hanavka hanavka komentáře u knih

Pravdivý příběh Plastic People Pravdivý příběh Plastic People Ivan Martin Jirous

Autenticita této knize opravdu nechybí. Taky jsem si moc užila audiozpracování ČRo, které četli na střídačku Magor s Oldřichem Kaiserem. Super zážitek!

19.08.2021 4 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Selekci jsem začala číst, protože jsem si chtěla odpočinout u něčeho nenáročného. Knihy v tomto ohledu naprosto splnily moje očekávání. Nehodnotila jsem předchozí díly, protože se čistě pragmaticky nejedná o žádnou komplexní literaturu, která by si zasloužila delší komentář. Nicméně, autorka udržela moji pozornost a neplánovaně jsem si přečetla v rychlém sledu všech 5 dílů, přičemž první a poslední hodnotím nejlépe. Líbila se mi zvláštní směsice moderního se starým světem a některé postavy budily můj opravdový zájem o svůj příběh.

Pravděpodobně si ale za půl roku žádné detaily nevybavím a znovu po knihách také nesáhnu. Ráda ale po čase vyhledám znovu něco oddechového od stejné autorky :)

19.08.2021 3 z 5

Scénář mi pomohl pochopit některé detaily, které mi ve filmu unikly. Každý návrat do světa HP hodnotím pozitivně, tento obzvláště :)
... A k tomu ta nádherná obálka!

08.05.2021 5 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

S příběhem jsem trochu bojovala, ale jistá magie, hororová atmosféra a různorodé pocity od překvapení až po úzkost při poslechu audioknihy mě nutily poslouchat až do konce.

02.05.2021 3 z 5

Dvanáct zastavení Dvanáct zastavení Jan Anastáz Opasek

Množství mně částečně neznámých jmen mi dalo zabrat, ale příběh opata Břevnovského kláštera je jednoznačně jeden z nejsilnějších, o kterých jsem četla. Doporučuji všem, které zajímá historie a především mají růžové brýle o tom, jaké to bylo za komunistů super.

05.04.2021 5 z 5

Písně kosmické Písně kosmické Jan Neruda

Fascinuje mě, co vše bylo o vesmíru známo už na konci 19. století. Doporučuji během čtení vyslechnout pořád na ČRo Písně kosmické s astronomem Jiřím Grygarem.

02.01.2021 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

(SPOILER) Takové pohádky já tuuuuze ráda :)
Objektivně viděno, zápletka čistě pohádková a stokrát vykradená. Do toho přidejme kromě Krásky a zvířete něco z Narnie, něco ze Zimní královny, baziliška z HP, trošku Hunger Games, hádanku formulujme úsměvně primitivní, až se glum za břicho popadá... JENŽE tenhle zatracený kotlík :) funguje tak skvěle, až stejně sedíte na zadku a čtete a čtete a říkáte si, že na té pohádce prostě něco je. Bláhově věříte, že tam někde venku je onen lepší svět, kde můžete tančit bosky na louce, pít jarní víno, koupat se ve světle hvězd a koukat na bludičky. Že šíření temnoty můžete zastavit, ačkoliv vás to stojí vaší lidskou duši. A že tu bolest z vás nějaká ctihodná, dlouhovlasá blond víla se smaragdovýma očima a tělem poloboha dočista vymítí.
Protože se ale o té víle dozvíme na můj vkus příliš málo, tak pátou hvězdičku si vyšetřím, doufejme, na další díl.

02.01.2021 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Myslím, že neznám jiného hlavního hrdinu, který by se vyznačoval tak nízkou mírou jakékoli emocionality. Jediné, co se v Jean-Baptistovi Grenouille občas vzbudí, je strach ústící v posedlost. Možná, cítíme-li všechny pachy světa, na emoce už nezbyde místo.
Kniha se mi líbila díky sugesci v každé sepsané větě. Je plně vykreslující, svádivá a děj díky ní uteče jako nic, přestože hlavní hrdina, a většina jeho "neveřejného" chování, je jednoznačně odpuzující.

25.12.2020 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Příběh a zápletka mě bavily moc, provedení většiny částí také, ale za konec ubírám hvězdičku - pár stránek navíc by příběhu prospělo. Na prvotinu ale velmi, velmi slušný start a Magnesia Litera zasloužená.

29.10.2020 3 z 5

Hlasování nohama Hlasování nohama Peter F. Hamilton

Téma této povídky by bez problémů vydalo na celou knihu.

