druzickaster druzickaster komentáře u knih

Cizinec hledá byt Cizinec hledá byt Egon Hostovský

Kousek první kapitoly jsem slyšel jako čtení na pokračování na rádiu Vltava a kniha mě zaujala tak, že jsem si ji hned přečetl. Styl autora mi dost připomíná pana Fukse. Hlavní postava dr. Marek se po vyhazovu z podnájmu snaží nalézt bydlení a klidné místo pro dokončení své práce. Ovšem pokud odstraníme tuto primární vrstvu příběhu, nechá nás autor nahlédnout pod pokličku životů dalších lidí, se kterými se dr. Marek setká při své strastiplné pouti. Uvidíme osudy různých lidí, z různé společenské vrstvy, jejich trable, ať očividné, nebo hluboko ukryté a zjistíme, že někdy stačí skutečně jen málo, aby se člověku ulevilo, aby se ručička kompasu jeho života pootočila tím správným směrem, ale je potom jen na něm, jak s touto změnou naloží. Zjistíme také, že nic na světě není zadarmo. Že tato fatamorgána v samotném důsledku stojí mnohem víc, třeba svobodu, že je svazující a pokořující...
Dílko je to opravdu povedené a hodně mě bavilo. Jediné, co od knihy nečekejte, jsou světlé zítřky...

26.08.2019 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Opět skvělá parodie. Epizoda v obchoďáku nemá chybu a přál bych podobné zážitky všem obchodníkům, kteří začínají s Prasečnicemi už někdy začátkem října. Dále potom, tolik známých postav v jednom dílu, který byl napěchovaný humorem nemělo chybu a do toho nakonec i krapet filozofie, prostě a jednoduše 5* a jde se na další díl.

28.05.2019 5 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Opravdu zajímavé časy se dějí na Zeměploše. U pana Pratchetta je velmi pozoruhodné to, že ať si vybere jakoukoliv problematiku na Zeměkouli, dokáže ji nádherně a vkusně parodovat na Zeměploše. Vyvažovací kontinent jako kompilát režimů Číny a KLDR nemá prostě chybu. Hlavní hrdinové Mrakoplaš, Dvoukvítek, barbar Cohen a jeho skvadra, Prófa atd. Nelze vyjmenovat všechny postavy, ale bavil jsem se opravdu královsky. Příběh je napěchovaný hláškama, které prostě zůstanou v hlavě.
Nezbývá nežli poděkovat autorovi a překladateli a podívat se na další díl. Ano a držet palce Mrakoplašovi, myslím, že ho čeká zase jedno velké, nevyžádané, dobrodružství....

22.04.2019 5 z 5

Deníky Poliny Žerebcovové - Děvčátko uprostřed čečenské války Deníky Poliny Žerebcovové - Děvčátko uprostřed čečenské války Polina Žerebcova

Pokud by tato kniha byla postapo-antiutopistický román, byl by to dechberoucí zážitek. Ovšem, tohle byla bohužel krutá realita. Konec minulého a začátek nynějšího století, "pár" kilometrů od našich hranic, se děla zvěrstva jako za světových válek. Naprosto děsivé je, že to prováděl ruský národ sám na sobě, ostatně jak je správně popsáno v knize "...jako had, který požírá svůj vlastní ocas...."

Čečensko, pro mě trošku exotická země. Před první válkou směs národů, náboženství, ale nějak to fungovalo. Potom kdo nebyl Čečenec, měl dost velký problém, nedej bože, když byl Rus. A když jsem dále četl, že Rusové masakrovali civilní obyvatelstvo, ženy, děti, staré lidi, bylo mi z toho hodně smutno. Ještě horší bylo, že Čečenci se masakrovali navzájem pro byty, peníze a podobné nesmysly. Lidský život neměl téměř žádnou cenu. A v tomto všem malá devítiletá holka bojuje o holý život se svou matkou. Obě byly zásadové a přímé, což jim život, už tak těžký, ještě víc komplikuje. Do toho psychické problémy matky způsobené válečnými útrapami. Dospělý člověk by to nedal a Polina v tom všem ještě vystudovala a nakonec dokončila i vysokou školu. Obrovský respekt a smekám a klaním se až k zemi.

04.04.2019 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Svoboda, svoboda je nádherné slovo a nádherná životní možnost respektive volba. Je fajn se na všechno vykašlat a jet někam, jen tak jet a nic neřešit. Až potud se s knihou vcelku shodneme. Že se u toho hulí, berou drogy a chlastá budiž i to je každého svobodná volba. Jsem dokonce ochotný odpustit krádež jídla...Ale krást auta, benzín, cigára tak to je celkem silná káva, neobměkčila mě ani scénka z plantáže. Když si neumíš vydělat na hulení, tak nehul. Když nemáš na benzín jdi pěšky nebo jeď na kole. Prostě tahle temná stránka knihy mi nesedí a vyloženě mi vadí. Nečekal bych žádného Mirka Dušína, ale jisté věci jsou přes čáru....

