Eicherik Eicherik komentáře u knih

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Velmi příjemné překvapení. Jednak jsem od tohoto románu moc neočekával a za druhé, že něco tak svěžího vyšlo v roce 1982. Příběh je z větší části tvořen výpověďmi lidí, kteří zmizelého doktora znali a vnáší do vyšetřování střípky z jeho života a z druhé, menší, dialogem profesionálního vyšetřovatele a amatérského poradce, kteří se ty fragmenty snaží poskládat dohromady. Postavy jsou celkem pěkně vykreslené a čím se blíží konec, tím se stupňuje napětí a vzrůstá zvědavost. Konec je tak trochu otevřený a nabízí nejméně dvojí vysvětlení.
Citace: Občas se v tomto věku objevuje stesk po domově, nějaké záhadné 'heimvé', jak říkají Němci, jestliže dotyčný pochází z venkova, něco v něm praskne, on se tam najednou musí vrátit, ubytuje se v místním hotýlku, pobíhá po okolní krajině, prolézá křoviska, kde si jako kluk hrál na Indiány, no a za tři, čtyři dny se toho nabaží a konec záhady.

19.05.2024 5 z 5

Největší tajemství Třetí říše Největší tajemství Třetí říše Milan Zacha Kučera

Kniha se z největší části zaobírá Projektem Riese, pod který spadají komplexy Książ, Rzeczka, Jugovice Górne, Wlodarz, Osówka, Soboň a Sokolec. V souvislosti se zámkem Książ zde padlo také jméno nacistického lékaře a národního socialisty Hubertuse Strugholda. Jmenovaný byl něčím mezi Wernherem von Braunem a doktorem Mengelem. Musím ale podotknout, že jeho přítomnost na zámku Książ je pouhou spekulací. Z dalších zajímavých témat mě hodně zaujaly části věnované legendárnímu Zlatému vlaku, komplexu Mölke, v kterém se nachází tajemná Mucholapka a také mauzoleu Totenburg, ležícím ve Valbřichu. Všechna zmíněná místa se nacházejí v Sovích horách a většina z nich byla ve válečném čase uzavřeným prostorem. Autor nám dává nahlédnout do světa štol, podzemních sálů, sklepení a tunelů. Je to velmi vzrušující pohled, ale ta nejtajemnější místa ukrývají závaly a nebo důmyslné zábrany, protože podzemí Sovích hor je jako ten ledovec, je vidět jen jeho špička. Na závěr pochválím přebohatou obrazovou část.
Citace: V Polsku vznikla velká diskuze ve chvíli, kdy autor Igor Witkowski označil toto místo za možné testovací zařízení tajných technologií - časem z toho vzniklo zařízení pro kolmý start "naziUFO". Witkowskému bylo vyčítáno, že přeci musí vědět, že se jedná o chladicí věž elektrárny. To on nikdy nepopíral - i ve svých knihách nechává promlouvat svědky, kteří mu tento fakt potvrzují. Jenomže tahle konstrukce nikdy jako chladicí věž nesloužila. Witkowski tvrdí, že byla adaptována pro jiný účel. Jsou v ní místa pro velké kabelové svazky, a to směřuje úvahy o smyslu stavby jiným směrem než chladírenským.

