Hadati Hadati komentáře u knih

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Kvalita příběhu nijak nevybočuje z průměru této série. Jedná se o vyšetřování záhadného případu, ve kterém by podle některých lidí měl mít prsty ďábel. Oldřich z Chlumu však není pověrčivý, a za všemi špatnostmi vždy nejprve hledá lidi. Po ruce mu je opět jeho panoš Ota ze Zástřizlí a kapitán jeho stráže Diviš. Je to dobrá odpočinková četba, která však čtenáře této série ničím výjimečným nepřekvapí.

20.10.2016 4 z 5

Kniha je spíše určena pro dospívající děti. Přestože čtenář postupně odkrývá různá tajemství, tak zápletka není nijak zvlášť složitá. O čem kniha je se dost těžko popisuje, protože má od každého trochu a přitom se ničemu konkrétnímu nepodobá. V knize se objevují lidé se zvláštními schopnostmi, ale pokud od knihy očekáváte „superhrdinské“ schopnosti, tak to raději nečtěte. Kniha má špetku z Mary Poppins (slečna Peregrinová), Harryho Pottera (děti se zvl. schopnostmi) a trochu i z filmu Na hromnice o den více (hraní si s časem). Dohromady to celkem funguje, i když některým se asi nebude líbit pomalý rozjezd a celkově pomalé tempo. Přesto mě kniha dost zaujala a jsem zvědav, zda byl první díl této trilogie spíš jen jakousi předmluvou závažných událostí, které teprve přijdou.

Synové impéria Synové impéria Bill Willingham

Tento díl nezklamal. Sledujeme zejména přípravu Císařství na válku, které připravuje plány na útok na Všední svět a tím i na Mýtov. Díky tomu se opět odkrývá více z pozadí organizace Nepřítele. Také se více dozvíme o minulosti Wolfiho, jeho otce Severáka a zbytku jeho rodiny. Wolfi pak předvede svou nesmiřitelnost, pokud mu někdo ohrozí jeho děti. V závěru sešitu jsou pak krátké příběhy na motivy dotazů fanoušků. Ne všechny jsou zajímavé, ale většina dokresluje svět Mýtova, a u některých se dost pobavíte.

20.10.2016 5 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Příběh je kvalitativně stejný jako ostatní knihy této série. Dojem asi nejvíce kazí to, že hned v první kapitole Vondruška napoví příliš, takže čtenář pak po celou dobu na všechno pohlíží s ohledem na tyto informace. Proto doporučuji první kapitolu (asi jednu stránku) přeskočit a nečíst. Budete pak mít z objevování záhady lepší zážitek.

Jinak dobrý zážitek z příběhu pak kazí nekvalitní redakční práce, protože v knize je opravdu velká spousta překlepů. Je to o to horší, že jsem měl v ruce druhé vydání tohoto románu. Člověk by si myslel, že v druhém vydání redaktoři vychytají překlepy, které jim předtím unikly.

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Průměrný komiksový příběh, kde se Zaklínač utkává s protivníkem, který je podle jeho slov nad jeho síly. Proto spíš jen reaguje, než aby měl nějaký plán, jak se s tímto protivníkem vypořádat. Ostatní postavy příběhu pak těžko budete mít rádi. Buď si za svůj osud mohou sami anebo jsou příliš ploché, aby nějaké sympatie vzbudily. Je ironií, že nejvíc sympatií od vás získá nejspíš „netvor“, se kterým se pustí zaklínač do křížku.

25.09.2016 3 z 5

Zabíječ démonů Zabíječ démonů William King

V třetím díle se Gotrek a Felix vydávají na nebezpečnou výpravu do zemí ovládané Chaosem, kdy se přidávají k výpravě trpaslíků do legendárního trpasličího města, které před dvěstě lety padlo pod armádami temnot. Během tohoto dobrodružství také můžeme sledovat osudy jejich dalších nepřátel, kteří se projeví i v dalším pokračování. Přestože příběh neměl tolik vtipu jako v Zabíječi skavenů, i tak se jedná o další drsnou řežbu. Konečně se také více dozvíme o armádách Chaosu, a také, kde a jak Gotrek ke své magické sekeře přišel.