18.04.2018 3 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Když jsem chválil Ranhojiče nemůžu tady jinak. Šaman se povedl. Osidlování Amerického kontinentu, boje s Indiány, válka Severu proti Jihu. Nelze si nevšimnout vztahu rodilých američanů k Indiánům a otrokům vůbec. Zajímavá je i rovina vztahů mezi muži a ženami, náboženství atd. Román má široký záběr a dobře se čte, děj se nezadrhává, takže můžu jen doporučit. A jdeme na Lékařku.

08.02.2018 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Uff, tak nějak nevím kde začít. Pokud budu moc tvrdý, tak kniha mohla mít třetinovou délku bráno odzadu a dojem by byl stejný, jen děj by tak nějak ubíhal rychleji. Chápu , že autor chtěl nosnou myšlenku obalit a podpořit řekněme obyčejným mírovým životem a vykreslit ten paradox až na dřeň, ale u mně to nemělo ten správný efekt. Sofiin problém a její "volba" je krutý, nelidský, ale je to zároveň i výborný filozofický a morální problém, to vše se autorovi nedá upřít ovšem zbytek knihy, alespoň pro mne, je jen vata kolem tohoto dilematu. Každopádně kniha stojí za přečtení.

01.02.2018 4 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Ani se nechce věřit, že je knize přes 80. let jak je stále aktuální. Nádherná sonda do maloměstského života, kde drobnost dokáže rozpoutat peklo na zemi a kde je vidět, že zlo plodí jen další a větší zlo. Jazyk je krásně květnatý a popisný, taky díky skvělému překladu, takže se kniha výborně čte a děj uhání kupředu opravdu rychle. Mohu jen doporučit.

20.12.2017 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Druhá kniha od Nesboa a ano, opět jsem se bavil. Osobně bych se držel krapátko při zemi, a vyměnil gel za knoflík či něco jiného přízemnějšího, ale tak proč ne. Líbilo se mi, že to není klasický model detektivky a děj se pomalu roztáčel až se rozjel na plné obrátky.
Mohu jen doporučit.

28.06.2017 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Krásný a přitom smutný příběh. I když člověk bojuje s osudem je až k nevíře kolik ran a ústrků musí absolvovat. Jak dobové společenské konvence dokázaly zničit život hodné ženské jen proto, že se to nehodí, že je jiná.
Na knize se mi taky líbil styl a jazyk jakým byla napsaná. Popisy krajiny, situací, nálad a pocitů postav byly tak sugestivní a chytlavé až fantazie jela na plné obrátky.
Co říci na závěr? Jedním slovem: nádhera.

06.06.2017 5 z 5

Přečteno na jeden zátah, kniha se čte sama. Kdo četl autorovu trilogii Souostroví Gulag, ví přesně o čem kniha je a dobře jí chápe. Obávám se, že to byl jeden z těch "lepších" dní Ivana Děnisoviče. Je neskutečné, jak o běžné věci každodenního života musel mukl každý boží den bojovat, musel si hlídat pomalu i boty. O majetku nemůže být ani řeč. Strašné místa a strašná doba a to byla většina lidí uvězněná neprávem.

17.03.2017 5 z 5

S Bílým rytířem za sv. Jakubem S Bílým rytířem za sv. Jakubem Martina Josífek Zelinková

Moc pekna kniha o silenstvi zvanem kolobeh, o zivotni sile a boji a emocich a vunlbec o zivote jako takovem. Moje letosni prvni vyjizdka na kolobce nedopadla uplne dle mych predstav a uz jsem myslel, ze se na hezdeni vykaslu, ale diky teto knize mi autorka Martina vlila novou chut se zase projet, letos uz to nebude, ale pristi rok urcite opet naskocim na to moje morce a vyrazim vstric zazitkum.

10.07.2022 5 z 5

Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek první Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek první neznámý - neuveden

Zajímavý román neznámého autora doby dávno minulé. Příběh obyčejných lidí žijících v tehdejší Číně, korupce, alkol, prostitutky, vše bylo jako zboží a za peníze lidé na jedné straněně udělali vlastně cooliv, na druhé za ně zase cokoliv dostali. Autor příběh popsal život okresního města velmi realisticky, takže žádný hodný, silný a mravně uvědomnělý hrdina nevyhraje a ani nemže, není to pohádka, potom ano, vyhraje rozmazlený zazobaný hajzlík, tak jako v běžném životě. Tento fakt poměrně velké části populace nejspíš nešel pod nos, proto bylo a je toto veledílo statečně cenzúrováno pro blaho společnosti a čtenáře jako takového. V této souvislosti je nutno vyzvednout obsáhlý doslov překladatele, který čtenáře seznámí s historií tohoto románu. Dále potom je potřeba zmínit počin Městské knihovny v Praze, která vydala první dva svazky v elektronické podobě a dala je volně ke stažení, za což jim patří velké díky! Knihu rozhodně doporučuju.

