JaniMa JaniMa komentáře u knih

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Na knížku z druhé ruky dobré.
Při čtení opravdu mrazí. Kdo nemá rád flashbacky bude tuto knihu proklínat. Skákání sem a tam v čase je tu tolik, až to místy působí zmatečně. Děj je ale strhující, a protože text není zbytečně natahovaný zdlouhavými popisy, není těžké se nechat unést strohým, ale poutavým líčením dění skrytého pod rouškou severské dokonalosti Jen je škoda, že mi ani vyšetřovatelka nebyla sympatická, a že si napříč prvotním očekávám budu muset opatřit ještě další knihy, abych zjistila, o čem jsem to vlastně celou dobu sbírala informace....

02.07.2023 4 z 5

Advokát Advokát Michael Connelly

Pozvolnější, ale o to věrohodnější čtení. Oslovilo mě obsazení advokáta do role hlavního hrdiny a všechny postavy byly dle mého velmi dobře zpracované. Chronologické řazení děje mi naprosto vyhovovalo a užívala jsem si možnost nechat se pozvolna sunout příběhem bez dramatických časových přeskoků a složitých dějových konstrukcí. Myslím, že s touto knihou jsem našla další slibnou knižní sérii.

12.09.2022 5 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Souhlasím s tím, že se jedná o knihu s přesahem. Nečte se lehko. Ve spojení s aktuálním děním je to opravdu mrazivé čtivo. Za příběh bych plné hodnocení nedala, ale kniha je svým poselstvím natolik výjimečná, že si jej bez pochyby zaslouží.

08.07.2022 5 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

(SPOILER) Wow? Ne, tentokrát spíš ne…
Na Healyho návrat na scénu jsem se těšila, proto jsem byla nejprve zklamaná, když jej Weaver už v první polovině knihy pohřbil. Když jsem se s tím smířila, ukázalo se, že se věci mají jinak a Healy je přece jen mezi živými. Sice jsem příliš nepochopila, jak přesně se mu podařilo nejprve prokazatelně zemřít, ale ok, vzala jsem to.
Zdálo se, že nás čeká pořádná porce překvapivých zvratů, napětí a akce. A to vše v knize kutečně bylo, ale čím víc se autor snažil vykreslit dramatické momenty, tím víc jsem uvažovala, že knihu odložím. Dráždilo mě neustálé omílání Healyho bezbrannosti v kontrastu s Rakerovou nedosažitelností, kterou si držel, zatímco si čtenáři dokola stěžoval na své nevyspání a bolavé svaly. Nemám problém s tím, že hrdinové knih mají někdy genetickou výbavu jako z jiného světa a nemusí tedy jíst, pít ani spát, ale otravovat na každé druhé stránce mě s tím nemusí. Stejně tak mi nevadí, pokud s autoři čas od času vrátí k něčemu, co již bylo napsáno, aby to čtenáři připomněli. Když jsem ale už asi po desáté četla o malých bezbranných holčičkách, pro které by Healy a Raker hledali pravdu do roztrhání těla, uvažovala jsem, zda by nestálo za to z knihy stránky postižené těmito výlevy vytrhat.
Závěr příběhu se mi ale líbil, přestože jsem tak nějak tušila, kdo v tom bude mít prsty. (Asi už čtu Weavera hodně dlouho.) Možná, že je na čase si teď od dobrodružství Davida Rakera trochu odpočinout a vrhnout se na další díl až s časovým odstupem.

13.10.2021 3 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Kniha mě pohltila hned na začátku. Děj má spád a líbilo se mi i vykreslení jednotlivých postav. Když však přišlo na velké finále byla jsem zklamaná. Akční to jistě bylo, uvěřitelné však ani trochu. V mých očích knize uškodil i příliš zaláskovaný konec a skutečnost, že z hlavní postavy Flick Clairetové autor v závěru vymodeloval superženu bez jakékoliv slabosti.
Kniha se četla dobře, ale vracet se k ní zřejmě nebudu. Doporučila bych ji jako nenáročné čtení na dovolenou.

24.09.2021 4 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Zajímavá kniha se spoustou humorných a napínavých chvilek. Bála jsem se, že na mě vyleze děj posypaný povrchními hláškami a stupidními naschvály, proto mě dynamický příběh a promyšlené vtipy mile překvapily. Ideální oddechové čtení.

