Eicherik Eicherik komentáře u knih

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Velmi smutný příběh. Na Hannu dlouho nezapomenu.

13.10.2019 5 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Tuhle knihu jsem si záměrně vybral, protože jsem si chtěl přečíst něco z prostředí geocachingu. První půle tohoto thrilleru mi přišla nezáživná, ale druhá mé negativní hodnocení zvrátila. Kladně hodnotím námět, který mi přijde originální. U tohoto případu se mi podařilo uhádnout pachatele, což nebývá tak často.

03.02.2019 4 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Kniha se mi velmi líbila. Jen bych ji žánrově neoznačil jako thriller, ale jednoznačně jako horor. Určitě bych také nápis na zadní straně obálky Na motivy skutečné události nahradil Inspirované skutečnou událostí. Také trochu pochybuji, že by Mája ve svém věku znala pojem STB a že by měla některé znalosti zdravotní sestry, ale to jsou jen detaily. Celkově je Vězněná opravdu velmi povedený a dobře napsaný horor se zdařilou obálkou. Určitě se pustím i do dalších knih Pavla Renčína.

06.01.2019 5 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Stuart MacBride

Každý díl téhle série mi připadá lepší a lepší. Opět se shledáme s grampianskou policií. Mimo jiné s hlavní postavou Loganem, dále s Inschem, což je někdy tlusťoch, co se cpe dětskými sladkostmi a jindy naopak rozzuřený stopadesátikilový rotvajler, také s vulgární Steelovou a nebo, speciálně v tomto díle, s kameramanem Alecem. Krvavá lázeň je příběh plný mrtvol a chvílemi i šílenství. Na druhou stranu je i lidský a drsně černohumorný.

28.10.2018 5 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Moc se mi to líbilo. Thriller přesně podle mého vkusu. Příběh se pomalu rozjíždí a odkrývá čtenáři jedno tajemství za druhým. Velmi pěkně popsané prostředí, v kterém se děj odehrává. Určitě si přečtu i autorovu detektivní sérii Öland.

23.07.2018 5 z 5

Poslední deska Poslední deska Andrew Cartmel

Naprostá paráda. Kniha je psaná přesně tou humornou formou, která mi náramně sedla. Hlavní hrdina je sympaťák, který chová dvojici koček, kterým autor nechává dostatečný prostor pro vystupování. Detektivka určitě zaujme i sběratele hudebních nosičů, kteří ocení všechny ty nezbytné atributy, které k tomuto koníčku patří.
Knihu doporučuji čtenářům detektivek, kteří neholdují všem těm bizarním druhům smrti, který tento žánr v poslední době ovládl.

17.06.2018 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

To, co dělá tuhle knihu dobrou, je její silný a dobře propracovaný příběh. Ve chvíli, kdy se zdá, že děj začíná váznout, se objeví nová událost, která jej znovu nakopne. Dávám pět pentagramů a ke knize se rád vrátím.

02.04.2017 5 z 5

Kniha upírů Kniha upírů Eduard Martin (p)

Tohle hororové romaneto je tak trochu variací na Ostrov dr. Moreaua z prostředí Malé strany. V roce 1990 jsem si ji přečetl, vrátil ji a zapomněl jsem na ní. Potom jsem si na ní před lety vzpomněl a chtěl si ji znovu přečíst. Jenomže jsem si nepamatoval název a ani autora. Ptal jsem se lidí, ale podle indicií nikdo nevěděl o jakou knížku by mohlo jít. Pročesával jsem internet až jsem ji zahlédl na stránkách jednoho antikvariátu, ale protože jsem si nepamatoval ani obálku knihy, tak jsem byl napnutý - naštěstí to byla ona.
Příběh má dobrou atmosféru a rád se k němu vracím.

31.03.2013 5 z 5

Kinského zahrada: Povídky o ženách Kinského zahrada: Povídky o ženách Jakub Železný

Dvanáctero mikropovídek, dvanáctero žen a dvanáctero příběhů, které nepřímo propojuje Zahrada Kinských, ležící na Smíchově, pod Petřínem, nedaleko Malé Strany. Povídky jsou většinou průměrné a jednoznačně nejlepší je ta s názvem Dopis. Kniha je pěkně graficky zpracovaná a krásně ilustrovaná.
Citace z povídky Dopis: Pošeptal jsem ti, že jsme pořád ty dvě děti, co si chodívaly sednout na trávník u Musaionu. Ano, bylo to šíleně patetické, já vím. Ale dojalo tě to. A snad i potěšilo, i když jinak jsi z toho moc radost neměla. Hlavně z toho, že jsi mi trochu ušpinila prostěradlo. Ale to bylo moje riziko, říkala jsi přece, že nemůžeš.