16.09.2021 5 z 5

Člověk nula Člověk nula Anna Starobiněc

Na knihu jsem se těšil, ale nebylo to zcela to pravé ořechové. Začátek i následný děj slibný, ovšem v knize je potom spousta jinotajů a narážek a člověk si pomalu musí vymyslet svůj vlastní příběh. Taky mi vadilo, že ač se autorka snažila děj nenabral žádný spád a pořád si jel tou svou padesátkou i když byl už dávno mimo obec. Kniha neurazí, ale na druhé čtení už nedojde. Je to spíš 3.5*

15.04.2020 3 z 5

K domovu pohleď, anděle K domovu pohleď, anděle Thomas Wolfe

To si takhle chcete přečíst knihu pana Wolfeho O času a řece a zjistíte, že je to až pokračování knihy k domovu pohleď anděle. Takže jsem začal pěkně od začátku. Poznal jsem rodiče malého Evžena Ganta, jejich životy, rodinu a sourozence a děj pomaličku ubíhá a Evžen roste a sílí, a poznáváme rodinné záležitosti a, ono se to vlastně těžko vypráví, musíte si tuto knihu prostě přečíst. Není to snadné čtení, zvláště závěr je takový hektický a ezoterický, ale i tak jsem z knihy nadšený. Krásné myšlenky, postavy jsou obyčejní lidé, žádné figurky, ale lidé z masa a kostí, se svymi slabostmi, radostmi i starostmi. Vztah rodičů k dětem a obráceně. Evžen naprůměrně inteligentní, ale podivín, určitě jsem zvědav na jeho další životní eskapády.
Knihu doporučuji...

04.03.2020 5 z 5

Nahé slunce Nahé slunce Isaac Asimov

Kvalitní pokračování Románů o robotech. Tentokrát se Eliáš Baley vypraví vyšetřovat vraždu na planetu Solárie i se svým robotickým parťákem Daneelem z Aurory. Oba zde mají i špiónské úkoly a tím se děj pěkně zamotá. Trošku mě mrzelo že Daneela je tam mnohem méně, ale i tak jsem se bavil. Nemůžu taky opomenouot filozofickou rovinu, odcizení kmenového atavismu, individualismus apod.
Těším se na další pokračování.

31.01.2020 5 z 5

Noc odchází ráno Noc odchází ráno Karel Ptáčník

Rád jsem se vrátil do města na hranici a sledoval osudy nám známých postav. Ač se v knize soudruhuje do zblbnutí a vytahují se rudé knížky a strana, byl jsem velmi překvapený, že pan Ptáčník knihu napsal celkem nestranně a nešetřil ani komunisty ani nekomunisty. Z knihy je vyloženě znát, že lidé v oné poválečné době té komunistické agitce věřili, že to pro ně byl po první republice a druhé válce ten správný směr a šance na nový a lepší život. Znám to i z vyprávění babičky, ta prožila jak první republiku tak druhou válku... Každopádně se těším na Šestapadesátý. Jen ješte jedna věc, obávám se, že mladší generace už tyto knihy neocení a bude je považovat pouze za propagandu komunistů, což je škoda...

06.01.2020 5 z 5

Romaneta (3 romaneta) Romaneta (3 romaneta) Jakub Arbes

Dobrá volba, ač romaneto Newtonův mozek jsme už četl samostatně, rád jsem jej přečetl znovu. Zbylá dvě Sv. Xaverius a Ukřižovaná jsou taky skvěle napsaná dílka. Záhady, ne nijak neuvěřitelné, jsou poutavé a vtáhnou čtenáře do děje. Dozvíme se i zajímavosti z dějin ne až tak vzdálených, povstání v Polsku, bitvy rakousko-pruské apod. Kniha se mi líbila a můžu doporučit.

20.12.2019 5 z 5

Newtonův mozek Newtonův mozek Jakub Arbes

Antiválečný příběh, trošku metaforický, poletující ve sférách snu, ale pravdivý až na dřeň. Dějiny lidstva jsou skutečně dějiny válek a zabíjení s drobnými pauzami klidu a míru. Velmi obdivuji Arbesův přehled historických událostí, bez dnešního internetu musel dát soupis v knize celkem dost fušku a svědčí o autorově širokém rozhledu. Určitě zkusím další Arabesky.

17.12.2019 5 z 5

Skláři Skláři Karel Klostermann

Pozor varovnání, pokud si chcete knihu přečíst, vyhněte se obloukem vydání z roku 2015. V tomto vydání je tolik chyb, ale opravdu tolik, že jsem se naštval a vyrobil jsme si ebook a ty stovky chyb jsme si tam opravil.

K ději, kniha je opět řemeslně výborně zpracovaná. Pan Klostermann jednoduše nezklame, i když je trošičku do růžova, myslím tím knihovnu, pořád je to věrohodné a čitelné. Holt se zde autor zabývá spíš vztahy v rodině a sňatky atd., ale nic to neubírá na autentičnosti a emocích. Ač se převzetí podniku může zdát nepravděpodobné, právě podobné věci se dějí i v dnešní době, takže pozor na dobré kamarády, kteří to s vámi myslí vždy jen a jen dobře.
Doporučuju.

03.12.2019 4 z 5