hu_87 hu_87 komentáře u knih

Jak to ten pes myslí? Jak to ten pes myslí? Arden Moore

Na téhle příručce se mi líbí to, jak je přehledná a jednotlivé kapitoly jsou řazeny podle nejrůznějších psích projevů, včetně různých rad, jak třeba pejska nepodporovat v ne moc žádoucím chováním, nebo jaké možné zdravotní potíže mohou maskovat některé zvyky. Jak už někteří psali, tabulka s plemeny, pro které je dané chování typické mi přišlo mimo mísu.

16.09.2021 5 z 5

V hlavě V hlavě Gábina Pokorná

Sic dávám 5 hvězd, ale s jistými výhradami (viz níže).
Ale nejprve k výhodám.
Jak už bylo psáno, je to jízda, místy víc vyhrocenější a někde zase míň. Jde spíš o střídání jakýchsi stavů dezorientace, myšlenkového trysku či slovního salátu v papírové podobě a i když to samo o sobě zas takový brilantní děj nemá, ty myšlenky, ať už jsou jakkoliv zmatené a roztříštěné odrážejí čistou skutečnost. Ano, přesně takto nemocní smýšlejí (samozřejmě tím netvrdím, že jsou u všech stejné příznaky). U autorky se prolínají příznaky pozitivní (jdou po mně, špehujou mě...), tak negativní (mít na sobě několik dní poblitý triko, wtf) a jde tam fakt hezky vidět to, jak se s nemocným třeba bavíte a najednou obrátí, protože třeba uděláte nebo řeknete něco (klidně i nějakou drobnost, asociaci, kterou si ten dotyčný vyloží po svém) a už je oheň na střeše.
Taky se mi líbilo to, jak to ve výsledku bylo kolikrát i vtipný (čímž se nesměju těm příznakům nebo té nemoci, ale prostě to jak některé věci byly podané upřímně, bez obalu) - viz třeba:
"Škoda každé rány, která padne vedne.
A jsme v prdeli." :D

Čekejte také notné množství vulgarismů, prostě je to psané takříkajíc od srdce a několikrát jsem se, jak už jsem zmínila, upřímně zasmála. Prostě taková ironie života v praxi.

Je to poměrně netradiční čtení, jak bylo zmíněno, toho děje jako takového není tak, jak bychom u přes 300 stránkové knížky čekali, notnou část také tvoří autorčiny myšlenky (jakkoliv nesrozumitelné a zmatené), taky ty vulgarismy (nic pro puritány). Na konci nás čeká celkem otevřenější konec, takže se ptám: že by nějaké pokračování? Protože z myšlenek v knížce jsem nabyla dojmu, že autorka byla podstatný čas silně psychotická (také sehrálo roli to, že odmítala - a možná i nadále odmítá? medikaci) a zajímalo by mě, jak je na tom dnes.

10.09.2021 5 z 5

Odpustit druhým, odpustit sobě Odpustit druhým, odpustit sobě Amélia Fleurot

U týhle knížky vážně chápu tvrzení, že knížky mají duši. Protože tahle jí má. Je sice malinká a poměrně útlá, ale má v sobě obsažený dost super myšlenky.
Vhodný jak pro psychology, tak pro laiky, i pro lidi, kteří si právě prožili něco špatnýho - aby si něco v sobě uvědomili.
Je to psaný hodně přehledným stylem, není to dlouhej souvislej text (to poznáte až knížku otevřete), hodně odstavců pro lepší přehlednost.

08.09.2021 5 z 5

Sebevraždy Sebevraždy Helena Haškovcová

Hezky sepsané, se všemi potřebnými psychologickými souvislostmi. Nechybí ani kapitola o době koronavirové.

05.09.2021 5 z 5

Vojenská psychologie Vojenská psychologie Olga Dziaková

Na našem trhu nejkomplexněji podaná knížka, určitě doporučuji pro všechny zájemce o vojenství.

04.09.2021 5 z 5

Krizová intervence Krizová intervence kolektiv autorů

Velmi užitečná a hezky napsaná příručka. Četla jsem Krizovou intervenci od p. Špatenkové, ale ta se s touhle knížkou nedá vůbec srovnávat. Prakticky zaměřené, čtivě napsané.
TOHLE je jediná povinná literatura ohledně krizovky, kterou kdy budete potřebovat.
Dobrá práce, paní Vodáčková! :)

31.08.2021 5 z 5

Budu vůbec někdy dost dobrá? Budu vůbec někdy dost dobrá? Karyl McBride

Kvalitně zpracovaný rádce pro dcery takových matek. Myslím, že se v tom můžou snadno najít i někteří muži, knížka určitě není určená jen pro ženy. Je zde hodně kazuistik, ve kterých se třeba najdete.

