Hani77 Hani77 komentáře u knih

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Některé povídky jsou vyloženě pro pobavení, jiné spíše k zamyšlení, ale všechny se krásně četly. Autor výborně vystihl tehdejší nelehkou dobu. Jsem ráda, že jsem se k tomuto dílu dostala, protože nebýt výzvy, tak bych jej nečetla.

10.01.2022 4 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Druhý díl byl rozhodně mnohem čtivější než první a také méně temný. Hezká pohádka pro dospělé. Líbila se mi jména hrdinů známá z ruských pohádek, které mě provázely celým dětstvím. Těším se na třetí díl.

10.08.2021 5 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Přečteno během chvilky, hezké odpočinkové čtení. Některé hlášky mě moc pobavily, u některých jsem kroutila hlavou, jestli je to vůbec možné. U některých hlášek je nutné znát knihu nebo autora, aby se mohl vtip pochopit, ale většina hlášek žádné znalosti nevyžaduje, jen ukazuje na tupost některých jedinců.

Hned první hláška mě dostala:
,, Zákazník: V 60. letech jsem četl knihu. Nepamatuji si autora ani název. Ale vybavuji si, že byla zelená a bavila mě. Víte, kterou myslím?"

13.12.2020 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Knihu jsem četla jen díky výzvě jako oblíbenou knihu rodičů. Klosterman je nejoblíbenějším autorem mé mamky, má přečtená všechna jeho díla, ale já jsem od něj nikdy nic nečetla. Napoprvé jsem skončila v 1. kapitole, až napodruhé jsem se začetla natolik, abych zvládla celou knihu. Nejdřív mě iritovaly německé názvy a pořád jsem si je vyhledávala, abych věděla, kde se děj odehrává, ale pak mi to přestalo vadit. Super příběh o lidské pýše a hrabivosti. DOPORUČUJI.

29.11.2020 5 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Pohádka o Raškovi je psána krásnou češtinou, která pohladí po duši.

30.06.2020 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Knihu jsem si dala do seznamu \"chystám se číst\", protože se mi moc líbil Schindlerův seznam. Pro letošní ČV jsem si ji vybrala proto, že se mi vůbec nelíbí obálka. Mezitím jsem ale zapomněla, o čem kniha je, proto jsem byla velice mile překvapena, když jsem ji otevřela. Nejdřív mi vadil styl psaní - strohý jednoduchý sloh. Ale pak jsem pochopila,že to vlastně odpovídá stylu vyprávění malého chlapce. Opět mě překvapilo a šokovalo chování Poláků vůči Židům. Silný příběh, ale 1* ubírám, protože to přeci jen mohlo být trochu podrobnější.

31.01.2020 4 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Úžasně popsaná cesta na sever!! Autor nádherně líčí přírodu a nadchl mě popis půlnočního slunce: člověk zatoužil tam být s nimi :-). Ale je tam i dnes ještě tak úžasná krajina a lidé? Proto raději zůstanu jen u té literatury. Ze začátku jsem chtěla dát "jen" 4*, protože se mi zdálo, že si tento cestopis více vychutnají lidé, kteří ve Skandinávii byli a ví, o čem autor píše (já jsem tam nikdy nebyla a bylo těžší se do začátku cesty vžít), ale autor vše líčí tak skvěle, že má člověk pocit, jako by tam byl s ním. Určitě se ještě k dílku vrátím :-).

03.01.2020 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Mně se kniha líbila a dobře se četla☺. Je to taková klasika, určitě stojí za přečtení. Navíc je to krátké dílo, necelé dvě hodinky času. Nechápu, jak to někdo může nazvat odpadem.

13.01.2019 5 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Četla jsem v dětství, ale to ve mně nenechalo žádný velký dojem. V dospělosti jsem to brala emotivněji a moc mě zasáhl příběh malého Frantíka-to si jako matka neumím představit. Moje děti to už ale vůbec nebere, odmítly se podívat i na film.

