danny_21 danny_21 komentáře u knih

3x Jason Bourne 3x Jason Bourne Robert Ludlum

S velkým očekáváním jsem šel na předlohu mého ( zatím) nejblíbenějšího filmového agenta Jasona Bournea, kterého tak perfektně dokázal přenést na plátno režisérové Liman a především Greengrass. Bohužel knihy trpí tím, že jsou staršího data a tenkrát se holt na špionáž koukalo jinýma očima a dneska naopak ve světě Bondů, Huntů a Bourneů jen nevěřícně koukáme, co všechno je technicky možné - pokud jste jako první viděli zfilmovanou verzi, je možná lepší se knihám vyhnout, pokud nechcete být zklamaní. Základní kostra příběhu amnézie, lokací i Treadstonu vcelku podobná v prvním dílu, další pokračování nemají s filmy nic společného - prostě a jednoduše mi vadilo přílišná vata, úsměvné romantické linka a málo drajvu na špionážní román ... - víc než střed jako celek dát nemůžu ani nechci - 50 %

13.10.2020 3 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

(SPOILER) Druhé pokračování Temné věže zavede Pistolníka před volbu tří spolusouputníků na cestě za svým vytyčeným cílem. Původní nápad se rozjíždí směrem, který mi naprosto lahodí, propojení Rolandova světa s těmi (asi) našimi ač v různých časových linkách je zábavné, napínavé, akční no prostě se čte samo. Jednotlivé charaktery vybraných Eddieho a (O)Detty jsou skvělé napsané a jeden úplně vidí tu trojici na mořském pobřeží, čekající na nekonečné otázky humroidů a chtěl by se přidat do tlupy při putováním za Věží i přes Pistolníkův "láskyplný" charakter. Cesta pokračuje a další díly jsou nevyhnutelně žádoucí ke ztrestání - 90 %

13.10.2020 5 z 5

Smyčka Smyčka Kodži Suzuki

Je potřeba říct, že jsem byl velmi překvapený, jakou cestou se Suzuki v trilogii vydal, vůbec jsem nečekal tenhle "Matrixovsky" laděný odklon od původního thrillerového Kruhu. Pokud to bylo takto původně zamýšleno, klobouk dolů za propracování a naroubování na předchozí události. I když mi tam logicky některé věci trochu skřípaly, ale přesto jsem opravdu nadšený za takový nápad a stěžejní hlavní myšlenku prolínání virtuálního a reálného světa, takže už teď se těším na další Kodžiho kousky a zatím je to pro mě překvapení tohoto toku - 80 %.

09.10.2020 4 z 5

Zpráva o třetí planetě Zpráva o třetí planetě Arthur Charles Clarke

Z těch všech Clarkových povídkových sbírek je tato rozhodně nejkvalitnější a je obsahově ve smyslu titulů povídek totožná se sbírkou Devět miliard božích jmen. Nebudu vypisovat všechny co se mi líbily, protože jich byla naprostá většina, jen vyzvednu samu titulní, Cestu tmou. Stěnu z Temnoty a Záznam. Pro fanouška sci-fi nutnost - 90 %

02.10.2020 5 z 5

První plavba První plavba Herman Melville

(SPOILER) Další kniha Melvilla, tentokrát přiřazená do edice KOD, mě bohužel nijak nenadchla. Popisuje zážitky naivního mladíka, který se v touze po dobrodružství a vidině přitažlivého života námořníka nechá naverbovat jako plavčík a cestuje na obchodní lodi z Ameriky do Evropy kde v bazénu jater potkává zchudlého aristokrata Harryho, kterého přemluví na nalodění na Horala. Interakce se zkušenějšími námořníky jsou místy úsměvná, nicméně osudy Wellingborougha Redburna mě nechávaly víceméně chladným - 40 %

02.10.2020 2 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Po několika letech se znovu vydávám s Pistolníkem na cestu za Temnou věží, sám jsem zvědavý jak dopadne, protože v paměti mi ta sága jako celek zůstala jako nevyrovnaná se několika nezodpověženými otázkami, ale vzpomínám si, že mě nejvíc bavily díly 1-3. První, nejkratší zastavení v Rolandově světě, nabízí spíš krátké ochutnávky z dospívání hlavního poutníka, setkáním s jedním z budoucích tří spolupoutníků a stíháním tajemného muže v černém, oblíbence Věže, až k vzájemnému osudovému rozhovoru ale co se skrývá za střelcovou posedlostí tajemnou "stavbou" a jejím účelem, co je to za svět, ve kterém se děj odehrává a další otázky zatím zůstávají nezodpovězené - 75 %

