Finn69 Finn69 komentáře u knih

Black Hills Black Hills Dan Simmons

Mám sice rád knihy Dana Simmonse a taky mě odjakživa (jako každého kluka) zajímali Indiáni, tohle mě ale až tak za srdce nechytilo. Ne, že by to bylo zase až tak špatné, ale je to hodně zdlouhavé, místy až nudné, řada věcí v podstatě zbytečných... Nechci tu spoilovat, takže jen to, co už je stejně v anotaci: jak se tam píše, do hlavního hrdiny jako malého chlapce vstoupí u Little Big Hornu duch generála Custera. Ten se ale celou knihu projevuje pouze tím, že ubohému Paha Sapovi vysílá do hlavy pornografické vzpomínky na svou ženu, to mi přijde docela málo. Jinak se v podstatě neprojevuje.
Co mě naopak zaujalo, je historie památníku Mount Rushmore, tady se člověk aspoň něco dozví o historii a vzniku tohohle monumentu. Až na toho Custerova ducha mi tenhle příběh občas docela připomínal Malého velkého muže, samozřejmě z té indiánské strany. A v tomhle srovnání Black Hills bohužel prohrávají.

10.07.2018 3 z 5

Snící drahokamy Snící drahokamy Theodore Sturgeon

Tohle se mi prostě nelíbilo. Je to celé nepravděpodobné, nedotažené, postavy taky jen nahrubo nahozené...
Podle mého názoru hodně přehodnocená věc a ztráta času to číst.

07.07.2018 1 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Terror je opravdu hodně mrazivý, drastický příběh. A výborná kniha, to především. Je to napsané tak přesvědčivě, že vás stránky knihy budou při otáčení studit...
Jde hlavně o docela detailní a přesvědčivý popis tragického konce Franklinovy polární výpravy, mimochodem reálně dodnes záhadný. Polární zima, loď zamrzlá v ledu, všechna ta beznaděj, věčná zima, hlad, vzpoury, kanibalismus... je to opravdu drsné.
Druhou, tak trochu mystickou linku, představuje eskymácká/inuitská mytologie a medvědí démon pronásledující výpravu. Dohromady to dává vynikající horror za pět hvězd, na který jen tak nezapomenete.

07.07.2018 5 z 5

Drood Drood Dan Simmons

Zajímavé viktoriánské retro, opravdu mě to zaujalo. Že začátku to vypadá, že čtete něco jako gotický román o Charlesi Dickensovi, postupně ale zjistíte, že jde o příběh jeho současníka a kolegy Wilkie Collinse, mimochodem velmi zajímavé postavy, o které jsem ke své hanbě dosud nevěděl. Příběh je to docela temný, stylově zapadá do toho 19.století které popisuje. Čili tajemné egyptské kulty, hypnóza, opiová doupata... a k tomu život anglického gentlemana závislého na drogách a žárlícího na úspěch svého přítele. Moc pěkná věc, podezřívám dokonce autora, že napsal příběh o Wilkie Collinsovi stylem Wilkieho Collinse - o tom se budu muset ještě přesvědčit. Pilně na tom pracuju, už mám dvě jeho knihy nachystané

05.07.2018 4 z 5

Russka Russka Edward Rutherfurd (p)

Zdálo se mi, že si tentokrát pan Rutherfurd ukousnul trošku velké sousto, přece jen psát o svém rodišti u Salisbury je něco jiného, než popsat historii tak obrovské, různorodé a Angličanovi vzdálené země, jako je Rusko. Ale musím uznat, že se mu to opravdu povedlo, dokázal popsat všechny ty krásy, hrůzy i proměny téhle země tak přesvědčivě a věrohodně, že se ani nechce věřit že on sám má kořeny někde úplně jinde.
Navíc se to krásně a plynule čte, těžko se od toho odtrhnete a sotva dočtete, máte chuť začít znovu od začátku.

28.06.2018 5 z 5

Dobrodružný život milovníka starých tisků Dobrodružný život milovníka starých tisků Dorothy L. Sayers

Moje oblíbená sbírka, takový průřez povídkovou tvorbou Dorothy Sayersové. Budu volně citovat z doslovu, nic lepšího bych nevymyslel: Psala výborně, nikdy se neprovinila chaotickou syntaxí, nedbalou gramatikou nebo nezajímavým slovníkem. Její erudice byla vždy obdivuhodná a cit pro jazyk výjimečný. Ne všechny její příběhy jsou mistrovské, ale všechny jsou zajímavé, překvapí vynalézavostí námětů, originalitou řešení.
Mimochodem, ten doslov si přečtěte, hodně se tam o "podivné paní Sayersové" dozvíte.

