Ivan F Ivan F komentáře u knih

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Od oddelenia Q som mal oddych asi rok. A keď som sa po roku vrátil k "bručounovi" Carlovi Morckovi a Asadovým kávovým "dryjákom", tak som dostal príbeh, ktorý je zatiaľ ich najlepším. Príbehu možno vyčítať všeličo (komentáre predo mnou), ale napriek tomu je to príbeh, ktorý na rozdiel od kravín dvojice Lars Kepler prináša čitateľovi severskú detektívku so všetkým, čo k nej patrí. A tak to má byť, čitateľské takmer blaho.

12.03.2019 4 z 5

Ubik Ubik Philip K. Dick

Tak som si po dlhom čase doprial P.K.Dicka a smelo môžem napísať, že som si počas celého čítania priadol blahom ako kocúr. Výborne a ešte raz výborne. Dick tentoraz nejde až tak na hranu, ako napr. V troch stigmatách Palmera Eldritcha, ale to mi, napriek tomu, že je to P.K.Dick, nevadilo. Okrem toho názvy, ako Moratórium milovaných bratov, alebo cintorín Prostého pastiera mi neskutočne lahodili. K tomu príbeh, typicky dickovsky zamotaný, mi opäť priniesol tak trošku mišmaš v hlave. Ach jaj, Dick, Dick (prosím neprekladať), kde si na tie svoje nápady chodil? Tam, kde by ma predsa len zaviedol preklad tvojho mena? :-) Si jednoducho ako eskamotér, prevrátiš čitateľovi mozog naruby a potom späť - zážitok skrátka stojí za to.

10.03.2019 5 z 5

Kantos Hyperionu Kantos Hyperionu Dan Simmons

Toto bolo výborné sci-fi utopené pod nánosom nehorázneho balastu úplne zbytočných slov, ktoré príbeh zakrývali. Zoškrtať všetky náboženské úvahy, poriadne preriediť básnikovu líniu a ušetrilo by sa minimálne 200 strán, ktoré príbeh nikam neposunuli. Z počiatočného nadšenia nad skvelým príbehom, ktorým Hyperion je, sa toto zmenilo na zúfanie v jeho polovici a priznám sa hoci nerád, tak som veľmi veľa častí len-tak očami preletel, aby som sa dostal k dejovej linke, ktorá mala niečo spoločné s príbehom o pútnikoch. Nebyť týchto zbytočných cca 400 strán, bolo by to super. Takto vo mne zostáva pocit, že autor zahubil niečo výnimočné. Veľká škoda. O tom, že to bolo čitateľské utrpenie svedčí fakt, že knihu som čítal takmer mesiac, nezaujala ma, teda jej druhá polovica, ktorá sa volá Pád Hyperionu - je to naozaj pád a to do priepasti.

04.03.2019 3 z 5

Zbrojný preukaz: Príprava na skúšku Zbrojný preukaz: Príprava na skúšku Jozef Majoroš

Solídny základ pre žiadateľov o vydanie zbrojného preukazu. Odporúčam však doplniť si vedomosti najmä z trestného práva, na skúškach sa často objavujú otázky ohľadom nutnej obrany a krajnej núdze, ako aj modelové situácie použitia zbrane. Takisto je pre android k stiahnutiu bezplatná aplikácia pre prípravu na skúšku.

18.02.2019 4 z 5

Slovensko-rakúske Pomoravie Slovensko-rakúske Pomoravie Daniel Kollár

Dodnes si pamätám na niektoré nezmysly z tejto knihy. Napríklad, že atrakciou obce Rohožník je letecká strelnica. Hanba padajúca na hlavy autorov.

17.02.2019 3 z 5

O písaní O písaní Stephen King

Nikdy v živote som nečítal knihu o tom, ako písať. O tom, ako čítať (teda o technike, ako čítať rýchlo), to hej, predsa len, život je krátky a kníh množstvo - tu by sa hodil rým, slovo božstvo. Takže nebyť toho, že knihu napísal King, tak sa k nejakej knihe o písaní pravdepodobne nedostanem. Ono to ani nie je kniha o písaní, skôr je to také vyliatie si duše po tom, ako mal Stephen takrečeno na kahánku. Utiekol hrobárovi z lopaty a zrodilo sa toto dielo, hoci jeho časť mal hotovú už predtým. Príbehy zo Stephenovho života sú fajn, hoci to nie je taký skutočný životopis, ako by som si predstavoval. To je však veľké plus. Takisto je plusom to, že King nejde nejako do hĺbky s radami, ako písať. A predsa si jednu jeho radu zapamätám - dám si pozor na zbytočné príslovky. Kniha ma pobavila a tak to má byť. Spisovateľa však zo mňa nespraví.

