DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Tokijský ghúl:re 6 Tokijský ghúl:re 6 Sui Išida (p)

Předchozímu dílu vyrostla obrovská konkurence, co se týče nejlepšího dílu :re. Já ani nemám slov, protože tyhle dvě čísla jsou "ztělesněním" všeho, co pro mně TG je. Skvělé.

- Jestli bych někdy dělal cosplay, vybral bych si právě Černého Anděla Smrti, neboli v japonštině Kuroi Shinigami. Tohle je totiž dle mého názoru nejlepší provedení zevnějšku a badass osobnosti v TG. Docela se mu výzorově i podobám, takže by to nebylo těžký na provedení. =DDD

13.08.2022 5 z 5

Tokijský ghúl:re 5 Tokijský ghúl:re 5 Sui Išida (p)

Dámy a pánové, máme zde adepta na nejlepší díl :re. Zatím. V podstatě nemám, co bych 5. dílu vytknul.
Práce s emocemi - za jedna.
Vývoj postav - za jedna.
Kresba - za jedna
Akce - za jedna.
Ano, zde se mi líbila i akce, sekvence s ní byly konečně nakresleny velice hezky a přehledně, má to hlavu a patu, a v akci samotné cítíte, že opravdu o něco jde. Závěr je napínavý a cliffhanger opravdu vypečený.
- Kidžimu jsem nenáviděl. Dobře mu tak
- Dvoustránka, kde se na konci Haise setkává s Cukijamou je překrásná a doslova z ní vytéká směs emocí. Kdo tvrdí něco jiného, má problém s očima a estetickým cítěním.

10.08.2022 5 z 5

Tokijský ghúl:re 2 Tokijský ghúl:re 2 Sui Išida (p)

Ano, ano... už se ta akce rozjíždí. Jak říká Terva, je to slušný rozjezd a i já doufám, že to sérii zůstane co nejdéle. Příběh se posouvá a začíná být napínavý jak kšandy, ale už se zde začínají objevovat podobné neduhy jako v první sérii - čím víc akčních sekvencí, tím víc chaotické kresby. Jistě, kresba v akčních pasážích má být taková... rozháraná, víte co myslím, ale jenom do té míry, aby to nebyl úplný zmatek na papíře. Právě to autor v první sérii moc nezvládal a první "vlaštovky" onoho problému jsem pozoroval i zde. Ale zatím to není až tak špatný. Na druhou stranu... Tóka Kirišima je kus. Kdykoliv a kdekoliv.
P.S. Haise je taky docela pohledná holka =D

24.07.2022 4 z 5

O nebi / O vzniku a zániku O nebi / O vzniku a zániku Aristotelés

Aristotelés - první vědecký systematik a velká filozofická osobnost. O nebi/O vzniku a zániku je věhlasné dílo, které však pro laického čtenáře pravděpodobně s každým desetiletím stárne tím víc. Pro filozofickou obec je to ale pořád zajímavá práce, zejména díky svojí komplexnosti. Dnes je již většina názorů zde popsaných dáááávno vyvrácena, resp. byli navržené nové modely, proto je možná pro někoho i úsměvné číst aristotelovic "průpovídky". Proto se snažím být v hodnocení objektivní a dávám 3*. Jako filozof oceňuju Aristotelův vlyv a fakt, že se právě tohle dílo stalo kánonem vědeckého a později i náboženského, i když ve značně pokroucené formě, myšlení. Až pokud nepřišli pánové Kopernik a Galilei...
Z pohledu laika to ale může být hodně zastaralé a nudné čtení, když samozřejmě vůbec pochopí o čem to sakra tenhle vousatý Řek psal.

14.06.2022 3 z 5

Konfuciánský ústavní systém: Jak starověká minulost Číny může utvářet její politickou budoucnost Konfuciánský ústavní systém: Jak starověká minulost Číny může utvářet její politickou budoucnost Ťiang Čching

Dávám 5* Nebudu zde zacházet do politiky a porovnávat státní zřízení v Evropě a v Číně. Nebudu ani rozebírat názory a pohledy Ťiang Čchinga, protože by to bylo na dlouho. Hodnocení si z mého pohledu publikace zaslouží už z toho důvodu, že se v nakladatelství Filosofia rozhodli pro vydání pro nás možná docela neznámého, ale v Číně uznávaného filosofa a konfucianistu. Tím i evropští čtenáři, které zajíma asijská kultura a filosofie, mohou nahlédnout do historie, současnosti i možné budoucnosti této obrovské krajiny, která se v posledních 30-40 letech čím dál víc otevírá západnímu světu. Velice proto cením vydání publikace pojednávající o čínské kultuře a politice, a zároveň vydání publikace od jiného čínského myslitele než je Konfucius nebo Lao-c'.

