j.vitek j.vitek komentáře u knih

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Zajímavý a čtivý pohled do sovětských gulagů z pohledu ženy. Neuvěřitelné, jaké krutosti si lidé dokáží mezi sebou provádět.

07.02.2024 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Čtivě napsané. Historickou pravdu bych v tom nehledal.

07.02.2024 4 z 5

Jednou se mi splní sen - Trochu deník, trochu cestopis: Nepál a Indie Jednou se mi splní sen - Trochu deník, trochu cestopis: Nepál a Indie Tereza Košnařová

Podtitul nelže. Od knihy se nedá odtrhnout. Velice čtivá forma zápisků, které jsou velmi autentické a tak akorát osobní. Rozčleněna do dvou částí Nepál a Indie, které jsou oddělené množstvím autorských fotografií. Podrobnější členění by ovšem nebylo k zahození.
Jediná nevýhoda pro mě - do těchto zemí už díky/kvůli této knize asi nepojedu.
Těším se na další díly.

24.10.2023 5 z 5

Pražská buzna Pražská buzna Jiří Markvart

Místy vtipné lehké čtení evokující vzpomínky na "telecí" léta. Nic hlubokého ani intelektuálního nečekejte. Nejvíce propracovaná a sympatická postava je kamarád Karel. Ostatní vedlejší postavy jsou jen takové štěky. Vypravěč je vykreslen jako zlomyslné a cynické sebestředné zvířátko. Konec poskytuje určitou naději na zmoudření a tedy i přípravu pro další díl.

29.08.2023 2 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

(SPOILER) Stojí za přečtení. Zajímavé životní osudy a netypické rodinné vztahy.

Spoilery:
Mormonismus autorka bere jako něco úplně normálního, o čem se v knize zmiňuje minimálně.

Poučení: Institucionální vzdělání není zárukou získání moudrosti.

26.05.2023 3 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Silná kniha. Nedá se přestat číst. Dojem dlouho zůstává. Výrazné postavy, s kterými čtenář "žije", i když knihu odloží. Děj je poplatný žánru magického realizmu. Mně to nevadilo, protože mám rád i fikci.

07.05.2023 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Čte se dobře. Povídková forma mi vyhovovala. Líbí se mi, jak autor pracuje s propojováním vlastní reality a fikce. Zajímavý doslov. Trochu mi to připomínalo styl psaní Michala Viewegha. Murakami je více filozofický až mystický. Díky mnoha odkazům vhodné pro milovníky nejen klasické hudby.

09.01.2023 3 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Nezaujalo mě tedy jsem odložil záhy. Pro mě jaksi příliš předvídatelné a zjednodušující. Odradila mě i určitá snaha o historizování až didaktičnost podpořená dobovými výstřižky. Míří na jiný druh čtenáře.

04.12.2022 1 z 5

Můj rodný blázinec Můj rodný blázinec Radkin Honzák

Stojí za přečtení. Lidskost a životní postoj pana Radkina Honzáka jsou v dnešní době k nezaplacení. Měl jsem možnost jej vidět naživo na přednášce a i díky tomu k němu chovám hluboký respekt. V knize je převyprávěn v podstatě celý jeho životopis, který mimo obrovskou šíří profesních zájmů a zkušeností zahrnuje mnoho zajímavých a nečekaných skutečností.
Někdy až moc povídání bez uvedení kontextu pro běžného čtenáře.

04.12.2022 4 z 5

Bláto, pot a slzy Bláto, pot a slzy Bear Grylls (p)

Kvůli popisu výcviku SAS a výstupu na Mount Everest stálo za to přečíst.

29.10.2022 3 z 5

Mário, trestanec číslo 3317 Mário, trestanec číslo 3317 Mario Vittorio Derduľ

Moc doporučuji všem, kdo se chtějí dozvědět více o dějinách první poloviny 20. století očima jejich účastníků. Jedinečný román.

29.09.2022 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Připojuji se k těm, kteří radí: nic si o knize dopředu nezjišťujte a prostě si ji přečtěte. Budete za to vděční.
Já měl to štěstí.

29.09.2022 5 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

Dostala se ke mně na základě doporučení od Pjéra la Šé'ze. Nelituji času, který jsem s knihou strávil. Silný prožitek evokovaný čtením ve mně stále zůstává.

30.07.2022 5 z 5