Silber Silber komentáře u knih

Leviatanova zhouba Leviatanova zhouba James S. A. Corey

(SPOILER) (9/10, v rámci série ale přidávám do Doporučených a zaokrouhluji na 5*)
A BEZ DOČTENÍ KNIHY TENTO KOMENTÁŘ VÁŽNĚ NEČTĚTE.
Tak tu máme závěr. Asi jsem to čekal trochu jiné a bohužel mám tendenci vždy očekávat něco pozitivnějšího, než nakonec dostanu a přiznávám, že by úplný happyend vypadal asi naivně. Ale i tak mi láme srdce oddělení Alexe a Jimova oběť. Potěšil závěr s Amosem, ale přišlo mi to ukončené poměrně rychle a asi bych čekal nějaký epilog od Alexe a Naomi, popřípadě Terezy. Když to tak vezmu kolem a kolem, pocity mám podobné jako u jedné herní série, kde jsem si také zamiloval spoustu postav a závěr je vlastně také podobný. Pro jistotu nebudu spoilovat, ale kdo hrál, tak nejspíš tuší. Zkrátka celá série je úžasným zážitkem, ale na konci se nevyhneme depresi a smutku. O stavitelích bran jsme se narozdíl od seriálu něco dověděli, i když ne o jejich nepřátelích - ale beru to tak, že ani v naší realitě nevíme o našem světě vše, nikdo nám přesně nepotvrdí, že vesmír skutečně začal velkým třeskem a některé věci zůstanou možná navždy záhadou, takže v tomto zklamaný nejsem.
Za mě si celá série držela svou kvalitu a když se některé motivy opakovaly, vždy to bylo podáno skvěle a napínavě. Postavy mi přirostly k srdci a kdyby vyšel třeba nějaký díl o dobrodružství odehrávající se někde mezi velkým časovým skokem, vůbec by mi to nevadilo a navíc bychom měli Naomi, Alexe, Amose, Jima, Bobbie a Clarissu zase pohromadě. Zrovna u Clarissy mi trochu chybí větší popis jejího postupného se sžívání s posádkou, protože její příběh je podivný a zároveň zajímavý. Navíc u těchto autorů věřím, že by zvládli vymyslet něco opravdu zajímavého, co by nevypadalo jen jako pokus vytěžit z ukončené série peníze navíc. I když to bylo devět obsáhlých knih, je pro mě těžké se loučit a tuto sérii právém řadím mezi má oblíbená galaktická dobrodružství.

18.09.2024 5 z 5

Tiamatin hněv Tiamatin hněv James S. A. Corey

(SPOILER) (10/10, přidávám do Doporučených) Tak tohle byl zatím rozhodně nejdepresivnější díl celé ságy. Hned na začátku přijde smutný šok a doufat, že kniha bezprostředně naváže na předchozí díl a Jim bude rychle zachráněn, bylo také příliš naivní. A aby toho nebylo málo, za ty uplynulé roky se stihl ztratit Amos a zbytek posádky (až na Bobbie a Alexe) se rozdělí, což působí neuvěřitelně pochmurně. A ač jsem se u minulého dílu držel, abych ho nemusel označovat štítkem SPOILER, tady to vzdávám, protože mě tahle kniha emočně vyždímala - především bolestnou ztrátou Bobbie. Další bolestnou ztrátou je Amos, kdy jsem si musel odstavec přečíst dvakrát, abych vůbec uvěřil, co to čtu - to jako po tom všem umře takhle? A ano, ale vlastně ne, což byl druhý šok. Kniha narozdíl od ostatních poskytuje jen málo kapitol Jima a dává více prostoru ostatním. Vrací se Elvi, jejíž kapitoly jsou díky studiu protomolekuly opravdu zajímavé a objevuje se nová, rovněž zajímavá postava Terezy. Dostaneme v závěrečném díle odpovědi na všechny dotazy? Změní se nějak Duartův stav? Jakou cestou se vydá Tereza? Co se vlastně přesně stalo Amosovi a těm dětem? A jak tahle sága, která aspiruje na jednu z mých nejoblíbenějších sérií vlastně dopadne? Nezbývá jinak, než se zase dát do čtení...