31.08.2021 4 z 5

Nebezpečný efekt Nebezpečný efekt Mary Aiken

Těžko říct, co bych si o knížce myslela, kdybych o kyberpsychologii už něco nevěděla.
Je to bichle, o tom žádná. Zajímavý to taky je, o tom žádná. Na konci knížky je dokonce slovníček pojmů, což je velmi užitečné. Čte se to taky dobře, všechny ty disinhibiční a jiné efekty jsou tu popsány přesně v souladu s populárně-naučnou filozofií.
Přesto mám z toho všeho pocit, že se to mohlo snadno vcucnout do mnohem méně stránek. Autorka se často opakuje (hlavně v souvislosti varování před nadměrným používáním internetu), ale zase tohle umí, takže to mnohým ani nepřijde; jako je to určitě nadprůměr, jsou tu zmíněný některý mnohdy až šokující kauzy a pro laiky je to výhodné čtení už jen z toho důvodu, že autorka i překladatel odvedli solidní práci.
A jak už bylo napsáno - knížka má poměrně jasnou a přehlednou strukturu.

31.08.2021 4 z 5

Pacient Pacient Jasper DeWitt

Kniha je psána formou deníku, styl psaní je v pořádku; stejně tak překladatelka odvedla solidní práci. Přečteno za cca 3 hodiny, čte se to opravdu dobře. Příběh je z počátku takovej napjatější, prostředí psychiatrické léčebny a jednoho problémového pacienta, kolem kterého existuje jakási temná aura - jo, proč ne, ostatně to bylo to, co mě i jiné čtenáře donutilo si knížku přečíst.
Ty poslední stránky - mělo to spíš nájezd na "čistej" horor, než na nějakej psycho-thriller. Otevřenější konec - celkem dobrý, udržuje to takovou tu pochmurnější atmosféru. Čekala jsem spíš, že se příběh bude držet v té rovině psychologické, než že to bude mít vyloženě hororovej styl.
Na to, že se jedná o autorovo první knížku, je to poměrně kvalitně odvedená práce. Takže až vyjde nějaká autorovo další knížka, ráda si jí přečtu.
Jednu hvězdu strhávám za celkem stručnej konec. Zrovna u týhle knížky by mi nevadilo, kdyby měla třeba o 100 stránek víc, takhle to bylo docela nevyvážený.

29.08.2021 4 z 5

Nezdařená terapie Nezdařená terapie Jeffrey Kottler

Jedná se o souhrn kapitol (každá pro jednoho terapeuta, včetně jeho reflexí, ale hlavně - ne příliš úspěšných terapií), ve kterých je znát značná dávka sebekritiky a náhledu na sebe sama. Na našem trhu je to ojedinělá publikace. Chyb se spoustu lidí a samozřejmě také terapeutu bojí jako čert kříže, přitom to může být velmi cenný zdroj informací. Dočtete se o případech, které skončily velmi špatně, ale také o případech, kterým se teď terapeut už jen zasměje. Tak jako tak, jak je v knize zmiňováno - je důležité uvědomit si, že i terapeut je jen člověk a že dělat chyby je tak nějak přirozené. Je však důležité využít tyto chyby k vlastnímu seberozvoji a k ponaučení, čeho se příště vyvarovat.

22.08.2021 5 z 5

Odstřelovač SAS a speciálních jednotek Odstřelovač SAS a speciálních jednotek Martin J. Dougherty

Knížka má podobnou formu jako knížka Vojenská příručka přežití (taky od nakl. Naše vojsko, ale narozdíl od téhle se ta příručka povedla o dost líp). Je pravda to, co psal kolega přede mnou - informace zde obsažené jsou velmi obecné a prakticky nic moc nepřinášejí. Mě třeba zajímalo něco podrobnějšího o tom výcviku, nějaký osobní zkušenosti/názory, ale tohle je prostě příliš obecné a místy až moc stručné - a to jsem v oboru úplný laik. Obrázků je tu ale až moc.