17.02.2019 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Čítavá je táto kniha až príliš. Príbeh pekne odsýpa a zrazu je koniec. Lenže všetku tu už raz bolo. Sirota, otčim, hlad, jadrová katastrofa, nezmerná ľudská hlúposť atď. Arťomove putovanie je len putovaním z jednej stanice na druhú, k tomu pár klišoidných situácií a takisto klišoidných propriet. Ibaže hlbšia myšlienka sa akosi niekde stratila. Ok, tínedžeri so mnou súhlasiť nebudú (v ich veku by som ani ja nesúhlasil) s mojím názorom, že je to priemerné post-apo čítanie, ktoré neprináša nič nové, všetko tu už bolo. Možno len to metro nie.

12.02.2019 3 z 5

Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky Warren Ellis

Komiks - kresba: výborná, napriek pomernej jednoduchosti detailná, celková spokojnosť.
Komiks - scenár: kameň úrazu. Všetko je dobre rozohrané a potom prásk, koniec. Všetky kapitoly sú akoby useknuté, nejaké pojítko medzi nimi je len naznačené. Je to tak trochu mysteriózne čítanie, ale nič hlbšie sa v nich nedá nájsť.

Celkový potenciál, ktorý táto séria má, je nevyužitý, scenárista nie je človek na správnom mieste. Škoda.

06.02.2019 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nadpriemerne čitateľné a čitateľmi nadpriemerne nadhodnotené dielo - nezaslúžene.

03.02.2019 3 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Asa Earl Carter

Kniha na mňa zapôsobila absolútne chladným dojmom. Autorov štýl mi nesadol, možno je to aj prekladom. Príbeh je krutý a dnešné mocnosti si svoju slávu a bohatstvo vždy vydobili barbarským spôsobom - španielov nevynímajúc. To, že sa Apači bránili a boli podľa našich dnešných merítok taktiež krutý, tak to sa niet prečo čudovať. Aký požičaj, taký vráť. Opisy krutosti v knihe sú surové a nehrajú sa na nič iné, len na opis - nemajú šokovať, len priblížiť, čo sa dialo. Celkové vyznenie knihy je tak chladné, emočne pomerne plytké. Ako varovanie je kniha super, ale ako čitateľský zážitok je nevýrazná. P.S. nedivím sa pochvalným komentárom, avšak ja si po roku spomeniem akurát na to, že sa všetci v knihe rezali hlava nehlava. Autorovi sa nepodarilo ma viac zaujať.

03.02.2019 3 z 5

Velký průšvih Velký průšvih Dave Barry

Nezdieľam nadšenie Stephena Kinga z tejto knihy. Je to oddychovka, s mierne krkolomným dejom a je napísaná s nadhľadom a nadsádzkou. To všetko je plus. Avšak humoru je poriedko a humor, ktorý v knihe je, mi prišiel taký nemastný-neslaný. Párkrát som sa pousmial, ale aby som spadol zo stoličky, smejúc sa na celé kolo, tak to nie. Ani som sa k tomu nepriblížil, naopak, moja zadnica si spokojne a pevne hovela na stoličke, alebo gauči, či kde som to čítal. Sorry Stephen, nešnupol si si niečo, keď Ti toto dielo prišlo také wau? Našťastie je kniha krátka a tým pádom sa celé absurdné panoptikum rozohrané v knihe rýchlo uzavrie.

28.01.2019

Polícia Polícia Jo Nesbø

Ani nadšenie, ani sklamanie. Príbeh, ktorý je ako cez kopirák s predchádzajúcimi dielmi, teda schématický a ničím nevybočujúci z rady Holeoviek - to som čakal. Takisto, že nás Nesbø bude ťahať kade-tade a neúspešne zavádzať (tým pádom vieme postupne podozrivých vylučovať) som takisto čakal a nesklamal sa. Avšak celkové morálne vyznenie príbehu je to, že sa dá úplne v pohode žiť s vedomím, že moja manželka je vrahyňa, jej syn ma chcel zabiť (a takmer sa mu to aj podarilo) a v podstate aj ja som vrah (rozumej Harry), tak to už bolo na mňa trochu moc. Dohromady je to pekne a jednoducho napísané, príbeh je pútavý, dobre sa číta, ale ako celok je to prekombinovanosť na entú. Zvládol som desať kníh o Harrym Holeovi, ale pravdepodobne po jedenástej tak skoro nesiahnem. Ako bonus, ktorý nemusel byť, nám Nesbo servíruje prežitie v chladničke, á-la americké filmy z 50tych rokov, kedy bežným amíkom vláda pekne a účelne vymývala mozgy. Mám pocit, že tak trochu sa to prejavilo aj v tejto knihe.

