Hani77 Hani77 komentáře u knih

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

(SPOILER) Naprosto DOKONALÉ. Podezřívala jsem všechny, jen jednoho ne .... Detektivka má jedinou chybu, tohle rozuzlení si budu pamatovat, tak nemůžu příběh prožít znovu. Dávám 10 hvězdiček.

10.04.2022 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Příběh doktorky Kálalové za 2. sv. války jsem znala od dětství, protože bydlím nedaleko a kolem jejího domu jsem jezdila 3 roky do školy. O jejím působení v Bagdádu jsem věděla jen matně a už vůbec jsem nevěděla o jejím poválečném životě, proto jsem se rozhodla to napravit. Doktorce Kálalové bych dala bez řečí plný počet *, i když upřímně bych byla radši její známou než rodinným příslušníkem. Autorčin styl už mi ale tolik nesedl: někdy jsem měla problém se začíst, místy mi to přišlo chaotické, autorka přeskakovala děj. Ale místy je román psán velice hezky a při popisování cesty do Skandinávie se mi moc líbilo několik skvělých myšlenek - tesat je do skály!!

"Když člověk někam jede a nezná ani trochu tamější řeč, je nesamostatný jak dítě,pořád aby ho doprovázeli. Je jako barvoslepý na výstavě obrazů, vnímá jen obrysy, víc nic."

"Tak je to s láskou vůbec: nemilujeme, co je krásné, ale vidíme krásu v tom, co milujem."

"Muži se rádi pochlubí hezkou manželkou. Jsou odedávna lovci: Koukejte, jaký kus jsem ulovil! Já nikdy moc hezká nebyla. Řekněme, že jsem chytrá, chápavá. Ale chytrá žena mužskému sebevědomí neprospívá. Stokrát radši si vedou mezi lidi krásnou husičku než chytrou ženu. Mohla by, nedej bože, snad i vzbudit dojem, že je chytřejší než oni. Chytrá smí být kamarádka, to se cení. Manželka má být pěkná a oddaná. Tak jsem radši zůstala tou kamarádkou."
"U nás je to takový lidový zvyk, děvčátku se dává do první koupele červená pentle, aby bylo krásné, vedle chlapce se pokládá kniha, aby byl chytrý. Dělba práce."
"Jenomže zapomínají, že hloupá matka jim nevychová chytré syny."

24.09.2019 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Bavilo mě to. Takový ruský Kocourkov.

04.03.2023 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Super počtení. Mám ráda takto krátké kapitoly (v knize nejsou číslované, ale jsou oddělené), protože člověka neodradí "rozečíst" další, když má málo času :-). Kniha se četla sama a díky televiznímu zpracování jsem před sebou viděla živě všechny seriálové hrdiny a slyšela Adama Nováka, neboli Petra Bajzu, jak vypráví. I ty hovorové výrazy k němu sedly :-). Bohužel musím přiznat, že cesta do Indie se mi také zdála zdlouhavá a nebavila mě tak, jako ostatní příběhy. Ale protože i tato poslední část byla napsaná zajímavou formou, tak hvězdičku neubírám. Je to jedna z nejhezčích knížek, které jsem v poslední době četla-oddychová, nenáročná, čtivá ... Přestože dílo znám díky seriálu nazpaměť, jsem ráda, že jsem přečetla i knihu.

28.01.2019 5 z 5

Říkadla Říkadla Josef Lada

Toto leporelo jsem měla v dětství velice ráda, a když už mě nebavilo čtení, dělala jsem si z něj kolem sebe ohrádku . Leporela měla široké využití. Proto také to moje se nedočkalo mých dětí a musela jsem jim koupit nové.

04.05.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Celou knihu jsem měla o vrahovi jasno. Těsně před koncem se ukázalo, že je vrahem někdo úplně jiný, s naprosto rozdílným motivem. Ale rozuzlení mi přišlo praštěné. A vzhledem k tomu, že v knize mi byly protivné skoro všechny osoby, až jsem si říkala, že je to přehlídka exotů, tak nemůžu hodnotit lépe. Škoda, jako první jsem četla Drak spí a byla jsem nadšená.

29.04.2021 3 z 5

Krkonošská pohádka Krkonošská pohádka Božena Šimková

Nejde dát méně než pět *. Velice příjemné oddychové čtení, člověku se před očima odehrává televizní podoba těchto pohádek. Navíc jsem při čtení vzpomínala na nedávno zesnulou Hanu Maciuchovou. Ne nadarmo jsou Krkonošské pohádky považované za nejlepší Večerníček všech dob. A mám také radost, že touto knížkou jsem mohla podruhé dokončit letošní čtenářskou výzvu. Jdeme na třetí kolo.

24.04.2021 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Moc milé verše o mamince a o domově, pohladí na duši.

01.01.2020 4 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Přečteno jedním dechem. Tentokrát tam nebylo moc osob a rozjezd byl poměrně rychlý. Přestože jsem viděla film a pamatovala si některé detaily, tak vrah pro mě byl opět velkým překvapením. Jak to ta Agatha dělala, že vrahem je vždy někdo, do koho bychom to vůbec neřekli?!?

27.03.2022 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Přestože se děj odehrává v průběhu jednoho roku, je to velice čtivé dílo. Najdeme v něm hodně úžasných myšlenek. Na závěr se příběh uzavře zmínkou o všech dalších osudech hlavních hrdinů-a to je velice smutné čtení. Ke knize se určitě vrátím.