11.09.2024 5 z 5

Vzestup Persepole Vzestup Persepole James S. A. Corey

(10/10, přidávám do Doporučených) Trochu jsem se obával časového skoku, ale zdá se, že zbytečně. Ač se nám tu trochu opakuje předchozí téma (další samozvaný vládce) a vše se samozřejmě musí zvrtnout čirou náhodou zrovna ve chvíli, kdy Holden a spol. přistanou na Medině... ale vem to čert. Nesnesitelné napětí a protomolekula jsou zpět!
Potěšilo mě větší množství kapitol Bobbie a u Chrisjen fakt, že je ještě stále naživu. Situace působí na začátku zcela bezvýchodně, ale to by nebyla naše posádka, aby nenašla alespoň nějaké skulinky. Ovšem ani tak není zdaleka (spíš vůbec) vyhráno a závěr knihy tentokrát nepřináší žádnou úlevu - jsem jak na trní, co bude dál. Zatím jsem vyzdvihoval druhý a pátý díl, a tento se k nim může směle připojit.

10.09.2024 5 z 5

Popel Babylonu Popel Babylonu James S. A. Corey

(SPOILER) (10/10, přidávám do Doporučených) Uzavření linky s Inarosem. Opět se tu mihnou kapitoly Chrisjen a Bobbie, ale není jich moc, protože se zapojí spousta dalších postav, i z řad záporáků a dokonce i Marco Inaros. Poměrně zajímavá byla Michio Pa, která se nejdříve nechala zlákat Marcem, ale ne nadlouho.
Tento díl mi nepřišel tak šíleně napínavý jako ten minulý, ale pořád velmi povedený. Ohledně protomolekuly se stále nic moc nedělo, takže jsem zvědavý co přinese třicetiletý skok a zda se ještě dovíme něco víc...

05.09.2024 5 z 5

Hry Nemesis Hry Nemesis James S. A. Corey

(SPOILER) (10/10, přidávám do Doporučených) Kde vůbec začít - z téhle knihy jsem nadšený a prozatím patří společně s druhým dílem mezi mé nejoblíbenější. Jakmile se příběh trochu rozjel, nenechal mě ani na chvíli vydechnout a doslova mě mučil napětím. Ač pořád toužím po kapitolách Bobbie a Chrisjen, zde se nám do příběhu vrátily alespoň skrz pohledy jiných postav, které tentokrát zahrnují celou posádku Rocinante, což je přesně to, co mi v dřívějších knihách chybělo. Odpadlo tedy nějaké větší seznamování se zcela novou postavou a konečně jsme měli možnost nahlédnout do myšlenek našich oblíbených hrdinů, kde nejvíce překvapí Naomi, kterou dohnala minulost. Protomolekula zde ustoupila do pozadí, ale byla to prostě supermeganapínavá jízda a ani Clarissa mi zde nevadila. Sice pořádně nevím, jak došlo k tomu, že se si tak začali rozumět s Amosem, protože se to stalo někdy v čase mezi dvěma knihami, ale s nastalou situací se už nedivím, že ji vzal s sebou a třeba dostane příležitost udělat něco dobrého. Předpokládám, že Marco Inaros naší posádce v dalším díle ještě pořádně naloží, takže jsem napjatý, co bude dál.

