Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Kdesi som čítal, vraj je to dobrá kniha. Konotácia ma zaujala, nuž som si ju zohnal a prečítal. Výborne napísané, kvalitne, skvelý príbeh. Prečítal som to veľmi rýchlo. Takže je to pravda. Som spokojný. Teraz mi ostáva zháňať druhý diel. No, bolo mi to treba?

10.03.2020 5 z 5

Temný plameň Temný plameň Michael Connelly

Tak som opäť stihol prvý komentár. Connelly je istota, zatiaľ ma nikdy nesklamal. Zostávam mu verný. Veľmi rýchlo prečítané, dobre napísané, pútavé. Ktosi by mohol namietať, že je tam málo akcie, ale mne to vôbec neprekážalo. Krátka akčná scéna sa vyskytne na záver. No, možno aj zatknutie Elvina Kidda sa dá považovať za akčnú scénu. Zarazilo ma pomerne veľké množstvo preklepov, na čo by si mal Slovart dávať v budúcnosti pozor. Connelly si to nezaslúži. A nerozumiem tomu, prečo prekladateľ preložil názov ako Temný plameň, keď v origináli sa kniha volá Night Fire. Nie som extra zbehlý angličtinár, ale podľa mňa to znamená Nočný oheň, hm. Temný plameň je Dark Flame, nebo se pletu snad, hm?

01.03.2020 5 z 5

Totálne opojenie - Drogy v tretej ríši Totálne opojenie - Drogy v tretej ríši Norman Ohler

Tušil som, že tam bolo veľa naklepaných magorov, ale až takto?

28.12.2019 5 z 5

Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Haruki Murakami

Konečne som sa dostal k prvým dvom knihám od Murakamiho. Asi až teraz som pochopil, prečo sám autor údajne nedával povolenie k prekladaniu týchto prvých dvoch počinov, asi ich aj sám nepovažoval za také výborné. Predtým som samozrejme prečítal všetko, čo bolo u nás dostať. Možno je to tak aj lepšie, lebo keby som bol začínal s týmito dvoma dielami, možno by som už na ďalšie nebol zvedavý. No, dá sa v textoch vystopovať ten charakteristický Haruki, ale vidno, že ešte nie je tak celkom vyprofilovaný a nemá nájdený svoj štýl. Preto som ani nebol nejako extra odviazaný, ako pri neskorších knihách. Ale to nič, každý nejako začínal a nikto učený z neba nespadol, že áno? Veru tak. Pre fanúšikov a milovníkov tohto japonského gentlemana je to však povinná jazda. A tak som ju teda absolvoval.

06.12.2019 3 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Táto dánovka sa mi páčila asi najviac. Zaujímavý príbeh, pútavé čítanie. Neprekážal mi ani pomalší rozjazd. Teším sa na pokračovanie.

28.11.2019 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Nuž, rôzne komentáre sa tu vyskytujú, tak k nim pridám aj ten svoj. Nebude negatívny, lebo na Murakamiho som zaťažený. Príbeh s mysterióznymi prvkami. Mne sa páčil a prijal by som aj viac strán.

22.04.2019 5 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Dočítal som toto tretie pokračovanie dobrodružstiev Gereona Ratha a jeho kolegov. Nebudem tu hodnotiť, či je lepšie alebo horšie než prvé dve. Je výborné a o to ide. Skvelo vystihnutá atmosféra, dobrý príbeh, dobre napísaný. Určite si prečítam aj ďalšie pokračovania, ak vyjdú.

30.03.2019 5 z 5

Tichý zabiják Tichý zabiják Volker Kutscher

Napriek rôznorodým komentárom dávam plný počet. Však čo ma je po iných komentoch? Mne sa kniha páčila a nemám voči nej žiadne výhrady, je to autorova licencia, on si kúpil pero a papier a môže si s nimi písať, o čom len chce...A my si to potom môžme alebo aj nemusíme čítať, ak sa nám chce či nechce. Komu sa to nepáči, nech siahne po niečom inom, napríklad po severskej krimi, ktorej ja už mám takmer po krk a keď počujem ten výraz, naskakujú mi "bíle pupínky" (kto čítal Toola, vie, kto nie, nech si prečíta Spolčení hlupcú). Je jasné, že mne sa Tichý zabiják páčil, nepripadal mi ani nudný, ani prehnaný, je to koniec koncov literatúra a preto to tak treba chápať. Takže som sa vzápätí pustil aj do Goldsteina, hurá.

18.03.2019 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Ovplyvnený nemeckou televíznou sériou Babylon Berlín som siahol po jej literárnej predlohe s názvom Mokrá ryba, ktorej autorom je Volker Kutscher. V nej kriminálny komisár Gereon Rath, prevelený z Kolína, zažíva mesto v plnej paráde. Dej sa odohráva na jar a začiatkom leta roku 1929. Kokaín, ilegálne nočné kluby, pouličné politické šarvátky, zločinci, prostitútky, pornografia, ruskí emigranti unikajúci pred Stalinovou krutovládou, vraždy, násilie, dekadencia, korupcia, láska plná zmyselnosti, spoza rohu drzo vykúkajúce hordy hnedokošeliarov z SA. Po záplave tzv. severskej krimi veľmi príjemná a osviežujúca zmena. Mimochodom, výraz „mokrá ryba“ znamená v policajnom žargóne nevyriešený prípad.