12.05.2024 5 z 5

Půjdeš, nevrátíš se Půjdeš, nevrátíš se Jaromír Šavrda

(SPOILER) Vždycky mě fascinuje číst tyhle staré knihy, které vyšli ještě před mým narozením. Někdo si tuhle před šedesáti lety koupil v knihkupectví za 11,- Kčs a dnes jsem si ji mohl přečíst i já. Tenhle kriminální případ je inspirován skutečnou událostí, řáděním sériového vraha Huberta Pilčíka a stal se i předlohou pro jeden díl kontroverzního seriálu Třicet případů majora Zemana, konkrétně šestý, nazvaný Bestie. K samotnému knižnímu příběhu. Líbí se mi, jak se dvojice vyšetřovatelů lopotně prokousává svým případem, je to hodně realistické, ale z dnešního pohledu dost ospalé. Současný autor by z tohoto námětu nejspíše vykřesal hodně hustej thriller. Prostředí pohraničí, temná doba a osobnost pachatele k tomu přímo vybízí. Já jsem i tak velice spokojen a knihu doporučuji čtenářům starých detektivek. Na závěr ještě pochválím pěkné grafické zpracování knihy, kde je třešničkou na dortu, malá lebka ve zlatém rámečku, ukrytá pod přebalem na černých deskách.
Citace: Musím říci, aby bylo všeobecně jasno, tohle: každý výslech je pro vyslýchajícího ohromnou zkouškou nervů, právě tak jako pro vyslýchaného. Ale za své praxe si nepamatuji případ, že bych se někdy musel tak jako teď držet fyzickým násilím, abych se ovládl a nedal vyslýchanému přes hubu.

05.05.2024 5 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Dvanáctero případů smutného poručíka Borůvky, vydaných v pro mě tak trochu tajemné edici Smaragd z pera, nebo spíše z psacího stroje autora, s nímž mě pojí rodné město. Čtení je to příjemné, zachycující dobu dávno minulou. Některé povídky jsou lepší jiné, zase slabší. Za nejlepší považuji dvojici Vědecká metoda a Smrt na Jehle. Kniha obsahuje různé plánky i náčrty, což hodnotím kladně. Doporučuji čtenářům starých českých detektivek.

17.03.2024 4 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Vynikající román, který začíná stavbou Berlínské zdi a končí jejím pádem. Mezi těmito dvěma milníky se nachází spousta dějinných událostí, namátkou třeba Kubánská krize, atentát na Kennedyho, válka ve Vietnamu nebo aféra Watergate. V knize jsem se mimo dějepisných událostí dozvěděl i hodně o politologii. Výtečně jsou tady také popsány vztahy mezi lidmi a bída komunismu a Sovětského svazu. Nejvíce se mi ale líbila německá linka příběhu. Při závěru, který končí pádem Berlínské zdi jsem si nemohl nevzpomenout na skladbu Wind of Change od Scorpions. Hranice věčnosti vřele doporučuji.
Citace: Na kontrolním stanovišti je znovu zadrželi. Hans Hoffmann s úsměvem přihlížel, zatímco další muži prohledávali je i jejich vůz.
"Co hledáte?" zeptal se Dave. "Proč bychom pašovali něco z východního Německa? Nemáte tu nic, o co by kdokoli stál!" Nikdo mu neodpověděl.

04.02.2024 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Druhý díl trilogie Století je opět v duchu zábavně poučné dějepravy. Tentokrát se pohybujeme v letech 1933 až 1949. Tady jsem se orientoval mnohem lépe, než v prvním dílu. Přesto jsem se toho hodně dozvěděl, třeba o španělské občanské válce. Zajímavou kuriozitou byla kratičká návštěva Československa. Těším se, že se brzy pustím do posledního dílu.
Citace: Daisy nepociťovala vůči Němcům nenávist za to, že se ji snaží zabít. Tchán hrabě Fitzherbert jí vysvětlil, proč bombardují Londýn. Do srpna prováděla Luftwaffe nálety jen na přístavy a letiště. V nezvykle upřímné chvilce jí Fitz přiznal, že Britové tak skrupulózní nejsou: vláda v květnu odsouhlasila bombardování cílů v německých městech a RAF celý červen a červenec shazovala bomby na ženy a děti v jejich domovech. Německou veřejnost to rozlítilo a dožadovala se odvety. Výsledkem bylo bombardování britských měst německým letectvem.