28.04.2024 4 z 5

Konec světa v Breslau Konec světa v Breslau Marek Krajewski

Tak tohle byla jízda. V druhém dílu se vracíme v čase do období Výmarské republiky. Hodně mi to atmosférou připomínalo Babylon Berlín, s tím největším rozdílem, že Eberhard Mock není Gereon Rath. Mocka si totiž není snadné oblíbit. Tenhle díl se mi líbil víc, než ten první a těším se na další pokračování, v kterém se posuneme v minulosti ještě o kousek zpět.

13.08.2023 5 z 5

Čtyři hodiny do středověku Čtyři hodiny do středověku Miloš Jesenský

Čtyři hodiny do středověku jsou cestou za poznáním fantastického středověku. V jedenácti kapitolách nalezneme některé zajímavé fenomény tohoto zajímavého období. Namátkou uvedu: magickou metalurgii, rytířský stav, Johanku z Arku, Templáře, svatý Grál, krále Artuše, hraběte Saint-Germaina, Leonarda da Vinciho, automaty, golemy, alchymisty, Fulcanelliho a tajemství katedrál a mnohé další. Pro ty, kdo se o tyhle témata zajímají, bude spousta věcí už známých, ale v každé knize se vždy najdou i střípky nového poznání.
Citace I: Některé úvahy, publikované čas od času ve skromné literatuře na toto téma přivádějí k závěru, že nacisté svatý Grál skutečně našli. Podle nich zazdili někteří vysocí důstojníci SS 2. května 1945 v úplné tajnosti do ledovce Schleigest tajemný předmět, který by mohl být tolik hledaným Grálem.
Citace II: Aby zobrazil obsah tohoto boje o seberealizaci používá Fulcanelli k vysvětlení tuto krásnou alegorii:
"Lev představuje tuhou zemitou sílu a orel vzdušnou pohyblivou. Tito dva soupeři se potýkají tak dlouho, až orel ztratí křídla a lev hlavu a tak oba soupeři vytvoří jedno tělo oživené rtutí. Lev je sklonem mysli ke světu a orel k duchovnu. Když orel ztratí křídla a lev hlavu, to jest když se tato dvě "Já" tvořená myslí sloučí v jedinou uklidněnou mysl, je tu nové tělo pravdy, vědomé si sebe sama."

09.07.2023 4 z 5

Let duchů Let duchů Bear Grylls (p)

Letoun Junkers Ju 390 na obalu, byl dokonalou vábničkou, slibující temný thriller s kořeny v druhé světové válce. Základním motivem příběhu je nález vraku letadla, zřejmě pocházejícího právě z druhé světové války, hluboko v pralesích Amazonie. Kniha se četla dobře, zejména část odehrávající se v pralese byla povedená, ale samotné vyústění bylo slabší. Román má pokračování, ale nejspíš se do něj pouštět nebudu.
Citace: Jaeger si občas říkal, jestli se dědeček nesblížil až příliš s nacistickým režimem, když zjevně nashromáždil takové množství suvenýrů. Ať už dělal za války cokoliv, nedostal se nebezpečně blízko k zlu a temnotě? Neprosákla do něj, aby z něj učinila jednoho ze svých sluhů?

16.04.2023 4 z 5

Bojová letadla Luftwaffe Bojová letadla Luftwaffe David Donald

Když jsem vybíral knihu o letounech Luftwaffe, rozhodoval jsem se mezi Donaldem, Bishopem a Murawskim. Nakonec dostal přednost anglický autor. Publikace je na kvalitním křídovém papíře a mimo samotného textu nabízí spoustu fotografií, technických nákresů a barevných kreseb. Kniha obsahuje všechny běžné stroje a několik prototypů, seřazených v abecedním pořadí. Jelikož mě v poslední době zajímají dálkové letouny, tak jsem největší čas věnoval modelům Focke-Wulf Fw 200 Condor a Junkers Ju 290.

07.01.2023 5 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Komiksem jsem téměř nepolíben, takže jsem se občas v textu a v řazení obrázků ztrácel. Bylo to pěkně nakreslené a příběh byl celkem zajímavý. Protektorátní Praha v tomto formátu mě zaujala. Nadále zůstávám věrný klasickým knihám, ale pokud se zase objeví nějaký zajímavý komiks tak nezaváhám.

01.01.2023 4 z 5

Alfred Hitchcock 3 – Strašidla nejstrašnější Alfred Hitchcock 3 – Strašidla nejstrašnější * antologie

V celku povedená, makabrózní bonboniéra hororových povídek. Za nejlepší považuji působivou Camera Obscura a morbidní Smrt v rodině.

