eva3992 eva3992 komentáře u knih

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Morgan se snaží vychovávat svou dceru tak, aby neopakovala její chyby, kterých se v minulosti dopustila – otěhotněla v sedmnácti a musela tak odložit své sny na neurčito. Do jejich života zasáhne rodinná tragédie a v knize sledujeme, jak se s ní Morgan i Clara dokáží vyrovnat.

Knížky od Colleen miluji, ale tentokrát musím říct – to nebylo ono. Na jejich knihách mě baví, že Vám autorka při čtení postupně dávkuje tajemství a skrytá vážná témata. Tady se sice jednalo o vážné téma, ale to bylo tak jasné a předvídatelné, že tam nebyl žádný wow efekt, jak jsem zvyklá.
Životní cestu matky i dcery i jejich romantické linky, odhadnete velice brzy, v podstatě ničím Vás kniha nepřekvapí.

I když je u knihy info, že je to čtení pro ženy, tak tentokrát je to opravdu hlavně pro slečny. Pubertální láska a pohled sedmnáctileté slečny na svět. Přišlo mi to vše jednoduché, až hloupé.

U předchozích knížek jsem spotřebovala krabici papírových kapesníků a většinou jsem brečela od začátku do konce, tentokrát bohužel nic.

Knížka je celkově neskutečně čtivá, přečetla jsem jí za jeden večer. To je ale jen jedno z mála pozitiv.

Určitě knihu doporučuji mladým slečnám, těm by se mohla líbit.

11.12.2020 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Příběh ze života jedné rodiny, sedmnáctileté manželství Alice a Richarda, jejich dvě děti a stereotyp běžného života. Až do doby, než přijde někdo nový. Má cenu ještě rodinu zachraňovat?

Tak tohle je příběh, ve kterém se uvidí v určitých částech téměř každý z nás. Je to o životě tak, jak plyne – seznámení, svatba, děti, stereotyp. Ze začátku mě kniha neskutečně bavila, našla jsem se tam opravdu několikrát, musela jsem se usmívat, jak je to přesné. Kolem poloviny mě už kniha tolik nebavila, bylo to na mě pomalejší a dost věcí se tam opakovalo. Ani konec to už úplně nezachránil. Ale každopádně kniha nebyla špatná, celkově jsem si ji užila.

Bavilo mě střídání jednotlivých postav ve vyprávění a to i včetně dětí. Jak oni vnímají různé situace v rodině, jak je to zasáhne.
Nečekejte žádné velké akce a dramata, ale spíše poklidné vyprávění o tom, jak to chodí v životě jedné rodiny.

11.12.2020 4 z 5

Na Seně Na Seně Vojtěch Rauer

Jeden příběh, jedno léto. Parta kluků a jejich „klučičí problémy“. Klubovna, cigárko, pivko. Vše se zdálo ideální až do doby, než se seznámili s novou partou. V tu chvíli jim skončilo dětství a stali se z nich příliš brzy dospělí.

Tak tahle knížka mě opravdu hodně bavila. Je to sice útlá knížečka, ale může Vám přinést víc, než nějaký tlustý román. Příběh je neskutečně dobře napsán, okamžitě se vžijete do pocitů hlavního hrdiny a prožíváte s ním všechny radosti i strasti. Autor se zde dotýká spousty témat, které trápí dospívající kluky. Něco rozvede více, něco předá jen náznakem. Konec knížky mě dostal, nečekala jsem ho a bylo to krutý.

Kniha mě zasáhla možná o to víc, že můj syn se blíží do věku hlavního hrdiny a tím jsem ji i víc prožívala.

Pokud si chcete přečíst novelu o životě a ze života, rozhodně Na seně doporučuji, stojí to za to.

08.12.2020 4 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Druhá světová válka zase trochu jinak. Tentokrát se s válečným korespondentem Ianem Grahamem ocitáme v roce 1950. Právě on se snaží vypátrat zločince, kterým se podařilo uprchnout před spravedlností. Koho však touží opravdu najít je žena „lovkyně“, která chladnokrevně zabíjela a to i včetně dětí.
V knize se setká s Ninou, bývalou poručicí sovětského letectva a brzy zjistí, že mají společný cíl – najít „lovkyni“.

Sledujeme zde tři lidské osudy a různé časové roviny. Mladou dívku Jordan v Americe, Ninu v Sovětském svazu a Iana v Rakousku. Všechny příběhy se postupně začnou proplétat a doplňovat a Vy odhalujete další a další tajemství, které Vám budou dohromady dávat smysl.