11.10.2020 4 z 5

Ono samo se to... Praštěné historky, u kterých budete slzet smíchy! Ono samo se to... Praštěné historky, u kterých budete slzet smíchy! Kristina Hlaváčková

Kniha od března, co nejezdím do práce, ležela na poličce, tak jsem si říkala, že je načase ji dočíst. Byla to otázka pár desítek minut, asi dvakrát jsem se pousmála, toť vše. Nenadchne, neurazí, na čtení jednoduchá až primitivní kvůli opakujícím se tématům. Nejzajímavější mi přišla cestovatelská okénka z Austrálie a Aljašky. Znovu bych po ní nesáhla

05.10.2020 2 z 5

Pan Biedermann a žháři Pan Biedermann a žháři Max Frisch

Příjemný poslech na ČRo o muži, který odmítal věřit pravdě, přestože ji měl rozprostřenou před vlastníma očima. Hlavní myšlenkou je skutečnost, že ze strachu a pohodlnosti věříme raději vlastním konstruktům, než abychom šli do konfliktu a bojovali za svá práva.

01.10.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem si vybrala v rámci Čtenářské výzvy. Tento žánr normálně nečtu, takže pro mě byla spousta věcí, které zde znalci thrillerů/hororů kritizují, funkční a musím říct, že jsem chvílemi měla slušně nahnáno. Především na mě fungovalo upozorňování, že situace bude horší a horší.

Konec mi ale nepřišel děsivý vůbec, spíš jako jediné možné vyústění situace a ačkoliv povaha zakončení jako taková děsivá je, její podání nikoli.

SPOILER - Bohužel mi posledních pár stránek neumožní si knihu do výzvy přidat - téma č. 5.

19.08.2020 3 z 5

Syn Buvola: Wen Anyar - V Agoku s Lékaři bez hranic Syn Buvola: Wen Anyar - V Agoku s Lékaři bez hranic Stanislav Havlíček

Tahle knížka mě v audio podobě okamžitě vtáhla a 7 Kapitol mi vydrželo jen na jeden večer. Obdivuji, když člověk o opravdu těžkých zkouškách a chvílích píše jakoby se vlastně nic zvláštního nedělo. Rozhodně si dokoupím i klasickou knihu.

01.04.2020 5 z 5

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Jako autora Vaculíka člověk musí obdivovat. Jako chlapa bych ho nesnesla a jako člověka jen s velkými výhradami. Poslouchala jsem na ČRo, v papírové podobě bych knihu asi nedočetla, a to přestože mne období totality zajímá.

29.02.2020 3 z 5

Pijan Pijan Hans Fallada (p)

Chlast je prostě metla... A hned za tím opojení vlastním egem a jednání nanicovatého fracka. Pokaždé, když už tak tak měl moje sympatie, mě hlavní hrdina vytočil do vývrtky. O to víc je zajímavé, že se kniha četla téměř sama a děj velmi rychle utíkal.

24.02.2020 4 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Kniha mi posloužila ke zvědomění si, jakého muže jsem si vzala a jak si navzájem můžeme být dobrými partnery. Doporučuji.

17.02.2020 4 z 5

Hvězda naděje Hvězda naděje Lenka Lanczová

Na odpočinutí tak akorát :) Vracím se k Lanczové, když potřebuji odreagovat něčím milým a stravitelným. Mezi ostatními mi tentokrát knížka přišla trochu ponurejší, ale i tu si Lanczová drží svůj standard.

17.11.2019 3 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

(SPOILER) Tenhle díl jsem četla měsíc. MĚSÍC! A přitom mi na Maasovou běžné stačí pár dní. První polovina knihy se táhla až příliš a se druhou, která byla skvělá, jsem se vypořádala za dnešní večer. Víc rozporuplnější pocity k jedné knize snad ani mít nejde.

!!!Spoiler!!!
Strašně mě mrzelo rozluštění toho, komu S. psala. Jakoby snad ani neexistovalo víc než 5 postav, co jsou na straně Aelin :(
Na druhou stranu, scéna v Doranelle? Páni, ohromně působivé, a to se točíme jen kolem tří historických postav.
***

Ve čtení samozřejmě pokračuji dál, ale doufám, že knihy budou mít trochu lepší spád i v první polovině.

25.02.2023 3 z 5

Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Christopher Voss

Pár technik mi v hlavě zůstane (Pojmenování emocí a Zrcadlení), ale celkově knihu hodnotím spíš průměrně, nesedl mi styl autora a některé "milionové úspěchy" mi přišly velmi nereálné. Knihu jsem četla nezvykle dlouho, takže už v půlce jsem nevěděla, o čem se mluvilo na začátku. Naštěstí má kniha jednu velkou přednost - shrnutí obsahu každé kapitoly.

16.10.2021 3 z 5