20.01.2019 3 z 5

Denník odvážneho bojka Denník odvážneho bojka Jeff Kinney (p)

Prvý prečítaný diel je zároveň aj posledným. Nezaujímavé, nevtipné. Na rozsah a počet obrázkov som sa do čítania vyslovene nútil a tak mi trvalo dva dni, než som sa prehrýzol touto stupiditou. Toto naozaj nie je ani pre kategóriu desaťročných, aj tí sú chytrejší. Kde sa toto chudokrvné dielko hrabe na Mikulášove patálie? Jednoznačne na ne nemá.

10.01.2019 1 z 5

Príhody Olivera Twista Príhody Olivera Twista Charles Dickens

Dlho predlho som odkladal prečítanie si knihy, ktorú mi zhnusila aj jedna stará pesnička. Avšak po viac ako štvrťstoročí som sa k tomu odhodlal a neľutujem. Dickensov štýl a jeho sarkastický humor (opisy súdnych pojednávaní, pomerov v chudobinci, vzťahov medzi manželmi atď.) mi naozaj sadol. Blaho mi obostrelo moju čitateľskú dušu a cítil som sa so všetkým a všetkými v knihy spätý. Jediné, čo mi vadilo, je schéma príbehu a premiera šťastných náhod - napr. v Londýne museli byť v devätnástom storočí stovky hostincov, krčiem a nálevní, ale postavy dôležité pre príbeh si museli vybrať presne tú jednu putiku, v ktorej bol práve v tej chvíli Fagin. Takýchto miest je v knihe príliš veľa, aby boli uveriteľné. Až na toto jediné si príbeh zaslúži, ako aj za použitie jazyka a slovných opisov a zvratov absolutórium.

03.01.2019 4 z 5

Vianočná koleda / Príhody Olivera Twista Vianočná koleda / Príhody Olivera Twista Charles Dickens

Čo sa dá napísať o týchto dvoch klasických dielach? Len toľko, že sú nádherné a mne, ako čitateľovi priniesli ten pravý pôžitok. K tomu Dickensov satirický humor a pohľad na svet, jednoducho paráda. Len prebehlo niekoľko desaťročí, než som Dickensa objavil. Škoda, ale našiel som ho. A to sa počíta.

03.01.2019 5 z 5

Vianočná koleda Vianočná koleda Charles Dickens

Čo sa dá napísať k novele Vianočná koleda? Len toľko, že je to klasika, ktorá mi veľmi dlho utekala. Minulý rok som videl animované spacovanie a tento rok mi výzva dopomohla k tomu, aby som si ju prečítal. Inak by mi asi utekala ešte pekne dlho a zostala neprečítaná. A to by bola škoda, pretože Dickensov štýl mi naozaj ulahodil. O čom príbeh je, netreba zmieňovať, je notoricky známy a k Vianociam rozhodne patrí. Verím tomu, že si príbeh niekedy v budúcnosti s chuťou prečítam ešte raz. Na Vianoce 2018 som mal pekný čitateľský zážitok a to sa cení.

31.12.2018 5 z 5

Aeneas Aeneas Vojtech Zamarovský

Výborne prerozprávaná Vergíliova óda. Úprimne sa priznám, že dvanásť spevov vo veršoch by som pravdepodobne nezvládol, nie som milovník básní, veršov, strof a všetkého spojeného s poéziou. Avšak prozaická forma ma oslovila a musím s uznaním kvitovať, že pán Zamarovský to zvládol výborne. Perfektný náhľad do dejín, ktoré patria k všeobecnému rozhľadu.

Na záver jeden citát: "Vlasťou sa stáva krajina až vtedy, keď ju skropí krv."

23.12.2018 4 z 5

Ruiny Gorlanu Ruiny Gorlanu John Flanagan

Detská fantasy, ktorá ma absolútne dostala v dospelom veku. Jednoducho ma príbeh strhol a nepustil, držal sa ma tak, že som čítal ďalej a ďalej a ... a to sa mi už veľmi veľmi dávno nestalo, aby ma nejaká kniha takto pohltila. Bravo a ešte raz bravo.

23.12.2018 5 z 5

Vládce mořských hlubin Vládce mořských hlubin J. M. Troska (p)

Naivné, naivné, naivné ... avšak milo a ľahučko čitateľné dobrodružstvo, kde je všetko čiernobiele. Príjemný návrat do detstva.

08.12.2018 3 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Tento rádoby román som napriek neveľkému rozsahu čítal pomerne dlho. Jeho obsah je plytký a nezáživný. K tomu to ešte sfilmovali, čo sa čudujem - naozaj sa dá podľa veľmi zlej knihy natočiť aspoň priemerne dobrý film? Kniha je hrozná kravina plná nesympatických postáv.

30.11.2018 1 z 5