27.12.2023 5 z 5

Měsíční šachta Měsíční šachta Martin Lavay

Měsíční šachta je nejzajímavější slovenskou záhadou. Navíc světově známou záhadou o které se zmiňovala ta největší jména záhadologického světa a samozřejmě i ta česká a slovenská. Mnozí z těch tuzemských po ní i pátrali. Samotné prvotní objevení té tajemné jeskyně je velmi atraktivní. Slovensko roku 1944, v okolí probíhají boje mezi Němci a povstalci a vypravěčem je záhadná postava kapitána Antonína Horáka. Byl skutečně jedním z povstalců a nebo patřil k druhé straně? Kniha je velmi pěkně a pečlivě zpracována a je plná ilustračních obrázků. Mimo hlavního tématu se široce zaobírá i příbuzným oblastem, jako je podzemí a podsvětí naší planety. Velmi se mi líbí i obálka. Ač tohle dílko rozebírá danou problematiku ze všech stran, tak jednoznačný výsledek nepřináší. Já jen dodám. Jestli je Měsíční šachta pouhou legendou, pak je to legenda velmi pěkná a přitažlivá.
Citace: Americký badatel Alec Maclellan vyslovil v roce 1982 hypotézu, že je Měsíční šachta vchodem do rozsáhlých podzemních prostor. V knize Agartha, ztracená podzemní říše spekuluje, že o Měsíční šachtě věděl už v roce 1939 speciální oddíl nacistického Ahnenerbe, pátrající v tehdejším Československu po dutinách, které by mohly být branami do jiných světů obývaných neznámými bytostmi uvnitř Země.

19.07.2023 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Zatím nejslabší díl téhle série. Přišlo mi to takové nedopilované a příběh neběžel jako dobře naolejovaný stroj. Někdy musí autor řešit problém, třeba jak vysvětlit, že kladný hrdina má doma předmět, který by u něj jeho věrný čtenář nečekal. Někdy se to podaří lépe a jindy ne. Tady šlo o to, že hrdina typu Mirka Dušína vlastnil část oblečení spíše z šatníku Dlouhého bidla. Zde konkrétně musel autor podšoupnout Tomáši Volfovi do šatníku tričko Burzum. Kriminalista si ho koupil, protože bylo ve slevě. To se zrovna moc nepovedlo, ale alespoň to pobavilo. Na světě je už další díl pojmenovaný Nalezení, ale s přečtením nebudu pospíchat.
Citace: Pak si vzpomněl, že si kdysi v jakémsi záchvatu šetrnosti pořídil ve slevě tričko projektu Burzum, tvořeného, jak si později uvědomil, usvědčeným vrahem a přesvědčeným rasistou.
Nikdy ho na sobě neměl a trochu se za jeho koupi styděl, teď mu ale poslouží dobře. Udělá z něj rasistického metaláka.

18.06.2023 4 z 5

Světy v plamenech Světy v plamenech Tomáš Bandžuch

(SPOILER) Druhý díl drží nastavenou laťku. Komu se líbil ten první, bude nejspíš spokojen i s tímhle. Já bych uvítal méně fantasy žánru, takže bych se obešel bez kapitol ze Snové říše nebo třeba bez pasáže, kdy se utkají Junkersy Ju 52 s letkou drakodlaků. Naopak mě potěšily části, které se odehrávají v pražské, oblíbené čtvrti Nový Svět. Jsem zvědavý na třetí díl. Jen si nedovedu představit, že bude poslední, protože je toho ještě hodně, o čem lze psát.

16.12.2022 4 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

V celku povedená kombinace krimi a urban fantasy. Bylo to takové moderní, nedepresivní, jen místy trochu zdlouhavé. Velmi se mi líbil úplný závěr, takové konce já rád.

