jadunka jadunka komentáře u knih

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Jedna hvězdička za nápad na příběh, který byl v té době určitě převratný. Druhá za jazyk, kterým je to psáno. Třetí za formu dopisů. Ale víc dát nemůžu. Werther pro mě byl tak strašně nesympatický, že jsem to dočetla jen se sebezapřením. Až zase budu od mužů chtít, aby dávali víc najevo city, musím si na Werthera vzpomenout, pak už to chtít nebudu. :D

24.10.2021 3 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Graficky naprosto skvěle zpracovaná kniha. Textově milá oddechovka na léto se sem tam zajímavými myšlenkami.

15.08.2021 4 z 5

Nová tajemství Prahy Nová tajemství Prahy David Černý

Oproti první knížce pana Černého jsem se tady dozvěděla více zajímavostí, o kterých jsem vážně neměla ani tušení. U některých kapitol bych ocenila větší obsáhlost, ale jako námět k tomu, jaké zajímavosti si vyhledávat, je to určitě super. :)

25.01.2021 4 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Jeden z nejlepších dílů celé série. Kouzla, triky, iluze... Když už jsem si říkala, že už přece musí být konec, že všechno bylo vyřešeno, tak se ukázalo, že je to úplně jinak...
Někteří zde odebírají hvězdičky za to, že kniha není reálná a uvěřitelná. Uznávám, že není. Ale vůbec jí to podle mě na kráse neubírá.

14.01.2018 5 z 5

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Joanne Greenberg

Tuhle knihu mi za poslední rok doporučilo tolik lidí, že jsem se bála, že mě zklame. Naštěstí se stal opak. Nahlédnout do hlavy schizofreničce, která se "z toho" dostala, je úžasné.
Každopádně doporučuji po přečtení shlédnout i dokument "Let na zlámaných křídlech" pro dokreslení celkového dojmu. Je fascinující a úžasné, jak silní dokážou lidé být.

12.01.2024 5 z 5

Lidi od kolotoče Lidi od kolotoče Kamila Hladká

Od dětství jsem poutě milovala. Kolotoče, sladkosti, ruch, ale celkově i všechny světské a jejich povahu. Rodiče/prarodiče si s nimi každoročně chodili povídat, co je nového, a já se tak mohla v klidu točit, kolikrát i zadarmo. Setkání s krutou realitou, že všichni je rádi nemají, jsem zažila až v dospělosti, a byl to pro mě hrozný šok. Proto jsem ráda, že tato kniha vznikla a ukazuje ty lidi přesně takové, jaké jsou. Protože si podle mě zaslouží obdiv a úctu. Vždyť to jsou právě oni, kdo dělají děti tak šťastné. A "domácí" by se od nich mohli některé postoje k životu opravdu učit...

27.12.2023 5 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Kniha o tom, jak se z dítěte stává mladý muž, a jak je možné někoho zmanipulovat. V dnešní době bych doporučovala všem rodičům, aby zrovna tuto knihu svým dětem ke čtení nabídli. Chlapec na vrcholu hory je dle mého názoru rozhodně o několik úrovní lepší knížka než Chlapec v pruhovaném pyžamu.

23.08.2022 5 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Nádherná kniha.

14.08.2022 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Takhle... Věděla jsem, že to je o lásce k dítěti. Jasně. Je to přece Lolita... Ale že to bude reálně pedofilní porno, to mi asi úplně nedošlo. Po přečtení nějak nemůžu zkousnout, že je tohle v seznamech literatury povinné četby. Ne. Já jsem na tohle puritánka, mně tohle hrozně vadí...

22.10.2021 2 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Kniha mě uchvátila, během čtení jsem si mnoho myšlenek podrhávala a značila, abych se k nim mohla vracet. Zimbardo Odpojeného muže sepsal pro americkou populaci, domnívám se však, že po pěti letech od původního vydání, začíná být kniha čím dál více aktuálnější i pro naše dospívající. Zaměřujeme se stále na to, jak zrovnoprávnit ženy, ale zapomněli jsme, že musíme koukat i na druhou stranu a naučit muže, jak se stát opravdovými muži, v záplavě všech těch silných žen okolo.
Knihu bych určitě doporučila všem maminkám (nejen) synů.

11.01.2021 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Je mi z té knihy tak nějak krásně smutně. Kus Holly mám v duši, takže jsem si čtení Snídaně u Tiffanyho užívala. :)

24.09.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Nadčasová krátká a velmi čtivá kniha. Nějak jsem čekala jiný konec, takže mě závěr knihy opravdu dostal...

17.08.2020 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Za mě osobně je to mezi Kingovými novějšími knihami jedna z těch lepších.

01.02.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Skvělá knížka, jako ostatně všechny předchozí. Hodně oceňuji stránky se zajímavými fakty.

05.01.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

"Na dobrých a zlých lidech je složité, že jsou to většinou tytéž osoby."
Vždycky čekám, že se stane, to, co Backman zamýšlí, ale stejně mě to nakonec hrozně dostane. Krásná knížka. Jako všechny jeho ostatní.

23.03.2019 5 z 5

Ženy Ženy Charles Bukowski

Sex, chlast, zvracení a zase sex. A mezitím spousta vět, které mají hloubku a kvůli kterým Bukowskiho miluju.
"Dobro lze někdy najít uprostřed pekla."

15.03.2018 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Už dlouho jsem nenarazila na knihu, která by mě pohltila natolik, že jsem ji stihla přečíst ve vlaku na trase Praha - Ostrava. Za tu poslední kapitolu ubírám hvězdičku, protože byla tak prvoplánová... Ale jinak mi příběh připadal napínavý, originální, čtivý a jako detektivku k oddechu určitě doporučuji. :-)

15.11.2017 4 z 5

Jediné, co mě na knize zklamalo, je to, jak je krátká. Vzhledem k tomu, že s dětmi pracuji, si myslím, že si ji čas od času budu pro jistotu číst znova, abych si připomněla. Už tak je jich mezi námi víc než dost.

07.01.2024 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Tak tohle je asi první kniha, u které nemůžu dát hodnocení počtem hvězdiček. Fakt nevím, jak bych to měla ohodnotit. Dokážu si představit, že u divadelního představení bych asi vydržela a možná by mě i bavilo, ale kniha mi nesedla. Nechci shazovat hodnotu tohoto díla, ale očividně na absurdní dramata stavěná nejsem.

06.01.2023

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval