engelbert engelbert komentáře u knih

Dobrodružství jménem Orient Dobrodružství jménem Orient Karel Jordán (p)

Poněkud nesourodé čtení o osobnostech, které spojuje zájem o blízký východ.

03.02.2021 3 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Řekl bych lapidární kniha o hnusných lidech v hnusné době. Moje hodnocení plyne z opravdu nepříjemného pocitu, který z této knihy prýští. Ale asi by to mělo být připomínáno.

03.01.2021 3 z 5

Srpnové výstřely Srpnové výstřely Barbara Tuchman

Výborně napsaná kniha, která popisuje první měsíc I. světové války z pohledu spojenců proti Německu. Zdánlivě marnou snahu nepřipravených spojenců o jejich zastavení, plnou nedorozumění a omylů, nelidské jednání Němců na okupovaných územích, které vyvolalo jednoznačný odpor celého civilizovaného světa. Jelikož v našich zeměpisných šířkách bývá věnován čas spíše Rakousko-Uherské části této války, byla pro mně četba jednoznačným přínosem.

02.01.2021 5 z 5

Křížová cesta Michaila Bulgakova Křížová cesta Michaila Bulgakova Alena Morávková

Myslím, že je vždy dobré vědět jaká byla životní pouť autora, který napsal tak skvělou knihu jako je Mistr a Markétka.

16.12.2020 4 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Ve škole jsme se v zeměpise učili o významu textilního průmyslu pro Brno, ale byla to jen fráze. Přece oficiální osnovy nemohly připustit jakoukoliv zásluhu těm kapitalistům, kteří utiskovali dělnickou třídu. Tato kniha do značné míry tuto informační díru zaplňuje. Jako celek mi to ale nepřipadalo ani jako román, ani jako literatura faktu.

09.12.2020 3 z 5

Zrádce mezi námi Zrádce mezi námi John le Carré (p)

Povedená špionážní variace o penězích, které nesmrdí. Byl jsem zvědav jak to dopadne a s ubývajícími stránkami do konce mi bylo stále jasnější, že dobře asi ne a s napětím jsem čekal odkud to přijde.

02.12.2020 5 z 5

Vzpomínky na Šumavu (Kniha pamětí) Vzpomínky na Šumavu (Kniha pamětí) Karel Klostermann

O Karlu Klostermannovi jsem samozřejmě slyšel mnohokrát, však je součástí jakéhosi šumavského koloritu. Víc jsem toho však slyšel než četl, a tak jsem v knihovně sáhnul po první jeho knížce, která mi padla do ruky. Nedočkal jsem se příběhů z šumavských samot, ale životopisu autora i jeho rodiny. Přesto to bylo zajímavé a poučné, psáno dnes už nezvyklým slohem. Obdivuji autorovu paměť, jestliže si i na stará kolena vybavoval co, kdy, kde, s kým i jak.

26.11.2020 4 z 5

Všechna špína světa Všechna špína světa Gabriel García Márquez

Ani chvíli mi autor nedal odpočinout od vyprávění, které přečteno je vlastně prosté, ale dávkováno po odměřených dávkách.
A asi si budu muset znovu přečíst Sto roků samoty.

27.10.2020 4 z 5

Osudová zastavení českých dějin Osudová zastavení českých dějin Jiří Sommer

Zajímavé čtení o vybraných epizodách české historie. Kdo někdy četl Toulky českou minulostí, těžko najde v knize něco nového. Kniha je čtivá, bohužel obsahuje velké množství reliktů editačních zásahů.

23.10.2020 2 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Velmi prostý příběh, velmi neotřelá forma. Když si představím, že takových jsou plné okraje měst a mají také volební právo...

11.10.2020 3 z 5

Proč byste měli číst Kafku, než promarníte svůj život Proč byste měli číst Kafku, než promarníte svůj život James Hawes

Autor se rozhodl zbořit mýtus o Kafkovi, to jest téměř vše z toho co se o Kafkovi píše a učí. Jednotlivé teze porovnává s jeho dopisy, zápisy v denících, a dochází k závěru, že Kafku autora nám jeho překladatelé a životopisci hodně pozměnili.

06.10.2020 4 z 5

Dřevěný král Dřevěný král Thomas McConnell

Hodně se mi líbil popis života v protektorátu. Nevzpomínám si, že bych četl něco podobného, kde by kniha byla tak nasáklá jákýmsi strnulým očekáváním. Hlavní postava byla docela dobře uvěřitelná. Knihou se mihne menší sbírka protektorátních vtipů, které nevyčnívají z vyprávěného příběhu. Knihu předchází zřetelné upozornění, že děj se odehrává v Brně. Jako rodilý Brňák jsem však v knize vnímal pouze bydliště hlavního hrdiny. Jakmile došlo na jeho bloudění, bloudil jsem také, což možná byl autorův záměr. Oceňuji, že kniha nekončí radostně.

25.09.2020 4 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Tolik křivd a hořkosti! A přitom jako by to celé vyústilo do dneška. Velmi se mi to líbilo.

16.09.2020 5 z 5

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Aleš Palán

Pozoruhodný průvodce místy, které navštěvuji jen když opravdu musím. Zvláštní je už jen sám úvod, ve které se dozvíme, že autor zde už dlouho bydlí a nikdy se mu tady nic zlého nestalo. Jinde je to totiž považováno za standard, o kterém není nutné hovořit. Je tu spousta hlášek a vyprávění podaných dosti zábavně, přesto směřujících k zamyšlení.

11.09.2020 4 z 5

Less Less Andrew Sean Greer

Bavily mě popisy a komentáře různých situací nabitých trapností. Bylo mi těžké se vžít se do vnímání homosexuálního hlavního hrdiny a jeho partnerských vztahů.

07.09.2020 3 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Kniha si udržela vysokou kvalitu provedení, změna fotografa neměla vliv na kvalitu fotek. Hvězdičku oproti Raději zešílet v divočině jsem strhl, protože příběhy byly pro mně většinou jaksi méně strhující. Možná to bylo tím, že tato osmička zpovídaných z větší části žije na místech, kde žili jejich rodiče, nebo si je zakoupili za účelem odchodu od tuctové společnosti. Přesto nelituji, že jsem si knihu přečetl.

02.09.2020 4 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Čekal jsem spíše detektivku. Spíše to byla sonda do historie obce padesátých let na pozadí zločinu. Co všechno dokázali komunisti zneužít aby dosáhli na soukromý majetek. Trochu mě při četbě rušila forma, kde mi někdy dost dlouho trvalo, než jsem zjistil kdo právě vypráví.

28.08.2020 3 z 5

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

Hříčka se čtenářem? Povedená koláž? Příběh bez zápletky? Směs aforismů? Nevím, asi cokoliv z toho a nejspíš ještě více. Velmi jsem se bavil, i když mi z toho mrazilo v zádech.

23.08.2020 4 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Divní lidé, divné pohnutky, přesto vše dává jakýsi smysl. Líbila se mi úvaha, zda hlavní hrdina spisovatel, není též vraždící monstrum, obdařené však dokonalým sebeovládáním.

17.08.2020 4 z 5

Praha Jiřího Švengsbíra Praha Jiřího Švengsbíra Jiří Švengsbír

Už dlouho jsem se cestou z knihovny tak netěšil, až si doma v klidu otevřu půjčenou knihu. Teď mě mrzí, že ji musím vrátit.

06.08.2020 5 z 5