22.03.2021 5 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Oddechové fajnové čtení stejně jako zbytek série. Možná se mi tento díl nelíbil tolik jako některé starší, přesto mě ale mrzí, že je poslední. Útlé knížky pana Hrdličky byly skvělou volbou pokaždé, když jsem potřebovala pauzu od drastických a dějově překombinovaných krimi příběhů.

04.07.2023 4 z 5

Pátý svědek Pátý svědek Michael Connelly

Tentokrát to nebyla taková jízda, ale napětí a čtivost tomu nechyběly. Knihy s této série jsou sázka na jistotu.

07.06.2023 5 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Knihy podobného ražení obvykle nečtu, ale snažila jsem se zapojit veškerou fantazii a vžít se do světa Časodějů. Prvních 200 stran to pro mě bylo těžké. Některé pasáže byly dobré, jiné mdlé a absurdní. Druhá polovina knihy byla lepší. Přibilo napětí a intrik, takže jsem na konci knihy alespoň neměla pocit, že jsem marnila čas nad prázdnými řádky. Pointu to mělo. Nejsem si ale jistá, jestli mám chuť v sérii pokračovat. (Ostatně, druhý díl je v papírové podobě beztak k nesehnání.)

02.05.2023 3 z 5

Mnichov Mnichov Robert Harris

Harris píše tak čtivě, že jsem si s chutí přečetla i knihu s tématem mimo pole svého obvyklého zájmu. Četlo se to lehce, přimělo mě to více se zajímat o významné okamžiky minulého století, ale kniha Konkláve vydaná o rok dříve mi přece jen sedla o něco lépe.

19.01.2023 4 z 5

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Nenáročné čtení. Tóra má zřejmě schopnost předvídat nepředvídatelné a nacházet poměrně nepravděpodobná spojení mezi lidmi a jejich činy. Nad to je také vždy na tom správném místě a s těmi správnými lidmi. Autorka má ale smysl pro humor a kniha se mi líbila, i když uvěřitelnost příběhu nebyla velká. Do dalšího dílu se pustím hned, jak dostanu chuť na další odlehčené čtení.

30.05.2022 4 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Možná jsem chtěla zkusit něco jiného a tohle skutečně něco jiného je. Několikrát jsem chtěla knihu odložit, ale bizarní příběh mi visel v hlavě a já u knihy setrvala. Vydržela jsem až do konce a teď nevím, jestli to za ten investovaný čas stálo.
Styl psaní je zajímavý. Čtení je to napínavé, ale rozhodně ne duchaplné. Taková ta kniha, u které se klidně můžete nechat rušit, protože vám nic důležitého neunikne.
Sympatie k postavám si zřejmě nevypěstujete. Je to skvadra narušených individuí. Musím ale připustit, že něco do sebe ty charaktery mají. Je až fascinující, jak si hlavní hrdina, umí vždy zdůvodnit své jednání nebo nečekaný vývoj situace.
Závěr je překvapivý, ale vzhledem k ostatnímu dění mi ohromující nepřišel. Na další díl se nechystám. Čeká mě spousta slibnějších titulů.

25.02.2022 3 z 5

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Čtivé a historicky zajímavé. Obvykle mě výpravné knihy po několika stranách začnou nudit, ale v tomto případě jsem si historické putování po Evropě užila. V knize se našlo pár hluchých míst a nejsou v ní žádné hlubší dějové linky a myšlenky, přesto pro mě byla milým překvapením. Když jsem totiž viděla množství titulů, které autor napsal, obávala jsem se, že půjde o nedotaženou rychlokvašku bez kloudného obsahu. Nakonec se z toho vyklubalo nenáročné, ale přesto poutavé čtení. Myslím, že od autora časem zase něco zkusím.

24.11.2021 4 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

(SPOILER) Po přečtení předešlého dílu jsem byla velmi zvědavá, jak se autorovy podaří na jeho konec navázat. Oproti předchozím dílům mě tento trochu zklamal, přestože byl v porovnání dějově realističtější. Trvalo mi, než jsem se začetla, v jednu chvíli jsem se ztratila ve jménech a příliš mě neohromilo ani rozuzlení případu a závěr, ve kterém se David setká s nově nalezenou dcerou. Pro tohle asi nemám ty správné romantické buňky. Potěšilo mě, že v sérii je i nadále místo pro Healyho, i když jsem čekala, že zde bude mít významnější roli. Zmizení rodiny je jistě zajímavý námět, ale myslím, že právě Tim Weaver z něho, soudě podle předchozích dvou knih, mohl dostat víc. Přesto je to v rámci žánrově příbuzných titulů nadprůměrné dílo.

