ddkk diskuze u knih
V roce 1994 byl na motivy této knihy natočen stejnojmenný film se skvělým Donaldem Sutherlandem v hlavní roli.
Nemá smysl číst sérii bez předchozích dílů.Děj na sebe úzce navazuje.
Anna 13: Pisatel měl na mysli"danajský dar". Je to dar, o který obdarovaný nestojí, dar, který mu způsobuje spíš potíže a neštěstí, dar, který si vlastně nepřeje. Zkuste si přečíst příběh o Tróji a trojském koni. Určitě pochopíte, co měl autor věty na obálce knihy Zahrada na mysli. Hlavní hrdina knihy určitě nestál o to, s jakou preferencí se narodil, co mu osud "daroval".
MOBA připravuje nové vydání na září 2023. Určitě za přijatelnější cenu než zdejší bazarovou.
Taky jsem se pídila po té jedné babičce. A ona je schovaná tady:
Byl jeden dědeček z Osla,
ten koupil na trhu osla.
Babička pronesla památnou větu:
"Teď si vás, krucifix, oba dva pletu,
vy staří oslové z Osla!".
Sérii jsem viděla až po přečtení knihy a pro mne byla stejně zajímavá. Sveistrup je prostě skvělý scénárista.
Bože, kdo tuhle knížku může považovat za "literaturu naučnou"?!?
Inspiraci k napsání tohoto hororu získal Ira Levin v době, kdy byla jeho žena těhotná. Psal se rok 1966, blížil se červen, tedy 6. měsíc, a ve společnosti sílily obavy z tohoto číselného spojení. Jak známo, 666 je číslem šelmy (ďábla) ze Zjevení svatého Jana, je to označení Antikrista.
V San Franciscu byla toho roku založena Církev Satanova a v dubnu téhož roku časopis Time otiskl na černé titulní straně velký červený nápis „Je Bůh mrtev?“. V článku pak rozebíral odklon Američanů od víry, k němuž došlo v rozvolněných 60. letech. Obálka i text vyvolaly v Americe velkou vlnu odporu.
Ira Levin vycházel z tehdejší atmosféry ve společnosti, zároveň pozoroval průběh těhotenství své ženy (z pochopitelných důvodů před ní rukopis ukrýval), a tak se zrodil jeho proslulý román Rosemary má děťátko, který okamžitě po vydání dosáhl světového věhlasu.
Gail Honeyman o své hrdince řekla: „Eleanor Oliphant nejsem já, ani nikdo, koho znám. I já se samozřejmě někdy cítím osaměle, jako každý člověk...".
Kniha Daphne du Mautier se brzy dostala do hledáčku filmařů. Kromě filmu Alfreda Hitchcocka z r. 1939 existuje také obsáhlejší britské TV zpracování z r. 1983 s Jane Seymourovou v hlavní roli. Další film podle knihy natočili v r. 1995 Francouzi a v r. 2014 vznikl opět ve Velké Británii třídílný seriál.
Obálka je úplně stejná jako u knihy Ukradené myšlenky Sabine Thieslar
https://www.databazeknih.cz/knihy/ukradene-myslenky-402600
Úplně stejnou obálku má kniha Dům na útesu Rachel Abbott
https://www.databazeknih.cz/zajimavosti-knihy/stephanie-kingova-dum-na-utesu-418443
Seriál je skvělý, doporučuji. Dá se dohledat podle originálního názvu knihy - Little Fires Everywhere.
Zrzka1 - nerada bych, aby to vypadalo, že si chci přisolit, ale víte vůbec, o čem ta práce je?
siena: Dekuji za vasi reakci a doporucuji precist si knihu, pripadne poslechnout si prof.Kellera. Samozrejme kazdy mame pravo na vlastni nazor.
Doporučuji přednášku prof. Jana Kellera, který se dlouhodobě zabývá problematikou imigrace a multikulturalismu.
A také problémy, které se týkají (ne)fungování EU.
Doporučuji stejnojmenný film se skvělou Maggie Smith z roku 1969. Ani věk mu neubral na kvalitě.
Kniha je výborná, ale vůbec nechápu, jak mohlo v textu zůstat tolik pro mne příšerných chyb, které se týkají podivného přístupu k systematickému (ne)skloňování názvů místních jmen - třeba ...ocitli se v Linkeping, ….odletěla do G"otteborg, atd. Kupodivu Stockholm je zde skloňován tak, jak je v češtině zvykem...
