drakamena drakamena komentáře u knih

Zázračný život: Stan Lee a jeho úžasný příběh Zázračný život: Stan Lee a jeho úžasný příběh Daniel Fingeroth

Kniha mě trochu zklamala, protože nebyla ani tak o Stanu Leeovi jako o Marvelu. Chápu, že Stan Lee a Marvel se dají považovat za synonyma, protože byl po desítky let jeho tváří, v nekonečné záplavě jmen a názvů a titulů (a měnících se názvů a titulů) je však velmi snadné utonout, pokud se čtenář nezajímá o komiksy podrobněji.

Přesto je to velmi zajímavá kniha, která nabízí informovaný pohled do situace na komiksovém trhu v jednotlivých letech a popisuje různé vzestupy a pády, značek i osob. Co se týká samotného Stana Leea, vyvodila jsem si, že to byl dravý, ctižádostivý, energický, ale také neustále nespokojený člověk, který pořád toužil dosáhnout něčeho víc. Nevím čeho, ale něčeho. Musel to být zajímavý muž.

Závěr knihy, který popisoval poslední léta jeho života, mě však rozesmutnila. Je asi pravda, že žít tak dlouho, že přežijete všechny své blízké, není žádné štěstí.

23.02.2022 4 z 5

Trofeje a ztráty Trofeje a ztráty Aleš Dostál

Je pravda, že hlavní hrdinka Ivana se velkou část knihy chovala jako slepice. Jakmile ale konečně přišla k rozumu a na scéně se objevil JUDr. Málek se svým jedinečným smyslem pro humor, hned to bylo o něčem jiném a skvěle jsem se bavila.

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Líbilo se mi, jak byly jednotlivé příběhy propletené. Rozhovory Oldřicha s Divišem a Otou a také s Ludmilou byly velmi svižné a občas velmi humorné. Konec příběhu však byl velice smutný. Kupodivu mi bylo trochu líto i samotného vraha. Smrt si samozřejmě zasloužil, ale přesto. Ukazuje se, že i vrah může milovat.

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Příběh ze života. Dění plyne poklidně, mírumilovně, čtenář skutečně cítí atmosféru onoho starého domu i čtvrti, do kterého rozvratně zasáhne developerská krize 90. let v Japonsku, parcelace pozemků, strhávání starého, které je nahrazováno novým, změny s tím spojené. To všechno kniha velmi dobře odráží.

Co mi však v knize trochu scházelo byl jakýkoli náznak vztahu mezi vypravěčem a jeho manželkou. Kdyby měl místo své ženy po boku prostě spolubydlícího, výsledek by byl stejný. Ani po dočtení knihy jsem stále netušila, co k sobě manželé vlastně cítí. Chápu, že jsem patrně ovlivněna stylem západní literatury, ale vztah manželů mi na rozdíl od jejich vztahu k cizí kočce připadal prázdný, dutý.

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Příběh písaře a jeho milé sice byl tak trochu jako z červené knihovny, jinak ale byl příběh skvělý. Ty veletoče s nastraženými důkazy a pečetěmi a tajnými chodbami byly bezvadné. A zamilovala jsem si Vencla. Moc dobrý přírůstek "do rodiny"!

Aligátor v koupelně Aligátor v koupelně Carter Langdale

Příběhy to byly zajímavé, i když ne tak humorné, jak jsem si na základě obálky a obsahu představovala. Po přečtení ve mně zůstal přetrvávající dojem, že Carterova manželka Carol musí být světice s trpělivostí, na kterou by mohl být pyšný i sám Buddha!

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Sama pracuji jako překladatelka a japonštinu jsem studovala a opět studuji, proto mě toto dílo velmi zaujalo. Líbila se mi hlavně první půlka. V té druhé jsem měla tak trochu pocit, že se autorka ztrácí a neví, jak vlastně zápletku rozuzlit. V případě magického realismu to samozřejmě není nutné, takže mi ta potřeba svázat všechny nitky dohromady připadala trochu zbytečná. Přesto, zajímavé dílo.

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Trochu mi v této knize chyběl Diviš, na druhou stranu díky tomu, kde a jak se kniha odehrávala - za vichřice na uzavřeném hradě a během pouhých dvou dnů - měla úplně jiný spád a atmosféru. Navíc byl Oldřich v této knize mimořádně a nestydatě mazaný, což bylo skvělé!

Maigret v akci Maigret v akci Georges Simenon

Kniha mě trochu zklamala. Byla na můj vkus překombinovaná. Jsem ráda, že to nebyl první Maigret, který se mi dostal do rukou, možná by mě totiž odradil od přečtení dalších, což by byla škoda.

