Ivan F Ivan F komentáře u knih

Človek terminál Človek terminál Michael Crichton

Veľké sklamanie. Kniha je veľmi stará a nápady, ktoré kedysi pôsobili ohromujúco sú dnes normálnou súčasťou života. Príbeh je natoľko banálny, že to Crichtonovi neviem odpustiť. Neurochirurgia (a nielen tá, mnohé iné medicínske odbory taktiež) postúpila o podstatný kúsok vpred než tomu bolo v dobe vzniku knihy a opis operácie spolu s problémami, ktoré vyvolala boli slabou náplasťou na zastaranosť.

02.05.2015 2 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Jednoducho skvelé, skvelé a ... skvelé. Typický King, ktorý je pútavý a pomerne ľahko čitateľný. Ide o takmer čistokrvný horor, ktorý má niekoľko mystických prvkov. Trošku mi prekážali pasáže, z ktorých mám dojem, akoby si King vyrovnával nejaký účet s Bohom. Či je to tak, vie len on sám. Nesúhlasím, že prvá polovica knihy je lepšia, ako druhá, napríklad opisy, ako vlastne došlo k nálezu porubu a čo sa dialo potom sú tými najlepšími pasážami z celej knihy. V podstate je Desperation celkom prostý príbeh a tak mi ani pomerne jednoduchý záver knihy nevadil. P.S. Ospravedlnenka do školy v poslednej kapitole je povestnou čerešničkou.

17.04.2015 5 z 5

Eden Eden Stanisław Lem

Silne cítiť, že je kniha stará, napriek tomu zaujme. Štýl autora je však z dnešného pohľadu dosť naivný, takisto jednanie postáv je občas smiešne, až nelogické. Na rozdiel od modernej sci-fi, opisy zabíjania sú akoby odfláknuté, ale nie je to na škodu, práve naopak. Ťaživá atmosféra knihy je však neskutočne zimomriavková - jednoducho paráda. Skrátka, mám rád takéto "čisté" sci-fi, ktoré nezaváňa fantasy. Opakujem to po ikstý raz, miešanie SF s fantasy mi vadí a nikdy sa s tým nezmierim.

08.04.2015 4 z 5

Žena v klietke Žena v klietke Jussi Adler-Olsen

Zlé čítanie to rozhodne nebolo, ale zostal vo mne pocit takej polovičatosti, takej nie celkom dobre odvedenej práce. Možno to bude vekom autora, predsa je to už len starý pán. Rozhodným plusom je Asad, sympatická postava. Osobne poznám jedného Raula z Bejrútu a ten sa správa rovnako, jeho káva to je trhač perykardu aj myokardu zároveň. :-)

10.03.2015

Záhrada horúceho piesku Záhrada horúceho piesku Corban Addison

Kniha sama o sebe nie je zlá, len je z nej strašne cítiť, ako je autor ešte surový a nevypísaný. Niekedy zbytočne zachádza do balastu, inokedy niektorým momentom nedodáva potrebný náboj, alebo naopak dej zbytočne utápa v pocitoch, ktoré sú nám Európanom cudzie a nevie ich poriadne vysvetliť. Kvôli týmto slabinám mi trvalo neuveriteľné tri týždne, než som tých 300 strán prečítal, jednoducho ma kniha nevedela zaujať.

09.03.2015 2 z 5

Tanec s draky 2 Tanec s draky 2 George R. R. Martin

Podtrhnuté s počítané: od začiatku mi Jon bol, spolu s Aryou a Tyrionom (postupne sa k nim pridal aj Jaime) mojou najobľúbenejšou postavou. Toto si určite nezaslúžil a ak by som mal tú možnosť, tak Martinovi by som pol brady vytrhal pinzetou, chlp po chlpe. Osobne som si myslel, že ak sa kniha volá Tanec s drakmi, tak sa dočkáme nejakej výraznejšej dejovej línie, kde budú draci hrať prím a že Daenerys už s nimi bude mať nejakú tú bitku za sebou. Nestalo sa tak. Dúfam však, že šiesty diel nás čitateľov konečne posunie niekam vpred, kde už budeme tušiť a napäto očakávať, ako sa to celé v diele siedmom uzavrie.