30.09.2020 4 z 5

Spirála Spirála Kodži Suzuki

Suzukimu se podvedlo výborně navázat na postavy a děj předchozího Kruhu a musím říct, že se mi s tím odklonem od hororu k s spíše sci-fi trefil do noty a pokračování mě bavilo. Celá ta mystika naroubovaná na mutace DNA a geneticko-virologické "pikle" nečekaně cílevědomě precizní Sadako si udržela mou pozornost až k celkem logickému vyústění. Opravdu se těším na zakončení, i když za mě to vypadá, že karty byly rozdány - 85 %

28.09.2020 4 z 5

Černá neděle Černá neděle Thomas Harris

(SPOILER) Harrisova prvotina postrádá osudovost a temnotu Dr. Lectera, víceméně se jedná o tuctový thriller s teroristickou zápletkou - plánovaný atentát v Optimistických Státech z rukou zhrzeného veterána z Vietnamu s podporou militantní Palestinské organizace Černé září, a překazit tyto pletky dostane za úkol major Izraelského Mosadu - za mě lepší průměr - 65 %

28.09.2020 3 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Moje první setkání s vychvalovaným vypravěčem dopadlo uspokojivě - jeho hřbitovní svět s různou sortou nebožtíků a ostatních tajemných bytostí ve mně z počátku vzbuzoval obavu, aby to nesklouzlo do bizáru jak se to často stává u Barkera, ale jeho krajan Neil to dokázal ukočírovat a vykouzlit hezký, příjemný příběh a svou fantazií si mě získal pro další společnou cestu v blízké budoucnosti - 80 %

17.09.2020 4 z 5

Zápas s nebem (1. - 3. díl) Zápas s nebem (1. - 3. díl) J. M. Troska (p)

Druhá Troskova trilogie s další generací potomků slavných inženýrů z minulých děl. Tentokrát se trojice mladíků vydává za mírné asistence mocného kmeta do vesmíru a objevují život a zvyky na nejbližších planetách. Troska se rozhodně svými díly zasadil o popularizaci vědy a zaslouží si své čestné místo stejně jako slavnější kolega Jules a celý cyklus Zápasu s nebem patří k nezapomenutelným dobrodružstvím mého mládí - 75 %

11.09.2020 4 z 5

Vládcové vesmíru Vládcové vesmíru J. M. Troska (p)

Vládcové vesmíru jsou krátkou variací na Troskovu trilogii Zapás s nebem. Čtveřice Čechoslováků se ve vlastní zkonstruované raketě vydá vstříc tajemné souputnici Luně za potlesku všech spřátelených bratrů Slovanů - tentokrát bez dozoru mocného kmeta Nema. Zdánlivě mrtvá družice má obyvatelnou atmosféru a je obydlena inteligentní rasou humanoidů, která přes veškeré vědomosti o původu čtveřice i podivuhodným znalostem nebyla schopna zjistit, že vyslanci Země jsou masožravci a rada Měsíčňanů ty barbary okamžitě vykáže z povrchu "planety".... naivně úsměvné - 45 %

11.09.2020 2 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Těžko říct z hlavy kterého z Kingů pochází námět a hlavní myšlenka, ovšem to je ta povedenější věc na dalším z novějších románů Mistra. Bohužel jsem ale celou knihu čekal ( a že je to porce stránek ) na vysvětlení původu tajemné Femme fatale a jejího účelu, ztrácel se v množství vedlejších postav a celá závěrečná třetina mě příliš nebavila a očekáváné rozuzlení těžko mohlo překvapit. Možná to byla z tátovy strany pomoc potomkovi, možná dědkovi dochází dech v poslední době ... no víc než lepší průměr z toho nevyčaruju - 60 %

