Hani77 Hani77 komentáře u knih

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

Příběh se mi četl mnohem lépe než Dárce, hlavní hrdinové mi byli sympatičtí. Už se těším na 3. díl, který by to měl uzavřít a propojit oba příběhy.

11.05.2022 4 z 5

Houslistka z Osvětimi Houslistka z Osvětimi Ellie Midwood

(SPOILER) Po přečtení prologu jsem chtěla knihu zase zavřít, protože nemám ráda fikci v tomto typu literatury, a podle této autorky byla Alma 4. 4. živá a sama si převzala jed, aby se otrávila. Dosud jsem četla, že onemocněla nebo byla otrávená už 2. 4. a dne 4. 4. zemřela-má to i na náhrobku. Podle této knihy zemřela až 5. 4. Tak to je má jediná výtka. Jsem ráda, že jsem se po tomto počátečním zklamání přemohla a přečetla celou knihu, protože dle všeho je docela věrohodně napsaná. Dozvěděla jsem se opět hodně nového ze života za ostnatým drátem-a znovu mě udivilo, jak jednoduchý život měli pracovníci z Kanady. Alma je na rozdíl od Osvětimského orchestru líčena velice kladně.

22.03.2022 5 z 5

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

Pro mě velice zajímavé čtení o mimořádné ženě.

09.01.2021 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Kdysi jsem viděla hru v divadle a moc se mi líbila, proto jsem ji zvolila i v knižní podobě-a vybrala jsem dobře. Čte se lehce a má to vtip.

01.01.2021 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Asi do poloviny knihy jsem si myslela, že je to lepší dílo než Tatér z Osvětimi.

SPOILER
Cilka měla od začátku velké štěstí. Ale nechce se mi věřit, že by někdo mohl strávit v gulagu takovou pohodu. Vůbec se nepsalo o dřině a utrpení, jaké tam ostatní zažili. A fakt, že Josju a Natálii pustili obě z lágru mi přišel už přitažený za vlasy. Konec byl takový uspěchaný. Dostala mě hláška autorky, že "po propuštění byla Cilka poslána do pankrácké nebo ruzyňské věznice v Praze, teprve potom se vrátila do Československa". A Praha tedy ležela v jakém státě?? Nejvíc se mi líbil začátek a pak doslov Owena Matthewse. Ale 3 * dávám knihám, do kterých se musím nutit - a tahle kniha se četla sama, proto dávám i přes kritiku 4 *.

A jeden citát se mi hodně líbil: "Každý, koho zasáhly válka, věznění nebo útisk,reagoval jinak, a ten, kdo to nezažil, nemůže vědět, jak by se sám v takové situaci zachoval. Nikdo z nás to prostě neví předem."

07.03.2020 4 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Díky ČV jsem si opět rozšířila povědomí o starší literatuře. Velice dobře se hra četla, a vzhledem k tomu, že jsem její obsah vůbec neznala, tak jsem byla napnutá až do konce, jak to skončí ☺. Mně se celé dílo, vč. závěru, moc líbilo. Nechápu, proč má tak nízké hodnocení.

14.01.2020 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Toma Sawyera jsem měla jako dítě ráda a četla jsem knihu asi 2x. Líbí se mi i film Páni kluci.

26.01.2019 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Kniha splnila očekávání - pobavila. Představovala jsem si u čtení filmové postavy - a paní Tichou (Elišku Balzerovou) jsem viděla i slyšela opravdu živě. Už se těším na další (bohužel poslední) díl.

21.04.2024 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Tohle byla vážně BOMBA. Knihu jsem přečetla za 1 den, protože se od ní nedalo odejít. Žádné dlouhé okecávání ani odbočky, kniha se krásně čte. Je to velice zamotaný rodinný příběh. Ale nechci spoilerovat, přečtěte si jej sami!

