ddkk ddkk komentáře u knih

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Knížku jsem dostala od mamky kdysi pradávno k vánocům a obrečela jsem ji. Pak ji zdědila moje dcera a byla na tom podobně...Tohle je téma, o kterém by naše děti měly vědět. Knížka je navíc citlivě napsaná pro křehkou skoro ještě dětskou duši, která se může vžít do pocitů hlavní hrdinky a prožít s ní všechny ty hrůzy i to výjimečné štěstí na závěr...Výjimečná a pravdivá kniha. Doporučuji.

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Četla jsem před léty - velmi poučné, dnes snad už není potřeba, aby se z podobných knížek stala povinná četba...doporučuji

13.11.2017 4 z 5

Cibuloviny - nejkrásnější druhy a odrůdy Cibuloviny - nejkrásnější druhy a odrůdy Katharina Adams

Výborná kniha pro ty, kdo mají rádi hlavně jarní kytky a mají je kam zasadit...

13.11.2017 5 z 5

Popínavé rostliny - inspirace pro vaši zahradu Popínavé rostliny - inspirace pro vaši zahradu David Gardner

Protože mám zahradu a mám ráda takový ten anglický šmrnc se spoustou popínavek, zákoutí, laviček a altánků, mohu tuto knížku směle podobně orientovaným čtenářům vřele doporučit.

Kniha třesků a plesků Kniha třesků a plesků Edward Lear

Úžasný lék na blbou náladu - kdekoli v knize s Mikulkovými ilustracemi otevřete, tam najdete neuvěřitelně vtipné byť mnohdy úplně nesmyslné veršovánky (pardón - limeriky!). Miluji například "neklusavého" medvěda (Byl jeden dědeček v Szegedu, který jel na starém medvědu. Když se ptali: Kluše? Odpověděl suše: Je z rodu neklusavých medvědů) nebo "kanibalku" z El Pasa (Byl jeden starý muž z města El Paso, pomáhal manželce dusiti maso. Stalo se časem, že spletla s masem starého muže z El Paso). A to vše díky skvělému překladu Antonína Přidala. Mimochodem, hra Divadla na provázku (nyní Husa na provázku), která se jmenovala Příběhy dlouhého nosu vlastně sestávala výhradně z Přidalem přeložených limeriků Edwarda Leara.

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leo Rosten

Už jsem knihu - spíše české překlady knihy - hodnotila u verze přeložené Antonínem Přidalem s drobně upraveným titulem "Pan Kaplan má stále třídu rád". Tento Eisnerův překlad mi přišel podstatně méně humorný než Přidalův, proto možná tolik kontroverzí u hodnocení...u mně TATO verze pouze za tři...

13.11.2017 3 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Četla jsem obě české verze - tedy jak překlad Eisnerův (Pan Kaplan má třídu rád), tak překlad Přidalův (Pan Kaplan má stále třídu rád). A musím říct, že v tomto případě jde o rozdíl třídy (:-) ) ve prospěch té druhé. Naprosto neuvěřitelná dřina - a o to větší literární invence - to musela být, když Antonín Přidal hledal ke každé neopakovatelné anglické zkomolenině odpovídající zkomoleninu českou a ještě k tomu navýsost vtipnou. Napsal tak dle mého názoru knihu vlastní. Stačí porovnat s překladem Eisnerovým, který je možná přesnější, ale v českém překladu podstatně méně zábavný. A v tom možná spočívá diametrálně odlišné hodnocení čtenářů - hodnotí zde totiž dvě různé knihy, aniž si to uvědomují... Že je Antonín Přidal vynikající překladatel z angličtiny, je poměrně známo, doporučuji např. Limeriky Edwarda Leara (Kniha třesků a plesků), navíc s ilustracemi Aloise Mikulky.

