danny_21 danny_21 komentáře u knih

Výplata Výplata Philip K. Dick

Velmi průměrná sbírka Dickových (často) výplodů, paranoidních nápadů. častokrát s nedotaženými konci a mizerným obsahem. Pak jsem jich viděl v lepším průměru ( především ty zaobírajících se timetravellingem - temponautská, Jonův Svět, Snídaně za Úsvitu ) a celkově to vytáhly těsně aspoň pod čistý střed - 45 %

04.03.2021 3 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Další z průměrných sbírek Lovecrafta - jak bývá standardem, nejlepší povídky jsou ty, které se neobírají sněním, vizemi kosmických hrůz a šílených, obludných stvoření, nejlepší hodnotím tu titulní - 55 %

26.02.2021

Povídky s X Povídky s X Herbert George Wells

Zajímavý soubor povídek a nejznámnější autorovy novely. Povidky většinou průměrné, líbily se mi Ostrov Aepyornisuův a Země slepců, které mĕ v prvním případě svou humornou stránkou pobavila a v druhém případě námĕťovĕ zaujala. Jako celek na hranici mezi lepším průměrem a lehkým nadprůměrem - 70 %

26.02.2021 3 z 5

Sedmička Sedmička Miloš Zapletal

Soví jeskyně byla léta mojí nejoblíbenější českou dobrodružnou knihou a i na jejím základě jsem se chtěl dostat k dalším Zapletalovým románům. Stezka odvahy byla taky povedená, takže bez obav jsem sáhnul po vychvalované Sedmičce. Musím upřímně poznamenat, že tentokrát hodnotím vodácké prozření Pajdy/Jonáše v průměru, vadily mi opakující se pády a ponaučení hlavního pachatele a omílání jak každá druhá událost byla to nejlepší co se dalo zažít a zůstane navěky nezapomenuto - 60 %

25.02.2021 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Weirova Robinsonáda na Marsu mě vcelku bavila, dala zavzpomínat na Clarkovský lehounce podobně laděný Měsíční prach. Technické detaily a popisy, jak udělat z prdu kuličku, nedokážu jako průměrné vzdělaný homo sapiens ověřit a bylo jich až moc, nicméně to vyvážila zábavnost, sebeironie a úsilí nejen Marťanovy snahy o přežití, ale i koordinace záchranných akcí na Zemi i pomocné ruky posádky Hermesu. Uvěřitelnost nechám stranou, sám bych asi nedal víc než pár SOLů, a loučím se se závěrečnou větou, která mě rozbila : "Podle všeho smrdím, jako když se skunk vysere na propocené ponožky" - 75 %

22.02.2021 4 z 5

Drasticky děsivý Dexter / Drasticky dojemný Dexter / Dexter v temnotách Drasticky děsivý Dexter / Drasticky dojemný Dexter / Dexter v temnotách Jeff Lindsay (p)

Moc jsem se těšil, až se dostanu ke knižnímu, původnímu námětu mého jednoho z nejoblíbenějších seriálů o podivínském psychopatovi Dexterovi a musím říct, že pan Lindsay nezklamal. Je to čtivé, stále se něco děje v přijatelné délce naporcovaných kapitolách, ale hlavně neobvyklý námět úchylného, krapet sadistického člena Miamské policejní jednotky společně s velkou dávkou sarkasmu dělají z Dextera hodně zajímavou záležitost. Velká porce ze základní osy seriálového příběhu už byla přednesena v úvodní knize, jsem napnutý, co bude s panem Morganem dál - 85 %.

Lindsayův styl se mi dostal pod kůži a pevnĕ se tam společně s Dexterem zakousli. Druhé pokračování je o fous lepší, díky kráječi Dankovi krvavĕjší a vůbec to celé Dexovo lopotĕni nabírá zajímavé obrátky, moc se těším na další cestu s Temným společníkem. Jedinou výhradou na celkové kvalitě je pro mě postava Clutskyho, která se drobném amputačním zarovnáním chová jako hrdina Rodriguezovy série Grindhouse - 90 %.

