Janadvorackova Janadvorackova komentáře u knih

Na seznamu smrti Na seznamu smrti Jack Carr

Na tohle mám velmi krátký názor.
Kniha je skvělá.
Seriál ne.

10.01.2024 5 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Cecily je taková ambiciozní, ale na druhou stranu děsně sockovitá novinářka, které má článek o známém horolezci doslova zachránit život. V práci jí dají dostatečně najevo, že pokud nevyleze na osmitisícovku a nepřinese o tom článek, nemá už v práci co dělat.
A tak si na googlu najde, co do hor potřebuje, děsně se zadluží a doufá.
Cecily s doposud nic moc zkušenostmi z horolezením, jedním tajemstvím a odhodláním se vydá do mrazivých končin.
S horolezcem a partou jeho druhů si projdou cestičkou aklimatizací, podivných nehod a tajemných úmrtí.
Fajn bych její šerpa a náznak budhistického mysticismu.

Uf. Autorka v doslovu píše, žd ona sama dokonce na nějakou horu vylezla a právě tento zážitek ji donutil už nad hranicí osmi tisíc metrů vzít notýsek a začít dělat poznámky. Ale podle toho, jak děsně se mi příběh nelíbil, jsem měla dojem, že trpěla hypoxií i doma u pc.

Asi bych si raději přečetla její skutečný příběh, než za vlasy přitažený podivný chaos.

27.12.2023 1 z 5

Leonard a Hladový Paul Leonard a Hladový Paul Rónán Hession

Hrajou deskovky, moc nepracují, žijí s rodiči, kterým na domácnost vůbec/moc nepřispívají, jsou trochu sobečtí, ale neuvědomují si to, přičemž tohle je důvod, proč byste je utloukli. Ale nejsou hloupí, tedy většinou, v knize ne. K životním událostem přistupují tak, jak přicházejí, ale nastanou-li problémy, nevědí si s nimi rady. Nebo hned si rady nevědí. A časem se to vyřeší.
Jednoduchý příběh, který se může stát hloupý, ale není.
Akorát netuším, proč je Paul hladový...

17.12.2023 2 z 5

Slastná to noc Slastná to noc kolektiv autorů

Sbírka erotických povídek. Obsahově lechtivé, dobově perverzní. Aktéry jsou většinou zpustlíci z vyšší společnosti, případně v kombinaci naopak s těmi ze spodiny... (hraběnka se služkou a šmírák pozoruje, pak se přidá). V příbězích jde sice "o to jedno," ale různými způsoby. Nešetří se vulgarismy a tekutinami.
Často se zmiňuje "odměna za službu," která bývá dobrovolně nedobrovolná... jen málokdy je "obětí" muž. Ženy mívají zpočátku námitky, ale zpravidla pak přijdou na to, že "všechno má svou cenu," zejména léčba bolavého zadku.
Povídky jsou ponechány v dobové literární formě, jsou zmíněny jen drobné úpravy.

Popisované scény někdy znepokojivě detailně - odporné. No, co si budeme, asi nejprofláknutější autor - jistý markýz je anální zvrhlík a fekální gurmán, abych tak řekla... Ti ostatní směle dotahují.
Asi žádná se mi vyloženě nelíbila. Neměla jsem pocit, že jsem četla bůhvíjaký literární klenot, ale hádám, že o to tady nešlo.

14.12.2023 3 z 5

Když se sudičky spletou Když se sudičky spletou Eva Hauserová

No ale to je pěkná sbírka, tomu byste neuvěřili :). Povídky starší, náměty sice nijak originální, ale parádně zpracované.

14.12.2023 5 z 5

Kolébka Kolébka Arthur Charles Clarke

Tuhle knížku jsem četla dvakrát. Jednou hrozně dávno a moc se mi líbila.
Podruhé hrozně nedávno a názor bych změnila o sto procent. Líbili se mi hadi a mimozemské náměty. Hrdinové pozemští takové sympatie nemají.
Vytáčí mě úplně všichni.
Carol je blbka, Troj jí v každé větě říká "anděli." A všichni ostatní neustále myslí na soulož.
Plukovník armády je tak trochu pedofil, což mi připomíná aféru, která se kdysi rojila kolem Clarka.
Zajímavé je, že v knihách, které píše s Leem se tohle téma neustále omílá - náklonost k dětem. Divné. V druhém až x tém Setkání s Rámou se spolu na té lodi přeci i plánují množit "děda" a o dvě generace mladší děvče...
A ne, nevěřím, že s dětmi něco měl.