17.01.2015 4 z 5

Doktor Spánok Doktor Spánok Stephen King

King v dodatku ku knihe píše, že knihu Dr.Sleep nenapísal ten dobromyseľný alkoholik, ktorý napísal The Shinning a ja s ním súhlasím. Ostatne medzi vznikom kníh je viac ako 30ročný rozdiel a Kingova vyzretosť je iná kategória, než závislosť mladého spisovateľa. Osobne si myslím, že King dal mnoho zo svojho ja do postavy Dannyho a vlastne čitateľovi opisuje, ako bojoval so svojou závislosťou. Zaujímalo by ma, či aj vlastní nejaký ten odznak s vyrytými rímskymi číslicami za roky svojej abstinencie. Ako spisovateľ však neabstinuje a za to mu patrí moja vďaka, pretože jeho knihy ma takmer vždy vedeli potešiť. Takže Stephen, patrí Ti moje ďakujem a keďže knihu som dočítal na Silvestra a tento komentár píšem na Nový rok, tak Ti Stephen prajem naďalej tvorivého ducha a dostatok nápadov, hoci si sa pravdepodobne definitívne odklonil od hororovej línie.

P.S.: moja vďaka patrí aj prekladateľke; tak dobre preloženú knihu som už dávno nemal v rukách.

01.01.2015 5 z 5

Tanec s draky 1 Tanec s draky 1 George R. R. Martin

Neviem, načo bolo dobré takto rozkastovať celý príbeh. Časť postáv plus nejaké nové do Hostiny, zvyšok do Tanca. Osobne si myslím, že Martin mal pokračovať v zaužívanom trende a hoci by na konci štvorky nebolo nič zrejmé, o to by to bolo lepšie v pätke. Tak ako v Hostine pre vrany, aj tu som niektoré pasáže preskakoval a myslím si, že som o nič neprišiel.

P.S.: úplne súhlasím s komentárom nado mnou.

13.12.2014 4 z 5

Zrada Zrada Jo Nesbø

Z pasáží, ktoré opisovali dianie v zákopoch na fronte som mal pocit, akoby ich napísal Remarque. A to je len dobre, Nesbo dokazuje, že má talent viesť príbeh vo viacerých rovinách, ktoré sa nakoniec spoja. Trošku viac som čakal od finále, ktoré nie je zlé, ale chýba mu ten povestný chróm. Zaujímalo by ma, prečo si Nesbo vybral práve ľudí, označených ako zradcovia národa, pretože každý spisovateľ dáva kus svojho ja do svojich kníh. U Nesba je to dosť okaté, ale o to lepšie.

28.11.2014 4 z 5

Druhá kniha krve Druhá kniha krve Clive Barker

Sklamanie ešte väčšie, ako Prvá kniha krvi. Už prvý zväzok ma mal varovať, že druhá kniha nebude pravdepodobne lepšia. Presne tak, žiadny zázrak sa nekonal. Zbytočne strávený čas, zbytočným čítaním. Síce som to čítal v lietadle a v autobuse, ale aj tak si myslím, že napriek rušivým momentom z cesty som o nič neprišiel, čo by ma utvrdilo v tom, aby som si prečítal aj tretie pokračovanie. Apropó: najlepšie na celej knihe sú ilustrácie Juraja Maxona.

12.10.2014 2 z 5

Platanový rad Platanový rad John Grisham

Napriek počtu strán je kniha pútavá. Hoci súdnemu procesu sa venuje až posledná stovka stránok a čitateľ tuší, ako to celé dopadne, tak čitateľ zároveň nevie, čo bolo príčinou jednania zosnulého Hubbarta a tak číta a číta až zrazu je knihe koniec. Grisham stále vie písať a nenudí. Suma sumárum, kniha ma bavila a pravdepodobne sa k nej ešte vrátim. Takisto si knihu viem predstaviť sfilmovanú.

22.09.2014 5 z 5

Diablova hviezda Diablova hviezda Jo Nesbø

Poctivo napísaná kniha (tie kritiky v niektorých komentároch neberiem do úvahy, pretože žiaden z ich autorov pravdepodobne nenapísal žiadnu knihu), ktorá sa číta naozaj ľahko, v podstate jedným dychom. Čím viac však čítam prípady HH, tak tým viac ma zaujíma, koľko s ním má Nesbo spoločného, pretože každý spisovateľ prenáša časť svojho ja do postáv kníh. V každom prípade, Nesbo len tak ďalej, teším sa na každú ďalšiu tvoju knihu.

10.09.2014 5 z 5

Kniha o absurdnej dobe, v ktorej bolo absurdite dokorán otvorené. Dosť mi vadí, že Švandrlík sám seba považuje za Kefalína a tým pádom aj za najhoršieho vojaka roty, ako sa to píše na poslednej strane knihy. Kniha možno bola kedysi vtipná, ale dnes je už len smutným zrkadlom doby rokov dávno minulých.

