freejazz freejazz komentáře u knih

Čtvrtá láhev medoviny Čtvrtá láhev medoviny Jiří Medek

číst tyto povídky po předchozích dvou knihách (Píšťaličky, Příběh) mi neudělalo takovou radost, jak jsem čekal. nejsou nejhorší, ale témata se opakují, spíš mi to připadá jako poznámky na větší opus.

23.02.2021 3 z 5

Gymnázium Gymnázium Václav Budinský

krásna predstava, ako sa z absolventov pomocných škôl stanú absolventi pomocných gymnázií a z nich absolventi pomocných univerzít... alebo to bola „len“ prognostická prezieravosť?:)

10.01.2021 4 z 5

Učitelské elegie Učitelské elegie Karel Johana

váhal som medzi 3 a 4, lebo mám pre učiteľov - a dobrých zvlášť - slabosť. celkový dojem mi trochu kazili tie neumelé veršovanky, celkom by ich stačilo vyhodiť a dielko by vyznelo lepšie. inak je to príjemná oddychovka, neurazí, nenudí a je to trochu iný pohľad ako zhovadený Gympl.
čo ma udivilo bol rozsah dostupných športových areálov, kde sa dal učiť telocvik:)

10.01.2021 4 z 5

Podzim patriarchy Podzim patriarchy Gabriel García Márquez

môj šéf kedysi veľmi rád používal výraz famózny. inak však neviem nazvať tento úžasný román, vďaka ktorému som na pár dní zabudol, v akom marazme žijem. prvýkrát vyšiel na Slovensku v roku 1978 v preklade Petra Brabenca, ktorý sa tiež nedá nazvať inak ako famózny. toto vydanie sa však akosi potichu „vytratilo“, pretože prekladateľ v roku 1981 využil príležitosť a do zhůvěřilého Těžkoslovenska sa zo študijného pobytu vo Francúzsku nevrátil. trochu napovedá aj to, že sa ho od roku 1979 pokášala lámať ŠTB, nezlomila ho, ale aspoň riadne okydala...
pamätám si na sedemstranové vety, s akými som sa dovtedy stretol iba u Hrabala:)

08.01.2021 5 z 5

Kaviareň na konci sveta Kaviareň na konci sveta John P. Strelecky

amen. po dočítaní tejto knihy aj tak väčšina ľudí, ktorým je určená, nastúpi na kolotoč a bude sa chrtiť ďalej, zhŕňať veci a peniaze a tešiť sa, ako bude robiť, čo chce, len čo sa dostane do vytúženého dôchodku... a popritom bude preposielať stokrát omleté powerpointové pseudofilozofické drísty.
lebo tak boli naučení a vycvičení a kaviareň na konci sveta je len chvíľkový úlet, ktorý sa - podľa všeobecnej mienky - nedá realizovať...

23.12.2020 3 z 5

Jak si zachránit vlastní život Jak si zachránit vlastní život Erica Jong

po tom, čo som si prčítal Strach z lietania, vyzeral som aj ďalššie knihy od E. Jongovej. našťastie vo vydavateľskej branži pochopili, že sa ju oplatí prekladať a vydávať.

keby dokázala Sylvia Plath rekonať psychivké problémy, písala by asi podobne.

20.12.2020 5 z 5

Lovec Lovec James Aldridge

vzal som knihu po rokoch do ruky, aby som si oživil, prečo sa mi páčila. je skutočne výborne napísaná, uveriteľná, živá. chvíľami akoby som bol s hrdinami Jacka Londona, chvíľami akoby som bol v spoločnosti Hemingwaya.
čo ma však dorazilo, je zúfalý slovenský preklad... zaneriadený dom... zveri ubýva... okúň americký... a podobné skvosty. až keď som sa pozrel, že české vydanie vyšlo 10 rokov pred slovenským, bolo mi to jasné. čo však robila korektorka?
napriek výhradám voči prekladu však odporúčam knihu ako výborné čítanie, ideálne na horskej chate, pri kozube, so snehom za oknom a ľadom, pomaly sa roztápajúcim pod whisky alebo bourbonom...

14.12.2020 4 z 5

Myslete jednoduše Myslete jednoduše Ken Segall

myslím, že keby sa autor zrazil s našou realitou, asi by mal nad čím premýšľať... o.k. - v jednoduchosti je krása, ale naša krajina a naša planéta sa nevolá jednoduchosť.