17.09.2023 1 z 5

Vlna-studie zatmění Vlna-studie zatmění Leon Zawadzki

Další "poklad" z knihovny. Primitivní výklad astronomické události známé jako "zatmění Slunce," konkrétně především to z 11. srpna 1999. Na to si dobře vzpomínám, protože bylo fakt hustý. Setmělo se, ochladilo, zviřátka žijící v trávě a dokonce i ptáci ztichli. Dokonce i kočka na lovu se zasekla u myší díry a nechala myš, ať se taky mrkne. Prostě jako by se všechno zastavilo. Obloha měla takovou šedo-modro-zelenou barvu, divnou. Koukala jsem přes dvě diskety (kdo nevíte, co to je?) a mělo to trochu mystickou příchuť, protože jsem už tehdá věděla, že další takové u nás na zahradě uvidím, až mi bude nějakých cca 160 let. Dobře, počkám si.

Chápu, že naši předci přisuzovali zatměním čarovné vlastnosti, namíchali si do toho víru a postavení hvězd, člověčí vlastnosti, přírodní síly a měli blivajs, z něhož je vytáhl až spár moderního pokroku (to jsem vymyslela sama). A proč si nevymýšlet, nakonec i tato kniha je podobného plná.

Kniha porovnává různá zatmění jak z hlediska historie, tak zkoumá i zatmění Měsíce, Slunce, postavení hvězd, výklad vzájemných vztahů a milion ingrediencí, z nichž se podobné věci vaří.

V jedné kapitole se píše o zatmění Měsíce cca dvě stě let v minulosti, které se, světe div se, odehrálo ve stejný den jako zmiňovaný úkaz sluneční. No a? U cyklických událostí a poměrně šikovném rozestavení nebezských těles ve Sluneční soustavě se to dá klidně čekat... Ale tady jde o záhadu.

Hned v úvodu zmatený autor tvrdí, že astrologie je věda. Aha, tak jo?

Následuje výklad jednoho konkrétního Nostradamova proroctví o zatmění a válce, přičemž si autor neodpustí dokonce upravit článek 5 NATO, protože... takhle se to dělá.

Následují grafy a mapky, "kudy to procházelo," a "co to vlastně znamená." Vztahy a vlivy...

Za mě škoda papíru.

30.04.2023 odpad!

Diktátorova múza Diktátorova múza Nigel Farndale

Měla jsem trochu jiné představy.
Ale od románové podoby asi nejde čekat zázrak.

25.03.2023 3 z 5

Trosečníkem z vlastní vůle Trosečníkem z vlastní vůle Alain Bombard

Nemám dostatek vnitřní síly, aby mi v takovém případě nehráblo, nicméně autor si "trosečnictví" vybral. Mohl tedy lépe pozorovat pozoruhodné výsledky, které jeho snaha přinesla.
V mnoha ohledech zajímavé čtivo.

Začátek mě trochu mátl. Na lodi byli dva - zkušební plavba, která málem celou cestu zhatila, byla pořád plná přerušení v podobě kontaktů s lidmi, úprav na člunu, pozvánek na oběd :), ale po vypořádání se s problémy počátků, a když se autor na moři skutečně "ztratil," jsem mu fandila :).

07.01.2023 4 z 5

Dnes ještě ne Dnes ještě ne * antologie

Asi je to tématem, moc mě to nebavilo.
"Koktejl lásky" byl nejlepší, zbytek střídavě následoval.

03.12.2022 2 z 5

Krvavý Bronx Krvavý Bronx Petra Soukupová

Nepobrala jsem asi jen dvě.
Zbytek více méně zaujal.

05.09.2022 4 z 5

Kyberiáda (12 povídek) Kyberiáda (12 povídek) Stanisław Lem

Nápadité.
Povídky připomínají trochu Asimova.
Náhoda? Záměr? Je to jedno.
Ale jsou tááák praštěné :).

05.09.2022 3 z 5

Rozdělený dům Rozdělený dům Pearl S. Buck

Celý děj vlastně shrnuje anotace.
Wang Yuan je syn toho, jemuž říkali Tygr - vojáka - nejmladšího ze tří bratrů, který svou kariéru začínal s hromadou plánů.

Každý z oné rozvětvené rodiny měl nějaké svoje sny a ty se jim více, či méně plnily, nebo se děly věci zcela jiné.
Mohla za to částečně nastupující revoluce a změna smýšlení mladé generace. Holt staré pořádky vydrží jen tak dlouho, dokud je budou přijímat všichni. Nebo alespoň většina, což se nedělo. Výsledkem byla proměna společnosti a přežil jen ten, kdo se přizpůsobil. Asi tak.

30.07.2022 3 z 5

Šest žen Jindřicha VIII Šest žen Jindřicha VIII Paul Rival

Trochu akčněji a pikantněji podané známé historické události.

