iceVS iceVS komentáře u knih

Jedeme na dovolenou Jedeme na dovolenou * antologie

Zajímalo by mě zadání těchto povídek...
Po dvou letech covidu a při aktuální politické situaci bych si raději užila prvoplánově letní čtení.
Tady drama střídá drama. Sice výborně napsáno, leč nekorespondující s letní náladou :-(

18.06.2022 3 z 5

Turnov Turnov Pavel Jakubec

Copak lze tuto knihu nepochválit...? :-)

Přiznávám ovšem, že jsem ji četla s "internetem v ruce", kniha je natolik odborná, že jsem spoustu výrazů musela (chtěla) dohledat.

Byť je kniha nejen velmi odborná, ale také velmi obsáhlá, stejně mi tam trošku chybělo víc informací třeba z meziválečného období.
Osobně mě nejvíc zaujala poslední třetina - doba, která už je mi bližší. Bavilo mě najít jména, která znám, i když některá tam z mého pohledu chyběla.

09.06.2022 5 z 5

Doznání rockera Doznání rockera Rob Halford

Když potřebuju únik od reality, hraje mi u toho Judas. Takže po knize jsem sáhla s nadšením.
Drogy, sex a rock 'n' roll...
No tedy oprava - bez drog je Rob přes 30 let a rock 'n' roll Judas úplně nehrají... :-D
Jo, tahle knížka je fakt jen o sexu a touze po něm, o frustracích, o lásce... Ale kupodivu, četlo se to samo, pohoršená jsem se nijak necítila.

K tomu pohoršení - a jsem ráda, že to nezmiňuji jako první - pohoršená jsem fakt byla z úrovně knihy. Pravopis pod úrovní třetí třídy, příčestí minulá, záměny mě/mně, protěžovat (!!!), Sharon Osbourneová, překlepy...
Škoda, suprovou knížku to hodilo o level někam jinam.

24.05.2022 5 z 5

Modlitba za déšť Modlitba za déšť Ed Brubaker

Musím říct, že série Fatale je naprosto boží. A tenhle díl se mi zatím zdá nejpovedenější. Skvělý, nádherný.

Na západ od pekla Na západ od pekla Ed Brubaker

...Něco viselo ve vzduchu. Jako ty prázdné chvíle mezi bleskem a hromem. Když se zdá, že se celý svět chystá puknout...

Naprosto dokonalý. I kdyby jen kvůli těmhle třem větám.

Smrt je mi v patách Smrt je mi v patách Ed Brubaker

Na podruhý je to vlastně mnohem lepší :-)

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Jako ryzí Středoevropanka jsem měla neodbytný pocit, že se mi kniha nebude líbit. Příliš jiná kultura, příliš jiná povaha, názory, prostředí.
A pak si mě kniha vtáhla do sebe, uchvátila a nepustila. Měla jsem pocit, že cítím chuť všech těch mexických jídel, vnímám vůni a barvu květin, oči mě bolely od výrazných vzorů na oblečení... Ta kniha je krásně barevná, byť bez jediné ilustrace.
A příběh Fridy a Diega - a všech dalších v tomhle divokém uměleckém vztahu - byl velmi poutavý. Měli divoký a nespoutaný vztah - a přesto člověk nedokáže nikoho z nich odsoudit.
Krásná knížka.

08.05.2022 5 z 5

Má mě ráda, nemá mě ráda Má mě ráda, nemá mě ráda * antologie

Po prvních dvou povídkách jsem měla chuť knihu zahodit, vůbec se mi nelíbily, jedna výrazně slabší se pak ještě našla.
Petra Dvořáková byla naprosto nejlepší, kupodivu jsem byla romanticky naladěna, takže i Boris Dočekal mi kápnul do noty.
Tři hvězdičky by byly málo, čtyři se mi zdají moc :-)

21.04.2022 4 z 5

Asterix - Latinské citáty a jejich výklad Asterix - Latinské citáty a jejich výklad Bernard-Pierre Molin

Trošku jsem si naběhla a čekala něco kapánek jiného, no ale dobrý :-)

19.02.2022 4 z 5

Poslední rodina v Anglii Poslední rodina v Anglii Matt Haig

S odstupem času je patrné, že Matt Haig měl talent už jako mladej kluk. Jen je prostě nešťastná ta kombinace s mluvícím psem a rodinným dramatem dohromady.
Anebo prostě já jen nesnáším utrpení psů a zbytečně mrtvé psy. Takže se mi to vlastně nelíbilo, i když základ je i z mého pohledu dobrý.