19.01.2022 5 z 5

Výpovědi lidí, jejichž život zničil Černobyl. Některé úvahy byly nezajímavé, ale pak přišly pasáže, které člověka silně zasáhnou. Musela jsem často knihu odložit a rozdýchat to. Často jsem si říkala, jestli je to vůbec možné ... A taky mě několikrát napadlo srovnání s holokaustem .... Ale zdálo se mi až nepochopitelné, jak byli lidé naivní - chodili nalehko venku, nenosili roušky ... Dobu výbuchu jsem jako děcko zažila, včetně následných opatřeních (i když také až po několika dnech), jako např. že jsme několik následujících let nesbírali houby a nějakou dobu nepili mléko. O jódu se také mluvilo, ale nevím, jestli byl k sehnání ...

23.02.2020 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Přečteno "jedním dechem". Ale upřímně, v 18 letech bych toto dílo nedokázala docenit.

18.01.2019 5 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, protože je na DK jako e-kniha volně ke stažení, ale nečekala jsem, že mě tak nadchne. Velice zajímavé (a velmi smutné) čtení. Úplně jsem se v tom tmavém lese bála a doufala, že vždy vše dobře dopadne. Ne všechny přechody hranic měly šťastné konce. A mnohdy jsem se nestačila divit, odkud přicházely zrady ... Určitě doporučuji k přečtení.

03.02.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Už delší dobu se chystám k této knize napsat můj druhý komentář: zajímalo by mě, kolik lidí z těch, kteří by chtěli Báru obejmout a pohladit, má doma dítě s problémovým chováním - ADHD apod. Při čtení jsem v Báře pořád viděla jednu z našich dcer. A je to opravdu náročné to zvládat. Jak Bára dělala řízky, úplně jsem viděla naši "Báru", jak také výjimečně dostane chuť něčím překvapit mamku a udělá přitom takový nepořádek (a neuklidí ho po sobě!!), že to unavená matka nevydrží a vyjede na ni. Ono to s tou Bárou opravdu nemuselo být lehké a myslím, že autorka chtěla ukázat i na to, že jsou problémové děti, ale není řešením chovat se tak, jak se chovali Bářini rodiče a sestra, protože to dítěti nepomůže a může to vést až k tragédii. To bylo moje ponaučení z této knihy: ano, některé děti jsou problémové, máme je stejně rádi jako ty "dokonalé" - a v případě problémů je třeba vyhledat pomoc odborníků, protože když to rodiče špatně zvládají, můžou tyto děti udělat něco, co nelze vzít zpátky a může to vést k tragédii. Ale stojím si za svým prvním komentářem v tom, že na ránu byli úplně všichni členové rodiny, vč. Báry. Jen otce bych raději vůbec nekomentovala, ten byl úplně strašný.

A ještě jeden poznatek: čtu teď o životě Josefa Čapka - Poutník pod hvězdami. Napadá mě, že autorka brala inspiraci v matce Josefa a Karla Čapka!! Josef a jeho sestra Helena byli odstrkováni, Karlíček preferován ... a i ten motiv sebevraždy dětí se tam objevuje. A když se matka rozhodla přestěhovat, počkala, až manžel odjede k dceři - a šup, vracel se "domů" do jiného města. Pro mě docela síla. Stojí za to si přečíst alespoň prvních 50 stran.

01.07.2020 5 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Velice rychle jsem byla vtažena do děje a četla každou volnou chvilku. Posledních cca 60 stran jsem četla do noci, protože už jsem neuměla knihu odložit do dalšího dne. Podezřívala jsem hodně lidí a rozuzlení mě opravdu velmi překvapilo!!

27.01.2020 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Knihu jsem četla v rámci ČV - název vystihující moji náladu (ale je tam i pohřeb a svatba☺). Film znám dobře, proto jsem věděla, do čeho jdu. V podstatě byl natočený přesně podle knihy, i většina hlášek je stejných ☺. Pohodová oddychvka, nic náročného. Klidně si po čase přečtu znovu.

18.01.2020 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Příběh jsem přečetla jedním dechem. Život Dámy s kaméliemi byl v podstatě velice smutný, i když si žila nad poměry. Dílo mě příjemně překvapilo a myslím, že se k němu ještě někdy vrátím.

"Muži usilují stůj co stůj dozvědět se, co je zraní."

"Kdyby každá ženská, která začíná tohle hnusné řemeslo, věděla, jaké je, byla by raději pokojskou."

15.10.2022 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Měla jsem velkou radost, že jsem vraha odhalila velice brzy. Nakonec jsem zjistila, že jsem se OPĚT mýlila a rozuzlení mě velmi překvapilo. Přesto dávám jen 4 *, poslouchala jsem audioknihu a často jsem se ztrácela. Stačila menší ztráta koncentrace a už jsem nevěděla, kdo mluví a utíkaly mi souvislosti. Nejsem na poslech audioknih zvyklá, možná bych za knihu dala vyšší hodnocení.

28.04.2021 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

K Malému princi jsem se poprvé odhodlala až v dospělosti díky ČV. Překvapilo mě, jak rychle a dobře se to čte, ale na plný počet * to u mě není.

ČV 2.místo žebříčku 50 nejčtenějších knih

14.03.2021 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Velice dobře se četla, není tam žádné podrobné líčení hrůz, které se v Osvětimi děly. Díky tomu bych ji doporučila široké veřejnosti. Každý si může udělat dostatečný obrázek, jak to tam vypadalo, a být vděčný za to, jak žijeme teď. Tatér měl mnohokrát velké štěstí, že přežil.

14.04.2019 5 z 5