09.09.2020 3 z 5

Robur dobyvatel a Pán světa Robur dobyvatel a Pán světa Jules Verne

Další z těch lepších Vernovek bez zbytečné romantiky - trocha vědecko-fantastických záležitostí, lekcí v zeměpise a kurážných hrdinů. I přes ten krásný a revoluční létající prostředek, nejsou bohužel inženýrovy pohnutky a záměry uspokojivě nebo vůbec vysvětleny a tak celé to létající putování kolem světa tak trochu vyzní do prázdna - 55 %.
Pán světa jako volné pokračování Robura Dobyvatele mi přišlo maličko povedenější - pátrání po tajemném čtyřkolém prostředku řítícím se ulicemi, prohánějící lodi/ponorce se po jezerech a netvoru korzujícím vzdušný prostor bohabojné Ameriky pobuřujíce tímto ctihodné občany bylo i díky rozsahu svižné a zábavné. Bohužel pohřbeno závěrem, který z génia vynálezce udělá psychopatického šílence toužícím po vlastní zkáze - 60 %

Pán světa Pán světa Jules Verne

Volné pokračování Robura Dobyvatele mi přišlo povedenější - pátrání po tajemném čtyřkolém prostředku řítícím se ulicemi, prohánějící se lodi/ponorce po jezerech a netvoru korzujícím vzdušný prostor bohabojné Ameriky pobuřujíce tímto ctihodné občany bylobi díky rozsahu svižné a zábavné. Bohužel pohřbeno závěrem, který z génia vynálezce udělá psychopatického šílence toužícího po vlastní zkáze - 60 %

Robur dobyvatel Robur dobyvatel Jules Verne

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Na předlohu Anihilace jsem se po shlédnutí filmu těšil, ale musím říct, že mě svět, mystika a (ne)zákonitosti Oblasti X absolutně nepřišly zajímavé. Autorova fantazie je sice působivá, ale nepřitažlivá, k postavám jsem si nedokázal vytvořit jiný než lhostejný vztah a tak nějak mě to filozoficky minulo, nedokázal jsem se pořádně začíst - 40 %

21.08.2020 2 z 5

Mys hrůzy Mys hrůzy John D. MacDonald

Vůbec jsem netušil, že skvělý Scorseseho film s démonickým Robem de Nirem má předlohu v knižní podobě. Upřímně, filmové zpracování je daleko lepší a pokérovaný a šklebící se Max Cody rozhodně nekompromisnější, MacDonaldova verze nestačí na na víc než lepší průměr, protože i přesto, že se jedná o menší rozsah, nedokázal ve mně probudit obavy o osud Samovy rodiny a závěrečné účtování bylo snadné a odfláknuté - 60 %

12.08.2020 3 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Utopistická vize společnosti, ve které mužské plémě začne vymírat díky novému typu encefalitidy a Venušino pokolení pomalu přejímá vládu nad zdecimovaným světem. Hlavní hrdina vědátor, se snaží vybádat vakcínu, toho času Pod ochranou iternován do tábora Pod dohled (převážně)ženského osazenstva. Zpočátku atraktivní téma s postupem času upadá do úsměvného nadbíhání žen tomuto nadsamci, kterému žádná, byť seberozhodnutější feministka, neodolá a musí po něm tajně toužit nebo veřejně vyjet ... a ten ubohoučký konec - no dávám střed, za pár postřehů a vtipných narážek - 50 %

10.08.2020 3 z 5

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Se Stevem mě ( a hordu dalších ) spojuje vášeň k hororovým filmům, to je fakt, i přesto, že nás odděluje pár desítek let a je jasné, že to co fungovalo na publikum před 70-ti lety už moc nefunguje na mou generaci a je k smíchu otrlé mládeži nového milénia. Nicméně být čtenářem této knihy v 80-tých letech, asi dám Stevovi pěstí za ty spoilery :-) a neubráním se domu, že kniha je na zakázku a jako taková mi přijde dost zbytečná, takže dávám střed za pár tipů a snahou vytesat pomník žánru - 50 %

01.08.2020 3 z 5

Wittgensteinův vražedný komplex Wittgensteinův vražedný komplex Philip Kerr

Tentokrát Kerr představil detektivku, která se zaobírá především filozofickými rozbory násilných činů, motivů pachatelů a jejich myšlenkových pochodů a novým postavením žen ve společnosti coby vyšetřovatelek kriminálních činů. Co ji odděluje od masy ostatních detektivek, jsou vrahovy filosofické úvahy nad vlastním jednáním proložené do kapitol. Samotný příběh u mě příliš nebodoval, v tomto případě jen silnější průměr Philipe - 60 %

01.08.2020 3 z 5