První polovina knihy mi přišla trochu pomalejší, avšak ne nezajímavá. Posledních sto stran ale vše dohnalo a byla to jedna velká jízda, při které jsem ani nedýchala a knihu nemohla odložit z rukou.

Všechny hlavní hrdiny si zamilujete, budete s nimi pátrat, budete jim fandit, budete se s nimi smát i brečet, budete jim chtít poradit, navést je na správnou stopu.
Autorka zde kromě jiného „oslavuje“ sílu žen. Hlavní hrdinky jsou zde každá jiná a přesto každá silná a dokáží se vyrovnat s ranami osudu. Nina, která je válečnou pilotkou a která opravdu neměla lehké dětství, nám dokazuje, že každý máme šanci na to, abychom žili tak, jak chceme a můžeme se vymanit z předem daného života. Navíc tu byl opravdu zajímavý pohled mezi pilotky ve druhé světové válce – ženská síla, odhodlanost a pospolitost. To, co zvládly, bylo neuvěřitelné.

V knize najdeme akční i dojemné scény. A i když se jedná o závažné téma, autorka do knížky několikrát propašovala vtipná místa, takže vše příjemně odlehčila, avšak nezlehčila.

Pokud máte rádi knihy z období druhé světové války, tak jako já, pokud rádi čtete o silných ženských hrdinkách a pokud se nechcete u knížky nudit, je právě Lovkyně kniha pro Vás.

Už rok mám doma i autorčinu předchozí knihu Alicinu síť a rozhodně se na ni v nejbližší době chystám a těším.

08.12.2020 4 z 5

Země se sněžnou čelenkou Země se sněžnou čelenkou Odolen Smékal

Moderní hindská poezie, ale nejenom to. Kromě básní zde najdete také informace o Indii, o rozdělení poezie, o tom jak vzniká, jak se dále předává.
U samotných básní je vždy představen daný autor a ukázka z jeho díla. Je to jiná poezie, než na jakou jsme zvyklí tady v Evropě, ale i tak je krásná a odhaluje nám zase něco více o této pro nás exotické zemi.

Kniha je doplněna nejen krásnými ilustracemi, ale také fotografiemi. Konec knihy, kdy nás autor seznamuje s indickými zvyky, mýty a pověrami, mě opravdu moc bavil.

Ač je tato kniha už z roku 1975, nic ji neubírá na její kráse. Po knize jsem sáhla hlavně pro to, že mi chyběla kniha básní ve výzvě na databázi knih, ale rozhodně nelituji a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

30.11.2020 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Příběh Hany, která se vrací v roce 2008 do rodné vesnice, která musela ustoupit stavbě jaderné elektrárny Temelín. Chce zde uzavřít staré záležitosti a bolesti a udělat si ve svém životě pořádek.

Tato kniha přináší téma, o kterém jsem zatím nikde nečetla a moc mě to zaujalo – téma vysídlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohl stát Temelín. Sledujeme zde pocity lidí, kteří mají opustit svůj dům, ve kterém žili celý svůj život. Také to, jak je obec informovala, nebo spíše neinformovala a jejich boj s větrnými mlýny.

Zároveň se v knize dozvídáme o životě Hany. O její rodině, přátelích i láskách. Příběh, který mohl prožít každý z nás.

Moc se mi líbil vykreslený vtah lidí ke svým chalupám a chaloupkám a celkově život na vesnici. Toto téma je mi blízké, tak jsem si to moc užila.

Jednu hvězdičku strhávám za to, že v první polovině knihy mi přišel děj trošku rozvleklý, některé situace se tam na můj vkus moc často opakovaly. Ale jinak kniha jako celek je super a opravdu ji doporučuji k přečtení. Dozvíme se v ní o naší celkem nedávné minulosti a to opravdu zajímavě a čtivě.

29.11.2020 4 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Povídky o pohnutých osudech lidí z jižních Čech. Osada Paulina sice zmizela z mapy, avšak osudy lidí, kteří tam žili, zůstaly a my se díky této knížce můžeme dozvědět, co kdo prožil, jeho vzpomínky i současnost.

