Dolina Dolina komentáře u knih

Básně z Ledové hory Básně z Ledové hory Chan-šan

Nejvíc mě bavily ty básně, kde dává do kontrastu krásu přírody a svobodu života v ústraní, a samotu - ztrátu rodiny a přátel.

21.01.2020 4 z 5

Den přizpůsobení Den přizpůsobení Chuck Palahniuk

To, jakým způsobem se události v knize zvrhly, jsem rozhodně nečekal. Odstavec popisující příšernost jedné postavy je jedna z nejlepších věcí, co Chuck vyplodil.

25.11.2019 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes je můj nový oblíbený superhrdina.

22.04.2019 5 z 5

Andělé zoufalství Andělé zoufalství Jack Kerouac

Těžké hodnotit tuto knihu. První část - Andělé zoufalství - nemá chybu, dle mého dokonalé. Té bych neváhal dát plné hodnocení. Ovšem pak přijde druhá část - Projít vším. Oproti první je to obrovský propad. Jak první část byla nahodilá, šílená, opravdu působila, že jen přepisoval své myšlenky, tak druhá část je jak přesný opak. Najednou se to zdá takové usměrněné, na sílu, jakoby už nevěděl co by. Kdybych měl hodnotit druhou knihu zvlášť, tak je to tak na 2*.

Jako celek to ale na mě fungovalo. Ten propad ve druhé části značí jak na tom byl v té době, kdy to psal špatně. Zoufalství. Jak líp vyjádřit zoufalství než tím, že druhá část je opravdu zoufalá? Jestliže první část je spontánní obraz jeho mysli, druhá část je trochu prvoplánová čmrkanice. Ale stále je to obraz. Posun v jeho vnímání světa. A z toho důvodu dávám celkově plné hodnocení.

13.01.2019 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Příběh o marnivosti

21.09.2018 5 z 5

Brány vnímání Brány vnímání Aldous Huxley

Tohle by si měl jednou přečíst každý.

05.07.2018 5 z 5

Batman: Smrt rodiny Batman: Smrt rodiny Scott Snyder

Tak z toho jsem se málem zbláznil i já. @#!?&@ skvělé!

01.05.2018 5 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Vtipné a přitom tak smutné. A ten závěr!

24.03.2018 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Jestliže předchozím dílům jsem dal 5 hvězdiček, tenhle by si zasloužil nejmíň 6. Zatím nejlepší kniha se Zaklínačem. Přitom děj je tak civilní a minimální. Řekl bych, že tento díl slouží hlavně k představení nových postav a načrtnutí vývoje dalších událostí.
Zaklínač putuje zemí, ve které zuří válka. Cestou se k němu přidávají další společníci (kteří jsou naprosto skvěle napsaní - Regis!) a společně se dostávají do různých lapálií. Všemu ale vévodí epický závěr. Ještě se mi nestalo, abych hned po přečtení knihy měl chuť si jí dát hned znova.

15.02.2018 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

O chlup lepší a o několikakilometrový vlas drsnější než předchozí díl. Tohle není žádné pohádkové fantasy, ale drsný středověký příběh plný intrik, politiky, magie, vražd, znásilnění... Postavy nejsou rozděleny černobíle - všechny jsou šedivé jako myš. Když už má člověk pocit, že se děj začíná ubírat šťastnou cestou, přijde brutální kopec pod nohy. Tohle mě hodně baví.

06.02.2018 5 z 5

Pijan Pijan Hans Fallada (p)

Po přečtení příběhu jsem byl ochromen. Takovou dávku deprese a znechucení jsem zažil naposled u 1984. Tady ovšem není ani hlavní postava kladná.

Před čtením této knihy je ovšem dobré znát historický kontext. Ač se to všechno zdá neuvěřitelné, tak všechny praktiky léčebny zažil na vlastní kůži sám autor. Pijana totiž napsal během 16 dnů (!!!) v jedné takové "léčebně" v době nacistického Německa, aby se sám úplně nezbláznil. Naprosto neuvěřitelné.

Dle mého kniha není vůbec o tom jak se z člověka stal alkoholik. Ale jakou sílu a pocit naplnění dá alkohol duševně prázdnému člověku. Hlavní postava se nestala zkaženou až po tom, co čichla k alkoholu. Ten jen všechny ty její negativní povahové rysy zesílil jako katalyzátor.

06.12.2017 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Úžasné. I když jsem první viděl film, ve kterém mi Chris přirostl k srdci, tak v této knize jsem si k němu musel znovu hledat cestu. A myslím, že to byl i autorův úmysl. Ze začátku Chris působí jako mladý nerozvážný snílek, ale čím více souvislostí se odkryje, tím více jsem začal chápat jeho motivaci a důvody.

15.01.2017 5 z 5

Naprosto skvělé a inspirativní. Skvěle popsaná lehkost a krása života. Na začátku mě to chytilo a nepustilo až do konce.

15.12.2016 5 z 5

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Nádhera. Máj je top.

25.11.2019 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Nádherný.

13.06.2019 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Vlastně se mi to docela líbilo i přes počáteční skepsi. Občas na mě ale některá rádoby filosofická moudra působila příliš prvoplánově, jakoby na sílu naroubovaná do příběhu.

23.01.2019 3 z 5

Aforismy Aforismy Franz Kafka

Výlet do Kafkovy hlavy.

23.07.2018 5 z 5

Báseň o hašiši Báseň o hašiši Charles Baudelaire

"Kdo bude utíkat k droze pro myšlenky, nedokáže za chvíli myslet bez drogy".

30.06.2018 5 z 5

Batman: Soví tribunál Batman: Soví tribunál Scott Snyder

Dokonalé! Úžasná temná kresba, úžasná temný detektivní příběh. Nemám co bych vytknul

01.05.2018

Batman: Soví město Batman: Soví město Scott Snyder

Ne tak dobré jako předchozí díl, ale i tak super

30.04.2018 4 z 5