Endy17 Endy17 komentáře u knih

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Z románů o Michelangelovi ten nejméně záživný.

27.05.2020 3 z 5

A zdi se hroutily A zdi se hroutily Jack Fishman

Nesmírně zajímavá a u nás nepříliš známá předehra ke spojenecké invazi v Normandii. Bohužel podaná v místy poněkud těžkopádném překladu.

31.03.2020 4 z 5

Pouta věrnosti Pouta věrnosti František Kožík

Bezesporu zajímavý životní příběh malíře Jaroslava Čermáka bohužel nedokázal František Kožík uchopit a především předložit čtenáři tak poutavou formou, jako to ve svých životopisných románech dělají Irving Stone nebo David Weiss.

22.03.2020 3 z 5

Velká cesta kilem za Čingischánem Velká cesta kilem za Čingischánem Jana Urbanová

Skvělé čtení!
Manželé Urbanovi absolvovali dlouhou cestu - a tím nemíním jen jejich expedici, ale i cestu literární. Zatímco první cestopis byl tak trošku rodokaps (byť také skvělý!), tahle publikace působí už přímo reprezentativně. Pevná vazba, kvalitní papír, množství fotografií a povedená grafická úprava umocňují hodnotu psaného textu. Záhadou pro mě ale zůstává činnost jazykové a možná i odpovědné redaktorky - překlepy nejsou výjimkou a gramatickými chybami se stránky jen hemží.

14.02.2020 5 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

Náhodně vybraná povídka by mohla čtenáře příjemně překvapit nebo přímo potěšit, druhá-třetí už vyvolá lehký pocit déjà vu a pokud přes lehkou nervozitu u čtení vytrvá, dočká se jen fádního opakování stále stejného scénáře. Rozvláčný úvodní popis jako mávnutím kouzelného proutku rázem graduje do překvapivé či absurdní pointy, která má za úkol pobavit - ale několik málo čtenářových úsměvů je na dvě stě sedmdesát stran textu poněkud málo.

07.02.2020 3 z 5

Mozek Mozek Robin Cook

Zajímavý námět, zpracovaný ale příliš odbornou a málo záživnou formou.

01.02.2020 3 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

Nedokážu posoudit, nakolik je vlastní životopis autentický, ale vypravěčem je autor jedinečným a jeho kniha skvělou inspirací k přečtení dalších románů.

16.01.2020 5 z 5

Kynšperk nad Ohří 750 let Kynšperk nad Ohří 750 let kolektiv autorů

Nepříliš významná brožura o budování socialismu a míru. Pár zajímavých fotek alespoň trochu pozvedá úroveň agitačního textu, ale hodnotu má jen pro patrioty města.

06.12.2019 2 z 5

Filmové komedie II. Filmové komedie II. Zdeněk Svěrák

Bezbřehé nadšení jako u prvního dílu se nedostavilo, Trhák na závěr knihu navíc trochu deklasuje. Nejedná se totiž o ucelený příběh nebo o scénář, ale o námět k filmu, takže se na mnoha místech dočteme: "zpívá něco o tom, že je na světě hezky, nebo že svítí sluníčko, případně že je na cestě za tím, koho má ráda".

04.10.2019 4 z 5

Řecká ruleta – Příběhy lidí v nejisté době Řecká ruleta – Příběhy lidí v nejisté době Pavla Smetanová

Tak trochu smutné čtení o krásné zemi.

29.09.2019 5 z 5

Korfu Korfu kolektiv autorů

Klasický průvodce, který nejspíš uspokojí, nicméně nepřekvapí ani nenadchne. Pro cestování po Korfu a objevování jeho krás doporučuji především knihy Pavly Smetanové.

27.09.2019 4 z 5

Korfu - Inspirace na cesty Korfu - Inspirace na cesty kolektiv autorů

Rozměry průvodce jsou na cestování ideální, obsah pro první seznámení se smaragdovým ostrovem dostačující. Kdo ale jednou sáhl po knihách Pavly Smetanové, těžko bude tímhle strohým a místy encyklopedickým textem nadšený.

27.09.2019 4 z 5

Karlovy Vary od A do Z Karlovy Vary od A do Z Eva Hanyková

Z publikace jsem trochu rozpačitý - určitě je atraktivní a jedinečná, zároveň však svým uspořádáním dost zmatená a její informační přínos je mizivý.

04.09.2019 3 z 5

Co by se stalo, kdyby... (aneb Alternativní dějiny Čech a Moravy) Co by se stalo, kdyby... (aneb Alternativní dějiny Čech a Moravy) Jan Bauer

Nepřehledné a nezáživné.

01.09.2019 2 z 5

Rychlík do Selbu Rychlík do Selbu Roman Cílek

Fascinující čtení, nedokázal jsem knihu odložit. Místy trochu nepřehledná a odborně ne úplně přesná, ale tendenčnost bych jí rozhodně nevyčítal. Spíš mě překvapilo vydání v roce 1988 a dokonce ocenění Federálním ministerstvem vnitra.

28.08.2019 5 z 5

Křižácké zlato Křižácké zlato David Gibbins

Čekal jsem, že u druhého dílu série bude znát nějaký kvalitativní posun. Čekal jsem marně.

11.08.2019 3 z 5

Prokopova zkouška Prokopova zkouška Václav Písař

Informace, které jsem v knize hledal, jsem našel. Strhující čtenářský zážitek bohužel nikoli.

31.07.2019 3 z 5

Sonjin deník Sonjin deník Pavla Smetanová

Autorka mě v každé ze svých knih vždycky trochu překvapí svou otevřeností, díky které nahlížíme do jejího soukromí. Sonjin deník je, řekl bych, nejotevřenější.
Při jeho čtení mě také trochu překvapilo přejmenování Pavly a Adonise, zprvu i použití hovorového jazyka.
Kniha svou autentičností a opravdovostí zaujme, některé životní příběhy pobaví a některé vyvolají lehké mrazení v zádech, sem tam nějaký dokáže i trošku dojmout. Styl Pavly Smetanové zkrátka nezapře a snad proto se její díla tak příjemně čtou.

02.07.2019 5 z 5

Důstojník a špeh Důstojník a špeh Robert Harris

Jakkoli jsem velkým příznivcem autora, tenhle příběh mě nijak nepohltil.

28.06.2019 3 z 5

Korfu Korfu Konrad Dittrich

Praktický průvodce se na cesty do cizích krajů vždycky hodí, ALE:
* poslední vydání (2010) už není úplně aktuální
* motocykl NENÍ dvoustopé vozidlo
* před vstupem do kostela často bývá k dispozici šátek na zabalení ramen nebo uvázání jako sukně, není proto tak úplně pravda, že v šortkách a tílku vás do pravoslavného chrámu nepustí.
Pro cestovatele na Korfu doporučuji také Korfu bez průvodce od Pavly Smetanové.

17.06.2019 4 z 5