Tak tohle byla úžasná knížka. Už budu muset přestat říkat, že povídky zrovna moc nemusím :-) Během dvou měsíců si mě dvě povídkové knížky naprosto získaly. Tato malá knížečka je plná silných příběhů. Moc se mi líbí lidskost, která je v nich schovaná. U každé povídky máte pocit, že hlavního hrdinu znáte, že mu rozumíte. Chvílemi jsem se přistihla, že při čtení ani téměř nedýchám, jak jsem byla pohlcena do děje. Vše kolem přestalo existovat a já si jen užívala příběhy, které mají hloubku, cit, jsou silné, dojemné, smutné.

Moc mě také bavilo drobné provázání jednotlivých příběhů, které bylo nenucené a zároveň příjemně překvapivé.

Úžasné ilustrace Veroniky Bílkové ještě umocňují veškeré pocity při čtení.

Za mě krásná knížka a rozhodně se musím podívat po dalších knihách autora.

22.11.2020 5 z 5

Marianela Marianela Benito Pérez Galdós

Marianela, Benito Pérez Galdós

Tento krásný příběh nás zavede do Španělska kolem roku 1880. Sledujeme zde mladou chudou dívku Marianelu, která neměla lehký život. Zamiluje se do bohatého slepého chlapce Pabla. Autor nám zde ukazuje pohled světa na krásu - na tu vnitřní i vnější.

Tahle útlá knížečka se ke mně dostala náhodou a jsem za to ráda – je nádherná. Jednoduchý, avšak smutný příběh o lásce, o citech, o kráse, pochopení, ale také o zlu a povrchnosti. Nádherně popsané celé místo, krajina, kde se děj odehrává. Úžasné myšlenky (květiny jsou hvězdy země…). Prostě jako celek to funguje a je to skvělé. V knížce také najdete krásné ilustrace, které vše nádherně doplňují.

Někdy se to chce zastavit, zamyslet se a vychutnat si chvilku klidu v dnešní uspěchané době.

Občas je potřeba sáhnout po starší knížce, která není tak známá a všude vychvalovaná. Může Vás příjemně překvapit a strčí do kapsy kdejakou žhavou novinku :-)

5*/5*

21.11.2020 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Příběh desetiletého Viktora, který je docela průšvihář, jeho matka si s ním neví rady a navíc potřebuje čas na natáčení seriálu. Rozhodne se ho tedy odvézt na venkov k babičce, která ho bude mít na starosti.
Rodinný příběh, ve kterém si nikdo není jistý, co je pro ostatní nejlepší a co je vlastně nejlepší pro sebe samého.

Příběh sledujeme z pohledu všech hlavních hrdinů – Viktora, jeho maminky Hany a babičky Evy – tím se můžeme sžít s každým z nich a chápat tak jeho chování a myšlení.

Knížka je velice dobře napsaná a dobře se čte. I když ne každému, může tento styl sednout. Střídání postav je náhodné, čtenář se musí sám zorientovat, kdo zrovna vypráví. Chybí tu klasická přímá řeč s uvozovkami, ale je uvedená přímo v textu. Mě osobně tento styl nevadil, naopak mi vyhovoval.

Kniha nám ukazuje, že není vždy a všude jen slunce, ale můžou přijít problémy a člověk se s nimi prostě musí vypořádat. Příběh je smutný, depresivní, ale prostě i tohle je život.

Plný počet hvězd nedávám pro pomalejší vyprávění, v tomto případě bych uvítala svižnější děj. Ale jinak úžasná knížka ze života.

15.11.2020 4 z 5

Děti s hvězdou Děti s hvězdou Mario Escobar

Příběh se odehrává v roce 1941 v okupované Paříži. Dva židovští bratři Jacob a Moses zůstali sami a aby se vyhnuli koncentračnímu táboru, utíkají a snaží se najít rodiče. Při svém putování poznají mnoho dobrých lidí, kteří jim pomůžou navzdory složité situaci.

Ač bych chtěla, tak nemohu dát vyšší hodnocení. Měla jsem s knihou pár problémů. Téma, jako takové je důležité, ráda si čtu knihy s tématem druhé světové války a holocaustu. Ale v této knize to je pojato až moc lehce a hezky. Celkový příběh byl pro mě neuvěřitelný. Navíc jsem se nezžila s hlavními postavami. V příběhu se objevovalo také až moc nepřesností (jednou chlapec neuměl plavat, podruhé šel plavat do řeky apod.).

Kniha na mě působila, že je psaná o dětech a pro děti. Určitě by ji zvládli děti kolem 12ti let. Hrůzy, které se v té době děly tu nejsou popsány brutálně. Takže kniha je i pro ty, kdo si chtějí číst příběhy z této doby, ale nechtějí číst hodně drsné příběhy.