07.09.2014 2 z 5

Hostina pro vrány 2 Hostina pro vrány 2 George R. R. Martin

Ešteže Martin na konci knihy píše, prečo niektoré dejové línie vynechal, čo ho k tomu viedlo. Takisto som si prečítal ospravedlnenie prekladateľky, pretože ja absolútne nesúhlasím s jej názorom, že mená treba prekladať. Dať na záver knihy zoznam s prekladom, nech sa páči. To je taká somarina, keď niektoré mená sú v originálnom znení (a tak to má byť) a iné v preklade, pôsobí to veľmi nepekne. Toľko moje poznámky. Čo sa knihy týka, je naozaj málo zaujímavá, hoci kladie mnoho otázok: Je Arria naozaj slepá? Obesili Brienne? Popravia Cersei? Čo spraví Jaime? Okrem toho úvod prvého dielu dáva ďalšiu otázku, načo bola neznámemu tá minca? Tak hádam sa to dočítam v Tanci s drakmi. Inak to Martinovi neodpustím. :-) :-) :-)

27.08.2014 4 z 5

Ženská inteligencia Ženská inteligencia Jane Heller

Letné dovolenkové čítanie, ktoré neurazí, ale ani nepoteší. Našťastie bola kniha kúpená vo výpredaji, inak by som to považoval za vyhodené peniaze.

09.08.2014 3 z 5

Hostina pro vrány 1 Hostina pro vrány 1 George R. R. Martin

Sklamanie. Popravde, vedel som, že niekedy musí autor zakopnúť a stáva sa tak v prvej časti štvrtého dielu. Očakávam, že aj druhá časť sa bude vliecť, mnoho postáv, o ktorých som chcel čítať sa nedočkám, naopak, bude mi servírovaná nezáživná púť viacerých nových postáv. Ale má to aj výhodu, veľmi ma bavia časti, ktoré opisujú Jaimeho putovanie a Aryine príhody. Okrem toho som zvedavý, čo vlastne autor myslel prológom, pretože zabiť na začiatku neznámu postavu kvôli kľúču a nevysvetliť, prečo, to by som Martinovi neodpustil.

09.08.2014 4 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Napriek roku vzniku tejto knihy a tým pádom trošku zastaraným opisovaným technológiám, ide o knihu veľmi čítavo napísanú, pútavú a s dosahom trošičku sa vymykajúcu obzoru bežného vzdelania. Avšak hĺbka myšlienok a nezmernosť dopadu neuváženého konania sú určite aktuálnejšie dnes, než pred pol storočím. Crichton, bravo.

19.07.2014 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Knihu som čítal počas pracovnej cesty vo voľných chvíľach, ktoré mi príjemne vyplnila. Na prvotinu Jo Nesba určite nadpriemerné. Hlavná postava, napriek svojím problémom s chlastom (ja osobne takýchto ľudí nemusím) si ma získala svojím jednaním a správaním v podstate od začiatku. Napriek tomu, by som druhý raz po tejto knihe nesiahol. Zaujímalo by ma však, koľko zo seba (zážitkov, skúseností, spomienok) autor pretavil do postavy Haryho, pretože si myslím, že majú spolu mnoho spoločného.

29.06.2014 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Nemôžem inak, len dať plný počet. Prečo? Kniha je síce krátka, na Kinga až chudokrvná, ale príbeh je tak nádherne smutno sladký, že som ho priam zhltol, parádne "remeselné" spracovanie. Jednoducho King už opustil tú líniu, ktorá ho vyniesla na vrchol, ale zároveň nám servíruje poctivé čítanie, ktoré už síce nemá chrómové ozdoby, ako to bolo v prípade The Stand, avšak ich tentoraz ani nepotrebuje - funguje to samé o sebe a to skvelo a bez drhnutia. Iste, príbeh sa dal ešte rozvíjať, potenciál tu na to je, no nie je to potrebné. A práve tá jednoduchosť, tá jemná surovosť celej knihy poukazuje na kvalitu majstra pera a príbehov, ktorým nepochybne King je a dúfam, že aj zostane.

12.06.2014 5 z 5

Nadšený som nebol, ani sklamaný. Od Philipa K. Dicka vždy čakám viac. Aj teraz som dostal poriadnu porciu, ale nie príliš výživnú. Okrem toho som sa nedokázal oprostiť od porovnávania s nepodareným rovnomenným filmom a možno práve to zráža hodnotu tejto knihy. Naopak, na rozdiel od filmu, temná atmosféra knihy je brilantná. A ešte niečo: Androidi nesnívajú o ovečkách. :-) Možno o niečom inom áno, ale o ovečkách nie. Druhá vec je plochosť okolia a ľudoprázdny svet, to mi skutočne nesadlo.

09.06.2014 4 z 5