eva3992 Online eva3992 komentáře u knih

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Příběh se odehrává v roce 1957 v Madridu, kdy je Španělsko pod nadvládou diktátora Franka. V té době láká do země turisty a obchodníky, aby díky nim získal peníze. Hlavní hrdina Daniel, mladý člověk z Texasu, objevuje krásy země přes čočku fotoaparátu. Seznámí se s Anou a díky ní odhaluje krutou každodenní realitu Španělska.

Autorka nám překládá knihu s tématem, které není nijak známé a v knihách se často nevyskytuje. Odkrývá tajemství a krutosti, které byly na denním pořádku a my o nich nemáme ani tušení. Příběh je doplněn citací politiků a úryvky z článků a rozhovorů.

Kniha je rozdělena na dvě částky v rozmezí osmnácti let. Ze začátku jste hozeni do děje rovnýma nohama, chvilku možná budete zmateni, ale pak Vám vše začne dávat smysl a vše se začne proplétat a spojovat. Každá z postav má své tajemství, které nám postupně odhaluje a objasňuje.
Poslední část v knize mi přišla jako jedno velké klišé, co se týče postav. Odkrytí tajemství bylo super.

Musím se přiznat, že po předchozích knihách autorky jsem čekala něco trošku víc. Styl psaní mi přijde spíše pro mladší, já bych to brala asi více do hloubky. Ale každopádně oceňuji práci, kterou si autorka s knihou dala a rozhodně stojí za přečtení.

28.10.2020 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Autobiografická kniha čínské autorky, která žije od roku 1978 ve Velké Británii. Provází nás historií Číny i své rodiny (hlavně žen) od roku 1909. Seznámí nás se zvyklostmi, japonskou okupací, obdobím komunismu, hladomoru, kulturní revoluce a kultu Mao Ce-tunga.

Tato kniha nám poutavě ukazuje čínskou historii. Je neskutečné, že se někde děly takovéto věci. Je zde ukázáno, jak se lidem dokážou „vymýt“ mozky a nechat je dělat jen to, co chce jeden jediný člověk. Neskutečná představa, že by v tom měl člověk žít.

Bála jsem se trochu čínských jmen a názvů. Ze začátku to bylo v pohodě, ale čím více jmen se kolem rodiny nabalovalo, tak jsem si občas nebyla jistá, kdo to zrovna je. Ale na druhou stranu, ač je to kniha popisná, tak se čte velice dobře.

Rozhodně jsem se v knize dozvěděla spoustu nového, hodně věcí mě opravdu až šokovalo a jen tak na ně nezapomenu.

Klidně bych brala ještě dalších 20 stran o tom, jak si autorka zvykla ve Velké Británii (o tomto se autorka v krátkosti zmiňuje pouze na začátku knihy).

Kdo má rád životopisné knihy a kdo se chce dozvědět více o Číně, tak rozhodně doporučuji.

25.10.2020 4 z 5

Její život v očích panenky Její život v očích panenky Ingrid Desjours

Příběh mladé dívky Barbary, která se stará o svou slepou a nepříjemnou matku. Její vášeň je sbírání panenek a už se těší, že si brzy koupí novou, překrásnou panenku.
A příběh Marca – potížisty, cynika, který je po vážné autonehodě přidělen k mravnostní policii. Při jednom vyšetřování má pocit, že právě Barbara je chybějící kousek skládačky, který mu pomůže odhalit psychopata.

Tak, jak je děsivá obálka této knížky, tak děsivý je i příběh samotný. Je napsán velmi surově, naturálně, nebere si servítky. Nejednou budete překvapeni a budete jen nevěřícně zírat.

Příběh Marca mě úplně tak nebavil, ale ostatní kousky příběhu byly neskutečné, rozhodně mě to nenechalo chladnou a nutilo mě to číst dál a dál. Slabším povahám tuhle knížku moc nedoporučuji.

