larsson

V kontextu severských detektivek průměr, v kontextu cyklu s Rebeccou Martinssonovou zatím pro mne nejlepší díl. Rebecka si mne již získala více než zpočátku, dozvídáme se stále více z její minulosti, oba detektivové jsou také sympatičtí. Rušivě na mne působí "rozháraný" styl psaní, autorka bez upozornění mění postavy, z jejichž perspektivy příběh sledujeme, bez varování přeskakuje ze současnosti do minulosti. Jinak opět velmi drsný příběh se zvrácenými, až psychopatickými postavami.

14.05.2015 3 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Mám Murakamiho moc ráda i s jeho občasnou rozvláčností a podrobnými popisy mnohdy i banálních činností, ale tady už to bylo přece jen trochu moc. Obzvlášť dějová linie Aomame mi ve 3. knize přišla opravdu nudná. Dalo by se říci, že příběh oživoval především Ušikawa. Ani láska mezi Tengem a Aomame mi nepřipadala jaksi přesvědčivá, spíše letitý zvyk se upínat ke vzpomínce na toho druhého než skutečná "jiskra"... V kontextu tohoto autora podle mne slabší dílo, konec celkem uspokojil, ale prokousat se k němu dalo občas zabrat!

01.05.2015 3 z 5