Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Drsné básně, nám je krásně Drsné básně, nám je krásně Jaromír Starý

V " Drsných verších" má jednoduchost sílu, působivé, leč nemnoho.

Citace :" Obstojí, jen co je pravé,
neobstojí klam.
Vše to pravé, vše vyplave,
ostatní je krám."

Odvaz k malým formám nechybí, talent má šanci na víc.

01.01.2020 4 z 5

Můj křížovkářský slovník Můj křížovkářský slovník Pavel Veselka

V novém roce z gruntu poznání,
že nemůžu znát vše, zdeť její poslání,
pak ochuzeni ducha by se mohlo stát,
z těch nevyluštěných rčení mnohokrát.
Tak je mi drahá, neb je v jádru nejčastěji žitá,
co mouder z vyluštěni a radostí mi skýtá.

"Že jsi dospěl poznáš tehdy, když se nic z toho co si nejvíc přeješ nedá koupit v obchodě."
"Berte všechno co máte rádi vážně, kromě sebe sama."
(První v poslední řadě Výzvy 2020)
Plánované doplňování rčení snad nezhroutí web.
;-):-):-*

01.01.2020 5 z 5

Navigátor Navigátor Clive Cussler

Když se dají dohromady dva fantastové, pak je to jak na eskamotérském rauši.
No, síla, síla ve všem, pestrost všeho čeho se příběh dotkne má sílu magnetu, Féničané a jejich námořní umění, poklady a šifry, památky a jejich tajemství, zločiny v zájmu zachování kréda...
Záměr krále Š... v moudrém předpokladu, že lepší nezveřejnit a zakopat, než nechat na očích a na vybranou, - prastarý kodex - nejvzácnější..-, je to, to úžasné šalamounské moudro, co mi tato kniha dala.
D.B. dal impuls a varianty jak čtivě objevovat a pohlížet na historii, jsou lavinou, která je fenoménem pro literární tvorbu. V dnešní době digitalizace, by tak mohly být dějiny vystaveny světu, bez zkázy zubu času, paráda.
Perlička šotka :" Žádám o povolení vstoupit na palbu Lovely Lady." ..."Povoluje se." ( Přežil. )
Líbila se mi, v mých F.

29.12.2019 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Audiokniha, sladkobolný příběh, vše nalajnový, v osamění se sympatie přilnou, jak by ne, jsou na to sami a nemohou se vynadívat. Chtělo se mi to v mnoha detailech opravit, vzít živočišnou logiku a vsunout do té melancholie vyhřívající se v citech bez kouska vtipu, který by v úsměvu propojil souznění i v další fázi vztahu. Jaksi funkčně rušivý byl moment, když při nabídce stejku bylo vegetariánem odmítnutí, a tak i před předpokládaným milováním, nemohl pak odmítnout zeleninové cosi s cibulí, česnekem, hrachem, mrkví, salátem fazolemi, pastiňákem a tuřínem atd. osmahlé na pánvi. Nechat představivosti křídla, při znalosti fungování těla, byla by z toho komedie. Desetiminutový tanec jim dal prostor aby si uvědomili, že jsou oba zamilovaní a že navždy.
Možná, že je to tou dobou, tak dlouho tajit city, i když vím, že nemám čas.
To slovní jiskření tam chybí.
Citace:" Jsi tak silný až to nahání hrůzu. S takovou silou nepočítala, ale on si vzal všechno."
Četba spíš popisná, nadšení možná ve filmu, ale ten jsem neviděla.

27.12.2019 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Bryndzovina, další vztahově výpravná detektivka, homo, hetero, křivdy, nepochopení psychiky, bezohlednost, zaegovanost šarží, osamělost v chaosu. Tak tohle má žlutý punc "světového bestselleru".
Dobrý, jen lehký schoking z toho sáčku, a z té ušní identifikace, mám pocit, že asi v každé knize má pro nás překvapení, na logiku je třeba pohled zhůry a bagatelizovat.
Citace :" Nebyla žádná šance..možnost .... Mít někoho kdo by miloval, a někoho milovat..."
Ztracená důvěra ve spravedlnost.
Poutavá napínavost, v mých F.

25.12.2019 5 z 5

Hodina smrti Hodina smrti Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Má další kniha od autora, prostě další pecka z viktoriánské doby. Styl, ten styl, nadýchané napětí s uhlazeným chováním, s doteky hororu s konvencemi té doby.
Smrt je vždy poblíž, jen pocit z ní, že možná už brzy ...nemoci, stáří, divné úmrtí, divní lidé...
Dospívající hrdinka Maud prožívá drsné rány osudu s poznáním, že některé vztahy si zakáže a tímto rozhodnutím se dostává do víru dramatu tance se smrtí.
Citace :" Ráda bych věřila, že byla v jeho životě období, kdy se chtěl stát lepším a napravit hříchy mládí, ale ve stáří není srdce již tak poddajné a tvárné a musí si ponechat tvar, do kterého zchladlo.
Pro jedinečnost v mých F.

