hu_87 hu_87 komentáře u knih

Manuál reflexologie – Přehledný průvodce léčením organismu pomocí nohou a rukou Manuál reflexologie – Přehledný průvodce léčením organismu pomocí nohou a rukou Pauline Wills

Knížka má zajímavou vazbu, kvalitní papír, takže i to je obrovský benefit, pokud se jedná o nějaký manuál.
Výhodou je četné množství fotek i s popisky, o které konkrétní body se třeba jedná, a taky kde snadno pochopíte postupy různých kroků a cvičení. Na konci knížky se dočtete i něco málo o meridiánech, aurách a čakrách.

Jako obrovskou nevýhodu vnímám věc, která tak trochu souvisí s tím, že knížka není členěná ve stylu kapitola č. 3 - reflexologické body na těle, třeba dejme tomu pro brzlík. Kapitoly jsou členěny ve stylu, že autorka pojednává třeba o "reflexních bodech hlavy a krku" a v průběhu těch postupů, které zahrnují četné fotky s popisky, se dostává třeba k těm bodům brzlíku a dalším orgánům. Což já osobně vnímám jako nevýhodu, kde to je na úkor menší přehlednosti a složitějším hledáním případných reflexních bodů. Jinak je knížka fajn.

15.10.2020 4 z 5

Média, lži a příliš rychlý mozek Média, lži a příliš rychlý mozek Petr Nutil

Čtivě a srozumitelně napsaná kniha, ve které se mísí různé kapitoly s tématy jako jsou myšlenkové biasy, co to je a jak poznat hoax (a co víc - třeba rady, jak pomocí internetových stránek-nástrojů poznat, zda je třeba obrázek nebo video podvržené); média a jejich cíle; clickbaity; to, jak vzniká polarizace názorů a vznik radikálních názorů a s tím související vznik radikálních skupin (kupříkladu na FB). Typický styl volby nadpisů (vzbuzující emoce) u médií je nám již také známý, ale asi si neuvědomujeme, jak velký vliv na nás média mají.
Kniha se nevěnuje, jak vidíte, pouze médiím, ale různým, jak jiz bylo řečeno, myšlenkovým faulům, trikům, které na nás mohou zkoušet internetoví trollové; co všechno má vliv na vznik radikalismu obecně; hoaxy a jak je poznat. Je to psychologie samozřejmě, trošku si tu užijete i něco málo z Kahnemana, efektu sebenaplňujícího se proroctví (pygmalion, golem) a tak dále.

Kniha splnila účel, je srozumitelná, čtivá a obsahuje cenné informace, nemám co vytknout.

18.09.2020 5 z 5

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Joanne Greenberg

Ze začátku mě knížka trošku zmátla poměrně chaotickým začátkem, což ale krásně odráží závažnost schizofrenie jako takové.
Debora je dívka, které diagnostikovali schizofrenii a její rodina se s touto diagnózou jen postupně smiřuje. Když někdo na Deboru mluví, může si povšimnout, že její řeč je ovlivňována jejími aktuálními představami, nebo jinak řečeno, halucinacemi a bludy - a situaci ještě více komplikuje fakt, že Debora rozlišuje dva jazyky, kterými mluví, ale dokonce kterými i kreslí.
Je těžké porozumět světu, ve kterém si tito lidé pobývají a v této knize je to naznačeno více než perfektně. Debora je uvězněná ve vlastním světě a tápe v tom, aby se vyrovnávala se světem tam venku - resp. s realitou.
Je zde pěkně vyobrazený obraz této těžké a mnohdy chronické poruchy, která způsobuje utrpení, odosobnění a neschopnost radovat se z běžných věcí.