13.02.2024 5 z 5

Bretaňské noci Bretaňské noci Jean-Luc Bannalec (p)

Rozjezd byl trošku pomalý, ale pak to nabralo rychlý spád a už jsem nemohla přestat číst, dokud jsem nebyla na konci. Pachatele jsem si tipla správně hned na začátku, ale motiv jsem viděla úplně jinde. Koho by přeci napadlo, že někdo může vraždit kvůli ....... Opět jsem se také něco dozvěděla, tentokrát o alkách. Už se těším na další díly.

01.02.2024 5 z 5

Bukurešť: Prach a krev Bukurešť: Prach a krev Margo Rejmer (p)

Po přečtení této knihy je mi jasné jedno: netoužím po cestě do Bukurešti plné toulavých psů, prachu a komunistické architektury. Většina reportáží byla velmi zajímavá, jen několik z nich mě nebavilo. Rumunské vtipy mě pobavily, i když některé byly hodně drsné :-). Moc ráda jsem se o této zemi něco nového dozvěděla a ke knize se určitě ještě vrátím.

06.08.2023 4 z 5

Benátský kupec Benátský kupec William Shakespeare

Přečteno jedním dechem. Dílo se mi moc líbí, pointa je skvělá.

07.01.2023 5 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Jazyk je trošku náročnější na čtení, ale je to moc hezký příběh.

02.01.2023 4 z 5

Www.bez-bot.cz Www.bez-bot.cz Ivona Březinová

(SPOILER) První kapitoly mě moc nenadchly, ale čím dál tím víc jsem byla zvědavá, jak se Ben se svým handicapem vyrovná. Druhá polovina knihy se už četla sama. A na konci jsem byla i dojatá. Ke knize se určitě někdy vrátím. Nikdy mě nenapadlo, jak jsou některé "samozřejmé" věci vlastně těžké pro člověka, který se znovu učí chodit ... A také jsem se při čtení zamýšlela, kolik běžných rčení obsahuje slova jako "krok", "běžet" apod. Ben měl kolem sebe samé úžasné lidi, tak vše vlastně skončilo happy endem :-).

25.04.2022 5 z 5

Stařenka vypravuje Stařenka vypravuje Mária Jančová

V rámci výzvy jsem si vzpomněla na toto milé vyprávění a znovu si je přečetla. Nejvíce mě dojímaly pasáže, které popisují holčičky problémy s očima, které ji dovedly k dočasné skoro slepotě, a stejně jako kdysi jsem měla největší radost, když se uzdravila.

23.03.2022 5 z 5

Loupežník Loupežník Karel Čapek

Jiné Čapkovy hry se mi líbily více, ale i tato se hezky četla a závěr byl zajímavý.

12.01.2022 4 z 5

Další Pohádky ze šumavských lokálek Další Pohádky ze šumavských lokálek Roman Kozák

Příjemné čtení o krásných místech. A někdy i docela humorné.

"Znal jsem jedno nádraží,
kde nejhlubší byl les;
zrušili tam lokálku
a teď tam chcípnul pes!"

09.01.2022 4 z 5

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Očekávala jsem víc. Příběh se mi zdál těžko uvěřitelný. Setkání v Terezíně bylo dojemné, ale konec už byl takový moc americký. Mám načteno mnoho příběhů o Židech za války, ale přeci jen skutečné příběhy vypadají reálněji než tento. A vadily mi také ty nepřesnosti. Bylo hodně poznat, že o Češích nepíše Češka. Ale moc se mi líbily ty dvě dějové linky-v Československu a v Anglii.

19.06.2021 3 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Ruská pohádka pro dospělé. Velice čtivá, hlavně 2. polovina mě chytla a nepustila, ale přeci jen to není na plný počet hvězdiček. Ten konec byl takový zvláštní, měla jsem větší očekávání ohledně Vasji. Ale třeba mě ještě překvapí další dva díly.

12.06.2021 4 z 5

Opona Opona Agatha Christie

Jiná díla se mi líbila víc, proto ubírám jednu hvězdičku. O vrahovi jsem měla jasno skoro po celou knihu, ale opět jsem byla na hony vzdálená pravdě. Ale tentokrát takový rozpačitý pocit z toho rozuzlení.

30.05.2021 4 z 5