06.01.2019 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Knihu jsem četla coby dítě školou povinné a líbila se mi. Podruhé jsem ji četla v dospělosti, protože jsem ji chtěla doporučit dceři a chtěla jsem si ji připomenout. Trochu jsem z toho cítila ideologii, kterou jsem jako dítě tolik nevnímala, proto nedávám plný počet hvězdiček. Ale měly by to děti mít v povinné četbě.

03.01.2019 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Některým baladám bych dala s radostí 5*, ale některé jsou slabší, proto 4*. Kdyby se hodnotily jednotlivé balady, tak naprosto špica je Polednice.

02.01.2019 4 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Tohle byla vážně BOMBA. Knihu jsem přečetla za 1 den, protože se od ní nedalo odejít. Žádné dlouhé okecávání ani odbočky, kniha se krásně čte. Je to velice zamotaný rodinný příběh. Ale nechci spoilerovat, přečtěte si jej sami!

13.02.2024 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Jaroslav Hašek

První díl a začátek druhého byly skvělé. Pak už to začalo být trochu rozvláčné.

09.09.2023 4 z 5

Král Lear Král Lear William Shakespeare

Skvělé dílo, přečetla jsem jej na jeden zátah. Opravdu přehlídka špatných lidských vlastností. Většinu hlavních postav jsem odhadla správně, ale jedna postava mě přeci jen velice příjemně překvapila :-).

25.03.2023 5 z 5

Toulavá kamera pro děti Toulavá kamera pro děti Iveta Toušlová

Knihu jsem si koupila v době, kdy jsem pravidelně sledovala Toulavou kameru, ale nikdy jsem ji nečetla, protože tyto informace se lépe vstřebávají v televizi. Navíc kniha časem přestane být aktuální. Z 10 míst jsou 3 (dočasně nebo trvale) uzavřena. Ale zpracování knihy se mi moc líbí, u každé reportáže jsem slyšela hlas paní Toušlové nebo pana Maršála, jako by mi to sami vyprávěli. Některá místa jsem znala, o některých jsem nikdy neslyšela. Některé kapitoly mě nalákaly na výlet, u jiných jsem litovala, že jsou ta místa moc daleko. Moc mi líbilo, že to nebyl suchý popis, ale bylo bylo to velice čtivé, ke každému místu je několik dalších tipů na výlet a (dnes už nezbytné) kontakty www, e-maily i telefony.

26.02.2023 5 z 5

Strahovský klášter Strahovský klášter Evermod Gejza Šidlovský

Útlá knížečka o historii kláštera i řádu premonstrátů, dále následují popisy jednotlivých částí - kostela, knihovny i obrazárny. Není moc obsáhlá, dobře se čte a jsou zde krásné fotografie.

16.11.2022 5 z 5

Othello Othello William Shakespeare

(SPOILER) Do čtení této klasiky se mi opravdu nechtělo. Ale četlo se to dobře a velice rychle. Jago byl opravdu padouch a bídák, zničil jednu velkou lásku. Nechápala jsem, proč mu Othello tak naivně důvěřoval.

05.03.2022 4 z 5

Okolím Berounky Okolím Berounky Ivo Paulík

Přečteno jako příprava na dovolenou. Hezky rozdělené na popis cesty cyklo/pěších výletů a na druhé straně jsou stručně popsány zajímavosti na trase, vč. kontaktů a webových stránek. Zpracování se mi líbí, ale pěších výletů je popsáno málo.

22.07.2021 4 z 5

Místy se mi verše moc líbily, chvílemi to bylo nudnější, celkově hodnotím jako zlatý střed.

20.01.2021

Skalpel, prosím Skalpel, prosím Valja Stýblová

Nebýt výzvy, tak bych po této knize nesáhla. První kapitola mě moc nebavila, ale pak jsem se začetla a nakonec musím říci, že se mi to líbilo a ráda se ke knize zase někdy vrátím.

07.01.2021 5 z 5