danny_21 danny_21 komentáře u knih

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Utopistická vize společnosti, ve které mužské plémě začne vymírat díky novému typu encefalitidy a Venušino pokolení pomalu přejímá vládu nad zdecimovaným světem. Hlavní hrdina vědátor, se snaží vybádat vakcínu, toho času Pod ochranou iternován do tábora Pod dohled (převážně)ženského osazenstva. Zpočátku atraktivní téma s postupem času upadá do úsměvného nadbíhání žen tomuto nadsamci, kterému žádná, byť seberozhodnutější feministka, neodolá a musí po něm tajně toužit nebo veřejně vyjet ... a ten ubohoučký konec - no dávám střed, za pár postřehů a vtipných narážek - 50 %

10.08.2020 3 z 5

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Se Stevem mě ( a hordu dalších ) spojuje vášeň k hororovým filmům, to je fakt, i přesto, že nás odděluje pár desítek let a je jasné, že to co fungovalo na publikum před 70-ti lety už moc nefunguje na mou generaci a je k smíchu otrlé mládeži nového milénia. Nicméně být čtenářem této knihy v 80-tých letech, asi dám Stevovi pěstí za ty spoilery :-) a neubráním se domu, že kniha je na zakázku a jako taková mi přijde dost zbytečná, takže dávám střed za pár tipů a snahou vytesat pomník žánru - 50 %

01.08.2020 3 z 5

Wittgensteinův vražedný komplex Wittgensteinův vražedný komplex Philip Kerr

Tentokrát Kerr představil detektivku, která se zaobírá především filozofickými rozbory násilných činů, motivů pachatelů a jejich myšlenkových pochodů a novým postavením žen ve společnosti coby vyšetřovatelek kriminálních činů. Co ji odděluje od masy ostatních detektivek, jsou vrahovy filosofické úvahy nad vlastním jednáním proložené do kapitol. Samotný příběh u mě příliš nebodoval, v tomto případě jen silnější průměr Philipe - 60 %

01.08.2020 3 z 5

Největší záhady posledních 2500 let Největší záhady posledních 2500 let Walter-Jörg Langbein

Docela povedená sbírka 25-ti záhad, kde každá reperezentuje jedno století , které mají reálný základ, na rozdíl od blábolů a fantazií F. P. Jonese, početně zastoupeného v této edici. Jen nechápu, proč autor mezi tajemné věci zařadil vedle např, Lochnesky, Zimbabwského města či Bonapartovu smrt, bílé koně, oživlé obrazy a jednorožce - 60 %

31.07.2020 3 z 5

Hvězdné spiknutí Hvězdné spiknutí Andreas von Rétyi

No po dlouhé době zajímavější počin v této edici Největších záhad světa, který se opírá o podložená fakta ( většinou ) a přináší známé spekulace. Ale především jde o Egypt, jeho pyramidy, tajemné skutečnosti, náboženství jsou přitažlivým tématem a autor se v této knize věnuje jejich konspirativní vazbě na tajemné Devatero mocných a možnému spiknutí, které odvážně představuje na závěr knihy. Ať si každý čtenář udělá obrázek sám, některé teze a spekulace jsou přitažené za vlasy jiné mohou mít něco do sebe - mně to docela bavilo - 70 %

29.07.2020 3 z 5

Válka klanů Válka klanů V. Mahaněnko (p)

Tak bohužel zakončení Šamanovým putováním Barlionou se moc nepovedlo a nese si sebou pachuť zbytečné knihy, šestá kniha to mohla klidně uzavřít. Celkové vyznění finálního řešení mě hodně zklamalo, stejně jako motiv tahače za nitky ve smyslu vyvolení šamana je trochu na pěst. Navíc si to Mahan tímto dílem prosvištěl bez zaškobrtnutí, pokud existovaly nějaké překážky, hravě je vyřešil a tak nějak mi to celé připadalo jako kniha na zakázku - velké zklamání, doteď mě opravdu bavilo a čekal jsem od završení o dost lepší nářez - 45 %

22.07.2020 2 z 5

Šamanova pomsta Šamanova pomsta V. Mahaněnko (p)