21.06.2018 5 z 5

Třikrát lord Petr Třikrát lord Petr Dorothy L. Sayers

Tři z těch nejlepších klasických příběhů lorda Petera plus bonus v podobě doslovu Josefa Škvoreckého. Příjemné a kvalitní počteni, jak jinak :)

19.06.2018 4 z 5

Hvozd Hvozd Edward Rutherfurd (p)

Historie města nebo státu ve formě románu, to je vlastně Ruthefurdovo poznávací znamení, ale historie lesa? Na to jsem byl docela zvědavý.
Vyšlo z toho velmi příjemné čtení, které si nezadá třeba se Sarumem. Jak jsme zvyklí, sledujeme proplétající se osudy několika rodin přes mnoho staletí. Tentokrát se ale pohybujeme v uzavřenějším prostoru obrovského jihoanglického lesa a jeho nejbližšího okolí. Čili svět se mění, lidé válčí, rodí se a umírají, ale Hvozd je tu pořád a pozoruje je.

18.06.2018 4 z 5

Devět hran Devět hran Dorothy L. Sayers

Zase jeden zapeklitý případ Petera Wimseyho, po všech stránkách je to velmi příjemné čtení. Kvůli těmto knihám se Dorothy Sayersová pořád ještě vydává - má to myšlenku, klasický anglický humor, atmosféru, zajímavý příběh i nějakou tu přidanou hodnotu v podobě zamyšlení nad vinou a trestem. Co chtít víc?

10.06.2018 4 z 5

Sex v pěti dílech světa Sex v pěti dílech světa Miloslav Stingl

Asi by se to mělo spíše jmenovat "Letem světem sexem v pěti dílech světa... atd.", je to opravdu jen taková blesková exkurze do různých krajů a kultur. Ne, že by tam nebyly zajímavé pasáže, ale vidíte to všechno jen z rychlíku a povrchně, moc nového se nedozvíte. Trošku mi to přijde celé jaksi zbytečné. Že se lidi milují na celém světě je tak nějak všem jasné, a že v Indii mají Kámásútru, v Japonsku "polštářové knihy" a že primitivové jsou primitivní, to není taky zas až tak překvapivé.
Podruhé už bych to nečetl, a o nic zásadního nepřijdete, pokud to nepřečtete ani jednou.

10.06.2018 2 z 5

Leopardí dáma Leopardí dáma Dorothy L. Sayers

Sbírka krátkých povídek, tentokrát hlavně s Montague Eggem, ale potkáte i lorda Petera a nebo i příběhy "bez detektiva". Hezká oddychovka.

10.06.2018 3 z 5

Sarum: román o Anglii Sarum: román o Anglii Edward Rutherfurd (p)

Sarum je asi zatím to nejlepší, co jsem od Rutheforda četl, i když třeba Dublin nebo Londýn za ním nezůstávají moc pozadu. Tahle sága o Salisbury, která zabírá ohromné časové rozpětí od doby ledové až k současnosti, vás prostě nenechá odejít, jakmile se začtete, není cesta zpět.
Lovci z doby kamenné, Stonehenge, Keltové, Římané, Sasové... spousta postav, generací, mnoho příběhů a přesto je to pořád jeden celek a jeden román. Za mě pět hvězd a chystám se na Hvozd.

06.06.2018 5 z 5

Mrtvola nutná Mrtvola nutná Dorothy L. Sayers

Na můj vkus poněkud překombinované, trošku mě to zklamalo...

27.05.2018 2 z 5

Příliš mnoho svědků Příliš mnoho svědků Dorothy L. Sayers

Lord Petr tentokrát musí zachraňovat vlastní rodinu - jeho bratr vévoda je obviněn z vraždy, sestra se zapletla se socialistickým radikálem, zkrátka ten chlapík se nikdy nenudí :-)
Je to vtipné a čtivé, plné zajímavých a sympatických postav; ostatně jako vždycky když vezmete něco od Dorothy Sayersové do ruky.