Kniha nám ukazuje, čeho všeho může být schopný psychicky nemocný člověk a jsou to věci nepředstavitelné.

Za mě velice povedený psychothriller.

21.10.2020 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Příběh o Charlesovi, kterému matka domluví svatbu se starší vdovou, ta však záhy umírá a on potká krásnou a mladou Emu. Hned po svatbě si však Ema uvědomí, že on není láskou jejího života. Uniká do románů, do flirtování, i do náručí milenců. Bohužel, nic ji nedokáže „vyléčit“ z jejího smutku.

Další klasika, ke které jsem se nikdy nedostala a přitom mě mile překvapila. Kniha se velmi dobře čte, nejsou v ní žádné dlouhé rozvleklé pasáže. Od začátku má kniha spád, stále se tam něco děje. Navíc je z Francie, což je moje oblíbená destinace.

Ač se děj odehrává kolem roku 1850, spoustu věcí a situací je tu stále současných. Převážně pak myšlení a chování některých lidí. Spoustu lidí píše, jak jim nesedla paní Bovaryová, ale když se to tak vezme, tak pokud se v hlavě usadí myšlenka, je někdy těžké se jí zbavit a je pak těžké s ní i žít. Navíc, kde není láska, většinou ani štěstí není.

Kniha je plná romantické lásky a ohleduplných mužů, kteří ví, jak se dvořit dámám. Při čtení si tedy odpočinete a můžete krásně snít.

20.10.2020 4 z 5

Poslední příliv Poslední příliv Sandrine Collette

Sesuv sopky vyvolal v oceánu obrovskou přílivovou vlnu, která vše pohřbila pod vodu. Svět zmizel a široko daleko odolal pouze dům jedné rodiny. Voda neustále stoupá, je potřeba odjet do hor pro pomoc, ale na lodi není dost místa pro všechny. Kdo pojede a kdo zůstane na ostrově?

U této knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu skvělé téma, které by ovšem stálo za to více využít. V některých částech příběhu jsem se docela nudila, v jiných to naopak mělo spád a bylo to napínavé. Konec, kdy by měl příběh gradovat, tak byl podle mě až hloupý. Asi bych se i více rozepsala, ale bylo by to plné spoilerů.

Co mi ještě vadilo, tak to byl způsob psaní. Chvilku tam byla použita klasická přímá řeč, chvilku byla přímá řeč psána pouze kurzivou. Rozdíl jsem nechápala. Oslovování otec a matka, když jindy o nich bylo psáno křestním jménem, mě taky úplně nebavilo.

Takže celkově za mě dobrý průměr.

3,5*/5*

18.10.2020 3 z 5

Na konci světa Na konci světa Hana Oboda Kolaříková

Jednoho léta se ocitne v „zapomenutých“ horách žena, Aurora. Nikdo neví proč se objevila, ani co potřebuje. To, co z ní vyzařuje, všechny přitahuje. Jak Martina – samotáře, který si uchovává odstup, tak i Lindu, hospodskou, která je pro mnoho lidí zvláštní.

Knížka, která se ke mně dostala úplně náhodou a jsem za to ráda. Krátka novela Vám ukáže krásu hor a lesů a také nelehké osudy lidí. Trvalo mi jen prvních pár stránek, než jsem se začetla, ale pak už jsem knihu neodložila. Autorka postupně odhaluje osudy třech hlavních hrdinů, se kterými se život nemazlil. Popisuje krásnou krajinu, která nám v létě dává víc, než si myslíme. Kromě všemožných plodů i pocit volnosti a čistoty.

Od knížky jsem dostala přesně to, co od knížek žádám – emoce. Při čtení jsem byla smutná, chtělo se mi brečet, litovala jsem hlavní hrdiny a zároveň jim fandila. Navíc ta krásná příroda mě hned nalákala, že bych se tam okamžitě vypravila.