Je to možná těžko uvěřitelné, že by se něco podobného mohlo stát zralé, zkušené a inteligentní ženě. Ale věřte tomu, že jsou mezi námi lidé (nejen muži!), kteří skutečně dokáží manipulovat s druhými tak, že to může mít pro jejich oběti tragické důsledky. Sociopati, kterým někteří odborníci také říkají "toxický odpad", jsou pro své okolí velmi nebezpeční. Jediná rada zní: co nejdříve a co nejdále od nich utíkat...Doporučuji si o tom zkusit něco přečíst...jeden nikdy neví .-)
https://www.databazeknih.cz/knihy/emocionalni-nezpusobilost-154866
Děkuji tomu, kdo upravil anotaci - teď už má význam si detektivku opravdu přečíst.
Dovolím si přidat se k diskusi o "dialozích o ničem" - těžko si představit, že v situaci, v jaké se otec s malým synkem nacházejí, budou spolu hovořit a diskutovat květnatým jazykem o ...o čem vlastně? Vždyť už vůbec nic není. Stačí si zkusit představit, jak se asi cítí, v jak hluboké depresi musejí oba být, jaký pocit ohrožení neustále mají, k tomu ta tíha odpovědnosti otce za syna....a hlavně, CO je jejich hlavní myšlenkou - jak za každou cenu přežít. V takovém stavu se asi nediskutuje o krásách bývalého světa, ale spíš se jen přemýšlí o tom, jak se ochránit před zimou, hladem a kanibaly..... a ani to není nejlepší téma na hovor s malým dítětem....
McCarthy má toho Pulitzera po právu. A knížku by si povinně měli přečíst především současní politici.
Petrc.17 - Dovolím si jen upřesnit - Vitka doopravdy zemřela na miliární tuberkulózu, nicméně s největší pravděpodobností se na tragickém konci podepsala špatně provedená interrupce, která měla za následek oslabení organismu. Navíc si lékaři nebyli si jisti, z čeho pramení její neustálé bolesti břicha a vysoké horečky, kvůli kterým ji nemohli operovat.
A aktuálně doplním z kuloárů: další díl Sebastiana Bergmana plánuje HOST vydat na podzim 2019, už se překládá :-)
Výborná zpráva pro nás, milovníky nemožného Sebastiana Bergmana! Ve Švédsku vyšel 6.díl série pod názvem Vyšší spravedlnost a okamžitě se stal bestsellerem (aktuálně zaujímá po Lazarovi 2. příčku). Tento díl začíná tím, že se Sebastian už smířil s myšlenkou, že se už nebude podílet na vyšetřování zločinů a vrátil se k přednáškám a psaní knih. Jediný, kdo s ním udržuje občasný kontakt, je Ursula. Také o Vanje, která odešla pracovat do Uppsaly, toho už dlouho moc neví...Nicméně, děj knihy se točí kolem série brutálních znásilnění právě v okolí tohoto města. Vyšetřovací týmy se spojí a povolají "do boje" i Sebastiana...
Doufám, že jsem toho moc neprozradila. Práva na knihu má jako vždy brněnský HOST, takže můžeme doufat, že nás dlouho nenechá v napětí :-)
Všem fanouškům Joony Linny doporučuji rozhovor s jeho autory na stránkách brněnského Hosta:
http://kavarna.hostbrno.cz/clanky/nazral-cas-joonuv-pribeh-posunout
čef: Pátrat netřeba, časově na Devátý hrob vlastně navazuje první díl série s Fabianem Riskem - Oběť bez tváře a brzy vyjde i další díl - Osmnáct pod nulou (zatím slovensky).
intelektuálka: Ano, pokračování je už jasně avízováno - kniha Knife (Nůž) vyjde příští rok v červenci.
Na podzim bude mít premiéru první osmidílná série Neapolské ságy podle prvního dílu Geniální přítelkyně. HBO ji natočila v neapolském dialektu, bude opatřena titulky i pro italské diváky, kteří dialektu nerozumí. Je připraveno natáčení i dalších tří sérií, takže celý seriál bude mít celkem 32 dílů. Autorka Elena Ferrante anonymně spolupracovala na scénáři, nicméně dodnes nevědí ani producenti ani režisér seriálu o koho se v skutečnosti jedná. Komunikovali výhradně prostřednictvím e-mailů,
de_baques: Ano, souhlasím, během četby mě neustále napadalo, že tohle paní Angela asi nikdy nečetla...
Doporučuji sledovat Události (na tomto webu :-) ), Alena Mornštajnová na mnoha místech o knize diskutuje a knihu podepisuje...
Pokračování je už napsané, zatím v ČR nevydané - "Bretonisches Leuchten" (Bretaňská záře)
Nevím, jestli se nepletu, ale nejde spíš o hrad Helfštýn?
Už jsem to sem jednou psala - kniha už vyšla, a to 20.10. Začala jsem ji číst, zatím jsem pořád ještě zvědavá, jak se děj vyvrbí...je to nadějné, nicméně předjímat nebudu dokud nedočtu.