Třetí pokračování charismatického kráječe Dexe je pro mě trochu zklamání, protože kvalitou nedosahuje předchozích dvou dílů. U mě je to jak nevýrazným záporákem, únavným a úmorným přešlapováním miláčka Dextera na místě a obecně celá zápletka včetně mystického pozadí mě příliš nenadchla, včetně zapojení vyženěných dítek do akce. Alespoň typický cynismus a vtipné hlášky hlavního hrdiny na adresu ostatních smrtelníků zůstaly, přesto to u mě nestačí na nic lepšího než lepší průměr - 60 %, celkově to vidím na hodně solidních 80 %.

19.02.2021 4 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Alkohol je metla lidstva, ale záleží na tom, jak každý nechává sám sebou zametat. Ano, London měl působivé dospívání a prožil za těch pár desítek let svého života mnohé, na co nestačí několik životů, nicméně jeho zpověď/obhajoba mě nijak zvlášť neoslovila. Nejsilnější myšlenkou byla záchrana světa právě tím, že se něžné polovičky postarají o likvidaci alkoholu tím, že dostanou právo volit a tím spasí nejen sebe, ale hlavně všechny pijany ... cheers ! - 55 %

15.02.2021 3 z 5

V hlubinách Loch Ness V hlubinách Loch Ness Steve Alten

Po přelouskání vydaných románů ze série o hladovém megalodonovi, jsem s chutí sáhnul po další Altenově knížce, bohužel se dostavilo velké zklamání. Autorovi nedrží pohromadě prakticky nic - postavy jsou fádní, jejich dialogy a vzájemné vztahy k směšné a nereálně, naroubování příběhu na potomky hrdých skotských reků Wallace a Roberta Bruce a celý kult templářských rytířů střežících relikvii, bych ještě snesl, ale představitele žravé Nessie s hřívou jsem fakt nedával - silně béčková tragédie - 35 %

13.02.2021 2 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Z komentářů příspívatelů by jeden čekal mimořádnou pecku, nicméně po překousání útlé knížečky dospívám k názoru, že jde o nejpřeceňovanější knihu, na kterou jsem kdy narazil. Průměrný, kostrbatý, předvídatelný příběh o nenaplněných snech slabomyslného Lennieho a pečovatelského George končí po konfrontaci s ženským elementem rádoby šokujícím vyústěním to vše zaznamenáno zvláštním jazykem. Ve výsledku bod za splnění restu v rámci klasické literatury, ale nedám víc než 60 %

06.02.2021 3 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

(SPOILER) Mno, tak jsme konečně došli k té tajemné stavbě na průsečíku časů, a já s úlevou říkám konečně, díky sai. Měl jsem obavy po konci toho Zuzančina kousku a potvrdily se v tom, že Steve svůj příběh nedokázal udržet především v postavách, ať už v rámci kladných z ka-tet, kterých se lacině zbavil, tak především záporných - Waltera ( aka R. F. ), nápaditého to manipulátora a ničitele světů, Mordreda, v němž jsem spatřoval potenciál výživné konfrontace, který ve výsledku vyzněl zbytečně, stejně jako jeho Červený fotr jakožto vychvalovaný, obávaný a všemocný bad-ass motherfucker Karmínový Král, vyobrazený jako směšná, bezmocná figurka pouze hrozící výhrůžně pacičkou. Důležitost cesty, nikoliv cíle spíš popírá kvalitu prvních tří a pátého dílu a trochu zakrývá mnou vnímanou Kingovou frustraci z toho, jak ten svůj několikatisíci-stránkový opus s tunami vaty uzavřít s pořádným mind-fuck, který se koná jen částečně v poslední komnatě Temné věže. Jako celek, kde především první čtvrtina byla výborná, dávám do nadprůměru, ale nevěřím, že si to někdy zopakuju - 60 %