Všem, komu nevadí smutné až depresivní příběhy, mohu jen doporučit.

17.10.2020 4 z 5

Vše, co vím o lásce Vše, co vím o lásce Dolly Alderton

Dolly Alderton, novinářka a bývalá autorka sloupku o randění v Sunday Times, viděla a vyzkoušela všechno, pokud jde o slasti a strasti na cestě k dospělosti. V knize se o ní dozvídáme to, jak se zamilovala, jak hledala práci, jak se s ní rozcházeli, i to, jak zjistila, že kamarádi tu pro Vás budou napořád. Ale hlavně to, že k životu potřebujete jen sami sebe.

V této knize se dozvíme vše, co ví Dolly o lásce jako teenager, v jednadvaceti, v pětadvaceti, v osmadvaceti a ve třiceti letech. Celou knihu sledujeme její vývoj, jak dospívá z holky, přes slečnu, až po ženu. Sledujeme ji jejím pohledem, čteme její zážitky a zjišťujeme její hranice mezi dospíváním a dospělostí.

Je to tu přesně jako v životě, od vtipných a až směšných momentů se dostáváme k více přemýšlení, k více pocitům a k zjištění, co vlastně chceme od života a od sebe samé. Nejprve čtete o jednom velkém mejdanu – večírky, lásky, alkohol, sex, drogy, kámošky, rande. V této části je autorka opravdu otevřená, používá vulgarity a ukazuje nám všechno tak, jak to bylo. Říkala jsem si, jestli bude taková celá knížka, že to tedy bude jízda, ale nebyla…

Každý jednou dospějeme do věku, kdy se zastavíme a zamyslíme. Někdy nás život nešetří a i v případě Dolly to tak bylo. Potkala se s vážnou nemocí blízkého člověka, prošla si úzkostmi a psychickými problémy. V knize najdete tedy i smutné, dojemné a vážnější témata.

Celá knížka je o lásce, o hledání sebe sama, o přátelství. Je to trefné, pravdivé, úsměvné i vtipné (také velice dobře čtivé). Nechybí zde ani typický anglický humor. Chvílemi si připadáte, jako při sledování seriálu Sex ve městě.

Do knihy dala autorka vše, co v tu chvíli považovala za důležité, takže kromě jejích historek, zde najdete například i její oblíbené recepty, seznamy toho co má nebo nemá ráda, dopisy, pozvánky.
Také jsem zde našla spoustu hlášek a citátů, které se mi moc líbili (např. „Bůh přebývá v oceánu!“)

Příjemná oddechovka, u které se jak zasmějete, tak i zamyslíte. Kniha ze života a o životě.

16.10.2020 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Příběh Zuzany, která se narodí do bohaté rodiny cukrovarníka. Užívá si krásné dětství plné přátelství a zábavy. Dospívá v krásnou a chytrou slečnu. Vše však má jeden háček – je to Židovka. Kniha o životě, o lásce, o ztrátě.

Tohle byla úžasná knížka! Moje první od autorky, ale rozhodně ne poslední. Moc mě uchvátil její styl psaní, který je strohý a jednoduchý, avšak krásný. Nečekejte žádné dlouhé popisy a vysvětlování. Krátké věty, které umocňují pocity a kladou důraz přesně na to důležité. Moc mě bavilo, jak autorka zdůraznila drobnosti, které Vás donutí se zamyslet nebo třeba pousmát.

Absolutně úžasné jsou její přirovnání: „Dětství z nich vyvane, jako když se otevře okno a zafouká vítr…). Text byl syrový a upřímný. Na nic si prostě nehrál.

Kniha je rozdělena na tři části – dětství, dospívání a dospělost, a na každé z nich vidíte, jak proměnu člověka, tak hlavně proměnu té doby a celého světa.

Kniha je plná emocí, je smutná, silná, s nečekaným koncem.

Mě si naprosto získala. Dostane i Vás?