19.08.2021 3 z 5

Agresivita v psychiatrii Agresivita v psychiatrii Klára Látalová

(SPOILER) Autorka umí psát knížky a i tady čtenáři podává ucelený přehled na ožehavou problematiku v oblasti psychiatrie. Agresivita může mít mnoho forem a může se v nějaké formě projevovat prakticky u každého člověka (myšleno - neurotypika), a tím spíš u lidí, kteří mají nějaký psychický problém.

Kapitoly jsou (když pominu úvod, definice agresivity apod.) členěny na základě diagnóz: agrese u diagnóz - schizofrenie, bipolární afektivní porucha, deprese, disociální porucha osobnosti, hraniční porucha osobnosti, maligní narcismus (který v oficiální klasifikaci MKN/DSM jako takový není, tudíž tuto kapitolu vnímám jako zbytečně matoucí a stačilo by se zaměřit čistě na narcistickou poruchu osobnosti, u které je známo, že ta impulzivita a agrese také může být)... snad jsem si teda vzpomněla na všechno. A mezitím nějaké možnosti terapie, včetně nefarmakologické i farmakologické.
Autorka samozřejmě zmiňuje, že neznamená, že má člověk duševní nemoc/problém, že musí být automaticky agresivní.

Co mi ale vadilo byla jistá nepropojenost poznatků, některé kapitoly mi přišly zbytečně krátké a zaměřila bych se u nich ne ani tak třeba na výčet možností psychoterapie, ale jak s takovým člověkem v danou chvíli jednat.

11.08.2021 4 z 5

Symboly a jejich skrytý význam Symboly a jejich skrytý význam T. A. Kenner

Vzhledem k obálce, která tak hezky a výstižně vyobrazuje Ankh, jsem od knížky spíš čekala, že to bude nějaký obrazový lexikon, převážně teda s nějakým tím náboženským podtextem. Protože to je právě na těch symbolech asi nejzajímavější, žejo. Ale z většiny se knížka tímhle vůbec nezaobírá, spíš fušuje do tý modernější doby a na konci je pár stránek věnováno (ale fakt málo) opravdu těm symbolům, na který jsem se těšila - vzhledem k obálce. Uvnitř je celkově na můj vkus málo vyobrazeních, na to, že by to měla být knížka pojednávající o symbolech.

11.08.2021 3 z 5

Schizofrenie je svinstvo, mami! Schizofrenie je svinstvo, mami! Janine Berg-Peer

(SPOILER) Tak tohle je absolutně nejlepší knížka, která se takhle příběhově zaobírá diagnózou schizofrenie. Z knížky jsem nadšená. Je psána z pohledu matky, jejíž dcera onemocní schizofrenií. Rozebírá zde svůj pohled na situaci, na četné Leniny relapsy a jak se při nich chovala (resp. projevy), ale i na mnohdy necitlivé jednání doktorů. Je moc dobře, že autorka zmiňuje i často opomíjený příznak nemoci, a to je taková ta impulzivita a nízká frustrační tolerance (musím si to koupit a je mi jedno, že utratím celý konto), případně to, že ti lidi se k vám můžou chovat i dost vztekle a mít takový ty výbuchy vzteku.
Vzhledem k tomu, že znám člověka se schizofrenií mi přijde, že tahle knížka je opravdu autentická a popisuje věci skutečně tak, jak jsou.
Doporučuji, skvělá knížka, skvěle a pravdivě napsáno.

11.08.2021 5 z 5

Homo psychoticus III: aneb návrat do práce Homo psychoticus III: aneb návrat do práce Michaela Malá

Markéta nám opět umožnila nahlédnout do jejího života, světa plného úzkostí, psychotických stavů, ale i radosti. Tahle knížka je psaná formou deníku a myslím, že se v tom určitě najde spousta lidí s touto (nebo podobnou) diagnózou, se kterou musí bojovat denně, 24/7. Autorka získala definitně ještě další, novou diagnózu, hraniční poruchu osobnosti a to myslím tak nějak vysvětluje mnohé, o čem autorka již dříve psala.
Ten konec mě zklamal, ne kvůli tomu, že jsem čekala happy end, ale kvůli autorce - podle mě je to velká škoda (nebudu prozrazovat), přece jen tomu dala svůj čas a energii. Ale sama asi musí vědět, co je pro ní nejlepší. Odpočívat je při této nemoci klíčové.
Autorce přeji hodně štěstí a ať je jí jen líp.