11.08.2020 5 z 5

Aspergerka - Posila pro ženy s Aspergerovým syndromem Aspergerka - Posila pro ženy s Aspergerovým syndromem Rudy Simone

Co si budem povídat. Knih zrovna o AS je víc než dost a když tu knížku napíše někdo, kdo "to" zrovna má, nemůžeme čekat maximální dávku objektivity.
Takže ano - z knihy mám takový ten pocit, který by se dal asi nejlíp popsat pokrčením rameny.
Samozřejmě, že kniha je určená ženám s AS (kdo by to byl řekl, když se to jmenuje Aspergerka) a člověk tu může nabýt dojmu, že se tihle lidi vlastně moc často nemyjou a nebo se jim střídají nálady. Je třeba, stejně jako u všech příruček, ve které hraje prim autorova osobní zkušenost a tím pádem ubírání na objektivitě, číst, ale nehltat to. Vzít si z knížky to, co potřebujeme a zároveň to číst s jistou dávkou skepsí.
Ženy s AS mají tendenci nebýt správně diagnostikované, právě z toho důvodu, že ženy jsou ve vztazích a těhle věcech v průměru lepší, než průměrný muž a to se podepisuje i na projevech, které nebývají u žen s AS z toho důvodu tak výrazné.
Takže - jo, je dobře, že jsou takové knihy a je pravda, že u lidí s AS se mohou vyskytnout více problematické reakce na jisté chemické sloučeniny, případně léky v obecnějším měřítku, nepočítám k tomu ani časté potravinové intolerance způsobené disbalancí střevní mikroflóry u této skupiny populace.
Kniha by určitě neměla nahrazovat odbornější a objektivnější publikace a proto každému doporučuji, aby načerpal o této problematice informace z více zdrojů a od více autorů (ale to je asi se vším, čemu chce člověk více porozumět-nespoléhat se na jeden zdroj) a nebral knihu jako jedinou a neměnnou pravdu.

22.07.2020 3 z 5

Deprese a poruchy osobnosti Deprese a poruchy osobnosti Ján Praško

Autorka této práce si dala opravdu záležet a výsledek je velmi znát. Je opravdu málo publikací jako je tato, tzn. užitečné, obohacující a velice čtivé. Na svojí práci může být právem hrdá a to, že si vybrala zajímavé téma, jako jsou poruchy osobnosti a k tomu deprese, byl opravdu geniální nápad.
Jak spolu souvisí deprese a poruchy osobnosti? Více, než si myslíte. A některé potíže, jako je právě již zmiňovaná deprese, se taky intenzivněji pojí možná s trochu jiným klastrem (dělení na A, B, C), než možná čekáte.
Díky autorce za kvalitní práci.

22.07.2020 5 z 5

Psychiatrie a pedopsychiatrie Psychiatrie a pedopsychiatrie Michal Hrdlička

Poctivě a kvalitně zpracovaná bichle plná informací, které tzv. drží krok s dobou (nejnovější informace, podtržené kazuistikami) a tak je vhodné tuto knihu využít klidně i jako rozšiřující materiál těm, kteří holdují psychiatrii/klinické psychologii.
Ovšem jednu věc si nedovolím nevytknout a to je kapitola o poruchách osobnosti. Je škoda, že se jim autoři věnují jen stručně a okrajově, bez jednotlivých kazuistik, které jsou v knize jinak obsaženy celkem solidně.

22.07.2020 5 z 5

Poruchy osobnosti v 21. století: Diagnostika v teorii a praxi Poruchy osobnosti v 21. století: Diagnostika v teorii a praxi Ondřej Pěč

Než kniha vyšla, tetelila jsem se radostí, že zase bude o jednu publikaci o poruchách osobnosti navíc.
Jenže ono mě to tetelení se rychle přešlo, když se mi dostal na oči obsah. Nikde žádná zmínka o kazuistikách konkrétních poruch osobnosti. Autoři tu poruchy osobnosti rozebírají hodně zeširoka a nezaměřujou se na jednotlivý případy, což mi přijde dost škoda. Jako by u nás bylo takových publikací hodně. Mám na mysli hlavně poruchy z klastru A, ty nejsou tak všude vidět a slyšet - prostě nic. Zajímavý je téma závislosti a poruch osobnosti a tyhle věci, to jakože jo. Jenom ti, co hledáte něco jako jsem dřív hledala já, tak hledejte asi dál a v zahraniční literatuře, jelikož tady se asi dalších cenných publikací o osobnostních poruchách dočkáme asi jenom těžko.