05.04.2022 4 z 5

Alaska JOE Alaska JOE Benoni Jassik

Z toho člověka by mi hráblo :).
Joe je takový svérázný týpek, u něhož "nic není problém." Je to takový zvláštní typ osobnosti, kterou můžete tolerovat, nebo zabít. Nic mezi tím neexistuje.
Ale jako pouhý čtenář jsem se bavila :).

05.04.2022 4 z 5

Vražda jako zákusek Vražda jako zákusek * antologie

Když nevíte coby, nemáte co číst a plánujete se například zbavit svých příbuzných. Nejenže vám kniha nabídne několik takových nápadů, ale i hromadu receptů :).

25.03.2022 3 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Jako čtenář přede nou, mám autora spojeného s jinou knihou.

Tento zajímavý alternativní příběh o střetu civilizací byl ze začátku hodně šťavnatý. To když se nebojácné děvče, Freydís: https://1url.cz/aKxlY vydalo za moře, aby tam se svou skupinou unavených přátel přistálo u břehu asi Kanady, natrefilo na podivné cizince a díky navázání mnoha nejen "obchodních kontaktů," se vydalo na jih, směr země zaslíbená.
Cesta s sebou nesla i mnohá úskalí - jakože až časem Freydís došlo, že s podivnou nemocí, která vždy nějak záhadně sejme domorodce, by její skupina mohla mít něco společného.
O tom je zhruba první část příběhu.

Druhá vypráví trochu zaonačený příběh Kryštofa Kolumba a jeho party na třech lodích :). Začátek by ještě tak nějak pasoval na historické události, které známe, ale průběh a konec předznamená třetí část příběhu.

A tam je to mazec. Autor zešílel a středověkou Evropu a situaci panovnických rodů "lehce" proměnil :).
Bavila jsem se.

20.03.2022 4 z 5

Smrtící hrátky Smrtící hrátky J. D. Robb (p)

To se mi v KTN pomstili, když mi tohle poslali, uf. Oproti „Smrtícímu zrození“ ji už četl alespoň příjemnější hlas paní Rychetníkové, která svým stylem do příběhu vnesla mnohem víc, než autorka, když jej psala. Svět vyšetřovatelky Evy Dallasové je takřka dokonalý. Ona je skvělá policajtka, má za muže nechutně bohatého, pohledného, všímavého a geniálního všeuměla, který ji při vyšetřování i zdatně sekunduje. Eva je rázná ženská, která na druhou stranu svou ženskost nepopírá. S manželem jim to jde po všech stránkách, protože on je samozřejmě i dokonalý milovník. Dobře. Kniha nese i pár sci-fi prvků, což jsem zmínila u „zrození.“ Vraždy se ale dokonalé době nevyhnou, takže v tomhle příběhu jich Eva řeší hned několik. Jenomže způsob a kroky, jak se dostane k vyřešení té první, vlastně dvou, mi u tohoto příběhu přišly spíš jako postup McGyvera, jak zalátat jaderný reaktor izolepou. Prostě na vraha přišla úplně blbě, ani to vlastně nevymyslela ona… a já z toho byla docela zpruzelá. Dokonalost se rozplynula a zbyl mi jenom jízlivý komentář. Bohužel už druhá kniha z téhle série mi nefunguje ani jako detektivka, ani jako sci-fi. Možná spíš jako lehká červená knihovna – opravdu lehká.

02.02.2022 1 z 5

Invalidní sourozenci Invalidní sourozenci Egon Bondy (p)

Ach jo. Začátek vtipný, originální, zajímavý a představitelný.
Postupem kapitol se to nějak rozplizlo a ke konci jsem nedolezla. Když jsem zjistila, že postupně přestávám tušit, o čem kniha je, pochopitelně jsem o příběh ztratila zájem. Tušení dobré zábavy zmizelo, možná nejsem dost trpělivá.
Styl psaní je takový invalidní.
Ten sci-fi náznak mě bavil...

19.12.2020 1 z 5

Hvězdné války: Z dobrodružství Luka Skywalkera Hvězdné války: Z dobrodružství Luka Skywalkera George Lucas

Ráda jsem si zavzpomínala :).
Audio verze z roku 1991 - asi - obsahuje několik šílených výrazů, které my - milovníci série - známe trochu jinak. Chvíli se mi z toho ježila srst, ale předčitatel, právě díky roku vzniku audia, asi nemohl jinak.
Obsah více méně následuje film, jasně že jo.
Autorovi poklona za představivost.

Nevím jak kdo, ale já děsně žeru všechny ty mimozemské bary :).

12.10.2020 4 z 5