13.10.2020 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Tato kniha je o fiktivní kapele The Six a zpěvačce Daisy Jones. Celá kniha je vyprávěna formou rozhovorů se členy kapely a lidí kolem nich. Je to o tom, jak vlastně kapela vznikla a proč se tak záhy rozpadla. Navíc pohledem každého zvlášť, jak to viděl právě on.

Tak tohle byla jízda! Absolutně není poznat, že je to fikce. Při čtení jsem se rázem ocitla v sedmdesátých letech v Americe, v uších mi zněla Janis Joplin a měla jsem pocit, že to všechno prožívám s nimi. Je tam všechno – atmosféra té doby, samozřejmě, že taky sex, drogy a rock‘n‘roll. Muzika, kterou i při čtení slyšíte. Je to o vzniku jednotlivých songů (které si mimochodem můžete na konci knihy přečíst i s překladem).

Možná, že tahle kniha není pro každého, ať už to je kvůli formě rozhovorů a nebo kvůli tématu. Já sama miluji hudbu a celé období sedmdesátek v Americe, takže je to téma přesně pro mě a moc jsem si to užívala. Knihu jsem nechtěla a nemohla odložit, úplně jsem se vžila do děje.

Někomu se může zdát, že se tam toho moc neděje, ale já to vnímala naopak. Užívala jsem si každou větu, každý náznak. Je úžasné, co se dá vyjádřit hudbou, slovem, gestem.

Při čtení jsem nutně potřebovala lístek na jejich koncert, potřebuji jejich desku, chci tam být s nimi. Škoda, že je to jen fikce.

Už teď vím, že si knížku určitě znovu přečtu a objevím tam spoustu nových věcí, které jsem teď přehlídla.

Úžasná knížka, kterou doporučuji!

„Písničky jsou o tom, co člověk cítí, ne o tom, co se skutečně stalo.“

12.10.2020 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

(SPOILER) Příběh této knihy začíná roku 1928 v Ružomberku, kdy dva kamarádi – Žid Viktor a Němec Karel, neúmyslně zastřelí svého vrstevníka. Viktor utíká do New Yorku a přidá se k mafii. Karel studuje medicínu v Mnichově a mění se v oddaného stoupence nacistické ideologie.

Tato kniha je velice propracovaná co se týče vážných témat. Když se ocitáme v Německu, jsme na úplném začátku Hitlera a Heydricha. Je zde ukázáno, jak lehce jde ovlivnit lidskou mysl a pohrávat si s ní a v podstatě změnit člověka na stvůru.
Dozvídáme se o začátku války, o vzniku koncentračních táborů, plynových komor a co tomu předcházelo. Navíc méně známý pohled na druhou světovou válku na Ukrajině a v Litvě.

Co se týče mafie v New Yorku, tak to pro mě bylo absolutně nové téma. Autor zde vylíčil situaci 30. let minulého století, jak to prostě v Americe chodilo. Pro mě to nebylo úplně zajímavé a tato část mě nebavila. Bylo tam na mě moc jmen a v podstatě jen samá brutální vražda.

Celkově moc oceňuji autora, jakou neskutečnou práci si musel dát s tím, než vyhledal všechna fakta k této knize a poskytl tak historicky přesný popis události. Opravdu, klobouk dolů. Kniha je napsána čtivě, jednoduchým jazykem, takže se nemusíte bát počtu stránek.

V knize je opravdu velké množství brutality, nechutné popisy vražd a týrání. Rozhodně nic pro slabší povahy.

S knihou jsem měla problém s tím, že mi ani jeden z hrdinů nebyl sympatický a tím se mě to emočně nedotklo. Zajímavější pro mě byla např. část v Osvětimi, kdy se děj netýkal pouze Viktora, ale jeho známých, tak to bylo pro mě citově náročnější. Navíc vraždy a mučení tam bylo opravdu tak často, že jsem to po chvilce už přestala vnímat, že to je vlastně něco drsného.