Dracula Dracula Bram Stoker

Po neutuchající invazi upírů a upírek všeho druhu, kteří se na nás hrnou z filmových pláten, TV obrazovek, videoher a literárních počinů všeliké kvality, jsem na tento typ hororů zanevřela. Prostě inflace téhož nemá zaručený marketinkový úspěch....Drákulu jsem četla před léty. Je to vynikající kniha, na kterou nedám dopustit. A není co dodat, prostě za pět.

13.11.2017 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Obsahuje spoilery.
Dočetla jsem, vlastně doposlouchala a taky jsem si oddechla v okamžiku, kdy Grace konečně toho líbezného narcistického sadistu oddělala...celou dobu jsem si říkala, pro kolik čtenářů může být takový příběh uvěřitelný, protože ten, kdo něco podobného ani zpovzdáli neviděl nebo neslyšel, může pochybovat. Fakt je ten, že bohužel podobných sociopatů je víc než by si jeden (jedna) myslel(a), naštěstí ne v tak drastické podobě. Ale pro život to taky nebývá...Na závěr jen jedinou kritickou poznámku k audioverzi knihy - Simona Peková, která knihu načetla, ji zřejmě četla opravdu "na ostro". Hrozně mi vadily nevhodné pauzy, nesprávná intonace a evidentně neznalost textu...Ale knize jako takové dávám plný počet.

Poselství růží Poselství růží Leila Meacham

Moc prijemne, napínavé, romantické...

11.11.2017 4 z 5

Sága rodu Forsytů I. díl - Vlastník Sága rodu Forsytů I. díl - Vlastník John Galsworthy

Přečetla jsem ságu, viděla původní, ještě ČB zpracování v televizi i novou verzi taktéž v televizi. Mé dojmy jsou skvělé.

10.11.2017 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Fantastická kniha, neuvěřitelný historický záběr, skvělý příběh. Díky Sinuhetovi jsem se začala zajímat o historii období panování Achnatona, vydala se do Luxoru (Théb) a přečetla vše, co se této doby týká. Fakt je to něco! Doporučuji a to velmi!

08.11.2017

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Výtečné. Pro mne bude už navždy jedničkou Sinuhet, ale Lars Turms zaostává jen o malounko. Chce víc trpělivosti a výdrže. Jinak za pět. Doporučuji návštěvu inkriminovaných míst - Toskánsko, Umbrie, atd.

Tři muži na toulkách Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

Tři muže mám stále přítomny v autě na CD. Když přichází krize z dlouhé cesty, nemožné zácpy nebo blbounů nejapných v okolí, "inteligentní šikulové" Jerome, George a Harris - ať už na kolech nebo ve člunu, jsou jistotou nabytí nové duševní rovnováhy.

08.11.2017 5 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Neuvěřitelné, jak kniha stará víc než 60 (!) let může být stále aktuální. Výborné čtení, lepší než stejnojmenný film s mladým Sidneym Poitierem z r. 1955.

08.11.2017 5 z 5

Profesionál Profesionál Evan Hunter (p)

87. revír v Isole byl před lety můj nejoblíbenější. Detektivky Ed McBaina mám stále moc ráda a tato patří mezi nejlepší z nich.

Ať žije republika Ať žije republika Jan Procházka

Opravdu výjimečná ač útlá knížka. Stojí určitě za přečtení...doporučuji.

Bídníci Bídníci Victor Hugo

Klasika, kterou nelze vynechat. Rozmáchlý příběh, který nenechá čtenáře na pokoji, dokud ho nedočte.

Don Juan Don Juan Josef Toman

Skvělý román. Doporučuji.

Profesionální žena Profesionální žena Vladimír Páral

Profesionální ženu si pamatuju z dob svých vysokoškolských studií z Divadla Husa na provázku (tehdy ze známých důvodů pouze Divadlo na provázku). V titulní roli mladá a fakt výborná Dáša Veškrnová a mladík Dóňa (Miroslav Donutil)...knížku jsem četla až poté. Obé bylo výborné.