31.12.2022 4 z 5

Unavený Bůh Unavený Bůh Ivan Kříž

Zajímavějším obsahem tohoto románu byla manželská krize Vojtěcha a Heleny, než středověce fanatický akt náboženského poblouznění v podobě dobrovolného zazdění se před domnělou apokalypsou. Mimo sympatické Heleny a protivně užvatlaného Vojtěcha za zmínku ještě stojí vedlejší postavy spálenozhořského faráře, předsedy MNV Pilaře a lesmistra Růžka. Kniha vyšlá v roce 1966 dává najevo, který světonázor je ten "správný", ale děje se tak v míře snesitelné.
Citace: "Ty polykáš žížaly?"
Cyrilek žasne nad otázkou a má co dělat, aby nedal najevo, jak dospělé ženě zazlívá její nechápavost.
"Žížaly jsou měkké, dobře se polykají," říká smířlivě.
"Muchy trochu škrabou v krku."

13.11.2022 4 z 5

180 000 kilometrů dobrodružství 180 000 kilometrů dobrodružství Antonio Halik (p)

Nejzajímavějším z tohoto cestopisu byl pro mě popis života místních Indiánů. Navíc se ještě velká část odehrává v tajemné oblasti Mato Grosso. Z některých mikro příběhů na mě dýchla atmosféra tvorby Otakara Batličky. A na závěr jedna malá spekulace. Nemohou být Chívarové potomci Atlanťanů?
Citace: Chívarové se problémy svého původu příliš nezatěžují. Jedna z jejich legend vypráví, že sem přišli podzemní chodbou pod horami provázeni jaguárem. Jejich názory na vlastní původ, stejně tak jako jejich náboženství, se točí kolem sopky Sangay. V ní ctí své nejmocnější božstvo.

02.10.2022 4 z 5

The best horror - povídky. III The best horror - povídky. III * antologie

Celkem povedený soubor hororových povídek. Za nejlepší považuji příběh s názvem Lovec a dvojici, která už je dnes hororovou klasikou, Mandl a Oranžová muka, modré šílenství.

27.09.2022 4 z 5

Na vodách Amazonky – Toulky tropickou Amerikou II Na vodách Amazonky – Toulky tropickou Amerikou II Josef Ladislav Erben

Mám v oblibě jihoamerické pralesy, proto si rád přečtu cestopis, nebo román z tohoto prostředí. Jádro této knihy přináší svědectví o povodí Amazonky z let 1930 až 1931. Světoběžník J. L. Erben se nepouštěl do hlubin pralesa, ale i tak je jeho vypravování velmi zajímavé a poučné. Kniha obsahuje spoustu informací o Indiánech, o historii tohoto rozlehlého regionu, o těžbě kaučuku, o osadách a městech kolem řeky, o dopravě na řece, o obchodu a mimo jiného hojně rozebírá i sociální témata. Autor mimo jiné přináší i osobní zkušenost z práce ve Fordlandii. Nedoceněný český cestovatel J. L. Erben procestoval povodí Amazonky od Peru, přes Brazílii až k jejímu ústí do Atlantského oceánu a o tomto dobrodružství pojednává tento cestopis.

21.08.2022 4 z 5

Kopí osudu Kopí osudu Trevor Ravenscroft

Pokud někoho zajímá pouze samotné kopí osudu, tak bych mu spíše doporučil knihu Záhada Longinova kopí, kterou napsal Alec Maclellan, protože kniha Kopí osudu má širší záběr, zaobírá se spíše osobou Adolfa Hitlera a je psána v duchu esotericko okultistickém. Nejproblematičtější na tomto spisu je způsob, jakým byl stvořen. Autorem měl být původně Dr. Walter Johannes Stein, který údajně sledoval Hitlerovu životní dráhu od jeho vídeňských studentských let, až do okamžiku, kdy osobně usiloval o získání kopí. Opravdu znal Stein Hitlera tak dobře? Než se Stein do sepsání díla o kopí pustil, tak bohužel zemřel. Do práce na knize se tedy pustil Steinův přítel Trevor Ravenscroft, který čerpal z rozhovorů se Steinem a z poznámek, které si při tom pořizoval. V některých pasážích bohužel zaznívá, že lidé kolem Hitlera byli satanisté a jejich ideoví protivníci byli označováni za ochránce grálu, to považuji za značně přehnané. Knihu doporučuji jako jeden z pramenů a jeden z úhlů pohledu, pro ty, kteří se o kopí osudu a o nacistický okultismus zajímají. Na závěr ještě dodám, že tato kniha o záměně kopí na konci války nic nepíše a podle ní je tak to pravé kopí uloženo ve Vídni.

12.08.2022 4 z 5