Zabíječ draků Zabíječ draků William King

Kromě skaveních nepřátel, kteří se na další konflikt s Gotrekem a Felixem připravují již v předchozí knize Zabíječ démonů, je tentokrát v pořadníku nepřátel nejen obrovitý a starodávný drak, ale i skupina lidí a orků. Prostřednictvím našich známých jednotlivých skavenů, které nás příběhem provází již od Zabíječe skavenů můžeme sledovat, jak se na země nedotčené Chaosem pomalu blíží velká pohroma. A je jen otázkou času, kdy se s touto pohromou střetnou naši hlavní hrdinové.

Clariel Clariel Garth Nix

Již třetí neohrožená hrdinka ze série od Gartha Nixe, která je opět jiná než ty dvě předchozí. Pomalý rozjezd knihy nahradí na závěr rychlý sešup, kdy zejména po doslovu autora zjistíte, že se jednalo o daleko více netradiční hrdinku, než jste mohli usuzovat z děje. Tedy, alespoň já bych bez této poznámky autora si nedokázal spojit všechny souvislosti. Odolejte přečíst si doslov dříve než po přečtení knihy, jinak se připravíte o překvapení. Přiznám se, že u všech třech knih mě u hrdinek a hrdinů štvalo, jak neustále omílali svá přání a tužby ve smyslu, „až vyrostu, chci být kosmonautem“.

25.09.2016 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Glukovskij vytvořil velmi drsný svět lidí přežívajících v útrobách moskevského metra po zničující válce, která povrch Země zamořila vysokou radiací a biologickými zbraněmi. Je otázkou, zda by se v takovém světě dokázalo včas vybudovat životaschopné společenství, aby přežilo. Po přibližně 17 letech však toto společenství již funguje tak, že lze uvěřit, že by lidé takto přežít mohli.
Někteří si nejspíš pomyslí, že kulisy metra nejsou dostatečně velké, ale je třeba si uvědomit, že moskevské metro má 200 stanic, které jsou od sebe ve větší vzdálenosti, než je tomu tak u našeho metra, že kromě tunelů pro vagony a nástupišť je kolem nich i mnoho servisních tunelů, může se napojovat na tajné nebo zapomenuté části, nebo se může spojovat se sítěmi tunelů či stok, které nejsou součástí sítě metra.
Hlavní hrdina je dvacetiletý mladík, který si o světě nad povrchem prakticky nic nepamatuje. Glukovskiho vypravěčský um pak ve vás vzbuzuje pochyby, zda se příběh Metra 2033 odvíjí v blízké budoucnosti našeho světa, nebo zda se nejedná o nějaký alternativní svět blízký tomu našemu. Je pak jen na čtenáři, aby jednu z těchto možností vzal za svou, anebo stále žil na pochybách.
Po celou dobu čtení příběh neztrácí na napětí, kdy ani jeden pozitivní paprsek neozáří hrdiny knihy. Není se co divit, když většina příběhu se odvíjí v podzemí, které je sice pro lidstvo nepřívětivé, ale na rozdíl od povrchu se v něm dá ještě stále přežívat.

Mistr písní Mistr písní Orson Scott Card

Kdo zná dílo Carda, tak zde rozpozná jeho běžný vzor psaní. Hlavní postavou knihy je chlapec tak geniální, až ho někteří lidé nepovažují za lidskou bytost. Tento chlapec je od ostatních dětí odstřižen svou výjimečností a těžko si hledá přátele i v pozdějším věku. I v tomto románu šlape vše jako na drátkách. Příběh sice má nějaké zvraty, ale do soukolí pečlivého plánování se jen málokdy dostane kamínek náhody, který by ho přehodil na jinou cestu. Cardovi nelze upřít, že dokáže vzít námět, o kterém by si jen málokdo dokázal představit, že by mohl o něčem zajímavě vyprávět, a přetavit ho v napínavé čtení už od prvních stránek. Jen těžko se však můžete zbavit pocitu, že zde sledujete příběh dalšího Endera, Fazolka nebo Alvina. Většina z fanoušků Carda ale určitě tuto podobnost přivítá.

