iceVS iceVS komentáře u knih

Umění nemoci Umění nemoci Jan Vojáček

Jsem zejména realista. Asi proto mě iritují vznosné fráze typu body positivity a odvolávání se na vyšší božstvo.
Moje tělo funguje podle toho, jak se o něj starám. Moje mysl funguje podle toho, zda se v něčem nípám a sebelituji nebo zda si věci nepřipouštím a řeším jen to, co vyřešit zvládnu.
I z mého pohledu tedy kniha obsahuje pár základních věcí, které si ráda přečtu znova a souhlasím s nimi, ale bohužel i nějakou tu "vatu" a životní příběhy, které mi zas tak moc nedaly.

25.05.2023 3 z 5

Masové kuličky se šlehačkou Masové kuličky se šlehačkou Vítězslav Jareš

Komu se líbila autorova předchozí kniha, bude asi spokojen.

Protože - stejné prostředí, stejné typy postav, stejné dialogy, stejné zápletky, jen jiný název, jiná jména.

Holky se čtečkou, verze 2.0.

21.05.2023 1 z 5

Sežrali ho v Polynésii Sežrali ho v Polynésii Eva Talpová

Zvláštní povídky...
Překvapivé, tak nějak o tom, jací jsme když doufáme, že nás nikdo nevidí :-)
Velmi podle mého gusta.

16.05.2023 5 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

Moc jsem si přála dozvědět se něco o této úžasné ženě.
Tedy zejména o jejím aktivním vědeckém životě. Tato kniha je převážně o jejím dětství v Rusy okupovaném Polsku.
A pak tam také bylo až příliš frází typu - "paní profesorko, vyprávějte nám o svém životě", "já vám mám vyprávět?", "to bylo krásné, děkujeme vám, že jste nám vyprávěla, paní profesorko" - a rázem celá kniha získala takový boženoněmcovocimrmanovský nádech, přes který jsem se nedokázala přenést.
Asi nejvíc informací bylo v doslovu. To si asi příště radši rovnou přečtu článek na wiki.

08.05.2023 4 z 5

Když Paříž spala Když Paříž spala Ruth Druart

Příběh, který mě neoslovil.
Silný základ, ale takový upovídaný, podivný styl. Do půli knihy jsem absolutně netušila, co mi chce autorka sdělit. Nuda.

01.05.2023 3 z 5

Dobré matky Dobré matky Alex Perry

...Alessandra Cerreti se narodila 29. dubna 1970... první krok ke splnění svého snu učinila v roce 1987, kdy v devatenácti letech odjela vlakem na sever studovat právo... v roce 2005 ve svých čtyřiatřiceti letech nastoupila v Miláně k elitnímu protimafiánskému útvaru...

Příběhy jsou sice zajímavé, ale ta fakta...
Pak člověk otevře internet a tam jsou ještě úplně jiné údaje... :-D

27.04.2023 3 z 5

Grace - Kněžna monacká Grace - Kněžna monacká Jeffrey Robinson

Výborně zpracované téma. Je absolutně vyčerpávající, co se týká historie Monaka, politických vztahů, historie rodu Grimaldi, rodinných vztahů Kellyových, rodinných historií všech vedlejších osob, které se v ději mihnou, politiky tehdejší Evropy, všech kolonií, atd., atd.,
Beletrie, a tedy samotného příběhu Grace a Rainiera, tam bylo málo.

23.04.2023 3 z 5

Odplata Odplata James Swallow

Chvíli to vypadalo, že už i mrtví ožívají...
Sice v tomhle díle bylo mnoho mnoho mnoho emocí, ale celkově z něj nejsem příliš nadšená. Prostředí, které nepreferuji, trošku až moc nevysvětlitelných pomocí, úmrtí, která čtenář nechce.
A přestože emocí mnoho, tak ne ty, které tam být měly ;-)

26.03.2023 4 z 5

Rostliny na každém kroku Rostliny na každém kroku Václav Větvička

Nádherné ilustrace, dostatek informací, příjemné řazení.
Bonusově i květomluva a kuriozita ke každé rostlině.

Jenže když hledám jakoukoli rostlinu, tak spíš podle ročního období, barvy nebo přibližné velikosti :-)

23.02.2023 4 z 5

Povídky ke kávě VIII Povídky ke kávě VIII Hana Hrabáková

Sice dost fajn, ale chvílemi už taky trochu křečovité...
Takže prostě - neurazí, nenadchne...

17.01.2023 3 z 5

To je klasika! Nevážné rozmluvy o vážné hudbě To je klasika! Nevážné rozmluvy o vážné hudbě Vojtěch Babka

Zajímavý a příjemný rozhovor na téma, které jde zcela mimo mě.
Přesto i takový ignorant vážné hudby, jako jsem já, nemůže nevědět, kdo je Adam Plachetka.
Pozitivní čtení vhodné pro dny pod psa.

29.12.2022 4 z 5

Barneyho verze Barneyho verze Mordecai Richler

Kniha pro pseudointelektuály. Originální a jen pro někoho. A do tohohle klubu zjevně nepatřím.

27.12.2022 2 z 5

Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci Pavel Kosatík

Jako komiks pro dospělé je to hodně dobrý.
Ale vůbec si neumím představit, kolik z toho poberou dvanáctiletý děti :-)

06.12.2022 4 z 5

Manželství - návod k přežití Manželství - návod k přežití Martin Baxendale

Jejda, jejda... co všechno se honosí názvem kniha...?

Ale nutno podotknouti, že většina informací je pravdivá :-D

05.12.2022 3 z 5

Nervy nadranc Nervy nadranc Radkin Honzák

Absolutní pohlazení. Někdy jsem se smála nahlas.
Čím spletitější mozek, tím speciálnější texty.

Ježíšku, tuhle knihu chci :-D

11.11.2022 5 z 5

Jsou tady!: Povídky z mimoprostoru od A do Z Jsou tady!: Povídky z mimoprostoru od A do Z Karel Naxera

Moc jsem se pobavila. Sci-fi přesně v té podobě, jak ho mám ráda.

06.11.2022 5 z 5

Umřel Brežněv Umřel Brežněv Dagmar Urbánková

Ani ano, ani ne.
Ne že bych tak moc prahla po Brežněvovi, ale název mi ke knize zas tak moc nesedí.

04.10.2022 3 z 5

Pozdní sběr Pozdní sběr Vladimír Nezdvořák

Miluju hrátky s češtinou. Tato sbírka má přesah i do politického dění, do umění, do chemie... slovenská část mě taky velmi bavila.
Absolutní rýmy byly boží, vše bylo vypointované, chvílemi jsem se smála nahlas. A protože jsem si přečetla předmluvu, vskutku mě neiritovalo použití přechodníků v nepatřičném rodě.

...jestli kobra zasyčí,
tak bude mít po žížalkách...

:-DDD

29.09.2022 5 z 5

Fotografova hřbitovní zastavení Fotografova hřbitovní zastavení Richard Ulman

Publikace tentokrát nutí více se zamyslet, není to jen prvoplánový nechtěný humor.

Ale tu a tam v duchu vidím ty vytřeštěné oči pozůstalých - tohle jsme si opravdu objednali...?

Celá série se mi moc líbí.
Má zásadní místo v mé soukromé knihovně :-)

A děkuji autorovi za osobní zmínku o tom, že dvě fotografie jsou z mého města :-)

26.09.2022 5 z 5

Nusle Nusle * antologie

Vdechnuto :-)

A stále (o(c)hromena) zpracovávám…

Mám pocit, že se u toho začínám kývat…

:-D

25.09.2022 5 z 5