Na Slovensku je tato kniha rozdělena do dvou knih a upřímně si myslím, že bych po přečtení první části už do druhé nešla. Historicky a fakticky výborná kniha, nicméně po citové stránce, pro mě bohužel ne.

Každopádně, pokud máte rádi toto historické období a pokud Vám nevadí opravdu brutální popisy, tak rozhodně doporučuji k přečtení.

12.10.2020 4 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Příběh se odehrává na konci druhé světové války ve Východním Prusku, dříve německé oblasti, nyní obsazeném Rusy. Obyvatelé jsou vyhnáni ze svých domovů, žijí ze dne na den, bez jídla, většinou i bez střechy nad hlavou. Šestiletá Renata se dostane do Litvy, kde se naučí důležitou větu – Jmenuji se Maryte, díky ní dostane naději na nový život.

Knížka řeší málo známé téma vlčích dětí – wolfskinder, což jsou sirotci z Pruska, kteří se snaží dostat do Litvy s nadějí, že tam bude lépe, že získají jídlo pro svou rodinu. Bohužel, ne vždy jim to vyjde a děti se tak potulují lesem a snaží se přežít.

Tato kniha byla neskutečně zajímavým pohledem na toto téma. Opět něco z druhé světové války, o čem se moc nemluví. Kniha je drsná a smutná. Sledujeme nejen malou Renatu, ale i celou její rodinu a její snahu vydržet hrůzy, se kterými se potýkají.

Ze začátku mi trošku vadil styl psaní, není zde klasická přímá řeč, je to popsáno hodně obrazně, neodhalují se zde myšlenky jednotlivých postav. Ale na druhou stranu je to napsáno tak skvěle, že Vás to za chvilku chytne a už nepustí. Budete prožívat vše s hlavními hrdiny a i když jim nevidíte do hlavy, budete prostě vědět, jak se cítí.

Velice smutný příběh, který se Vás určitě dotkne.

04.10.2020 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Povídková kniha – kniha plná úzkostí, depresí, strachu. Život se někdy zastaví a musí se zastavit i člověk, aby si to uvědomil a rozhodl se, jak dál, nebo zda už to dál nejde...

Po třech úžasných románech, přichází autorka s povídkami. Já sice nejsem povídkový typ, ale v tomto případě mně to vůbec nevadilo. Každý jeden příběh Vás okamžitě vtáhne, rozloží, rozbrečí a nepustí. Všechny příběhy jsou silné, dojemné a zasáhnou Vás.

Po některých prostě musíte knihu odložit a rozdýchat to, než půjdete dál. Z každé povídky si dokážu představit, že by byla samostatná kniha a všechny bych si přečetla.

Moc mě baví autorčin styl, velice dobře se čte, okamžitě Vás vtáhne do děje. Na povídkách je vidět, že ani nepotřebuje moc prostoru, aby Vás příběh získal.

Takže pokud se chcete zamyslet, pokud si chcete pobrečet, pokud se chcete nechat rozložit, pokud milujete knížky Viktorie Hanišové, určitě si ji přečtěte.

„Občas se stane, že v půlce závodu zapomenete, proč vlastně soutěžíte.“

03.10.2020 5 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Příběh Emmy, která se vdá za Jesse, vybudují si spolu život, o kterém vždy snili. Bohužel rok od svatby se Jess zřítí s vrtulníkem do oceánu a po nějaké době je prohlášen za mrtvého. Emma se snaží s jeho ztrátou vyrovnat. Časem potká starého kamaráda, jiskra přeskočí a zasnoubí se spolu. Vše je v pořádku až do doby, než se dozví, že Jess přežil. Vybere si Emma manžela nebo snoubence? Co jí radí její srdce?

