danny_21 danny_21 komentáře u knih

To To Stephen King

Nejobjemnější bibli ( aspoň prozatím ) Stevovy tvorby bych rozdělil na několik částí. Tak za prvé je to fungující mystika děsu ve vizuální podobě zubatého šáši Pennywise v starém dobrém Derry včetně prolínání se jednotlivými časovými údaji, za druhé jako vždy skvěle postavené dětské postavy, kdy si jeden možná přímo přeje být členem party Smolařů a za třetí plynulá linka k dospělým osudům původní partičky. Bohužel co u mě vůbec nefungovalo je celá ta abstraktní mystika nejen kolem podstaty samotného TO, zakousnutého rituálu a radši snad ani nezmiňovat ten dětský grupáč ve stokách, který celé to vyznění vynikajícího námětu a atmosféry pohřbil do kytek a je pro mě symbolem nejzmršenějšího konce, jaký Král postavil ... Mohla to být pecka na úrovni Svědectví, ale takhle "jen" - 80 %

08.06.2020 4 z 5

Studie v šarlatové / Podpis čtyř Studie v šarlatové / Podpis čtyř Arthur Conan Doyle

Legendární detektiv ožívá u dannyho -. samozřejmě kdo by neznal génia dedukce s lulkou a houslemi ať už z filmu či seriálu. Studie v Šarlatové je prvním společným bádáním Sherlocka a Watsona s povedenou zápletkou na téma vendetty proti mormonským bídákům - 75 %
Podpis čtyř je další těch delších novel o tajemném pokladu a nebezpečných protivnících, zamilovaném Watsonovi a kokain šňupajícím Holmesovi - v lepším průměru - 65 %

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

13.05.2020 4 z 5

Sherlock Holmes: Skandál v Čechách | A Scandal in Bohemia Sherlock Holmes: Skandál v Čechách | A Scandal in Bohemia Arthur Conan Doyle

Vtipný kousek, kde nejde příliš o dedukci Holmesovu, ale důvtip a mazanost lepé české děvy - 75 %

13.05.2020 4 z 5

Podpis čtyř / The Sign of the Four Podpis čtyř / The Sign of the Four Arthur Conan Doyle

Jedna z těch delších novel o tajemném pokladu a nebezpečných protivnících, zamilovaném Watsonovi a kokain šňupajícím Holmesovi - v lepším průměru - 65 %

Modrá karbunkule Modrá karbunkule Arthur Conan Doyle

Tři případy populární dvojky odhalující zločiny a záhady, ze kterých je rozhodně Modrá karbankule nejpovedenější - 60 %

Příběhy Sherlocka Holmese Příběhy Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Tak jsem se tedy konečně dostal po filmové a seriálové tvorbě k literární podobě nejslavnějšího mistra dedukce a amatérského detektiva, který strčí do kapsy celý Scotland Yard a na kterého si téměř žádný zločinec nepřijde. Kvalita povídek v této sbírce je kolísavá - od těch nejpovedenějších v podobě Strakatého pásu, Studie v Šarlatové a Modré karbunkule, přes průměrné až k slabým Případu totožnosti a Urozeného ženicha, takže ve výsledku dávám Sherlockovi a parťákovi Watsonovi lepší průměr - 60 %

13.05.2020 3 z 5

Osada Šňůra Osada Šňůra J. M. Troska (p)

Pro mě naprosto neznámá kniha českého Vernea, která se vymyká tradiční autorově tvorbě. V Osadě Šnůra se vypráví různé příběhy účastníků, některé s nádechem dobrodružství, záhad a lidské odvaze - čistý střed - 50 %

30.04.2020 3 z 5

Hrad fantomů Hrad fantomů V. Mahaněnko (p)

Zajímavá záležitost, která potěšila duši RPG playera, který zamlada kostil krysy, netopýry, gobliny, minotaury a podobné příšernosti ve slavné hérní sérii Might and Magic. Připadal jsem si v Mahan(ěnk)ově světě levelování, sbírání a rozdělování zkušeností, aliancí s ostatními postavami a samozřejmě bojůvek v dungeonech s odolnými bossy - stvůrami, jako ve známé a oblíbené hospůdce. Ve čtvrtém díle pokračuje Šamanova cesta za Tajemstvím Barliony v podobných kolejích jako předchozí díl, tzn. v alianci s vylevelovanými spoluhráči a tentokráte odhaluje pravdu o svém šamanství, jak na vdavky a nekromantské tajemství "téměr" vlastního hradu. Sice už těch příhodných náhod a pozitivních rozuzlení na první pohled ztracených situací začíná přibývat, ale questy a samotný příběh začínají být zajímavější a propletenější, sakra tohle putování RPG světem mě fakt baví - 80 %

28.04.2020 4 z 5

Stroj času / Ostrov Dr. Moreaua Stroj času / Ostrov Dr. Moreaua Herbert George Wells