29.04.2022 5 z 5

Nietzsche o ctnosti Nietzsche o ctnosti Jakub Chavalka

Tohle je svazek (speciální vydaní Filosofického časopisu), na který jsem se velice těšil. A je škoda, nebo moje hanba, že jsem se k tomu nedokázal dostat hned po vydání, ale až teď. Nevím co se tehdy stalo, ale nikde nebyly studie "Nietzsche o ctnosti" k dostání.
Teď jsem se nicméně k tomuhle svazku dostal a nemohu jinak, než udělit 5 hvězd. Nietzsche byl filozof, ku kterému můžete mít milion interpretací a pořád budete moci interpretovat dál. Jak sám říkal - všehny věci jsou pouhé interpretace. Zde jde o interpretaci na promluvu "O ctnosti, jež obdarovává" ze Zarathustry. Každá ze studií na to jde trošku jinak, ale všechny jsou inspirativní, argumentačně hezky podložené a navíc se výborně čtou. Jelikož se v akademickém prostředí pohybuju, vím o tom, že v Česku a na Slovensku je mnoho akademiků a filozofů, kteří jsou velké "kapacity" pokud jde o Nietzschovo dílo. Jsem rád, že jsem si mohl číst i studii doc. Aleše Prázného, jelikož jsem měl tu čest sedět na jeho přednáškách, když nás na UPJŠ navštívil.

25.03.2022 5 z 5

Hérakleitos z Efesu: Zkušenost a řeč Hérakleitos z Efesu: Zkušenost a řeč Martin Pokorný

Hérakleitos z Efesu je jedním z nejzajímavějších a nejinspirativnějších myslitelů antického Řecka. Není divu, že k němu odkazují jeho přímí následovníci, stoikové i tisíc let vzdálení filosofové, mezi které řadíme i takové persony jakou je třeba Nietzsche. I já jsem neskonale unešen jeho kosmologií a náukou o věčném ohni.
Tenhle soubor studií na to jde trošku jinak. Samozřejmě všechny texty se točí kolem snahy interpretovat "temného filozofa", nicméně ve většině studií, jak již název napovídá, se autoři uchylují spíše k filologickému a hermeneutickému výkladu Hérakleita, než čistokrevnému filosofickému, resp. metafyzickému objasnění jeho zlomků. Je nám tedy nabídnuta další vrstva možných způsobů interpretací tohoto fenoménu.
Objektivně by si tahle sbírka možná zasloužila lepší hodnocení, ale subjektivně mne neoslovila tak jako třeba práce "Herakleitos z Efezu" J. Špaňára, který nahlíží Hérakleita z více "tvrdší" filosofické perspektivy.

07.03.2022 3 z 5

Vôľa k moci Vôľa k moci Friedrich Nietzsche

Vôľa k moci je súbor zozbieraných spisov z Nietzscheho pozostalosti, ktorý usporiadala a vydala Nietzscheho sestra Elizabeth. Nebudeme sa baviť o tom, ako bolo Nietzscheho dielo zneužívané rôznymi indivíduami (mimo iných aj uvedenou Nietzscheho sestrou). Myšlienka vôle k moci ako taká je jedným zo základných stavebných kameňov Nietzscheho neskorého myslenia a predstavuje jedinečný myšlienkový artefakt filozofie 19. a 20. storočia. Bohužiaľ, celý spis Vôle k moci, ktorý mal byť ďalším veľkým opusom magnum, zostal kvôli autorovmu životnému osudu nedokončený.
Prvý slovenský preklad časti tohto diela priniesol slovenský filozofický velikán T. Münz pod názvom Vôľa k moci ako poznanie. Najnovší preklad z dielne P. Elexovej sa však nezameriava len na otázky vôle k moci z perspektívy poznania, ale pokrýva celú šírku zozbieraných spisov vydaných pod menom Der Wille zur Macht.
Moje hodnotenie 100% hovorí za všetko. Ako človek, ktorý sa Nietzscheho prácou zaoberá pracovne aj záujmovo som len rád, keď sa k tuzemskému čitateľovi dostávajú stále nové preklady a práce zaoberajúce sa týmto jedinečným filozofom.

