danny_21 danny_21 komentáře u knih

Setkání s tajemnem Setkání s tajemnem Arnošt Vašíček

Tentokrát se Vašíček věnuje záhadným jevům z oblasti parapsychologie - zjevujícím se přízrakům, rozličným výkladům snů, prorockým předpovědím, vidinám, předtuchám apod., tentokrát jsou zdrojem ale především osoby, které pochází z našich luk a hájů a věrohodnost některých "povídaček" vidím s velkou rezervou, i když samozřejmě zastávám názor, že nejsou kolem nás jen věci z masa a kostí a z některých přednesených případů jednoho obejde chlad - 60 %

02.01.2021 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Třetí pokračování "geniálního" vyšetřovatele Huntera se nese v duchu předchozích dílů - neobvyklým způsobem zavražděné ženy, úchylný vrah s psychickým traumatem z dětství a kolem poskakující pucflek Garcia a kapitánka vyšetřovatelů, kteří oba rozumu nepobrali. Pro mě už nemá tato série co dál nabídnout, předpokládám, že se další díly budou ubírat stejnou šablonou, takže sbohem Chrisi. A co bylo to ANŽTO, proboha ? - 50 %

31.12.2020 3 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Páté putování Středosvětem zavede poutníky do vesnice Cally, kterou jednou za pár let sužují nájezdy "Vlků", kteří ze záhadných důvodů odnášejí domorodcům děti, respektive jedno z páru dvojčat, které potom vrací použité zpět jako dementní přerostlé trosky. Naštěstí je kousek od stezky Roland a jeho pistolníci, takže spása je nadosah, stačí jen požádat a nechat si ulevit od trápení. Ve vesničce se setkají nejen s dalšími výtvory společnosti Central Positronics, ale také s překvapivým ale Kingovým čtenárům znamým, obyvatel a dalším cestovatelem mezi světy, fotrem Callahanem a některým ostatními, už představenými postavami. No a aby toho nebylo málo, milá Zuzanka má překvápko, které se chystá Steve představit v následujícím díle - kde si ale nemyslím, že bude zpívat veselím :-) Rozhodně o dost povedenější díl než Čarodej a sklo, který kvalitou nakročil zpět k nadprůměru, nicméně si dokážu představit redukci o pár desítek stran a ty archaické račiž a děkovačky na x způsobů bych oželel - navíc mám trochu obavy z toho, jestli se povede uspokojivě tato sága zakončit. "Za nás mluví olovo, pane" - 80 %

28.12.2020 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Ač nejsem milovníkem veršovaných slov, v případě Káji Erbena je nutné udělat výjimku a uznat, že jeho hororově laděné balady mají hloubku a kvalitu a dotýkají se v podobenstvích běžných lidských trápení - Vodník, Svatební košile, Záhořovo lože. Některé zase tolik povedené nejsou, ale jako celek to vidím na solidních 65 %

26.12.2020 3 z 5

Barva z kosmu Barva z kosmu Howard Phillips Lovecraft

Jedna z těch nejlepších sbírek HPL - díky tomu, že v nich jsou pecky jako Stín z Innsmouthu, Barva z Kosmu nebo Pickmanův model, které jsou v jeho díle tím lepším, zbytek v průměru až podpůrměru - 60 %

24.12.2020 3 z 5

Ledová sfinga Ledová sfinga Jules Verne

Kdo by řekl, že se nám Jules shlédne v Edgaru Allanu Poeovi ? Ledová sfinga je příběhem pátrání posádky lodi goelety Halbrane v mrazivých jižních zeměpisných šířkách po dobrodruhovi Arthuru Gordonu Pymovi, zdánlivě smyšlené to postavě a ostatních trosečnících lodi Jana z Liverpoolu. Nepřekvapí typická Verneovská šablona fantasty s černobílými charaktery, bohužel předvídatelná s neslaným, nemastným završením - 45 %