Z těchto důvodů hodnotím knihu průměrně, ale pokud hledáte milý a odpočinkový příběh z této doby, určitě si ji přečtěte.
3.5*/5*

14.11.2020 3 z 5

Rodina Rodina Emma Cline

Tato kniha je inspirována skutečným příběhem kultu Charlese Mansona. Vypráví nám o Evie, mladé slečně, která se doma nudí a brzy objeví farmu, kde žije komunita, jenž vyznává svobodu, volnou lásku a její vůdce Russell usiluje o smlouvu na první desku. Evie díky nim žije jako ve snu, ale časem zjišťuje, že není vše tak, jak se zdálo.

Příběh sledujeme ve dvou rovinách, v roce 1969, kdy mladá Evie objevuje „Rodinu“ a v současnosti, kdy Evie prozrazuje, jak žije teď a vrací se myšlenkami zpátky do historie, na kterou by však nejraději zapomněla.

Musím říct, že jsem před čtením nezkoumala, o čem konkrétně tato kniha je a kult Charlese Mansona jsem neznala. Po dočtení jsem měla hodně rozporuplné pocity. Není to špatná knížka, ale rozhodě to mohlo být lepší. Stále jsem doufala, že autorka půjde více do hloubky společenství kolem Russella, ale nakonec to byl příběh o pubertální slečně, která moc neví, co se životem. A když se zamiluje, tak je ovládána jen láskou. Příběh ze současnosti mě moc nebavil, autorka se zde snažila ukázat, jak těžké je žít s takovou minulostí.

Takže pokud se pustíte do této knížky, rozhodně nemějte žádná velká očekávání a třeba budete mile překvapeni. Za mě tedy průměr.

13.11.2020 3 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Román o beznadějném osudu Anny, která je aristokratkou, matkou a manželkou. Jednoho dne však potká muže, do kterého se zamiluje. Sledujeme její život, kdy se rozhoduje pro tu pravou lásku a hledá životní štěstí. Zároveň sledujeme příběh Kitty a Levina.
Vše se odehrává v carském Rusku v době, kdy byla do země zavedena železnice a vzkvétá zde průmyslová revoluce.

Tato klasika bylo pro mě chvílemi bohužel utrpením. Samotný příběh, ať už Anny nebo Kitty mě bavil, ale toho všeho kolem, bylo na mě moc. Téměř 900 stran bych zkrátila na polovinu a kniha by se mi opravdu líbila. Pohlížení do myšlení a pocitů jednotlivých postav, jejich vzepření se společnosti a snaha být spokojený ve svém životě.

Bohužel pasáže o ruském venkově, jak by to mělo vypadat v hospodářství, jak se seče tráva. A nebo naopak o volbách, mi přišly v této knize zbytečné a zdlouhavé.

Takže kdo má rád opravdu hodně popisné knihy, a kdo rád hledá skrytá poselství, myslím, že bude spokojen. Já osobně se do dalších knih autora rozhodně pouštět nebudu.

11.11.2020 3 z 5

Osudný pád Osudný pád Christina McDonald

Příběh Abigail, matky, kterou v 5 ráno vzbudí telefon s informací, že její dcera Olivia utrpěla vážná zranění při pádu z mostu. Lékaři ji z nečekaného důvodu nemohou odpojit od přístrojů, ač její mozek již nepracuje. Policie označila pád za nehodu, ale Abi si všimla podlitin na zápěstí své dcery a chce se dopátrat pravdy sama.

Tak tohle byla úžasná knížka, thriller jak má být. Začala jsem číst a knihu jsem prostě nemohla odložit, dokud jsem ji nepřečetla. Knížka je neskutečně čtivá, napínavá, má to spád. Navíc zde máme dokonale vykreslený zoufalý stav rodiče, když přichází o své dítě. Ač je to thriller, tak po dlouhé době zase takový, ve kterém nenajdete žádné nechutnosti a zvrácenosti. Spíše je to psychologická sonda do duší jednotlivých členů rodiny a jejich přátel.

V knize sledujeme dvě časové roviny – současnost pohledem matky a nedávnou minulost, pohledem dcery. Na konci knihy se v obou vyprávění dostaneme do stejného bodu a zjistíme tak, co se vlastně tenkrát na mostě stalo. Ač jsem brzy odhalila, jak to celé bylo, autorka nám skvěle předkládá možnosti, jak to vlastně všechno mohlo být a nechává nás tak na pochybách a nutí dále přemýšlet.