02.09.2024 5 z 5

O poklad Ciboly O poklad Ciboly James S. A. Corey

(SPOILER) (10/10, přidávám do Doporučených) Opět neskutečně napínavé. Posádku i všechny okolo stíhá jedna pohroma za druhou a problémem jsou samozřejmě i vztahy mezi jednotlivými týmy a celá lidská podstata, kdy se místo zkoumání dalších světů lidé handrkují o jednu konkrétní planetu, protože jsou na ní zásoby vzácného lithia. Nejhorší na tom je, že mi to ani nepřijde nerealistické. Z nových postav mě asi nejvíce zaujal Basia, který se snažil bojovat za svou rodinu a nový domov, ale věci se mu poněkud zkomplikovaly, když u toho zabil lidi, které zabít nechtěl. S mou oblíbenou Chrisjen a Bobbie jsme se bohužel setkali jen v prologu a epilogu a rád bych je ještě někdy viděl jako hlavní postavy. Jediné, co mě trochu zklamalo je to, že jsem čekal nějaké větší odhalení o tvůrcích protomolekuly a o tom všem, co se kdysi stalo, ale bohužel jsme se toho moc nedověděli. Jinak opět skvělé, potěšil i Havelock a opět se těším na další díl.

31.08.2024 5 z 5

Abaddonova brána Abaddonova brána James S. A. Corey

(SPOILER) (10/10, přidávám do Doporučených) Tak jsem si dal den volna, který nakonec vyústil ve čtenářský maraton a knihu jsem přečetl v jeden den. Tahle série se mi teda pěkně zažírá pod kůži...
Kniha je hodně napínavá i přes to, že posádka Rocinante je poněkud upozaděná a chybí mi postavy z předchozího dílu, hlavně Chrisjen a Bobbie. Uvítal bych alespoň nějakou zmínku, jak se jim daří, to samé platí u Praxe a Mei. Z nových postav mi byl vyloženě sympatický jen Bull, Clarissa byla taková rozpolcená záporačka, což bylo vlastně celkem zajímavé a Anna mě až trochu štvala svou přehnanou "kladností", i když i to se ukázalo občas jako užitečné. Ale ten její boj za Clarissu a to, že to vlastně nakonec vypadalo, že je s tím posádka Rocinante prakticky úplně v pohodě - to bylo divné. Ale to je jediná výtka a těším se na další díl.

27.08.2024 5 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

(10/10, přidávám do Doporučených) Ač tu máme opět lehce podobný koncept jako v prvním díle (prolog patří postavě, po které se bude opět pátrat), přišlo mi, že to bylo snad ještě lepší, akčnější a napínavější. Sice mi trochu chybí Miller, ale nové postavy jsou rovněž zajímavé a na příběh se díváme hned ze čtyř úhlů pohledu - zoufalý Prax, který pátrá po dceři, sympatická Bobbie, (konečně!) rázná Chrisjen a nám už známý Jim. Jsem nadšený a opět navnaděný na pokračování.

21.08.2024

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

(10/10, přidávám do Doporučených) S překvapením jsem zjistil, že si z těch dvou sérií seriálu zhlédnutých před lety nepamatuji skoro nic - takže mi chvíli trvalo se zorientovat. Co si ale pamatuji, je že mě to hodně bavilo, takže očekávání byla vysoká a zatím se je povedlo splnit. Máme tu zajímavý, trochu detektivní příběh z pohledu dvou postav, které jsou svými postoji tak trochu v konfliktu, i když stojí na stejné straně - což mě bavilo. Baví mě i to, co bylo trefně zmíněné v závěru knihy - máme spoustu sci-fi z blízké budoucnosti a nebo naopak té vzdálené, kdy lidstvo běžně létá po celé galaxii a málo těch, které popisují něco mezi tím. Takže tu máme sice sci-fi, ale prozatím omezené na naši sluneční soustavu, pro delší cestu by byla potřeba mezigenerační loď a přesto víme, že tam venku "něco" je... jsem napjatý, jak to bude dál.