05.03.2019 5 z 5

Operace Anthropoid: Epilog. Atentát na Reinharda Heydricha ve světle dobových pramenů. Operace Anthropoid: Epilog. Atentát na Reinharda Heydricha ve světle dobových pramenů. Pavel Kmoch

Práve som dočítal knihu, ktorú som si kúpil len pred niekoľkými dňami v artfóre. Dobre, že som kníhkupectvo po dlhšom čase navštívil, inak by mi možno tento titul hanebne unikol. Ale pán majiteľ, vediac, že téma atentátu na Heydricha a udalostí s ním spojených ma priam maniakálne zaujíma, upozornil ma na túto knihu, vytiahol ju z police a vložil mi ju priamo do rúk. A keď som si v nej zalistoval, bolo rozhodnuté. Bez váhania som ju kúpil a veľmi dobre som urobil. Veľmi erudovaný, odborný pohľad na rôzne fámy, polopravdy a vyslovené báchorky, ktoré sa v súvislosti s atentátom a záverečným bojom parašutistov v kostole tradujú, podložené bohatým poznámkovým aparátom a fotografiami, z ktorých niektoré som zatiaľ nemal možnosť nikde vidieť. Úžasná kniha, poučná a svedomitá. Zaujme čestné miesto v mojej už pomerne rozsiahlej zbierke kníh o tejto téme. Vrelo odporúčam každému záujemcovi a danú problematiku, dokonca by som sa nebál odporúčať ju aj tomu, kto sa o udalosti, opisované v knihe, nezaujíma. Možno sa to po prečítaní zmení.

21.12.2018 5 z 5

Vzala jsem si komunistu Vzala jsem si komunistu Philip Roth

Predošlé komentáre boli až na jeden záporné, akože zlá kniha...Hm...Nuž, podľa mňa je to skvelá kniha, skvelá literatúra. Síce žiadne ľahké čítanie, ale keď sa do toho ponoríte, je to jedna báseň. 90 ročný bývalý stredoškolský profesor Murray Ringold počas šiestich nocí rozpráva o svojom mladšom bratovi Irovi Ringoldovi svojmu bývalému študentovi, ktorý už je sám teraz vyše 60 ročný. Ira Ringold bol dvojmetrový hromotĺk, robotník, komunista, ktorý zhodou okolností spravil rozhlasovú kariéru a oženil sa so slávnou hollywoodskou herečkou. Táto neskôr napísala o živote s Irom knihu Vzala som si komunistu, podľa ktorej je aj táto kniha nazvaná. Tragický príbeh, na konci ktorého je zhrnutá Irova snaha a túžba byť niekým, o kom ale nevedel, ako sa ním stať. Nikdy neobjavil svoj život. Hľadal ho všade, v zinkových baniach, v továrni na gramoplatne, v robotníckych odboroch, v radikálnej politike, v rozhlasovom hraní, v buričstve, v proletárskom žití, v buržoáznom žití, v manželstve, v nevere, v divokosti, v civilizácii. Nakoniec sa zhodnú v tom, že všetko je chyba. Nikto nenájde svoj život. To je skrátka život. Výborná kniha, hlboko ma zasiahla.

12.11.2018 5 z 5

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Výborná kniha, ktorá mi ozrejmila mnohé veci z minulosti. A upevnila ma v tom, čo som už vedel, že komunizmus, ako aj každá iná totalita, je obludný. Čítanie dôležité hlavne pre tých, čo plačú za minulým režimom a vzdychajú, ako bolo vtedy dobre. Hm... Ako komu, samozrejme...

23.10.2018 5 z 5

Osamělý střelec Osamělý střelec John Grisham

Už veľmi dávno som neprečítal nič od Grishama...a keď som u kolegyne uvidel túto knihu, rozhodol som sa to napraviť, keďže z toho, čo som prečítal kedysi, som nebol sklamaný... A nie som sklamaný ani z Osamelého strelca, práve naopak. Neohrozený a drsný právnik Sebastian Rudd a jeho príhody a dobrodružstvá v ríši práva.... Výborné, prečítal som to jedným dychom, bolo to napínavé, pútavé, zaujímavé, veľmi dobre čitateľné... Žiadna veľká literatúra, ale poctivé remeslo...nuž, keď chcete veľkú literatúru, treba siahnuť po iných autoroch, všakže? Áno... Určite si žiadneho Grishama v obchode nekúpim, ale keď sa mi podobným spôsobom, ako Osamelý strelec pripletie do cesty, určite sa mu nebudem snažiť vyhnúť... Možno v knižnici?