Stroj času je mým prvním setkáním s legendárním autorem - útlá knížečka se čte sama, i po jednom a čtvrt století od napsání je až na pár dnes už neplatných a úsměvných myšlenek je to pořád zajímavé počteníčko, především námětem, o kterém nebudu zastírat, že jsem jeho velkým fanouškem. Jedno je ale jisté, jsem přesvědčen, že lidstvo se rozhodně 800 set tisíc let nemá šanci dožít :-) - 70 %
Je to skoro k neuvěření, že jsem se dostal ke klasickému dílu Wellse až na prahu zralé dospělosti, no ale lepší někdy než nikdy. Na malém prostoru mi byl představen jednoduchý příběh o "genetických" pokusech na ostrově, kde bádá a provozuje svou praxi podivný doktor Moreau se zálibou v mutacích a polidštění božích hovádek. Na tehdejší poměry dílko myšlenkově nadčasové, samozřejmě ve srovnání s novodobými thrillery / sci-fi romány nutně zaostává hlavně kvalitou nabaleného textu, přesto to vidím jako rychlou oddychovku v lehce průměrném hodnocení - 60 %. Jako celek mi to vychází na solidních 65 %

21.04.2020 3 z 5

Ostrov doktora Moreaua Ostrov doktora Moreaua Herbert George Wells

21.04.2020 3 z 5

Lidé konají zázraky Lidé konají zázraky Alan Carter

Tak bohužel v této edici se začíná hemžit, po prvních pár seriózních knihách skutečných záhad, samými fabulátory a podvodníky, kteří si jako alibi dají do předmluvy, že raději změnily jména skutečných osob, aby své bludy mohly prodat za skutečně zdokumentované události … leccos naznačí, že v tomto případě byl autorem předmluvy, kdo jiný než sedmilhář Frank P. Jones - 30 %

20.04.2020 2 z 5

2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány 2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány Arthur Charles Clarke

A.C. Clarke a jeho fascinující a nejznámější dílo o kosmické cestě lidstva za poznáním vlastní minulosti a které se stalo inspirací pro další autory jak knižní, tak filmové v několika podobách. Společně s Stanleym Kubrickem potom převedeno i na plátno a vznikla legenda. Prvotní nalezení monolitu, Davův souboj s Hallem i finální explore cesta jsou velkým zážitkem i po tolika letech - 85 %.
V případě Rajských fontán je příběh zpočátku hodně kostrbatý, události kolem Svaté hory a okolí mě příliš nebraly a s námětem nesouvisely, ale jakmile dojde na začátky realizace transportního zařízení Země-Vesmírný prostor, přichází Clarke, jak ho máme rádi s další průkopnickou, nesmírně zajímavou myšlenkou, sám bych byl tuze zvědavý, jestli se rozháranému multi-kulti lidstvu podaří něco podobného zkonstruovat, to by byl opravdu vrchol inženýrství - 75 %. Takže dohromady mi to vychází na krásných 80 %

20.04.2020 4 z 5

Rajské fontány Rajské fontány Arthur Charles Clarke

20.04.2020 4 z 5

Spratek Spratek Steven Erikson (p)

Pro první setkání s Eriksonem jsem si nejspíš nezvolil tu nejvhodnější knihu, no ale nechtěl jsem začínat těmi ságami a sáhnul jsem kousku s lákající obálku a názvem a dostal jsem tedy jen toho Spratka v podobě nejen názvu kocábky ale především jako představitele "kapitána" Hadriána, který se nemaže s vlastní posádku, třeba i genocidně vyhladí populaci Neptuna, neustále exkrementně hláskující. Nejsem příznivec jak Star Treku, tak parodií ( Hot Shots budiž čestnou výjimkou ) a prokousat se do konce bylo docela dřina, protože jako celek je Spratek pro mě tak na hranici stravitelnosti - pár dobrých frků a narážek s odřenýma ušima stačilo puntík za čistým středem, Martinův Tuf mě bavil daleko víc - 55 %

15.04.2020 3 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Po dlouhé, předlouhé době jsem opravdu nadšený a dávám Královi plnou palbu, už jsem měl fakt docela pochyby o tom, jestli bude schopný se alespoň přiblížit se svým nejpovedenějším peckám. Nebudu zastírat, že se mi námětem cestování časem, alternativními budoucnostmi a paradoxy s nimi spojenými trefil do noty a několikrát jsem se přistihl při zasnění, jaké by to bylo, mít po ruce podobnou králičí noru, ne nutně v Americe 50. a 60. let, které se teda Stevovi povedlo vystřihnout náramně přitažlivě, až jeden skoro cítí tu plnou chuť zázvorového piva. Hlavní linka záchrany JFK se vším tím undercover čmucháním kolem Leeho a jeho oumyslů je chytlavá a držela mě při maximální pozornosti, stejně jako mě veeeeelmi potěšila vedlejší linie s návratem do Pennywisova Derry i samotné povedené zakončení. Musím podotknout, že nesdílím Kingovo až 99% přesvědčení o Oswaldovi jakožto vlku samotáři, vidím to tak na fifty-fifty s tím, že účastníků spiknutí bylo víc, ale tak to už je můj vlastní pohled na věc a jediné dvě věci, které Steva stály stovečku bylo příliš růžové slaďoučké knihovny a podstrkování vlastního politického přesvědčení - howgh - 90 %