U této knihy opět půjdu proti proudu. Kniha se mi nelíbila. A myslím si, že to bylo hlavně kvůli tomu, že anotace prozradila v podstatě celý děj, takže většinu knihy čtete to, co už víte a jen čekáte na konec, jak se tedy Emma rozhodne (i když podle mě je to vcelku jasné, podle indicií, které v knize jsou).

Kniha se čte velice dobře, ale nezasáhla mě. Přišlo mi to, jako film Trosečník, jen vyprávěný z druhé strany – z pohledu manželky.

Celkově tedy pro mě předvídatelné se spoustu klišé. Spousty nereálných věcí. Bohužel mě kniha nebavila.

03.10.2020 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Klasický gotický příběh o Draculovi, nejslavnější hororový příběh všech dob. Příběh anglického právníka Jonathana Hakera, který odjíždí do Transylvánie, aby s hrabětem Draculou dojednal koupi domu v Londýně. Od první chvíle podivný hrabě nahání Hakerovi hrůzu. Naštěstí se mu podaří utéci. Ale dlouho se neraduje, neboť se Dracula objeví v Londýně…

Tak toto je klasika, která mě úplně minula. Upřímně, ani jsem netušila co mě v knize čeká a možná právě díky tomu jsem si knihu maximálně užila. Od začátku Vás příběh vtáhne do děje, je tam spoustu akcí a napětí, má to spád a to trvá téměř po celou knihu (jen v poslední části mi to přišlo trošku nudnější, ale konec to opět zvrátil).

Kniha je psána formou deníků a dopisů jednotlivých hlavních hrdinů a ač se střídají ve vyprávění, vše na sebe krásně navazuje a dává smysl. Je to psáno jednoduše, možná i trochu předvídatelně, ale i přesto je to zajímavé a napínavé a promyšleně propletené.

Je to krásná kniha o odvaze mužů, o romantické lásce, o zlu, které se ukrývá mezi námi. Kdo nečetl, určitě doporučuji to napravit.

03.10.2020 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Skutečný příběh tří žen – Češky, Slovenky a Polky, které odjely do koncentračního tábora, když byly krátce těhotné. Všem třem se podařilo utajit svůj stav. Prožívaly velice těžké chvíle v Osvětimi, ve Freibergu a nakonec i v Mauthausenu.

Tak tato knížka mě opravdu oslovila. Je psaná jako dokument dle skutečnosti, ale i tak velice poutavě a čtivě. Zajímavý je pohled na tutéž dobu, jak se odehrávala v Česku, Polsku a na Slovensku. Ač jsem již četla spoustu knih na podobné téma, nikdy mě nepřestane udivovat krutost a hrůza tehdejší doby. Možná i kvůli tomu, že jsem matka, jsem tuto knihu prožívala možná ještě o něco víc, než ty ostatní.

Určitě doporučuji všem. Síla ženy přežít i v těch nejtěžších chvílích, aby tak zachránila své dítě, je neskutečná. Myslím, že zatím jedna z nejlépe zpracovaných knih s tímto tématem.

29.09.2020 5 z 5

Nechtěné Nechtěné Emily Gunnis

Příběh, který je na motivy Magdaleniných prádelen, kam se od poloviny 19. století odkládaly tzv. Padlé ženy – svobodné matky, problémové dívky. Většinou to bylo na žádost vlastní rodiny a dívky tam často zůstaly až do konce života.

V této knize sledujeme Ivy, kterou její rodina v roce 1956 pošle do Domova svaté Markéty proto, neboť je nezletilá a těhotná. O šedesát let později narazí novinářka Sam na Ivyny dopisy, ve kterých popisuje hrůzy, které zažívá. Sam odhaluje hrozivé lži i tajemství ve své vlastní rodině.