25.09.2016 4 z 5

Nevinná krev Nevinná krev James Rollins (p)

Druhý díl krvavého evangelia konečně lépe vysvětlí, proč se legendární trojici říká Kristův rytíř, Válečník a Vědma. Také se zde odhalí, kdo je vůdcem tajné společnosti Belial a co je jeho cílem. Pokračování je ve všech ohledech lepší než první díl a se zvědavostí očekávám, jakým způsobem bude tato trilogie ukončena, a zda se v třetím díle objeví všechny známé postavy, které dosud přežily, nebo bude některá z nich odsunuta mimo dění jako již nepotřebná.

25.09.2016 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Přestože byla tato kniha poprvé vydána před více než 60 lety dokáže i teď velmi dobře konkurovat těm nejlepším knihám sci-fi žánru. Kniha stojí na celkem reálných možnostech, co by se mohlo stát, kdyby se na zemi objevil nový druh nebezpečné rostliny a lidstvo by bylo oslabeno katastrofou, se kterou by nebylo schopno se vypořádat. Ne nadarmo se toto dílo řadí mezi nejpřednější sci-fi romány, kdy s napětím čtete osudy hlavního hrdiny. Autor se nebojí poukázat na pragmatickou stránku, kdy lidstvo musí změnit normy chování „civilizovaného“ člověka, aby v novém nebezpečném světě bylo schopné přežít jako druh.

25.09.2016 5 z 5

Gantz 7 Gantz 7 Hiroja Oku

Gantz se konečně rozjíždí. Neustálý kolotoč nových rekrutů se sice nezastavil, ale díky hlavním přeživším hrdinům se začíná utvářet tým lidí, kteří bojují proti nepřátelům společně. Přesto i zde dochází k úmrtím, zejména proto, že se zde stále objevují lidé, kteří boj proti emzákům neberou vážně, ale tentokrát to schytávají i ti, co se nesnaží bojovat jako kokoti.

15.09.2016 4 z 5

Gantz 6 Gantz 6 Hiroja Oku

Gantz se konečně rozjíždí. Neustálý kolotoč nových rekrutů se sice nezastavil, ale díky hlavním přeživším hrdinům se začíná utvářet tým lidí, kteří bojují proti nepřátelům společně. Konečně mohu také říct, že se objevili nepřátelé, které oproti předchozím dávají alespoň trochu smysl :-) Poprvé dávám o jednu hvězdičku víc.

15.09.2016 4 z 5

Zombie - příručka pro přežití: zaznamenané útoky Zombie - příručka pro přežití: zaznamenané útoky Max Brooks

Krátký komiks k pobavení. Dobrý nápad, ale tak trochu nevyužitý.

13.08.2016 3 z 5

Gantz 2 Gantz 2 Hiroja Oku

Zklamání kvůli rádobyvtipnému záporákovi, kterého spíš litujete než že byste se báli. Záporák číslo 2 je pak naštěstí o něco lepší, takže jsem sérii ještě dal šanci.

12.08.2016 2 z 5

Gantz 5 Gantz 5 Hiroja Oku

Nepřítel no. 2 není tak šílený jako jednička a i souboje jako takové mi přišly o něco logičtější. Jde tedy o podstatné zlepšení soubojového příběhu. Snad se autor zlepší a další emzák na odstřel bude ještě více hrůzostrašný než směšný. Jsem zvědav, zda se bude postupně vytvářet skvělý bojový tým anebo to i nadále bude vyvražďovačka "hráčů", kteří netuší, že jim jde o život, dokud není pozdě.

Gantz 4 Gantz 4 Hiroja Oku

Gantz 3 Gantz 3 Hiroja Oku

Opět se mi potvrdilo, že autor je silnější v tom, když vypráví příběhy jednotlivých postav, než když dojde na samotný boj.

12.08.2016 3 z 5

Útok vyšinutých zmutovaných zabijáckých obludných sněhuláků Útok vyšinutých zmutovaných zabijáckých obludných sněhuláků Bill Watterson

Humor mi asi nejvíce připomíná ten z Garfielda a stejně jako u něj je úplně jedno, v jakém pořadí budete komiksová čísla číst. Calvin je ale o dost ukecanější a některé vtipy se opakují, což při přečtení více sešitů může začít po čase nudit. Jediné, co mě na tomhle komiksu mrzí, že Calvina nikdy neuvidíme dospívat. Mohla by to být pak větší sranda :-)

12.08.2016 4 z 5