18.12.2020 2 z 5

Ošklivé káčátko Ošklivé káčátko Hans Christian Andersen

Kdo by se nepamatoval kouzelné pohádky dánského vypravěče Andersena. Ošklivé káčátko je jedna z těch nezapomenutelných - jako dítě jsem ji měl moc rád, v knížce byly krásné ilustrace a samozřejmě se dočkala filmového zpracování od Disneyho - 75 %

13.12.2020 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Pokud patříte ke generaci, pro kterou bylo poflakování se a šmejdění s partou kámošů celé dny venku nutností a kdy průzkumy divočinou a adrenalin při lumpárnách nechyběly, pak se s chutí zavrtáte do oblíbeného křesla a necháte se unášet příběhem, který si ve vysokém standartu mašíruje vpřed. Flashbacky střídané s rokem 1986 a 2016 jsou povedené a mají vždy tak akorát správnou délku, osudová rozhodnutí mají špinavý šmrnc, samotný konec teda úplně neberu, ale budiž. Ať si CJ říká co chce, myslím, že nejsem jediný, kdo cítí inspiraci, kterou autorka nabrala u mnohem prověřenějšího kolegy s perem ( tlusťoch, brejloun a zrzka, pan Halloran, otázky víry .. nebo se pletu :-) ? ). Já byl ale spokojen, takže s autorkou se brzy potkáme - Tajemství jsou prdel - 80 %

12.12.2020 4 z 5

Drood Drood Dan Simmons

Se Simmonsem to začíná být jako na houpačce : jednou nadšení - Terror nebo Černé léto, podruhé zklamání - Děti noci a teď Drood. Z celého toho objemného balíku si odnáším povedenou děsivou vizuální podobu Londýnského Podsvěta se vší tou špínou a pochybnými existencemi, nechuť při louskání stránek, kdy se autor věnoval detailům dramatických děl obou protagonistů a marnému čekání na častější a výživnější konfrontaci s Droodem nebo jinou entitou. Pár dobrých momentů se našlo, ale nedostatky u mě převažují, dokážu si představit redukci na polovinu a mohlo být veseleji, takhle jen za - 45 %

12.12.2020 2 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Kingův návrat do Pistolníkova světa u mě zabodoval a rozhodně spravil pachuť po neslaném nemastném, zato notně pocukrovaném díle předchozím. Tyto 2 příběhy, které Roland servíruje spolupoutníkům, byly povedené - ať už Pistolníkovo pátrání po krvežíznivém měníči nebo Timovo dobrodrúžo, které nastražil nikdo jiný než starý známý R. F. - takhle by to šlo, říkám díky sai Kingu - 80%

11.12.2020 4 z 5

Smrtící povzbuzení Smrtící povzbuzení Nicholas Adams (p)

Tak to vypadá, že moje vzpomínky na tuto edici byly hodně shovívavé a měl jsem zapsaný pocit, že kvalita byla solidní. Jak předchozí 2 kousky tak i tento ale střízlivě nemůžu hodnotit líp jako podprůměrné - ani tento předvídatelný, naivní flák o vraždách na střední a úsměvné sektě flákačských harantů nemá u mě větší ambice než na 40 %

11.12.2020 2 z 5

Na březích Nilu I Na březích Nilu I Karl May

Na březích Nilu / Lovci lidí ve starším vydání ( a celý cyklus v zemi Mahdího ), jsou možná tím nejpovedenějším dobrodružstvím v rámci Orientu či Dalekého Východu, které Carlos předal čtenářskému světu. Kara ben Nemsi effendi se potýká s tlupou lovců lidí obklopen typickými černobílými postavami, tentokrát ale s několika výjimkami - ( nejstatečnější muž svého kmene Selim, u jehož hlášek jsem se místy opravdu bavil, a třeba Otce Pěti set - který mi jako jinochovi objasnil, že baštonáda nemá s jídlem nic společného ) . Akce dostatek, sem tam nějaká ta krev, podávání křesťanského přesvědčení ve snesitelné míře - 70 %