Zajímavá záležitost, která potěšila duši RPG playera, který zamlada kostil krysy, netopýry, gobliny, minotaury a podobné příšernosti ve slavné hérní sérii Might and Magic. Připadal jsem si v Mahan(ěnk)ově světě levelování, sbírání a rozdělování zkušeností, aliancí s ostatními postavami a samozřejmě bojůvek v dungeonech s odolnými bossy - stvůrami, jako ve známé a oblíbené hospůdce. V šestém díle pokračuje Šamanova cesta za tajemstvím Barliony především v odhalováním spiknutí, díky kterému Mahan zažije několik zvratů a často se nachází na scestí, komu vlastně uvěřit, ze všech stran se na něj řítí konspirační teorie. Po konci tohoto dílu jsem vážně zvědavý na to, o co Šaman bude vlastně usilovat, kam sahá jeho motivace a kde skončí(pokud) jeho pouť - 80 %

15.07.2020 4 z 5

Fantom hlubin Fantom hlubin James Rollins (p)

No to by asi ani nebyl Rollins, kdyby kolem pátrání po ztracené civilizaci ( které by určitě stačilo na slušný dobrodružno-mysteriózní příběh ) nenarouboval neuvěřitelně šílené vojenské manévry v Čínských vodách, které předchází úsměvná zápletka s neméně úsměvným motivem vyvolání jaderné války a přitažené teorii o Temné hmotě, sluneční erupci a konci světa a to vše na pozadí rozkvétajícího románku mezi hlavním hrdinou ( příslušníkem SEAL - po kolikáte už .. ? ), který prošel traumatem a lepou vědkyní. Prostě jak Babica - vrazím tam do kotlíku všechno co najdu a nějak to klišé dopadne - 55 %

10.07.2020 3 z 5

Old Shatterhand Old Shatterhand Karl May

Průměrný soubor povídek tentokrát z prostředí savan a prérií, které už byly obsaženy v jiných sbírkách - %

07.07.2020 3 z 5

Dobrodružství v jižní Africe Dobrodružství v jižní Africe Karl May

Další podivnost z Mayova pera o podivném společníku Quimbovi, který byl možná předchůdcem bájného hadžiho Halefa :-) - 35 %

07.07.2020 2 z 5

Old Death Old Death Karl May

Jedná se o část staršího vydání Vinnetoua - Olda se s Old Deathem, neboli Starým smrťákem, seznámí v New Orleansu, když byl zaměstnán jako soukromý detektiv a pátral po uneseném synovi jednoho milionáře. Společně se zúčastnili boje s členy Ku-klux-klanu a později se v Mexiku dostali do centra krvavé indiánské války mezi Komanči a Apači vedenými Vinnetouem. Klasická šablona Mayovského příběhu v čistém středu - 50 %

07.07.2020 3 z 5

Barmské dny Barmské dny George Orwell (p)

S Orwellem je to taky často nahoru nebo dolů a Barmské dny jsou ten spodek. Příběhy britských důstojníků a místních patolízalských nebo intrikářských domorodců v barmské džungli byly místy únavné jako místní klima a má trpělivost byla častokrát na hraně snesitelnosti, dočteno jen z úcty k autorovi - u mě akorát tak střed - 50 %

03.07.2020 3 z 5

Karmadontova šachovnice Karmadontova šachovnice V. Mahaněnko (p)

Zajímavá záležitost, která potěšila duši RPG playera, který zamlada kostil krysy, netopýry, gobliny, minotaury a podobné příšernosti ve slavné hérní sérii Might and Magic. Připadal jsem si v Mahan(ěnk)ově světě levelování, sbírání a rozdělování zkušeností, aliancí s ostatními postavami a samozřejmě bojůvek v dungeonech s odolnými bossy - stvůrami, jako ve známé a oblíbené hospůdce. V pátem díle pokračuje Šamanova cesta za Tajemstvím Barliony v podobných kolejích jako předchozí díly, tzn. v alianci s vylevelovanými spoluhráči, zaučováním učednice Zombie, dobýváním mořských hladin a hlubin a odhalováním spiknutí, kterému jsem dlouho nechtěl věřit, i když bylo očekáváno - no aspoň doufám, že šaman bude kráčet zase chvíli sám. Sice už těch příhodných náhod a pozitivních rozuzlení na první pohled ztracených situací začíná přibývat, ale questy a samotný příběh začínají být zajímavější a propletenější, sakra tohle putování RPG světem mě fakt baví - 80 %