06.08.2024 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

(SPOILER) (10/10, přidávám do Doporučených, protože bych to stejně jako 1984 nebo 451 stupňů Fahreiheita dal do nějaké doporučené četby třeba na školách)
„Při oprašování portrétu vůdce spadl soudružce portrét na zem a rozbilo se krycí sklo. Svůj prohřešek nepřiznala. Chybovat je lidské, ale nepřiznat se, to je nepřípustné.“
„Při rozcvičce se student opakovaně neuklonil soše vůdce a na výzvy soudružky reagoval výmluvou, že ho bolí záda. O přestávce však nebylo po bolesti ani stopy. Lež není možné tolerovat!“
„Opakuju, že jsem vždy jednala v zájmu spravedlnosti, kterou mi vštěpovali.“
Povědomí o dění v Severní Koreji nějaké mám, ale stejně se mnou tahle kniha pěkně zamávala. Zažíval jsem podobné pocity zhnusení jako u 1984, jenže tohle není fikce, ale příšerná realita. O knize jsem předem nic nevěděl, a tak mě překvapilo, že hlavní hrdinka (nebo spíše antihrdinka?) není klasická uprchlice – ale dívka z „lepší“ rodiny, která se neměla až tak zle a útěk jí bez jejího vědomí zařídil otec. Do té doby však byla přisluhovačkou režimu a udávala lidi za věci popsané výše. Druhým překvapením byl přístup jihokorejské strany k uprchlíkům a to, jak jí vnucovali, aby se prezentovala nějakým smyšleným tragickým příběhem, protože by jí společnost neodpustila, čím byla.
Ano, její udání dost pravděpodobně vedly ke zničení života velkého počtu lidí, ale nedokázal jsem se přinutit ji nenávidět a odsuzovat. Dělala prostě to, k čemu ji celý život vedl ten zrůdný režim, a neměla pocit, že dělá něco špatného. Může snad někdo s jistotou říci, že pokud by vyrůstal ve stejném prostředí, choval by se jinak? Ten pozdější střet s realitou a výčitky svědomí musely být strašné a potvrzuje to i závěr příběhu, který mě emočně úplně rozbil.
Ač tedy kapitola z tábora a dopisy od otce byly fikce, pochybuji, že by si autorka ty podmínky jen tak vycucala z prstu a nenapsala tam to, co by mohlo odpovídat realitě. Navíc to dobře doplnilo příběh, aby čtenář viděl, kam až ta udání mohla vést. U dopisů otce si říkám, že to tak nějak mohlo být, ale možná bych je vynechal – právě ta realita, že přesně nevíme, proč se tak rozhodl, a že se to nikdy nedověděla ani dcera, které se v jedné chvíli obrátil život vzhůru nohama a neměla už možnost se s rodinou jakkoli spojit, je to děsivé. A je to další věc, co láme srdce – co asi musel obětovat a riskovat, aby Ri Jŏ-čŏng měla naději na lepší život, a jak to nakonec dopadlo – nikdo jí vlastně nepomohl se vyrovnat sama se sebou a na všechno byla sama. Na osudy zbytku rodiny, pokud byl tento celý plán odhalen, snad raději nechci ani myslet…
Ač se tedy jedná o hrozný a smutný příběh, doporučuji přečíst.

02.08.2024 5 z 5

Astronautův průvodce životem na Zemi Astronautův průvodce životem na Zemi Chris Hadfield

(10/10) Čtivá kniha o tom, co obnáší se stát austronautem, zažít let do vesmíru a jak to ovlivní náhled na život. Autor na mě z knihy působí jako velký sympaťák.

29.07.2024 5 z 5

Lucidní snění Lucidní snění Robert Waggoner

(8/10) Zajímavé poznatky o snění, které jsou až téměř neuvěřitelné - například sdílení snu s další osobou, nebo odhalení nějakého tajemství ve snu, které se pak ukáže jako pravdivé. Jeden pak přemýšlí, co jsou ty sny pak skutečně zač. Kniha je však hlavně o lucidním snění a tipech, jak takovému snění napomoci. Zatím se mi nezadařilo, ale v minulosti jsem už pár takových částečně lucidních momentů již zažil. Takže uvidíme...