17.07.2020 3 z 5

Mozek, duše a tělo Mozek, duše a tělo Johann Caspar Rüegg

Fajn, na tuhle knížku jsem se strašně těšila, když jsem na nejmenovaných stránkách sledovala, kdy konečně vyjde.
Jenže jaksi jsem zapomněla si zjistit, kolik že má mít knížka stránek: když nepočítáme info o autorovi a zdroje, dává to tak zhruba na 200 stránek, což je strašně málo - na to, jak široká je toto problematika a na to, jak šílenou cenu knížka má. Ale to by zas patřilo k jinačí diskuzi.
Jedno základní zjištění - a podstatné - je, že pokud znáte a četli jste Psychologii zdraví, tak si knížku nemusíte ani pořizovat. Postačí si jí půjčit a prolistovat některé třeba zajímavější kapitoly.
Jinak je knížka takovej mišmaš. Chvilkama působí jako nějaká učebnice biologie (protože vysvětluje, stručně, spíš učebnicovým stylem nějaké biologické mechanismy třeba stresu apod.) a učebnice psychologie.
Jinak nevím co k tomu víc napsat. Málo stránek, hrozná cena, dojem učebnice (biologie + psychologie), ale zato lákavé téma. Nevyplatí se pořizovat, pokud znáte problematiku psychologie zdraví.

09.07.2020 3 z 5

Herbář aneb Od anděliky k žindavě Herbář aneb Od anděliky k žindavě Jaroslava Bednářová

Úžasný.

27.05.2020 5 z 5

Úvod do metodologie psychologického výzkumu Úvod do metodologie psychologického výzkumu Ján Ferjenčík

Asi úplně základní literatura, kterou je až nutný mít doma, pokud studujete obor, kde je metodologie prim; samozřejmě nepokryje veškeré oblasti metodologie a je potřeba nastudovat i z jiných zdrojů (alespoň moje zkušenost). Čte se to dobře, vysvětlený je to polopaticky a na různých příkladech.
Z málokterý knihy se mi vyloženě dobře učí a tahle patří mezi ně.
Nehraje si na přílišnou vědu, spíš se to snaží podat čtenářům širokýho okruhu a hlavně srozumitelně.
Takže za mě dobrý, určitě doporučuju.

27.05.2020 5 z 5

Temperament a autonomní nervový systém - Diagnostika, psychosomatika, konstituce, psychofyziologie Temperament a autonomní nervový systém - Diagnostika, psychosomatika, konstituce, psychofyziologie Felix Irmiš

Vyčerpávající kniha se spoustou informací uvnitř.
Avšak myslím si, že není pro každého. Pro spoustu lidí může být málo srozumitelná, je tu hodně pojmů, které třeba laik nebo člověk, co se prostě s tímhle tématem nesetkal, nezná a nechápe.
Pro mě byla kniha mimořádně zajímavá a přínosná, ač jsem v knize kvůli přehlednosti musela hodně podtrhávat tužkou.
Koho zajímají otázky typu: liší se nějak psychicky nemocní ve fungování sympatiku nebo parasympatiku - mají psychopati jiné, normálně vyskytující se mozkové vlny - anebo jak se liší neurotici a stabilní lidé v oblasti fyziologické (zvl. sympatikus, parasympatikus, kožní odpor..).

23.05.2020 5 z 5

Hraniční porucha osobnosti a její léčba Hraniční porucha osobnosti a její léčba Ján Praško

Vyčerpávající kniha o jedné z nejběžněji zmiňovaných poruch osobnosti vůbec. Jediná porucha, o které existuje tolik monografií (u nás) - obsahuje poměrně dost kazuistik, informace v ní obsažené zahrnují i mj. možné projevy poruchy od raného dětství, možnosti farmakoterapie, výpovědi u HPO na Rorschachův nebo TAT test, pohled personálu na takové lidi, včetně nejrůznějších terapeutických možností a jejich výhody a nevýhody.
Lituji jen toho, že takové knihy se týkají jen těch nejčastějších poruch, anebo poruch, které jsou jendoduše více "vidět a slyšet" - ocenila bych, kdyby takovéto vyčerpávající monografie vznikly i na jiné poruchy osobnosti, ale asi utopie.