03.02.2021 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Počátek u mě vychází o kousek lépe než smrduté Inferno - hlavně tím, že tentokrát profesor není naklonován Jamesem Bondem, těch zvratů v odkrývání hrdinů a padouchů ubylo, stejně tak šifrovaných vzkazů, jak bylo zvykem v dílech předešlých. Ano, jinak to běží v zaběhnutých scénáristických kolejích, které ale s postupujícími díly reznou a nemají čím překvapit. K zápletce mám výhradu hlavně v tom, že si nedokážu představit, že by se představitelé náboženství strachy zhroutili před futurologistikými evolučními "důkazy" miliardáře, které málokdo neočekává ( takže žádný mind-fuck se nekoná ) - a celý ten následný cirkus kolem jsem louskal s úsměvem včetně "šokujícího" tajemství španělského pantatíčka krále. Možná by už stálo zaplout do jiných vod Dane a akademika poslat do důchodu - 65 %

26.01.2021 3 z 5

Tajná ložnice Tajná ložnice Robert Lawrence Stine

Tak až v pátém dílu této edice z Fear Street se podařilo dostat z podprůměru o patro výše a Tajná ložnice v podkroví domu na této báječné ulici nemá pachuť až céčkového braku jako předchozí kousky. Čekám jen, kdy se změní šablona strašené, hysterické středoškolačky vs přízraky nebo psychotici toužící po zmocnění se jejich tělesných schránek - 55 %

26.01.2021 3 z 5

Pekelná třída Pekelná třída Vojtěch Steklač

Tahle partička syčáků Holešovické šlechty a jejich lapálií je prostě další srdcovkou mého dětství a nadčasovou záležitostí. Jako samotný Bořík jsem i já několikrát četl večer v posteli před spaním a představoval si, jaké by to bylo, mít partu jako ti čtyři lumpové. Slovní souboje mezi sebou, učiteli a rodiči byly přednášeny uvěřitelně a s takovým přesvědčivým humorem, že i v dospělosti mi zacukají koutky při vzpomínce souboje se Zátorakama, hru na ťuhýka nebo střety se šplhounem Bohouškem - 85 %

16.01.2021 4 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Šesté putování společnosti Tet za nedostižnou stavbou je v mých očích těžké na hodnocení, je rozpolcené jako ta zbouchnutá Zuzko-Detto-Odetto-Mio dívka, jejíž porodní komplikace s chlapíčkem a konfrontace s mateřským elementálem jsou hlavními náplněmi tohoto příběhu. Ostatní Pistolníci moc prostoru nedostanou a ze Středosvěta se tentokrát zase dostanou do našeho světa, aby jedná polovina pátrala po těhuli a druhá srovnala do latě vlastníka té tajemné parcely v Želví zátoce. Následné setkání Rolanda a Eddieho s "Bohem" stvo(bo)řitelem bylo příjemným překvapením a nejlepší částí, zvlášť pokud spřádač mluvil pravdu ve svých závěrečných vzpomínkách. Snad se dočkáme poctivého, uceleného a smysluplného zakončení, mám trochu obavy z finálního vyústění, ó, Diskordie - 70 %

14.01.2021 3 z 5

Kočovníci severu Kočovníci severu James Oliver Curwood

Další z KODovek, která mě v dětství minula a a věřím, že mít ji přečtenou v té době, určitě by se stala hodně ohmatanou. Curwood má velký dar dát světu divočiny kouzelný nádech a jeden by hned vzal teplé spodní prádlo a vydal se do Kanadské divočiny hledat takové parťáky jako nám představil v knize. Putování a dospívání dvou zvířecích mláďat, která musí čelit nejedné překážce v rámci nekompromisních, ale spravedlivých, přírodních zákonů baví a čas nad příhodami medvědího ale hlavně štěněcího hrdiny uteče jako voda - 75 %