10.08.2021 5 z 5

Lidství Lidství František Koukolík

Knížka je psaná podobným stylem jako třeba autorovo "Mozek a jeho duše", členění kapitol apod. je příbuzného rázu. Opět - kapitoly jsou velmi zajímavé, čtivé (ale možná pro laika příliš odborné), prostě téma mozek - chování - neuronální okruhy - empatie a spol., ideální pro vášnivé čtenáře vědecké literatury.

Psychologie osobnosti Psychologie osobnosti Marie Vágnerová

(SPOILER) Paní Vágnerová opět dokázala, že patří mezi odborníky nejen ve svém oboru, ale také v psaní.
Menší spoiler alert - nejedná se o klasickou knížku-učebnici, jako je třeba od Říčana nebo Blatného. Zde uvedené poznatky jsou (aspoň na můj vkus) mnohem zajímavější, využitelnější a stravitelnější, autorka se znatelně zaobírá problematikou osobnostních rysů (včetně různých souvislostí např. se spokojeností v životě, ale také jak spolu jednotlivé rysy souvisí navzájem - což mi celkem u těch zažitých učebnic chybělo), ale nechybí prostě ani jiné, běžné kapitoly z problematiky psychologie osobnosti - třeba temperament.
Učebnici jsem si hned po vypůjčení z knihovny objednala, tohle se prostě vyplatí mít doma, ale zájemcům o psychologii spíš doporučuji si nejdříve přečíst tu klasickou učebnici (Blatný třeba) a pak sáhnout po téhle. Navzájem se tak hezky doplňují a co chybí v jedné, bude zase v druhé. Z hlediska zajímavosti a čtivosti však jednoznačně vítězí tato učebnice.
Děkuji autorce za další skvěle odvedenou práci.

05.08.2021 5 z 5

Bezdomovectví ve středním věku: Příčiny, souvislosti a perspektivy Bezdomovectví ve středním věku: Příčiny, souvislosti a perspektivy Marie Vágnerová

(SPOILER) Publikace pojednává o poměrně "tabu" tématu, které mnozí odsunou stranou, že si za to ti lidi přece můžou sami a kdyby chtěli, můžou jít přece pracovat.
V knížce je dostatek jak obecné teorie, statistické údaje, ale hlavně - kvalitativní výzkum zaměřený na skupinku bezdomovců, se kterými autoři tuto studii prováděli. Bezdomovci tu hovoří o svém dětství, vztazích s ostatními lidmi, ale i třeba o tom, že život na ulici není prostě sranda a člověk nikdy neví, kdy bude okradený.

Sametový Herodes Sametový Herodes Libor Michalec

Tak přesně takhle nemá vypadat knížka, která si dává za cíl pojednávat o závažné duševní nemoci. Tohle je z 90% prostě deníček, jakože zaparkoval jsem tady a tady, řekl jsem tohle a tohle, jeli jsme sem, potkal jsem se s tím a tím. Příšerně mě to nebavilo, souhlasím s kolegyní níže - prostě tohle je jedno velký špatný. Možná jako oddechovka, přečíst si prostě něčí žvásty, co a kdy dělal a tak, a něco málo o těch bludech třeba. Rozhodně nedoporučuji, je to nuda a snadno se v tom člověk ztrácí. Na téma schizofrenie je mnoho lepších a užitečnějších knih. Tady fakt nevím, co se tím básník snažil říci.

05.08.2021 odpad!

Schizofrenie - Neurobiologie, klinický obraz, terapie Schizofrenie - Neurobiologie, klinický obraz, terapie František Koukolík

Tohle je na našem trhu asi nejkomplexnější a nejobsáhlejší publikace na toto téma, když vezmeme v potaz např. neuroanatomické koreláty, genetiku apod. Pro laika bude asi příliš odborná, tudíž doporučuji spíše lidem z příbuzných oborů, v knize je velké množství citovaných studií a autorů, je to vyloženě odborná publikace. Pro pacienty nebo příbuzné se schizofrenií jsou jiné, srozumitelnější knížky, které jim v akutní fázi onemocnění poskytnou určitě užitečnější informace. Toto je vyloženě knížka pro lidi, kteří už o problematice něco málo ví, ale to je na ní přesně to úžasný - a doufám, že časem se rozhodne nakladatelství pro další dotisky.