25.05.2018 4 z 5

Paříž Paříž Edward Rutherfurd (p)

Paříž mě jako další z Ruthefordových románů o městech úplně nezklamala, oproti Londýnu a Dublinu je ale přece jen slabší. Nejlepší mi asi přišel úplný závěr, meziválečná doba a druhá světová válka.
Tentokrát prvek románu výrazně převažuje nad historií, připadlo mi místy, že historické exkurze jsou jen vložené jako krátké vložky mezi dvě třeskuté love story... no jo, já vím, je to Paříž a ta romantika tam asi patří.
Vůbec se nepodíváme do nejstarší historie města, ta jako by začala až někdy ve 12. století, to bylo pro mě další minus. A to poslední minus se týkalo stylu vyprávění které není lineární, ale přeskakuje ze středověku do 19. či 20. století a zase zpátky. Nic proti tomu, třeba v takovém Hawksmooru Petera Ackroyda to funguje výborně, tady ale ne.
Čili proto "jen" tři hvězdy, ono to nakonec zase není tak málo :)

22.05.2018 3 z 5

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

Ze všech příběhů lorda Petera je tento můj nejoblíbenější. Je to chytré, zábavné, báječně se to čte a i po těch skoro 100 letech od napsání je to stále živé.
Prostě doklad toho, že hromada mrtvol a úchylný sériový vrah nejsou v detektivce nezbytností - málem jsme na to už zapomněli.
Dobře napsané dialogy, znalost prostředí a hlavně autorčina inteligence, smysl pro humor, vzdělání a rozhled tyhle berličky více než nahradí.

13.05.2018 5 z 5

Irsko: Probuzení Irsko: Probuzení Edward Rutherfurd (p)

Důstojné pokračování Dublinu, tentokrát s přesahem do celého Irska, byť Ulsteru se dotkneme jen okrajově. Psáno v Ruthefordově klasickém stylu, zábavně a čtivě. Je to opravdu román, ne učebnice irské historie a tak je potřeba to brát. Historické události vidíte z pohledu lidí, kteří se jich účastní, ne jako historik, který zná celé pozadí a souvislosti. O nic důležitého ale přesto nepřijdete.
Jediná věc mě trošku mrzela, a to, že autor nedotáhl děj třeba až do 70. let 20. století, ke Krvavé neděli, IRA, bojům v Severním Irsku atd.

11.05.2018 4 z 5

Dublin. Počátky Dublin. Počátky Edward Rutherfurd (p)

Na Ruthefurdův Dublin jsem se těšil, a zklamaný jsem nebyl. Je to další monumentálně pojatá historická mozaika, začínající téměř jako staroirský epos a pokračující staletími v klasickém autorově stylu - na osudech několika rodin ilustruje historii celého města. Poznáte život Gaelů, Vikingů, Normanů, Angličanů ... z nichž všech se postupně stali dnešní Irové. Je to krásně, plynule napsané, dobře se to čte, navíc se dozvíte spoustu věcí o irské historii.
Oproti Londýnu je zejména druhá polovina knihy trošku natahovaná, ale to může být jen můj osobní pocit. Nenechte se tím odradit :-)

05.05.2018 4 z 5

Vražda žádá metodu Vražda žádá metodu Dorothy L. Sayers

Lord Petr Wimsey, to je prostě taková nesmrtelná klasika z dvacátých let, co k tomu říct víc. Krásně se to čte, postavy (a zejména hlavní hrdina) vás určitě zaujmou a možná si trochu oprášíte i klasické vzdělání :)
Osobně mám Dorothy Sayersovou raději než Agathu Christie, možná i pro to, že lorda Petera není tak plná televize jako Hercule Poirota.

01.05.2018 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Myslím si, že touto knížkou chtěl Gaiman říct svým čtenářům něco jako: "Děcka, když budete něco vědět o postavách, daleko víc si Americké bohy užijete." A s tím samozřejmě naplno souhlasím.
Severská mytologie je totiž trošku takový úvodní kurs do této oblast pro čtenáře, kteří znají Thora jenom z komiksů a nebo si myslí, že Odin patří do Svaté trojice spolu s Batmanem a Wonderwoman :) Nicméně, i pokud už máte nějakou povědomost o severském Pantheonu, nenechte si tuhle knížku ujít - sice se moc nového nedozvíte, ale Gaiman převyprávěl severské mýty moc pěkně a s humorem, moc se mi to líbilo a dávám čtyři hvězdičky.

29.04.2018 4 z 5