Ke knize jsem měla v průběhu čtení pár připomínek – ať už to byly drobné nepřesnosti nebo zvláštně poskládané věty a myslela jsem si, že budu hodnotit čtyřmi hvězdičkami. Ale pak přišel konec, který mě totálně dostal. Po dlouhé době jsem si u knížky zase pěkně pobrečela.

Takže za čtivost, za to, že jsem knihu neodložila a přečetla na jeden zátah, za napětí a za emocionální stránku, musím hodnotit pouze plným počtem hvězdiček.

06.11.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Deset lidí je pozváno na ostrov, každý jiným způsobem a každý z jiného důvodu. Až na místě zjistí, že tajemný hostitel není a u večeře se dozvídají pravdu, proč tam jsou. Mají se postavit tváří tvář před spravedlnost. Vážení hosté začínají jeden po druhém umírat. Kam však zmizel vrah?

Královna a legendární tvůrce detektivek – toto označení právem patří Agatě Christie. Už dlouho jsem od ní žádnou knihu nečetla a o to víc jsem si tuhle vychutnala. Knížku jsem přečetla za jeden večer, protože jsem se od ní nemohla odtrhnout a byla jsem napnutá, jak to všechno skončí a hlavně, kdo je vrah. Protože jsem ho vůbec neodhadla.

Moc mě baví styl, jakým autorka píše. Kniha je tak napínavá, snadno pochopitelná, i když je v ní více postav. Je také neskutečně čtivá.

Kdo ještě nezkusil nic od Agathy Christie a kdo má rád detektivky, určitě doporučuji.

05.11.2020 5 z 5

Americká hospodyňka Americká hospodyňka Helen Ellis

Dvanáct povídek, které nás zavedou na rozličná místa v Americe, v hlavní roli žena, ale jinak spoustu různorodých témat.

Od této knihy jsem měla úplně jiné očekávání, povídky mě nebavily (pouze 2 z 12 se mi líbily), nesedl mi styl psaní. Některé povídky skončily dřív, než vlastně celé začaly. V některých se autorka snažila sdělit i hlubší myšlenku, ale jelikož jsem měla problém s tím, jak je to napsané, tak mi to nic nepředalo.

Naštěstí má kniha jen nějakých 150 stran, tak jsem ji za chvilku přečetla, i když se musím přiznat, že chvílemi jsem přeskakovala odstavce, abych to utrpení měla rychleji za sebou.

04.11.2020 2 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Timothy Blake, konzultant FBI, dokáže vyřešit i neřešitelné hádanky, takže často pomáhá i při vyšetřování únosů. Ovšem požaduje zvláštní odměnu – za každý život, který zachránil, si jeden vezme, aby ukojil hlad.

Tak tenhle thriller mě opravdu vůbec nebavil. Bylo tam toho tolik, až toho bylo moc. Autor se snažil za každou cenu tam dát co nejvíc, až to ztratilo nějaký efekt. Motiv celého únosu a jeho provedení jsem v podstatě ani nepochopila, hlavní hrdina byl „fakt dobrej“ a to mě vadilo, některé věci tam byly nelogické.

U čtení jsem se nudila a dočetla jen proto, že rozečtené knihy neodkládám. Za mě tedy velké zklamání.

04.11.2020 2 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Příběh Hynka Grábla, chirurga, který nemá život jednoduchý. V jedné nemocnici si zavřel dveře kvůli alkoholu. Nyní je na malém městě, doma má věčně nespokojenou manželku, problémy s dětmi a v práci to taky není vždy ideální. Co mu život ještě přinese? A bude mít Hynek sílu to všechno zvládnout?

Knihy Petry Dvořákové mám moc ráda a i tentokrát jsem spokojená. Kniha je neskutečně čtivá, má spád a můžeme se snadno vžít do Hynka, ale i do ostatních postav. Mile mě překvapilo, že autorka píše knihu pohledem muže a myslím si, že se jí to velice povedlo. Oceňuji, jak jsou zde vykresleny všechny operace a vyšetření. Tohle mě moc bavilo a určitě se musím poohlédnout po další knize z lékařského prostředí.

Ač hlavní hrdina není úplný klaďas, tak mi byl neskutečně sympatický a přála jsem mu, ať mu to v životě všechno dobře dopadne.