07.07.2024 4 z 5

Kapitula: Duna Kapitula: Duna Frank Herbert

(SPOILER) (6.5/10) "Shodují se slova s činy? To je tvé měřítko spolehlivosti. Nikdy nesmí zůstat u slov."
"Postav se strachu čelem, jinak se ti vyšplhá po zádech."
No konečně. Kniha celkem netradičně navazuje na předchozí, ale opět se mi četla hůře. Konec mi na závěr přišel až trochu nijaký, což bude dost možná i tím, že autor měl v plánu ještě pokračování, které už nestihl. Bohužel moje motivace do čtení v druhé polovině série (snad krom pátého dílu) byla ta, abych to už měl za sebou a moje pořád relativně vysoké hodnocení vychází z toho, že tam bývají zajímavé myšlenky. Ale i tak, ač to nerad přiznávám, jsou pro mě pokračování Duny tak trochu zklamáním, protože jsem přecejen čekal něco trochu jiného. Zatímco původní Duna byla ještě celkem klasický příběh okořeněný filozofií a měl kouzlo objevování kultury Fremenů, později se to zvrhlo především ve směsici deprese a podivností a velké skoky mezi jednotlivými událostmi tomu také nepřidaly. Možná by se mi více líbilo, kdyby pokračování navázaly přímo na původní Dunu a popisovaly průběh džihádu, pocity Paula a Chani, Irulán mi také připadala trestuhodně nevyužitá... zkrátka jsem byl vždycky vhozen do nějakého děje s velkým odstupem od posledních událostí a měl problém se na to nějak pořádně "napojit" a k tomu možná nejsem takový filozof, jak jsem si myslel, protože mám dojem, že mi asi hlavní myšlenka někam unikla. Doteď nevím, co si vlastně přesně představit pod tou "Zlatou stezkou" a nechápu, jak je možné, že při tolika postavách, co mají schopnosti vidět budoucnost vždycky vše dopadne tak tragicky (Paul, Alia, Leto II...). Zkrátka z toho mám takový pocit marnosti a zmaru. I proto se asi bude zdát divné, že stále přemýšlím, zda nezkusit alespoň dva další díly v sérii a je to právě kvůli tomu, že jsou od syna, na kterého zarytí Herbertovci nadávají, takže si říkám, že by se mi možná mohly i docela líbit. Jsem sice rád, že jsem tuhle sérii přečetl, protože to byla trochu výzva, ale tento styl pro mě úplně není a chápu i ty, co to vzdali, protože se jedná opravdu o netypickou tvorbu a ten, kdo hledá hlavně sci-fi, by asi možná měl hledat jinde. A já si za odměnu, že jsem se tím prokousal, teď složím tu ornitoptéru z Lega...

12.06.2024

Kacíři Duny Kacíři Duny Frank Herbert

(SPOILER) (8/10) "Zákon se vždycky staví na stranu toho, kdo má větší donucovací moc. Morálka a právní jemnosti s tím mají jen málo společného. Skutečná otázka zní: Kdo má pádnější pěst?"
Ač delší než předchozí díl, tohle se mi četlo mnohem lépe. Mělo to spád, bylo to i poměrně napínavé, umím si podle toho představit i filmové zpracování a konečně jsem měl dojem, že mě to zase trochu více chytlo. I když zničení Arrakis (ehm, tedy Rakis) zamrzí, zvlášť, když si člověk vzpomene na tu snahu Fremenů o přeměnu planety (i když zelená Duna v minulém díle působila až nepatřičně) a nyní je se vším šmitec. Ovšem Duncana se evidentně nezbavíme už asi nikdy :D Takže vzhůru na závěrečný díl...