Máhdí II. Máhdí II. Karl May

Máhdí I. Máhdí I. Karl May

Na březích Nilu Na březích Nilu Karl May

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Čtvrté pokračování Rolandova putování za tajemstvím Temné Věže mě příliš nepotěšilo. Kromě částí, které se potýkají s finální rozuzlením Blainova svízele a Kansaského dobrodrúža se starým známým poutníkem mezi světy R. F. ( odbočení do mého nejoblíbenějšího dílka moooc potěšilo ), se velká část totiž věnuje pistolníkově románku s lepou děvou v náctiletém období a růžová knihovna prostě není to, co danny od Steva čeká. Když už minulost, tak si dokážu představit zajímavější příběhy z Rolandovy dospělosti než tento, který až na drobné náznaky nic zásadního v otázkách střelcovy posedlosti, odpovědi nedodal. Tak snad příště lépe - Hromu strom - 65 %

15.11.2020 3 z 5

Nůž Nůž Robert Lawrence Stine

Tento kousek z Fear Street mi v mládí unikl a je nutné říct, že žádná škoda hlavně díky neoriginální zápletce a hysterické hlavní hrdince, která dokáže svým chováním lézt na nervy i otrlým kusům - vůbec mi nejde do hlavy, jak takovou postavu mohl vytvořit spisovatel mužského pohlaví :-). O horor v žádném případě nejde, spíš mdlý thrillereček s mizerným překladem, jehož největší devízou je délka, s odřenýma ušima 2 hvězdy, pamatuju si, že Stine uměl lépe - 30 %

02.11.2020 2 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

S Irvingem budu mít as i problém ... přes nezpochybnitelnou autorovu kvalitu se slovy a práci s květnatým, pestrým jazykem nedokážu úplně vstřebat to, co mi chce sdělit. U Pravidel moštárny mi to ještě fungovalo, ale co týče Garpova světa a jeho bizardního setkávání se se skutečným světem, jak ve smyslu postav, tak samotných jejich osudů, nemohu dát víc než průměr, snad se příště oba potkáme v lepším rozpoložení - 55 %

01.11.2020 3 z 5

Přežít Přežít Piers Paul Read

Zázrak v Andách předkládá příběh skupiny Uruguayců, která dokázala přežít ztroskotání letadla v nepřístupných horách Jižní Ameriky. Těžké klimatické podmínky, vážná zranění a především hlad nakonec porazila touha po životě a neskutečná vůle a odhodlání jak ústřední dvojice vyslaná za záchranou, tak samozřejmě zbytku přeživších v troskách letounu. Možná to nezaujaté popisování autora bylo záměrem jak se syrově snažit čtenářům představit na jedné straně morální zábrany tak i na druhé straně obhajobu logického rozhodnutí vyčerpaných a hladových trosečníků, stejně jako snahu rodičů a úřadů o jejich nalezení - čtenář ale spíš než autorovy kvality hodnotí samotnou neuvěřitelnou událost. Nicméně při představě toho, jak asi reagovali záchranáři a novináři, když poprvé spatřili popisované okolí tragédie v plné "kráse" se jednomu tají dech - 75 %

01.11.2020 4 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Třetí putování pistolníka a jeho nyní už kompletní družiny rozhodně potvrzuje vzestup na křivce kvality této série a já ho vnímám jako nejpovedenější díl celé Kingovy ságy. Prolínání časoprostorů, putování Středosvětem tak chmurně podobnému tomu našeho světu, finální nekompromisní a dech beroucí jízda Ludem, kdy se opět potkáme s tajemným R. F. a několika další detaily Rolandovou posedlostí Temnou Věží. Byl by zázrak, udržet kvalitu i v dalších dílech, zatím drží poutníky Blainova svízel ve své moci a nezbývá než čekat, co bude dál ... "Zatím nashle aligátore ... a taky krokodýle" - 95 %

28.10.2020 5 z 5