Toto téma mě nedávno velice zaujalo, tak o něm vyhledávám další knihy a filmy. Musím říct, že tato je zrovna méně povedená. Historická linka, kde Ivy popisuje svůj pobyt v Domově svaté Markéty, byla zajímá. Ta ze současnosti mě nebavila. Autorka se tam snažila dát co nejvíc zápletek a tajemství, které šikovná novinářka vyřeší za dva dny. Bylo toho tam zbytečně moc, bylo to nepravděpodobné, bylo na tom vidět, jak je to z nutnosti poslepované.

Navíc dějových linek a vypravěčů bylo víc, než bylo potřeba. Když Sam narazí na nějakou záhadu, hned v další kapitole se přesouváme do toho dne a roku a nový vypravěč nám záhadu vyjasní. V knihách nemám ráda, kdy obyčejný člověk vyřeší dlouhodobou policejní práci během dvou dnů.

Takže celkově námět dobrý, ale chtělo by to trochu ubrat v bujné fantazii.

28.09.2020 3 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Můžeš se do nekonečna starat o rodinu. Být matkou, manželkou i hospodyní. Můžeš čekat, až se někde uvnitř tebe objeví lvice, která čeká na lákavé sousto. Můžeš studovat, jen pro to, že si to přejí Tví rodiče. Můžeš, ale věř, že taky nemusíš!

Kniha vypráví o čtyřicetileté Katce, která neví, co se sebou. Chce být tou, která se nejlépe stará o rodinu, ale také chce něco pro sebe. Je ráda, že má dobrou práci, ale raději by pracovala tak, aby ji to skutečně bavilo. I když ví, co by si přála, bojí se, jak by to přijalo její okolí a její rodina.
Druhou hrdinkou je Marie, slečna něco po dvacítce. Studuje vysokou školu, protože se to od ní očekává, ale její plány jsou jiné a ona chce udělat vše pro to, aby ji vyšly. Během roku na ní čeká tolik překvapení a ne vždy pozitivní, že se mladá a sebevědomá slečna začne měnit na nerozhodnou.

V této knize se spoustu z nás najde, každá jen někde, ale rozhodně ten Váš kousek tam prostě bude. Je to kniha ze života, o běžných radostech i strastech, u které se zamyslíte nad sebou, ale i zasmějete a třeba i trochu popláčete. Kniha je napsána neskutečně čtivě. Trošku jsem měla problém jen na začátku, kdy mi byla jedna z hlavních hrdinek nesympatická, ale už po chvilce se to otočilo a já knihu v podstatě nemohla odložit a chtěla jsem být s Katkou a Marií společně v jejich příběhu. Moc jsem jim oběma fandila, aby vše zvládly.

V příběhu najdete spoustu současných témat, ať už rodina, dospívající děti, ztráta zaměstnání, stalking, láska, závislost. Je to krásná, milá a čtivá kniha. Doporučuji ji všem, co mají rádi příběhy ze života. Rozhodně je vhodnější spíše pro čtenáře 20+, protože je dobré mít k této knížce už něco odžito.

Ještě nesmím zapomenout na obálku, která je prostě nádherná a myslím, že přesně naláká na to, co Vám kniha předá.

Ať už Vám je dvacet, čtyřicet nebo třeba šedesát, nikdy neberte ohledy na to, co se od Vás očekává, ale udělejte to, co chcete Vy sama! Je to Tvůj život a NEMUSÍŠ dělat to, co od Tebe ostatní očekávají!

26.09.2020 4 z 5

Úzkostný pacient Úzkostný pacient Radkin Honzák

Knížka o depresi, úzkosti, panické poruše. Jejich příznaky a příčiny. Kniha je jak pro lékaře, tak i pro širokou veřejnost a je doplněna zkušenostmi z praxe jednoho z našich předních odborníků – psychiatrů.

Rozhodně zajímavá kniha, která nás nechává nahlédnout na věci a situace, které nám jsou většinou vzdáleny, pokud se s nimi nesetkáme osobně u sebe nebo u svých blízkých. I když jsem věděla, že kniha je určena i pro odborníky, čekala jsem možná trošku něco jiného a v odborných pojmech jsem se místy ztrácela.