08.08.2022 4 z 5

Žena v Orient expresu Žena v Orient expresu Lindsay Jayne Ashford

(SPOILER) Případné čtenáře musím upozornit, že se nejedná o detektivku, nýbrž o román pro ženy, inspirovaný životem Agathy Christie. Každá ženská postava tady má nějaké svoje trápení a tajemství, která se postupně odhalují. Příběh, jenž navíc obsahoval cestu v mém velmi oblíbeném Orient expresu, se mi hodně líbil, jen smrt Felixe Nelsona byla trochu kýčovitá. Na závěr ještě pochválím zdařilou obálku s lokomotivou a naprosto elegantní mladou dámou.
Citace: Důvěřujte tomuto vlaku. Má vlastní slova, která jsem napsala tehdy před lety, když jsem si myslela, že můj život skončil. Protože ten vlak, stejně jako život, musí jet dál, dokud nedorazí do cílové stanice. Nemusí se vám vždycky líbit, co vidíte za oknem, ale pokud stáhnete roletu, přijdete spolu s tím ošklivým i o to krásné.

10.07.2022 4 z 5

Mimozemšťané v dějinách Mimozemšťané v dějinách Jacques Bergier

Útlá knížečka, napsaná před více jak padesáti lety obsahuje těchto deset kapitol: 1. Hvězda, která zabila dinosaury 2. Krychle doktora Gurlta 3. Návštěvníci z Nazca 4. Mapy králů moře 5. Terasa v Baalbeku 6. Návštěvníci ve středověku 7. Maska Sira Henryho Cavendishe 8. Kašpar Hauser 9. Zelené děti 10. A dnes? Autor většinu těchto témat dává do souvislosti s mimozemskou civilizací. Tunguzská událost, která je součástí poslední kapitoly je myslím již dostatečně vysvětlena, ale většina ostatních témat spadá neustále do škatulky záhad. Pro mě nejzajímavější byla asi kapitola druhá, čtvrtá a pátá. Jako drobnou výtku bych poukázal na jazyk knihy, který by mohl být poutavější a na naprosto chybějící ilustrace, které prostě k tomuto druhu literatury patří.
Citace: Pokud se týče ztraceného města, věc je trochu složitější. Lovecraftův spolupracovník na knize Branami stříbrného klíče E. Hoffmann Price je jedním z velkých orientalistů, který zná islám lépe než kdokoliv jiný a čte ve všech arabských nářečích. Ten jistě Lovecraftovi poskytl velice solidní dokumentaci, takže není vyloučeno, že město Irem existuje, právě tak jako olbřímí archa s obrovskou vyrytou rukou.

26.12.2021 4 z 5

Šťastné a veselé... Šťastné a veselé... * antologie

Vynikající antologie s tématikou Vánoc, ale šťastné a veselé příběhy rozhodně nečekejte, spíše naopak. Povídky jsou velmi vyrovnané a proto bylo těžké vybrat ty nejlepší. Nakonec nejvíce pochválím rodinnou, pojmenovanou Mléčná dráha a nejnápaditější, s názvem Vánoční akce.

24.12.2021 5 z 5

Hemživý chaos a jiné příběhy Hemživý chaos a jiné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Tahle hororová sbírka povídek je zvláštní kolaborací H. P. Lovecrafta s jinými autory. V některých vystupuje temný hadí bůh Yig a další makabrózní božstva Lovecraftova hrůzného pantheonu. Za nejlepší považuji medicínskou povídku Poslední test a za zmínku ještě stojí povídka Pahorek, v které je popsána jedna zapomenutá podzemní civilizace. Sbírka nedosahuje kvality samostatných prací tohoto kultovního autora, ale za přečtení stojí.

03.12.2021 4 z 5

Hippokratův slib Hippokratův slib Ludvík Souček

Velmi povedená sbírka povídek. Za nejlepší považuji tuto trojici: Modrý oříšek, který pochází z cyklu příběhů klubu Bratrů černé planety, dále Cesta domů, která je bradburyovsky nostalgická a Stejně mám tyhle šutráky nejradši, která je moje nejoblíbenější. Knihu doporučuji všem fanouškům tvorby Ludvíka Součka.

28.09.2021 5 z 5

Bratři černé planety Bratři černé planety Ludvík Souček

Ludvík Souček v nejlepší formě. V dlouhé, ale napínavé předmluvě nás autor seznámí s tajemným klubem Bratrů černé planety, jehož odznakem byl drobný model planety Saturn. Dále následují čtyři příběhy, jež pocházejí ze svědectví členů tohoto bratrstva. Vypravěči nás protáhnou přes horské ledovce, zrádné moře, severoamerickou tundru a válečné bojiště v dalekém Rusku. Všechny čtyři povídky byly povedené, ale nejvíce se mi líbily Desetioký a Modrý oříšek.