05.12.2020 4 z 5

Nahoře bez… a dole taky Nahoře bez… a dole taky Ivona Březinová

soubor etud na dané téma. občas trochu zajiskří, ale celkově nuda. snad se z těch frekventantů jednou stanou spisovatelé, jinak je to jenom jako vesnický literární klub.

03.11.2020 2 z 5

Fackovaní andělé Fackovaní andělé Josef Frais

zklamání...
připadalo mi to jako zpověď ublíženého dítěte svého věku.
škoda. Fraisův život snad najde zručného životopisce a bude to opravdu zajímavá četba.

26.10.2020 2 z 5

Už o tom nehovorme Už o tom nehovorme Ľuboš Jurík

túto knihu som mal rád, hoci som na Poľnej nikdy nežil a prechádzal som ňou len náhodou. žili tam ľudia, ktorých som poznal a v knihe som hľadal ich literárnu podobu - nie vždy sa mi to podarilo.
vydarené poviedky.

Novináři Novináři Ľuboš Jurík

nebolo to úplne slobodné písanie, dnes by to určite autor napísal inak, ale atraktívna téma v podaní nového autora, čo sme si mohli viac želať. akoby Slobodov Rozum spustil povodeň - lavínu - alebo len také občasné presakovanie reality v intenciách Strany mírného pokroku v mezích zákona... ťažké roky osemdesiate - na čítanie, žitie, spomínanie...
ak sa nemýlim, rok alebo dva potom sa objavili Půlnoční běžci a to už bolo iné kafe.

Milovanie so sochou Miriam Milovanie so sochou Miriam Peter Juščák

za hranice všedných dní na nevšedné miesta. trochu žurnalisticky spracované poviedky, ale čítať sa to dalo príjemne.

Komu ujde vlak Komu ujde vlak Peter Juščák

hoci prvá kniha, pre mňa to bol druhý pokus. poviedky mám radšej, na malej ploche odhalia, či autor písať vie. aj sa mi viac páčili.

V očiach soľ V očiach soľ Peter Juščák

môj prvý dávny kontakt s Juščákom. vtedy to bol pre mňa ďalší začínajúci autor, ktorý mal šťastie a vydal knihu v peknej a slušnej edícii Mladá tvorba...

Som ťukot Som ťukot Peter Juščák

o tom, čo by sme chceli, keby sme mohli:)
alebo o tom, aké strašne ťažké je žiť novú dobu so starými myšlienkami a schémemi.
keby to nebolo tak smutné krivé zrkadlo našinca, zabavil by som sa viac.

Soukromá záležitost Soukromá záležitost Kenzaburó Óe

ďalšia odložená kniha. a to až tak, že som ju odložil do knižnej poličky na tržnici. ale aj tak si nemyslím, že si dokáže nájsť čitateľa. odolával som dlho, veď Nobelova cena, však... ale rozhodne nemohla byť za toto nevyzreté pubertálne vytĺkanie klinu klinom, neschopnosť riešiť problém ako dospelý človek, neustále utekanie pred realitou až do umelohmotných vykonštruovaných pseudovzťahov...
jednoducho nie.
zaškrtávam položku NEDOČTENÉ.
a neviem, či niekedy siahnem po inom diele tohto autora.

02.09.2020

Čtyřcestí Čtyřcestí Tommi Kinnunen

niekoľkokrát som knihu odložil a zasa vzal do ruky, až som ju odložil definitívne.
pri severskej literatúre som zvyknutý na inú šťavu, toto akoby chvíľami vysychalo, chvíľami strácalo iskru. pritom námet je výborný.
kniha je dôkazom, že ani kurz tvorivého písania z vás neurobí spisovateľa.

14.06.2020 3 z 5

Dějiny dobytí Peru Dějiny dobytí Peru William Hickling Prescott

pripájam sa k ostatným komentátrom.
radosť čítať. a keby som si najpr neprečítal, že kniha bola napísaná pred 173 rokmi, myslel by som si, že ju autor napísal v súčasnosti.

14.06.2020 5 z 5

Humboldtův dar Humboldtův dar Saul Bellow

sranda sem, sranda tam, ale čeho je moc, toho je příliš. hrdina honěný především svými stihomamy v nejbláznivější verzi ameriky, v době, kdy si myslela, že je opravdu středem země, centrem intelektu a kolébkou krásy.
neuvěřitelně užvanený opus.
v tomto případě mi nebylo ctí a svátkem číst Bellowa. občas se mi zdálo, že tohle přece nemohl napsat autor Herzoga nebo Hendersona...

14.06.2020 3 z 5