engelbert engelbert komentáře u knih

Nápady čtenáře detektivek Nápady čtenáře detektivek Josef Škvorecký

Nápady čtenáře detektivek jsem četl krátce po vydání v 90. roce. Přinejmenším mě upozornil na skvělé autory Chandlera a Hammeta, které jsem tehdy vůbec neznal.

13.10.2019

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Prosím čtenáře, kteří po Enderově hře zlomili hůl nad celou ságou, aby svůj názor přehodnotili. Enderova hra je vlastně jen prologem k dalším dílům, které jsou, alespoň podle mého soudu, pestřejší a zajímavější.

11.10.2019 5 z 5

Čtvrt století jsem měl knihu doma a odhodlával jsem se do ní pustit. Zbytečně, četla se mi sama. Napadají mě k ní zejména slova jiného autora: " ...a neuvěřitelné se stalo skutkem." Měl jsem za to, že největší zlo uplynulého století bylo v německých koncentračních táborech, ale tam alespoň vězni tušili proč jsou likvidováni. V Sovětském svazu se jen plnil plán.

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Kniha je tak dobrá, že dokonce šla z ruky do ruky po celé široké rodině, což se potom už nikdy nepřihodilo, a už vůbec ne u literatury faktu. Mé brožované vydání se tak změnilo na listové.

Vítězství v Pacifiku Vítězství v Pacifiku Miloš Hubáček

Vedl jsem si soupis lodí, které skončily na dně oceánu u pobřeží Guadalcanalu. Takovou flotilu hned tak někdo neměl.

Proč zemřel Jan Masaryk? Proč zemřel Jan Masaryk? Petr Kettner

Nejde o veledílo, ale uvědomte si, že námět byl od roku 1968 naprosté tabu. Kniha tedy zasytila hlad po jakýchkoliv informacích. A jak to tedy bylo?

11.10.2019 4 z 5

Tři novely Tři novely Bohumil Hrabal

Tato knížka byla mým prvním knižním setkáním s autorem, a zároveň mým vrcholem, protože všechny další Hrabalovy knihy mi byly těžší a těžší.

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Když jsem si četl první československé vydání od nedávno ještě zakázaného autora (tehdy!), čekal jsem taškařici ve stylu Černých baronů. Dost jsem se tenkrát zklamal. Zatímco Švandrlíkovo dílo mě přestalo bavit, Tankový prapor je pro mně stále lepší.

10.10.2019 5 z 5

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

Při četbě jsem měl podobné pocity, jako když jsem si četl poprvé Bradfordova Černošského pánaboha a pány Izraelity. Starozákonní příběh z velmi neobvyklého pohledu.

10.10.2019 3 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Překvapilo mě, když jsem zjistil, že se vlastně jedná jen o rozpracovaný motiv z Foucaltova kyvadla. Přesto se mi to velmi líbilo. Stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

10.10.2019 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Jízda hned od prvních řádků. To, že nevím kam, je spíše můj problém. Při prvním čtení to byla spíše fantastická taškařice, při druhém podobenství o lidstvu, při třetím... Kolikrát ji ještě budu muset číst?

10.10.2019 5 z 5

Incident v Čechách Incident v Čechách Thomas Årnfelt

Ach jo. Postavy nějak jednají, ale autor se nenamáhá jakkoliv naznačit proč, co je k tomu vede. Postavy se odebírají přemýšlet, ale nevíme o čem. Zraněný hrdina během odpoledne provede v tajnosti exhumaci, ohledání mrtvol, jejich pochování a uvedení místa do původního stavu. No, zřejmě slušný oddíl. Nakonec jsem se bavil spíše odhalováním chyb, než samotným dějem. Třeba, proč by si hrabě bral baronku, aby získal její titul? Už dost divná je existence dvou panství v jedné horské vesnici. Chci tím říct, že autor udělal hodně pro to, aby mě přesvědčil, že neví nic ani o době Rudolfa II. ani o Českém království, ani o stavbě příběhu.

09.10.2019 1 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Zas jsem naletěl. Ale čte se to pěkně.

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Ano, ve válkách se dějí hrozné věci, které způsobují další hrůzu. To nejhorší, co se skrývá v lidech, se dere na povrch.
Část knihy navíc velmi rezonuje s jedním mým úporně se opakujícím snem - situaci Gerty, která vyhnána přebývá na venkově bez práva, bez budoucnosti, jen ze soucitu některých místních. Nevzpomínám si, že by se mi nějaký autor takto dokázal dostat pod kůži.

Ňadro Ňadro Philip Roth

Jedna z mála knih, které jsem nedočetl. Nebavila mě.

05.10.2019 1 z 5

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven John le Carré (p)

Trochu jsem se ztrácel v té spoustě postav, vztahů. Ale je moje chyba, že jsem si nedělal poznámky.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Nevěděl jsem, co od této knihy očekávat. Od prvních stránek mě naprosto pohltila. Trochu mi vadila nedovtipnost hlavní hrdinky, které trvalo příliš dlouho, než zaznamenala, že Schwantz/Švanc je stejná osoba.

05.10.2019 5 z 5

Legendy o vášni Legendy o vášni Jim Harrison

Tři velmi působivé příběhy napsané svižným, prostým stylem, se stopami velmi suchého humoru. Soudím, že český název je poněkud zavádějící, jelikož působí spíše sladkobolně. Škoda, že obálka je přímým odkazem na film, kniha to nemá zapotřebí. Porovnávat s filmem nemohu, nechci jej vidět.

Sběratel kůží Sběratel kůží Jeffery Deaver

Ke knize jsem se dostal náhodou. Nalákala mě anotace- kvadruplegický geniální detektiv. Bohužel geniální dedukce jsem se nedočkal, spíše neustálého doplňování informací o případu do tabulky. Nemohu však autorovi upřít dramatickou zápletku s překvapivým rozuzlením.

05.10.2019 2 z 5

Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Christopher Clark

Chtěl jsem se něco dozvědět, o příčínách vzniku I. světové války. Asi jsem si nemohl vybrat vhodnější knihu. Knize hodně pomohlo, že autor není Evropan.

05.10.2019 5 z 5