28.09.2021 5 z 5

Velký rekonstruktér Velký rekonstruktér Ludvík Souček

Díky šťastné náhodě se mi do rukou dostala další sbírka povídek Ludvíka Součka, jehož vědeckofantastickou a záhadologickou tvorbu jsem se rozhodl celou přečíst. Z tohoto souboru mě nejvíce zaujaly povídky Pevnost bílých mravenců a Prouklovi kočkeni. A na poličce už na mě čeká povídková sbírka Hippokratův slib.

24.09.2021 4 z 5

Katův polibek Katův polibek Mons Kallentoft

Je to rok a pár dní, kdy jsem dočetl desátý případ téhle mojí oblíbené série. Nyní mám za sebou tento jedenáctý, v kterém se mimo jiné objeví i šikana na internetu. Po řemeslné stránce nemohu téhle detektivce nic vytknout, ale chybí mi něco navíc, co dělá tuhle sérii výjimečnou. Postrádám tady prvky vztahového románu a větší vhled do soukromí zúčastněných osob. I přesto se určitě pustím do případu dvanáctého, jehož vydání se již blíží.
Citace: Ale káva je silná a horká. Kávovar pracuje s plným nasazením. Udělá si další šálek a vychutnává ho, a chce si zapnout počítač, který leží na stole, aby se dozvěděla všechny novinky ze stále chorobnějšího světa, v němž žije.

25.08.2021 4 z 5

Vlaková loupež po česku Vlaková loupež po česku Petr Študent

Velmi věrohodná krimi z divokých českých devadesátek. Od začátku příběhu známe pachatele a sledujeme jejich vývoj. Místy mi kniha připomíná svým stylem legendární Magnetky, ale to nepovažuji za negativum. Velmi chválím zvládnuté atributy a nešvary devadesátých let, konec konců autor tu dobu zažil, a také vítám ostravský dialekt a hornické, pošťácké a železničářské reálie, které dělají román autentičtějším.
Citace: "Tak ty prachy Malečkovi vrať, ne?"
"On už to není taky fajny stryk Josef, jak si ho pamatuješ za mala ze Dne horníků. Já sem mu volal, že ty prachy chcu vrátit," vysvětloval Ruda. "A on, že není problém, ale chce vrátit těch sedm set. Prý, že on svoji část dohody splnil."
"Tak stryk Josef teď jede v lichvě? No, to jsou věci. Fakt je teda hajzl. Starému kámošovi z šachty by takové svinstvo dělat neměl."

14.08.2021 5 z 5

Verše pro mrtvé Verše pro mrtvé Lincoln Child

Osmnáctý díl této série je opět krimi thriller. V tomto případu se zvláštní agent FBI Aloys Pendergast utká s pachatelem zvaným pan Srdcezlom, který svým obětem vyřezává srdce, která pak zanechává na hrobech žen, které spáchaly sebevraždu. Tentokrát náš hrdina spolupracuje s mladým agentem Coldmoonem, který ho má tak trochu pod dozorem a který je navíc velkým znalcem kávy. Kniha se mi opět líbila a těším se na pokračování.
Citace: Podal kalíšek Pendergastovi. "Kávu, parťáku?"
Další, ještě delší pauza. Pak Pendergast přijal pohárek a maličko, opatrně upil. "Buket květů jedovaté škumpy se ocitá na patře jako první," oznámil. "Po něm následují tóny ropného oleje a dlouhý dojezd kyseliny z autobaterie." A vrátil pohárek.
"Přesně tak to mám rád," odtušil Coldmoon, spokojeně zavřel oči a jedním douškem dopil vlažný nápoj.

24.07.2021 5 z 5