Klášterem obchází ďábel Klášterem obchází ďábel Jan Bauer

Audioknihu jsem doposlouchala jen s velkým přemáháním. Hloupý příběh a naprosto stupidní a velice nesympatické postavy. Takovou snůšku idiotů na jednom místě jsem už dlouho neviděla, přičemž v čele stál Melicharův pomocník Božetěch. Proč s tím opilcem a děvkařem, který své povinnosti vůbec nebere vážně a zajímá se jenom o to, kde a jak si užít, královský soudce ještě nevyrazil dveře, je mi záhadou. A sám Melichar taky nebyl žádné lumen. První Bauerova kniha, kterou jsem si pořídila, a myslím, že i poslední.

22.02.2022 1 z 5

Moriarty Moriarty Anthony Horowitz

První kniha v této sérii, Dům hedvábí, se mi moc líbila. Ale tahle kniha... Ne, prostě ne. První třetina byla velice nudná, sestávala z dlouhých scén, kdy dva hlavní hrdinové prostě seděli pospolu a mluvili, což by klasický případ tzv. "info dump". A pak ten zvrat na konci...

Osobně jsem ho nečekala. Patrně jsem měla, ale nečekala, což by asi mělo být pozitivní. Jenže. Dokážu snést mnohé, a to včetně smrti hlavního hrdiny. Co ale prostě nesnáším, to je zrada. Odporná, hnusná, navíc nepotrestaná zrada. A přesně to se stalo tady. Z něčeho takového se mi převrací žaludek.

23.01.2022 2 z 5

Dobrý a ještě lepší život Dobrý a ještě lepší život František Nepil

Roztomilé fejetony a příběhy ze života. Potěší krásnou češtinou, uklidní milým obsahem. Takové pohlazení po duši.

Kapesní moudrost duše Kapesní moudrost duše Sri Chinmoy

Moudrá slova hlavně o Bohu a meditaci, ale také o lásce, službě ostatním, štěstí, míru...

23.01.2022 4 z 5

To bylo tvé jméno. 03 To bylo tvé jméno. 03 Makoto Šinkai (p)

Hezké zakončení, předchozí díly mě ale zaujaly trochu víc, to je pravda. Dost těžko se to popisuje, ale z těch prvních dvou na mě dýchalo větší tajemno. Škoda, že nebyl víc rozebrán vztah Micuhy a jejího otce.

Krev na kapradí Krev na kapradí Vlastimil Vondruška

První půlka o družině Oldřicha z Chlumu se mi líbila víc, protože mám ty postavy moc ráda. Navíc některé soudničky v druhé půlce byly i celkem smutné, protože moc a peníze vládly tehdy stejně jako dnes, a chudáci se spravedlnosti jenom těžko dovolali.

23.01.2022 4 z 5

Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Kótaró Tanaka

Krátké nadpřirozené nebo kriminální příběhy ze starého Japonska. Hlavně zajímavý náhled do toho, co jiné národy považují za strašidelné.

23.01.2022 4 z 5

OFF – Digitální detox pro lepší život OFF – Digitální detox pro lepší život Tanya Goodin

Stejně jako v případě knih o úklidu od Marie Kondo i tato kniha obsahuje několik užitečných rad a nápadů, jako celek mě ovšem neoslovila. 3 hvězdičky dávám za krásné grafické zpracování, radost pohledět.

23.01.2022 3 z 5

Policistka volá o pomoc - problém s integrací nelze vyřešit na ulici Policistka volá o pomoc - problém s integrací nelze vyřešit na ulici Tania Kambouri

Podle negativních recenzí na tuto knihu bych řekla, že pravda bolí. A pravda nezkrášlená filtrem politické korektnosti navíc dokáže "sociální romantiky" rozzuřit doběla. Dobře. Měli by ji slyšet častěji.

Za mě skvělá kniha. Osobní zkušenosti, svědectví z první ruky, nepřikrášlený pohled na to, jak se věci mají. Navíc je tato kniha stará už víc než pět let. Neumím si představit, jak to vypadá v Německu na ulici dnes. Chudáci policisti.

23.01.2022 5 z 5

Italské trojhubky Italské trojhubky Marta Kučíková

Další veselé i dojemné příběhy ze severní Itálie. Dojal mě hlavně ten úplně poslední, o "Marilyn"...

Čína - Stručné ilustrované dějiny Čína - Stručné ilustrované dějiny Ťien Wang

Jako ten úplně nejzákladnější úvod do dějin čínského starověku a středověku, popřípadě počátku novověku, není tato kniha špatná, novodobými dějinami posledních několika staletí se však nezabývá vůbec. Stejně jako politické dějiny z velké části jen zmíní a zaměřuje se spíše na umění a okrajově i na hospodářství. Bohužel jsem v knize našla chyby - u talíře s obrázkem straky je z nějakého důvodu popisek talíře s mandarínskými kachnami - a v překladu je i celkem dost překlepů, obzvláště na knihu o pouhých 128 stránkách.

23.01.2022 3 z 5