18.02.2022 3 z 5

Slunce v podhlavníku Slunce v podhlavníku Jiří Raichl

Brala jsem do ruky s despektem a odkládám s respektem.
Krása, nádhera, spokojenost.
Nemám ráda takové to lkaní a cukrování, ale takhle se mi poezie líbí.
Lze použít výraz "civilní poezie"?

...Beze spěchu plynu
a čekám
a čekám
až uplynu...

15.02.2022 5 z 5

Legendy a čáry Legendy a čáry Vratislav Brabenec

Zcela nezvykle vysoký počet dokončených vět.
Moc se mi líbí zdejší anotace - "...Vráťa vytvořil zcela svébytný literární útvar...".
K tomu už netřeba nic dodávat. Já tyhle texty miluju.

08.02.2022 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

(SPOILER) Křečovitý sentiment, ve kterém se autorka sama poněkud utopila.
Dejte dohromady osamělé stáří, nepochopené mládí, miminko narozené na Štědrý den, vzápětí úmrtí, aby se kruh uzavřel...
A citlivé dušičky dojatě vzdychají.

22.01.2022 3 z 5

Simonův kocour na toulkách Simonův kocour na toulkách Simon Tofield

Lze "přečíst" knihu, kde není jediné písmenko? :-D
Simonův kocour je můj oblíbenec a kupodivu ani knižní vydání mu neubralo jeho charisma :-)

20.01.2022 5 z 5

Filmové plakáty – Dějiny jednoho média Filmové plakáty – Dějiny jednoho média Ian Haydn Smith

Úžasný.
Sice jsem se tedy musela poněkud sžít s pojmem vizuál, ale jinak je to zážitek.
I když jsem v knize nenašla plakáty (pardon - vizuály) právě těch svých top filmů, tak i přesto byla záplava nových vjemů a informací bohatá a potěšující oko i mozek.
A to ani nejsem filmový fanda.

20.01.2022 5 z 5

Jiří Sovák osobně Jiří Sovák osobně Martina Frühaufová

Asi bych měla začít tím, že všechny Sovákovy knihy znám takřka nazpaměť...
Což je zřejmě objasnění toho, že z téhle knihy nejsem tak nadšená jako předešlí čtenáři.
Vlastně nemám pocit, že bych se dozvěděla něco nového, nebo že by kniha byla napsána nějakým neotřelým způsobem. Takové běžné shrnutí. Bohužel bez té jiskry, která k Sovákovi patřila.

12.01.2022 3 z 5

Grace a půvab lásky Grace a půvab lásky Sophie Benedict

Tak trochu biografie a tak trochu nenáročný společenský románek. Ale vlastně to bylo moc příjemné čtení, bez dramat, bez zvratů, jen si to tak plynulo...
Grace byla krásná a dokonalá.

24.12.2021 5 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Poměrně strhující a zneklidňující čtení. Přesto nijak zvlášť necítím pohoršení.
Ve čtrnácti jsem se cítila dospělá, a i v téhle knize lze vycítit, že i autorka to měla podobně.
Že se setkala s manipulátorem je nezpochybnitelné. Že na tom vztahu měla i svůj podíl zpochybnit také nejde. A neodpustím si poznámku, která v knize také několikrát zazněla - měla to něžně a hezky. Jsem cynik, ale jak by se asi vyrovnávala s něčím horším?
Zaujal mě styl, autorka klidně předkládá argumenty, velmi často i sama proti sobě. A pak mi zas chvílemi připadá, že se utápí v sebelítosti. Neumím si k ní najít cestu, sympatie, pochopení.
Ale knihu hodnotím plnými.

22.12.2021 5 z 5

Terapie masem Terapie masem Albrecht Smuten

Aktuálně to vidím na tu úplně nejlepší terapii :-D

07.12.2021 5 z 5

Do hrobu si to nevemu Do hrobu si to nevemu Karel Šíp

Chvílemi jsem se bavila, chvílemi nudila. V televizi je to nějak víc vtipnější :-)
Asi nejvíc mě pobavila poznámka o řeznickém nebi, ale to už je jiná... :-D

02.12.2021 3 z 5