06.10.2021 5 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Ač jsem hrál první dvě hry ze série Assassin's Creed a sledoval gameplay několika ostatních dílů, vůbec se nepovažuju za fanouška série. Hra dokáže na několik hodin zaujmout a zabavit, ale nikdy jsem do téhle série nepronikl tak jako třeba do Zaklínače. Tak jsem si říkal, že možná bude kniha lepší a přinutí mě stát se opravdovým fanouškem. Bohužel, byla přinejlepším stejná než herní předloha, možná i o něco horší.
Je to takové nemastné-neslané, pořád stejné, za celou dobu jsem se nemohl pořádně dostat do děje, prostě to nešlo. U Renesance se moc nepovedlo provést herní příběh do knižní podoby - některé videohry by zřejmě měli zůstat hrami a nemělo by se tlačit na prodeje skrze tenhle "vedlejší" segment.
Další díl si už asi nekoupím, i když co se týče her, jsem měl raději Altaira než Ezia... :/

19.07.2021 2 z 5

Tokijský ghúl 14 Tokijský ghúl 14 Sui Išida (p)

Tohle bylo zakončení, jaké bych asi u TG čekal a jaké téhle sérii sedí. Ano, čtu to v době kdy se druhá série, tedy :re několik měsíců vydává a prodává, ale stejně je závěr takový, jako bych osobně s přihlédnutím k ostatním dílům čekal - tedy otevřený, byť velice solidní. Hele, já vím, že spousta anime/manga fanoušků dodnes pořád TG nakládá, jak je ta série nepovedená a jak ani sama neví co vlastně je. Já jsem ale (jak od anime, tak od první série mangy) dostal, přesně to, co jsem chtěl - zábavu. A to je to podstatný. Celá série mě (s výjimkou jednoho-dvou dílů) neskutečně bavila, pomalejší kecací scény byly emotivní, akce povedená, kresba občas v akčních sekvencích ujížděla, ale pak to hned napravila opravdu nádherní scénou přes dvě stránky, nebo neskutečně vyvedenou podobou té-které postavy.
Abych se zde ale zbytečně nerozplýval nad celou sérií. Akce na každým rohu. Spousty raněných, mrtvých, ale i motivovaných. Zde vyvstává ve čtenáři ten problém a sice komu fandit. Lidem - ÚPG, kteří by měli být v podstatě klaďasové, nebo ghúlům, zabijákům, kolem kterých se celý příběh točí, ale my jsme poznali i jejich kladné stránky a hlavní postava Kanekiho je tím našim MC-čkem, jenž je zkoušený osudem a fackován z každé strany, protože ne vždy se mu daří ochránit ty, které miluje. Je to dilema. Na jedné straně nekompromisní Arima, na druhé Kaneki-kun. Já říkám, proč ne fandit oboum?! :D Vždyť jde hlavně o to, užít si příběh.
Už se těším na :re.

13.06.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 13 Tokijský ghúl 13 Sui Išida (p)

Je to tady! (Ne)šťastná 13 je další vynikající díl. Jedeme do finále, kde si svoje síly a schopnosti změří ÚPG a ghůlové z 20. okrsku. Už se nemůžu dočkat až na scénu nastoupí Arima. Nějak si od minula pořád nemůžu zvyknout na "chvilky poezie", ale jinak... paráda.

11.06.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 12 Tokijský ghúl 12 Sui Išida (p)

Skvělý! Jedna, dvě části to bylo takové "meh", nicméně naposledy se to opět rozjelo a číslo dvanáct i se svou krásnou obálkou dokazuje, že jde o velice dobrou mangu.

11.06.2021 5 z 5

Ranní červánky: myšlenky o morálních předsudcích Ranní červánky: myšlenky o morálních předsudcích Friedrich Nietzsche

Ranní červánky osobně považuji za poněkud přechodový text. Na tom ale není nic špatného. Nietzsche zde načrtává základní teze, kterými se bude zabývat i v pozdějších dílech, nicméně Červánky jako celek zřejmě nedosahují stejnou kvalitu jako autorův opus magnum - Tak pravil Zarathustra, nebo provokativní Soumrak model, resp. Antikrist. Nietzsche se zde zabývá morálkou, morálním puzením a hodnotovými, resp. hodnotícími soudy. Zajisté důležitý spis autorova "pozitivistického" období.