07.05.2021 4 z 5

Klášterem obchází ďábel Klášterem obchází ďábel Jan Bauer

(SPOILER) V porovnání s předchozí knihou (Mrtvola v brnění) mi tato přišla zdařilejší. Snad proto, že už jsem od ní ani milé překvapení nečekala.
K řešení případu vede souhra náhod, v příběhu je až přespříliš narážek na sex a bez popíjení alkoholu jako by to ve středověkém příběhu ani stránku nešlo.
Otevřený konec by mi nevadil, ale přístup hlavních hrdinů ke spravedlnosti mi přijde podivný. Božetěch zabije vraha a hurá, máme konec.
Vlastně myslím, že jsem druhou knihu přečetla jen proto, že čtení ubývá skutečně rychle a není třeba nad ním příliš přemýšlet. Ostatně, když se nad dějem pozastavíte, nejspíš shledáte, že je dost plytký.

28.12.2020 3 z 5

Kdo se jednou začte do této série, jen těžko se od ní odlepí. V porovnání s předešlými díly mě tento zklamal. Přišlo mi, že je mnohem méně promyšlený. Přesto času stráveného nad touto knížkou nelituji a přečtu si určitě i poslední díl.

03.02.2020 4 z 5

Zločin u kostela Zločin u kostela Mel Starr

První kniha mě velmi zaujala zejména Ich-formou vypravování. Velice mě oslovila hlavní postava příběhu, už jen proto jsem se nemohla dočkat až se pustím do čtení druhé knihy.
Velice se mi líbí autorův styl psaní a snaha přiblížit čtenáři život lidí ve středověké Anglii. Pátrání po zločincích se mi jeví jako logická a celkem intuitivní, i když někdy trochu naivní. Příběh má ale po většinu času spád a čtenář má po celou dobu čtení důvod být zvědavý, co se dozví na následujících stránkách. Jen mi přišlo, že v druhém díle bylo pár pasáží, kde se děj trochu vlekl a autor se motal jen v kruzích toho, co již bylo napsáno dříve. Přesto i čtení druhé knihy byl dobře strávený čas a moc se těším na další díl.

12.09.2018 4 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Pro mě je tato kniha jako slaný krekr pro milovníka dortů. Potenciál zaujmout jí neupírám, ale kdyby v knihovně nečekal další díl, nepostrádala bych ho.

Na sérii se mi líbí nepředvídatelnost, ale jako čtenáři seriálem nedotčenému mi komplikuje čtení mnoho postav. Nikdy nevím, které jsou důležité, a které mohu na konci odstavce s klidným srdcem pustit z hlavy. Děj je navíc extrémně rozvláčný a na dějové linky některých zajímavých postav se v něm vůbec nedostalo. A tak, přestože tuto specifickou knihu nemám s čím porovnat, hodnotím ji poměrně nízko. Je mnoho knih, jejichž stránky na mě udělaly větší dojem.

01.05.2024 3 z 5

Vysoké okno Vysoké okno Raymond Chandler

Tohle čtení mělo atmosféru, pointu a obešlo se bez zběsilého kličkování mezi kulkami. Navíc, přestože jsem byla zprvu zaražena způsobem, jakým autor vykresluje postavy a prostředí, po čase jsem zjistila, že je to vlastně fascinující. Potěšilo mě, že se v knize člověk dozví i něco o mincích a šachách. Je fajn, že v ní je vedle příběhu i něco navíc. Jen ty postavy mi trochu dělaly starosti. Nemám moc dobrou paměť na jména, zvláště, když jsou cizí a nemám si je s čím spojit.

16.03.2021 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Návrat do kouzelnického světa byl sice příjemným zpestřením dne, ale těžko mohu tvrdit, že mě kniha nadchla. Příběhy byly sice neotřelé, ale souhlasím s těmi, na které kniha působila jako poněkud hamižná publikace, jejímž hlavním účelem bylo získat finance (třebas i pro dobrý účel). Nekoupila bych si ji.

18.08.2020 3 z 5