25.06.2020 4 z 5

Bořík, Bohoušek & spol. Bořík, Bohoušek & spol. Vojtěch Steklač

Tahle partička syčáků Holešovické šlechty a jejich lapálií je prostě další srdcovkou mého dětství. Jako samotný Bořík jsem i já několikrát četl večer v posteli před spaním a představoval si, jaké by to bylo, mít partu jako ti čtyři lumpové. Slovní souboje mezi sebou, učiteli a rodiči byly přednášeny uvěřitelně a s takovým přesvědčivým humorem, že i v dospělosti mi zacukají koutky při vzpomínce na jízdu se strýcem Chrobákem, instalatérskou epizodou nebo kvokání hlavního hrdiny - 85 %
Řekl bych že ze všech těch & Spol je ten Bohouškův nejslabší. Celá zápletka a únos třídního šplhounka, který podváděl při sběru mi nikdy nepřišly příliš originální, humor v ní někdy až křečovitý, přesto je to pořád velmi slušný průměr s povedenou partou - 65 %. Tajže dohromady v lehounkém nadprůměru díky Boríkovi - 75 %

25.06.2020 4 z 5

Bohoušek & spol. Bohoušek & spol. Vojtěch Steklač

Řekl bych že ze všech těch & Spol je ten Bohouškův nejslabší. Celá zápletka a únos třídního šplhounka, který podváděl při sběru mi nikdy nepřišla příliš originální, humor v ní někdy až křečovitý, přesto je to pořád velmi slušný průměr s povedenou partou - 65 %

25.06.2020 3 z 5

Egyptské záhady 2. Egyptské záhady 2. Arnošt Vašíček

Z dvousvazkového vydání je druhá část slabší a víceméně se věnuje je spekulacích v Danikenovském duchu. První díl se rozhodně zaobírá zajímavějšími tématy - 45 %

20.06.2020 2 z 5

Egyptské záhady Egyptské záhady Arnošt Vašíček

Tajemný Egypt je tajemným především přítomností samotných pyramid, které jsou jeho největší záhadou. Prozatím nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit původ a účel těchto staveb nemluvě o tom, jakým způsobem byly vůbec postaveny - všeobecně přijímanou teorii o vytěžených blocích kamene za pomocí primitivních nástrojů, stotisícových skupinách dělníků tahajících až několikaset tunové bloky po dřevěných kůlech lany a vršící je do stometrové výšky s matematickou přesností, kdy mezi spáry nelze ani vložit ostří nože, prostě neberu :-) . Vašíček přidává i další záhady ohledně tajemných chodeb, původu božských postav, spekulací o pohlaví Tutanchamóna ( nicméně už vyvrácené genetickými testy ) a další více či méně zajímavé spekulace - 70 %

20.06.2020 3 z 5

Kalibán Kalibán Isaac Asimov

Škoda, že autor nešel víc do hloubky Kalibánova rozhodování v cestě za poznáním - chybělo mi taky víc nekompromisní akce - babrání se ve vztazích mezi dvěmi odnožemi lidské rasy a její absolutní závislosti na robotí přítomnosti i v těch nejintimnějších chvilkách, stejně jako vyšetřovací linka mě moc nebrala, zkušenějšímu čtenáři netrvá dlouho, aby odhalil pachatele zločinu. Solidní lepší průměr, ať už Isaac přispěl byť jen základní myšlenkou, Allen se s tím popasoval slušně - 65 %

15.06.2020 3 z 5

Bořík & spol. Bořík & spol. Vojtěch Steklač

10.06.2020 4 z 5

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

Jacku, musím říct, žes mě posadil na prdel ! Málokdy se stane, že danny nemůže odrhnout oči od řádků a čeká, co se na něj chystá na další straně, v novém odstavci, v další kapitole, autor je obdarován tím mimořádným talentem, o kterém většina jen sní. Výborně zvolená forma ich vyprávění, samozřejmě obsah není lehce stravitelný pro slabší a citlivější povahy a i otrlá povaha nejspíš to všechno vnímá jako David - a říká si : "přestaňte s tím, vždyť ji zabijete, udělejte někdo něco ! " ale přesto je zvědavý, co bude dál ... Ketchum jednoduše dokáže zhmotnit ty nejhorší představy a uskutečnit je, ne jen o nich v náznacích mluvit, bez pocitu, že čtete brak splatteru. Jak jsem byl rezervovaně střízlivý s hodnocením Po Sezóně, tak tady opravdu zasloužená plná palba, na JK jsem narazil právě tady na databázi v doporučence a v tomto případě je jasné, že fičím hledat další kousky, protože autor je kvalitou úplně jinde než většina konkurence - 95 %

08.06.2020 5 z 5