30.05.2021 4 z 5

Atlas živočíchov Atlas živočíchov Inna Borisovna Šustova

Aj tento atlas som po rokoch našiel pri upratovaní. Áno, kedysi som tieto atlasy, resp. encyklopédie kupoval (teda kupovali mi ich rodičia) a čítal takmer neustále. Podobne ako Obrazový atlas dinosaurov, to už dnes z obsahového hľadiska asi nie je bohviečo, ale je to predsa moje detstvo. Zo sentimentu teda 4*.

30.05.2021 4 z 5

Tokijský ghúl 11 Tokijský ghúl 11 Sui Išida (p)

Po nevyrovnané a ne moc dobré desítce, se všechno vrátilo do starých kolejí. Manga s číslovkou 11 se četla krásně, nechyběli napínavé sekvence i chvíle oddechu plné emocí. Příběh je čím dál zamotanější. Dovídáme se, že každá z postav sebou nese určitá tajemství a tíhy z minulosti. To platí jak pro ghúly, tak pro "holubice" z ÚPG.
Kresba je v tomhle díle typická pro TG sérii - občas (hlavně v akčních sekvencích) docela nepřehledná, jindy opravdu nádherná.

P.S. Kaneki v kakuja módu je i přes svou šílenost kurňa badass.

29.05.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 10 Tokijský ghúl 10 Sui Išida (p)

Bohužel, i já jsem nucen udělit jenom tři hvězdy. Desítka je velice nevyrovnaná. Kvalita jednotlivých kapitol kolíše, nová postava - Naki, zatím hraje roli pouhého idiota, děj se nijak zvlášť neposouvá, tedy kromě toho, že všichni konečně našli doktora Kanóa, aleluja! - no a co teď jako?
Kresba stejná jako příběh, tu hezká, tam zase totálně zmatená a odfláknutá, jakoby s prominutím jenom někdo vyblil inkoust na papír. Nahoru, dolů, tak bych tenhle díl popsal. Příslibem do dalšího dílu je závěr a Kanekiho kakuja.

28.05.2021 3 z 5

Obrazový atlas dinosaurov Obrazový atlas dinosaurov William Lindsay

Nájdené počas upratovania skrine. Otvoril som ju a vyvalila sa na mňa hromada spomienok. Hneď som si ju musel po dlhých rokoch prelistovať. Obrazový atlas dinosaurov je jedným slovom detstvo.

26.05.2021 4 z 5

Být místem Bytí Být místem Bytí Jiří Michálek

Být místem bytí jsou tři relativně krátké články k pracím M. Heideggera, věnující se vysvětlení rozdílů v chápaní "pobytu" před "obratem" a po něm. Zajímavý je hlavně třetí příspěvek pojednávající o jevu, jenž Heidegger označil jako das Gestell.

18.05.2021 4 z 5

Tokijský ghúl 9 Tokijský ghúl 9 Sui Išida (p)

TG 9 je docela uvolněný díl. Není zde v podstatě žádná akce. Po dvojičce akcí napěchovanejch dílů se však něco podobného dalo čekat. Série (jakákoliv) nemůže pořád jet do plnejch a bušit do čtenáře akční sekvence. To by pak ztratila na zajímavosti. Čeho se zde dočkáte jsou spousty rozhovorů, nováček ve sboru ÚPG, vysvětlování situace, nastínení konzekvencí po předešlých událostech a množství scén, které fungují jako předěl mezi tím, co je za námi a co se ještě jenom chystá. Kaneki taky konečně vypadá k světu.
Byla tedy devítka slabší než předešlé díly? Nooo, o trošku asi jo. Rozhodně však nejde o vyloženě špatný díl. Pořád nechápu co tuzemští fanoušci anime a mangy mají s tím, že TG je odpad a ani neví co vlastně je. Já jsem se totiž hodně bavil u anime a bavím se i u mangy. Čtyři fláky si TG 9 z mého pohledu zaslouží.

10.05.2021 4 z 5

Tokijský ghúl 8 Tokijský ghúl 8 Sui Išida (p)

Ne tak krvavé a drsné jako poslední díl, ale co se týče kvality, je to v podstatě 7 verze 2.0. Máme zde hned několik flashbacků, které hezky doplňují příběhové pozadí Tóky/Ayata a Jednooké Sovy. I proto je osmička pomalejší díl. Kaneki, aby mohl ochránit své nejbližší, musí učinit nepříjemné rozhodnutí. ÚPG i parta z Anteiku slaví relativní úspěch, nicméně v pozadí se odehrává mnohem větší a hrozivější plán ghúlů z Aogiri. Osmá manga tak končí přesně tam, kde končila první sezona anime inkarnace.

17.04.2021 5 z 5