15.09.2018 5 z 5

Jedenie Jedenie Ivan Medeši

Tak, túto knihu aj jej autora som sem vložil sám, keďže tu ešte nebola a určite si zaslúži, aby tu bola. Upozornil ma na ňu kamarát Balla, nuž keď som na ňu naďabil v Artfóre, bez váhania som ju kúpil a následne aj zúrivo prečítal. Nádherne ujeté a naturalisticko originálne, bizarné, pravdivé, hm....občas mi to pripomínalo aj Kafku... A k tomu ten úžasný jazyk, hm... Dúfam, že tu za mnou pribudnú aj iné komentáre a ten môj neostane osamotený... i keď... mám o tom isté pochybnosti...

24.07.2018 5 z 5

Půlnoční linka Půlnoční linka Lee Child

No, dobre...musím trochu zvýšiť Chilldov kredit, preto dávam plný počet... Nepobadal som, že by táto kniha bola výrazne slabšia ako predchádzajúce. Nemal som s ňou v tomto ohľade žiadny problém, zvládol som ju a aj ma bavila. To, že v nej možno nebolo dosť veľa akcie, to mi vôbec neprekážalo... Nie som závislý na akciách.... Sú iní škrabáci kníh, kde o akciu núdza nie je, možno je tej akcie až priveľa, a to zas nemusím ja...takže komu je málo akcie, nech sa obráti ku konkurencii...a čítať o Reacherovi, keď bude v dôchodkovom veku? To by rozhodne bolo veľmi zaujímavé...hádam sa toho dožije...a dúfam, že aj ja...toľko k danej téme....zavřete oči, odcházím....howgh!!!

28.05.2018 5 z 5

Jmenuji se Reacher Jmenuji se Reacher Lee Child

Tak...dočítal som a vládne spokojnosť....chvíľu po kúpe knihy som sa zdesil, lebo som nevedel, že ide o poviedky...čítal sam od Childa zo tri poviedky a nebola to žiadna sláva, ba priam naopak, bol to prúser, hm...ale potom som si uvedomil, že v tých poviedkach neúčinkoval Reacher a trocha som sa upokojil...Túto poviedkovú knihu som prečítal jedným dychom a všetky kúsky v nej sú dobré, podaktoré dokonca skvelé, akurát jednej som na konci trošku nerozumel, alebo možno nepochopil, tú kde sa vybrali do toho mainského lesa...ale aj tak to malo úžasnú atmosféru...no a dnes som si kúpil najnovší prírastok - Púlnoční linka...to zas bude jízda, hehe...

14.05.2018 5 z 5

Pastýř smrti Pastýř smrti Ethan Cross

Och, páni (a dámy) moji...alebo skôr nervy moje? To skôr. Naozaj sa sám seba pýtam, načo vôbec čítam takéto kraviny?! Keď existuje toľko skvelých kníh, ktoré je ešte potrebné prečítať. Hrozná zlátanina. Celé zle. Nikdy viac! Never more! MOR HO!!!

22.02.2018 1 z 5

Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Tomáš Poláček

Výborné, akonáhle som sa dozvedel o existencii tejto knihy, zaobstaral som si ju. A spravil som dobre, čo som tušil hneď, keďže už vlastním aj predchádzajúcu knihu o živote Laca Decziho s názvom Na plný plyn... Ale táto sa mi javí lepšia, lebo je plná Lacových autentických, svojráznych, vtipných, totálne nekorektných, zábavných a všelijakých iných komentárov...Skvelé čítanie, len škoda, že som ju zhltol prakticky na jeden záťah, ťažko sa od nej odpútať, hm.... Neuveriteľný zjav, tento Laco.... Dúfam, že mu to bude trúbiť ešte hodne dlho....

20.12.2017 5 z 5

Čierny rok: Vojna mafie Čierny rok: Vojna mafie Jozef Karika

Tak...práve dočítané... Nepočítal som s tým, že by to mohlo byť zlé a ono to veru ani zlé nebolo a nie je. Práve naopak. Je to výborné. V deji sa vraciame do obdobia od leta 1997 do septembra 1998. V hre sú naši starí známi, rádoby mafiáni, aj tí skutoční, ich priatelia, rodinní príslušníci a všetci, čo sa do toho priplietli, samozrejme aj politici. Konečne som spokojný, ako zlí chlapci rozprávajú. Drsná, vulgárna, úsečná mluva. Nenudil som sa ani minútu, skvelý príbeh, dobre napísaný. Milý náš Jozef, len tak ďalej, dúfam, že budú ďalšie príbehy. Dávam plný počet. Niet čo riešiť. Potešila ma aj tá úctyhodná hrúbka. Tak to má byť. Hurá!!!

15.11.2017 5 z 5

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Michael Chabon

Moje druhé stretnutie s Chabonom...Prvé bolo Záhady Pittsburgu...z tej som nebol taký nadšený, ako som čakal, že budem...pod dojmom filmu Wonder Boys...ale Úžasná dobrodružství, to už bolo niečo iné...presne takéto knihy mám rád....pecka od začiatku do konca... na rozdiel od niektorého z komentátorov, škoda, že to nebolo dlhšie...a teším sa na ďalšie jeho knihy, ufff...

28.09.2017 5 z 5