04.06.2024 4 z 5

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

(7/10) "Bylo to vždycky tak, že být svobodný znamenalo být rebel?"
Jak tohle komentovat... z Duny mi jednoduše už začíná jít hlava kolem. Jestli někdy potkám někoho, kdo mi bude tvrdit, že Duna je nejlepší sci-fi, tak mu své vydání prvního dílu Duny asi omlátím o hlavu, protože je to spíš fantasy. Co fantasy, spíš fantasmagorie. V předchozí knize sympatický Leto se proměnil v jakéhosi hybrida člověka a červa a vlastně si doteď nejsem jistý, co si o té postavě myslet. Zpočátku sem se do knihy musel až nutit, více mě chytla až v druhé polovině, kdy se do příběhu opět více zapojuje Siona a teprve tam někde se mi stalo, že jsem se opravdu začetl a šel třeba spát později, než jsem plánoval. To můj dojem naštěstí trochu vylepšilo, ale i tak sérii Duna od druhého dílu řadím do svého pomyslného seznamu podivných knížek, které opravdu nejsou pro každého. Zajímalo by mě, zda se někdy najde odvážlivec, co by podle tohohle chtěl točit film. Každopádně zvědavost mi nedá a budu pokračovat, i když čím novější díl Duny, tím podivnější a tohle byl teprve čtvrtý...

30.05.2024 3 z 5

Mozek jako noční netvor Mozek jako noční netvor Guy Leschziner

(10/10) Když se mi tahle knížka dostala do ruky a já moc něvěděl, co jde, čekal jsem nějakou poměrně obyčejnou knížku třeba o nespavosti a k tomu tyjátry o spánkové hygieně jako: "Vstávejte každý den ve stejnou hodinu včetně víkendů!" Jenže to jsem se hodně mýlil. Kniha popisuje různé vzácné a děsivé typy spánkových poruch, které těm nešťastníkům doslova převrací život vzhůru nohama. O některých jsem ani netušil, že je něco takového možné, takže jde o hodně zajímavé a trochu i znepokojivé čtení v tom smyslu, že by člověk klidně mohl trpět třeba spánkovou apnoe a nevědět o tom. Sám mám se spánkem občas docela problémy, takže na klidu mi to úplně nepřidalo, na druhou stranu vidím, že může být i o dost hůře. Jak už tu bylo řečeno, v knize bych taky zvolil výraznější nebo tučnější písmo, četlo by se to o něco lépe. Ale každopádně doporučuji.

20.05.2024 5 z 5

Hvězdná brána Hvězdná brána Dean Devlin

(SPOILER) (8/10) Hvězdnou bránu jsem dřív považoval tak trochu za "béčko" a zpočátku 1. série mi to tak i trochu připadalo, jenže pak mě to tak neskutečně chytlo, že jsem sjel filmy, SG-1, Atlantis a teď koukám na Universe a říkám si, jaký jsem byl ignorant. Když jsem tak objevil knížku, samozřejmě jsem po ní skočil, i když se dal čekat jen přepis filmu, na který jsem mimochodem díky knize dnes znovu podíval a líbil se mi snad ještě víc, než poprvé. Seriál bohužel ten hezký konec pro Daniela úplně zruinuje. :)
Kniha se pokouší trochu víc přiblížit postavy a v něčem se lehounce liší. Ale musím říct, že zde se mi film stejně líbí o něco více. V knize taky bylo poměrně dost překlepů. Ale pro nadšence do Stargate to může být fajn doplněk.

30.04.2024 4 z 5

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

(9/10) Taková lehce filozofická fantasy/pohádka o vztahu ke knížkám a lidem. Kniha se dá v pohodě přečíst na jeden zátah a na pět hvězd zakrouhluji proto, že má samozřejmě bod navíc za kocoura a hlavně kvůli tomu, že je taková milá a hřejivá, což je přesně to, co jsem teď hledal.