Ale i tak rozhodně zajímavá kniha pro rozšíření znalostí.

24.09.2020 4 z 5

Království Elmet Království Elmet Fiona Mozley

Příběh dvou dospívajících dětí, Daniela a Cathy, které se pro smrti babičky ocitnou na samotě v přírodě, kde jim chce otec vytvořit výjimečný domov v „království Elmet“. Bohužel, tímto krokem všechny přivede do těžkých časů a vyšle na souboj se zkaženým světem.

Čeká Vás příběh o lidech na okraji společnosti, kteří věří na lepší zítřky, avšak pohltí je doba plná nenávisti, korupce, chamtivosti, chudoby. Celou knihu vypráví čtrnáctiletý chlapec a představuje nám svět jeho rodiny svýma očima. Příběh vypráví ve dvou časových rovinách a nechává nás tak tušit, co bude dál. Daniel sám sebe hledá, kdo vlastně je a čeká, zda se probudí ze snu.

Je to krásně napsaný příběh, moc mě baví autorčin styl. Nádherné popisné věty, díky nimž se ocitáme přímo v knize a prožíváme vše s Danielem a jeho rodinou. Ocitáme se v lesích, v mlze, v typické severní Anglii.
Smutný příběh o pospolitosti rodiny.

23.09.2020 4 z 5

...a naposled konvalinky ...a naposled konvalinky Jarmila Pospíšilová

Příběh dvou žen, třicátnice Evy a její pratety Magdy, které je už přes devadesát let. Obě ženy si žijí svůj život a své problémy, každá úměrně svému věku.

Eva se vrátila na rodný statek, žije s přítelem a mají malého synka. Její partner se však zamotal do nečistých obchodů a topí se v dluzích. Kromě bratra má Eva už jen jedinou příbuznou, pratetu Magdu, které právě zjistili vážnou nemoc, ale ona odmítá zůstat v nemocnici. Eva se rozhodne o tetu postarat a udělá vše pro to, aby se cítila dobře. Magda jí na oplátku vypráví historii jejich rodiny, o které Eva neměla ani ponětí a snaží se díky tomu poskládat strom života své rodiny.

Sledujeme zde rozdílné ženy, které se potýkají s problémy, které nás provázejí v určité fázi našeho života. Mladá Eva řeší svůj partnerský vztah, budoucnost pro sebe i své dítě. Stařenka Magda řeší svůj odchod z tohoto světa zároveň chce dát do pořádku své rodinné vztahy, které se během života nepodařilo udržet tak, jak by sama chtěla.

V knize najdeme spoustu problémů a životních etap, které si každý z nás prožívá a prochází. Najdeme zde i moudré myšlenky ženy, která prožila svůj dlouhý život jak nejlépe uměla a ráda poradí, když má někdo zájem, avšak nevnucuje se. Sledujeme poslední myšlenky před odchodem na onen svět a zároveň i začátek nového života. Kniha je o lásce, o vztazích, o vzpomínání, o lidskosti, o nemocech.

Kniha se velice dobře četla, je psána jednoduše a přehledně. Bohužel, mě tato kniha úplně nezasáhla. Ač mám podobné příběhy moc ráda, v knize mi něco chybělo. Nevím, jestli to „něco“ dokážu úplně přesně specifikovat. Možná mi tam chybělo více historie, více vzpomínek. Nějaký větší wow efekt. Celé to pro mě bylo ploché, bez něčeho většího. Všechno pro mě bylo asi až moc milé a chybělo mi trošku více dramatičnosti.

Každopádně knihu určitě nezatracuji. Je to milý příběh, který Vás pohladí na duši. Své čtenáře si rozhodně najde. Už teď vím, že v mém okolí mám několik lidí, kterým knihu půjčím a věřím, že z ní budou nadšeni.

20.09.2020 3 z 5