14.04.2020 5 z 5

Bezejmenná rodina Bezejmenná rodina Jules Verne

Další z Podivuhodných cest, které mě v dospívání minuly, ale v tomto případě, že nedá úplně hovořit o ztrátě, protože typicky Verneovský vědecko-technický prvek chybí - autor předkládá svůj pohled a francouzskou raněnou pýchu v rámci ztracené kanadské kolonie a tím pádem proklíná britské kořistníky a staví se na stranu vlasteneckého hnutí přistěhovalců. Příběh je plný popisů národnostního cítění a naivních postav, včetně milostného románku a tak jediné co překvapí, je absence happy endu - 45 %

05.04.2020 2 z 5

Tajemství Temného hvozdu Tajemství Temného hvozdu V. Mahaněnko (p)

Zajímavá záležitost, která potěšila duši RPG playera, který zamlada kostil krysy, netopýry, gobliny, minotaury a podobné příšernosti ve slavné hérní sérii Might and Magic. Připadal jsem si v Mahan(ěnk)ově světě levelování, sbírání a rozdělování zkušeností, aliancí s ostatními postavami a samozřejmě bojůvek v dungeonech s odolnými bossy - stvůrami, jako ve známé a oblíbené hospůdce. V třetím díle se Šamanova cesta k mému částečnému zklamání ( tak nějak jsem věřil v menší skupinku nýmandů ) spojí s ostatními velezkušenými hráči a vede k založení vlastního klanu. Sice už těch příhodných náhod a pozitivních rozuzlení na první pohled ztracených situací začíná přibývat, ale questy a samotný příběh začínají být zajímavější a propletenější, sakra tohle putování RPG světem mě fakt baví - 80 %

01.04.2020 4 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Michael Crichton

Povedené pokračování oživlých ještěrů, tentokrát na zdánlivě opuštěné ostrově, kde vynalézavý InGen zanechal velkou část svého dědictví a vytvořil tak legendární Ztracený Svět, který se rozhodne prozkoumat partička vědců v čele se starým známým matematikem Malcolmem a dvěma nadanými juniory. Mně se líbila moc, i přes značnou část vědecko-technických popisů jak z oblasti genetiky nebo mechaniky, naopak v matematikově proslovech a tezích byla spousta zajímavých myšlenek a zubaté akce dostatek, no místy jsem úplně cítil smrdutý dech těch velociraptorů za krkem. Crichton byl ( bohužel ) opravdu výborný autor, škoda, že už nás neobdaří dalšími podobně nápadnými příběhy - 85 %

26.03.2020 4 z 5

Sandokan Sandokan Emilio Salgari

Kdo by nepamatoval uhrančivého Kabira Bediho v seriálu Sandokan, knižní předloha je ale trochu zklamáním, třeba ve srovnání s panem di Ventimiglia. V prvním, nejslabším díle, je hrdinný Sandokan, Tygr z Mompracemu lapen v osidlech lepé děvy, anglické Amazonky, která ho oblouzní svým luzným zjevem a chudák změkčelé Princátko je ochotný vzdát se svého pirátského života, životů svých poddaných tygříků a odejít do důchodu na opuštěný ostrov … ty jo, to byla limonáda první kategorie - 35 %
V druhém díle představil Emilio podobnou nosnou linku jako v prvním - tentokrát se sice lýtka nezapálily Tygrovi z Mompračemu, ale lovcovi hadů Tremaku-Naikovi, který podlehne šarmu britské dcerky v zajetí sektářů, uctívačů byhoně Kálí a rozhodne se ji vyrvat ze spárů jisté smrti obětováním těch fanatických barbarů. Méně limonády, více akce a proto dávám v hodnocení lepším průměr - 55 %
Ve třetím, nejpovedenějším, kousku Sandokan a jeho tygříci pomáhají osvobodit uvězněného Tremal-Naika z uvěznění na ostrově Sarawaku, kde trčí v báni v zajetí rádži Brooka, nelítostného potírače malajské pirátské verbeže. Cílem je doručit sestřenici zesnulé choti Malajského tygra právě do náruče tohoto Inda, který pro ni zahořel v nimulém díle, Ubylo něžnůstek a proto dávám lepší průměr - 60 %. Dohromady mi tato trojdílná sága vychází na čistý střed - 50 %

22.03.2020 3 z 5