21.04.2024 5 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

(SPOILER) (8.5/10) „Dělat si nárok na absolutní vědění znamená stát se obludným. Znalost je nekonečné dobrodružství na hraně nejistoty.“
Po Spasiteli Duny a smutném zakončení jsem si hýčkal naději, že třeba další díl bude pozitivnější. No... není. Člověk se tu knihu pomalu bál i otevřít z obavy, co se zase stane. I tak se mi tento díl líbil asi o chlup více, než ten předchozí. Ale musím říct, že už mi ze všech těch intrik, koření a náboženství jde hlava kolem. Že proti sobě bojují různé rody, to je klasika, ale když mezi sebou bojují lidé, co jsou jedna rodina nebo dřív drželi při sobě, je to smutné. Až zbytečná mi přišla už druhá smrt Duncana, Alie je také neskutečná škoda a když jsem se konečně oklepal ze smrti Paula, Herbert ho vzkřísí a zabije znovu, čímž jeho osud udělá ještě smutnějším. Do toho všeho tu máme ještě tu podivnou proměnu Leta (napadá mě, že Herbert asi taky bral nějaké "koření"), u které jsem tedy zvědavý, co přinese a jak to bude v další knize vypadat. Začíná mi připadat, že mám s Dunou takový love-hate relationship, protože ač je to sice zajímavá a hodně specifická série, zároveň to není moc veselé čtení a přijde mi, že asi lepší na postavách příliš nelpět. Ale dvojčata byla fajn a příjemně mě překvapilo, že to dobře dopadlo i s Farad'nem.

20.04.2024 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

(SPOILER) (8/10) “Nepobil je sám, Stile. Zabíjel podobně jako já - tím, že vysílal svoje legie. Je tu další imperátor v minulosti, kterého by sis podle mého měl všimnout: - Hitler. Pobil víc než šest miliónů lidí. Docela to ujde na tu dobu."
Tak jsem se namotivován po návštěvě kina, kde ztvárnění první knihy lehce vyspoilerovalo směřování té následující, vrhl na pokračování a... no, doteď se z toho vzpamatovávám. I ten komentář píšu asi po třech dnech, protože jsem to potřeboval trochu rozdýchat. Nějak jsem čekal, že kniha bude o snaze ještě nějak zachránit situaci a vybruslit z té války, která Paula děsila ve vizích, či alespoň zmírnit následky, ale ne, válka prostě byla a teď jsme o 12 let později a ty, čtenáři, se s tím prostě smiř.
Z Paula se nám tedy stává vládce, díky jemuž a jeho následovníkům zemřely doslova miliardy lidí. I přes to ho nedokážu vnímat jako úplně negativní postavu, přece jen tohle zpočátku nechtěl a je vina v něm, nebo v těch, kteří ho tak fanaticky následují? Dalo se to vůbec nějak zastavit? Ale dvanáct let uplynulo a místo války řešíme další hromadu intrik. Dokonce ani znovuoživení mrtvé postavy není nemožné - i když zrovna tahle linie se mi líbila. Kniha není nijak akční (což mi nevadí), je tu i spousta filozofování, ale jak první Duna končila ve znamení triumfu, tady nastává zmar a zkáza. Přiznám se, že takhle depresivní jsem to nečekal a musel jsem přemýšlet, co přesně si o celé knize vlastně myslet. Ne, že bych si myslel, že je špatná proto, že se děj nevyvíjí podle mých představ - ale i tak ubírám na hodnocení oproti té první. Nejdřív jsem si myslel, že mě do nižšího hodnocení tlačí hlavně onen pochmurný konec, ale je to třeba i to, že mi některé věci přišly trochu málo rozvinuté. Třeba Irulán nakonec někam úplně zmizela a zjevila se až na konci s tím, že bude vychovávat Paulovy děti. A celkově bych Irulán, nebo i Chani v knize uvítal více, když mohla mít první Duna přes 500 stran, tak se mohl Herbert trochu více rozepsat i tady. Každopádně teď, když jsem se trochu vzpamatoval, se už těším na další díl, abych zjistil, co bude s přeživšími postavami a hlavně Paulovými potomky. A taky se těším na film - sice si před ním (pokud to bude skutečně ztvárnění tohoto děje) asi nechám předepsat nějaká antidepresiva, ale jsem zvědavý na reakce lidí, co to nečetli a kteří nejspíš budou pěkně v šoku. Očekávám bouřlivé reakce, které zboří celý internet...

14.04.2024 4 z 5