09.01.2021 4 z 5

Čas je ta nejjednodušší věc Čas je ta nejjednodušší věc Clifford D. Simak

Mám pocit, že zatím z toho co jsem od Simaka přečetl, byly nejkvalitnější povídky, jeho románová tvorba mě zatím úplně nenadchla. Nemůžu upřít zajímavost témat, ale samotné zpracování příběhů pokulhává a nemám z nich pocit osudovosti nebo nějakých dramatických okamžiků. Toto dílko potvrzuje pravidlo, tak nějak si plyne postupem času dále, ale osud parírů mi byl šumák stejně jako celé to teologické rozjímání kolem, tohlej je zatím to nejslabší, Cliffe - 45%

08.01.2021 2 z 5

Setkání s tajemnem 2 Setkání s tajemnem 2 Arnošt Vašíček

I v druhém díle se Vašíček opět věnuje záhadným jevům z oblasti parapsychologie - zjevujícím se přízrakům, rozličným výkladům snů, prorockým předpovědím, vidinám, předtuchám apod., tentokrát jsou zdrojem ale především osoby, které pochází z našich luk a hájů a věrohodnost některých "povídaček" vidím s velkou rezervou, i když samozřejmě zastávám názor, že nejsou kolem nás jen věci z masa a kostí a z některých přednesených případů jednoho obejde chlad - 60 %

02.01.2021 3 z 5

Setkání s tajemnem Setkání s tajemnem Arnošt Vašíček

Tentokrát se Vašíček věnuje záhadným jevům z oblasti parapsychologie - zjevujícím se přízrakům, rozličným výkladům snů, prorockým předpovědím, vidinám, předtuchám apod., tentokrát jsou zdrojem ale především osoby, které pochází z našich luk a hájů a věrohodnost některých "povídaček" vidím s velkou rezervou, i když samozřejmě zastávám názor, že nejsou kolem nás jen věci z masa a kostí a z některých přednesených případů jednoho obejde chlad - 60 %

02.01.2021 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Třetí pokračování "geniálního" vyšetřovatele Huntera se nese v duchu předchozích dílů - neobvyklým způsobem zavražděné ženy, úchylný vrah s psychickým traumatem z dětství a kolem poskakující pucflek Garcia a kapitánka vyšetřovatelů, kteří oba rozumu nepobrali. Pro mě už nemá tato série co dál nabídnout, předpokládám, že se další díly budou ubírat stejnou šablonou, takže sbohem Chrisi. A co bylo to ANŽTO, proboha ? - 50 %

31.12.2020 3 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Páté putování Středosvětem zavede poutníky do vesnice Cally, kterou jednou za pár let sužují nájezdy "Vlků", kteří ze záhadných důvodů odnášejí domorodcům děti, respektive jedno z páru dvojčat, které potom vrací použité zpět jako dementní přerostlé trosky. Naštěstí je kousek od stezky Roland a jeho pistolníci, takže spása je nadosah, stačí jen požádat a nechat si ulevit od trápení. Ve vesničce se setkají nejen s dalšími výtvory společnosti Central Positronics, ale také s překvapivým ale Kingovým čtenárům znamým, obyvatel a dalším cestovatelem mezi světy, fotrem Callahanem a některým ostatními, už představenými postavami. No a aby toho nebylo málo, milá Zuzanka má překvápko, které se chystá Steve představit v následujícím díle - kde si ale nemyslím, že bude zpívat veselím :-) Rozhodně o dost povedenější díl než Čarodej a sklo, který kvalitou nakročil zpět k nadprůměru, nicméně si dokážu představit redukci o pár desítek stran a ty archaické račiž a děkovačky na x způsobů bych oželel - navíc mám trochu obavy z toho, jestli se povede uspokojivě tato sága zakončit. "Za nás mluví olovo, pane" - 80 %

28.12.2020 4 z 5