Příjemná oddechovka, která by Vás neměla minout. Kdo má rád knihy ze života a o životě, tak rozhodně doporučuji.

01.11.2020 4 z 5

Moje rudá knížka Moje rudá knížka Lenka Blažejová

Hravě a nevážně o menstruaci. Aby už menstruace nebyla tabu a mohli jste se o ní přirozeně bavit. Najdete v ní něco o pomůckách, cyklu, pms, o náladách a i o historii.

Tahle knížka je super. Bezva nápad ji takto zpracovat. Udělat ji vtipně, ale i zároveň poučně. Úžasné ilustrace, které knize dodávají šmrnc.

U knížky jsem se musela nahlas smát, ale zároveň jen usmívat. Možná nostalgicky, možná pochopením. Překvapilo mě, že pomůcky pro menstruaci vymysleli muži a fakt hodně jsem se zasmála u mýtů a pověr. No a taky jsem se dozvěděla, že menstruace má svůj mezinárodní den ;-)

Tahle knížka si zaslouží, aby se o ní mluvilo a aby putovala (nejen) mezi ženami. Já ji rozhodně využiji při povídání o menstruaci se svou dcerou.

Tak co? Jdete do toho, aby menstruace už nebyla tabu?

31.10.2020 4 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Plavec ve tmě, Tomasz Jedrowski

Kniha vypráví příběh Ludwika, který se jednoho léta potká s Januszem. Užívají si volných dní a pak se stane něco, co nečekají. Zamilují se do sebe. Má to však jeden háček – vše se odehrává v Polsku v roce 1980. Román o lásce, o ztrátě a o oběti, kterou přinášíme, aby měl náš život smysl.

Celý příběh je osobní zpovědí Ludwika, který ji vypráví jako dopis své lásce. Vypráví vzpomínky, které vyvolají vzpomínky starší. Vracíme se s ním do jeho dětství a poznáváme jeho rodinu. Část knihy je i ze současnosti, která nám po kouskách odhaluje, co se s Ludwikem stane.

V podstatě jsem ještě nečetla žádnou knihu o Polsku a tak málo o něm vím, co se tam odehrávalo od druhé světové války. A to je myslím škoda. Takže jsem ráda, za tuto knihu, kde nám hlavní hrdina neukazuje jen své pocity, ale také popisuje, jak to vypadá v Polsku od roku 1968 po rok 1980. O tom, jak nikde nic není, o hrozné lékařské péči, kterou si téměř nikdo nemůže dovolit. O tom, jak mít známosti je nesmírně důležité.

Tato kniha je neskutečně čtivá, plná emocí. Moc jsem si ji užila a věřím, že autor nezůstane u této prvotiny, ale bude psát dál.

4*/5*

31.10.2020 4 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Neznámý host přichází do domu na břehu řeky, přichází starou studnou a nepatří do suchozemského světa. I Hanu Strnadovou přitahuje svět pod vodou víc, než lidé ve městě. Proto její přítel Jarda Vávra povolává Haninu bývalou psycholožku na pomoc.

Tato kniha je závěrem volné trilogie po knihách Do tmy a Ke dnu. Je to hororový příběh lásky a ne jen tak obyčejný. Autorka prokládá příběh kapitolami, kde se dozvídáte konec. Samozřejmě ne na přímo, autorka jen naznačuje a na závěrečné rozuzlení si počkáme, takže jsme celou dobu příjemně napnutí.

Autorčin styl mi neskutečně sedí. Dokonale umí vytvořit atmosféru. Text Vás pohltí a přenese přesně tam, kam je potřeba. Dostaneme se tak do typického maloměstského prostředí, ale i do romantických míst kolem řeky. Celá kniha je temná, tajemná, smutná i strašidelná.

Tato kniha se dá číst i samostatně, bez předchozích dílů, ale já rozhodně doporučuji se je přečíst postupně, pak Vám neunikne ani sebemenší narážka na něco z minulosti a žádný detail.

Opět úžasná kniha od úžasné autorky. První díl Do tmy byl pro mě asi nejlepší, ale hned v těsném závěsu je právě tato kniha. Nemyslím si, že se bude líbit všem čtenářům, ale ti, kdo mají raději temnější knihy, prózu současných českých autorů a chtějí možná i trošku něco jiného, tak směle do toho.
4.5*/5*

28.10.2020 4 z 5