11.05.2020 4 z 5

Přehled poruch psychického vývoje Přehled poruch psychického vývoje Jana Kvintová

Velmi užitečné, čtivé a využitelné i v praxi. Dobrá práce, víc takových knížek.

25.04.2020 5 z 5

Dějiny psychologie Dějiny psychologie Morton Hunt

Knížka je obsáhlá, pojednává, někdy dost podrobně, o životech různých psychologů. Takže pro zájemce o dané téma ideální volba, kde se dozvíte spousta informací o osobním životě různých psychologů.
Nečte se to vyloženě špatně, na zkoušku se z toho učí celkem dobře a i je to podané tak, že vám dojdou historické souvislosti. To je velké plus, že je knížka logicky provázaná a snadno se z ní tudíž i učí.
Plháková mi ale přijde o něco přehledněji podána, například každý psycholog má svou kapitolu a tudíž nadpis. Tady ne. Takže je někdy obtížné se orientovat.

26.12.2019 4 z 5

Před-svědčování Před-svědčování Robert B. Cialdini

Jedna z nejlepších knih na podobné téma, která se mi dostala do rukou. Velmi zajímavé a poučné, v praxi použitelné. Kdo se zajímá o ovlivňování, manipulaci, měl by si tuhle knížku rozhodně přečíst.

Opravdu super práce, pane Cialdini.

30.07.2019 5 z 5

Zbraně vlivu. Manipulativní techniky a jak se jim bránit Zbraně vlivu. Manipulativní techniky a jak se jim bránit Robert B. Cialdini

Myslím, že celkem oddechové a zajímavé čtení. Rozhodně nečtěte, pokud chytáte deprese z toho, jaké jsou lidi ovce :-)

23.07.2019 5 z 5

Naučte se číst myšlenky! Naučte se číst myšlenky! Henrik Fexeus

Relativně dobrá knížka, chvílemi mi přišla jako taková všehochuť, ale jak už to u příruček ohledně řeči těla a tak podobně bývá, podnětné informace tu určitě uvedeny jsou.
Dokonale se hodí jako takový malý začátek, když se chcete více dozvědět o řeči těla. Fexeus ví, o čem píše a taky moc dobře ví, jak čtenáře zaujmout.

19.05.2019 4 z 5

Neklidná mysl Neklidná mysl Kay Redfield Jamison

Mně se knížka líbila. Autorka v ní otevřeně a čtivě popisuje boj se složitou nemocí. A občas s ještě komplikovanější medikací.

24.04.2019 5 z 5

Obsedantně-kompulzivní porucha a jak se jí bránit Obsedantně-kompulzivní porucha a jak se jí bránit Ján Praško

Podle mě se tato příručka povedla. Myslím ale, že se v knize těch příběhů objevuje až moc, ale to je možná jenom můj dojem.
OCD je zákeřná nemoc a je jedině dobře, že existují takové a další podobné knihy, které se jí věnují.

12.02.2019 4 z 5

Poměrně nezáživné a opakují se stejné věci pořád dokola. Muži mají vizuálně-prostorový talent a ženy rády mluví. A s tímhle se autoři ohání skrz
skoro celou knihu.
Nemůžu říct, že v knize není třeba nic zajímavého. Spíš mi to přijde jako typický bestseller v rámci těchto a podobných populárních knížek: vcucneme do knížky pár faktů, které budeme rozebírat pořád dokola, přidáme pár rádoby vtipných věcí a k tomu přidáme dodatek, že po přečtení této knihy vlastně něčemu, či někomu, více porozumíte: v tomto případě druhému pohlaví.

K tomu se u knihy vyskytují některé, mám dojem že dávno vyvrácené stereotypy, které autoři podsouvají jako podložená fakta. Radši buďte empatičtí, pozorujte lidi kolem sebe, než si kupovat něco tak zbytečného, jako je tohle. Homosexuální muži že jsou promiskuitní? A to řekl kdo, nějaká studie z dob opicí, nebo tihle dva rádoby vtipní autoři? A co si z knížky nakonec odneseme, pár rádoby vtipných vtipů (a ještě kreslených) a to, že chlapi jsou dobrý v mapách a nejsou moc na emoce a ženský jsou vlastně na co, na ty emoce.

12.02.2019 3 z 5