22.12.2019 5 z 5

100 nábojů: Rozčtvrcený zítřek 100 nábojů: Rozčtvrcený zítřek Brian Azzarello

Nějak se ztrácí ta idea z prvoplánováného účinku, kufříkový dar ztrácí to první nadšení na síle. Ve vícero rozpracovaných akcích je poutavost nahrazená vulgární až debilní náhražkou, jaká je asi v těchto končinách, spolu s notně pokleslými mravy, asi přirozená.
Kresby jsou výstižné, jejich talentovaný autor je machr.
Asi stačilo, nějak se mi dál už nechce.

20.12.2019 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Jen napětí, chybí přesah pro dětskou fantazii to vlákání do poučna a propadnout se tomuto kouzlu.

20.12.2019 3 z 5

Hráč Hráč František Niedl

Senzační, jaký fajnový pocit, český "Hráč" ve víru turbulentní poválečné doby se všemi důsledky křivd, jejichž náprava se mu jeví jako závazek slibu životního kréda.
Pro akční záměr zde zahořklé vlastenectví nahrazují vznešenější city - přátelství a láska.
Pestrý, bohatě vykreslený obraz tehdejší společnosti v Evropě i Argentině s jejich politickými problémy a zákulisními praktikami.
Citace:" ... dřívější panovníci si najímali žoldnéře, kteří měli stavovskou čest a netrpěli úskočností místních pánů. ..cizinecká legie"
Perlu - výrok od Evity Perénové si dovoluji užívat při hodnocení soudobé proobstrukční opozické politice, neb dokonalou výstižnost si cením -" parlamentní žvanírna".
Superdílo, bravo.

18.12.2019 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Po Crewním dramatu poklidný začátek velké série, která zvlášť proto, že jde o dětskou literaturu, je svým způsobem hrdinně vzorová, a je to správné.
Malý osiřelý hrdina je v touze po rytířském postu, vysněném vzoru svého otce, je přijat na výcvik pro hraničářského učně.
Svou cestou přes šikanu a tvrdé tresty si zoceluje charakter a odolnost, v přírodě nachází pro své vjemy citlivost, která se mu ve smrtelném boji vyplatí.....
Audiokniha, která si věrnost zaslouží.

15.12.2019 5 z 5

Kritón Kritón Platón

Audioverze ve skvělém podání.
Děj je v podstatě předložen v úvodu knihy.
Sokrates objevil boha v sobě, ve svém svědomí, kterého se nelze zřeknout, neboť pošpinit své myšlenky, které vedly k spolutvorbě zákonů athénských, by byla zrada na nich.
Proto, nelze jednat jinak a svůj osudový konec může vzít teď, svobodně do vlastních rukou.
Kniha by možná tak nepůsobila, tak jako tento přednes, filosofie pro F.

15.12.2019 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Píše se rok 1314.
Královský trůn je dědičný, ale císařský je volitelný.
Citace :" Temné dunění, jakoby ze země vyrostl, oddíl jezdců, jejichž koně vzápětí přešli do cvalu... Byl to dvacetihlavý oddíl, ale jako by jich bylo pětkrát víc. Byli jako děsivá, mlčící a zároveň burácející ničivá síla. Jejich hlavní zbraní byl rychlý, překvapivý a drtivý útok."
Ve službách mocných - předpoklady - oddanost, slib věrnosti, cti, které tvarují charakter tak či onak, a ty pak zde mají zásluhy na změnách životních postojů, které v ději historických skutečností čtenáře provází politickými hrátkami evropských šlechtických rodů ve volbě římského císaře.
Chudý rod Vřesovců a Olšovců vstává z popela, ve "službách mocných" nabyly životní zkušenosti a zanechaly nezkalené stopy, čistý štít.

Bezvadný, radost číst.

13.12.2019 5 z 5

Abys byl spasen, musíš hřešit Abys byl spasen, musíš hřešit Jason Aaron

Nové postavy a nové záhady.
Iritace na nesystematičnost veřejné knihovny mi dává zabrat.
1,2,3,6,8 díly jak noty na buben.
Tradičně napínavost na poslední možnou mez.
Titul, už tak dost podivný, vybízí k marnosti hledání úkazů z hůry, natož v nějakou přijatelnou formu víry.
Záhada poslední stránky s položivými na Áru, se jmeným záznamem, mi vnucuje myšlenku, že konec hned tak nebude, neboť nový příbuzný je na tahu, jestli neexne. ( Jestli se mýlím, tak pro tu neznalost 4,5, a 7 dílu), to pak vymažu, ale 10 se blíží.
Tak jsem se svezla v příběhu po kluzké dráze intrik mistra Aarona z prostředí původních Američanů, vyklesleném excelentním kumštýřem Guérem.
Bravo.

12.12.2019 5 z 5

Hlodání Hlodání Jason Aaron

Z 3 na 6, hold mezičísla nejsou k mání, (knihovnického šotka debakl), ale dedukce funguje a obsahy celkem navazují.
No, síla, Hlodání - pověst o pachateli hlodajícího kůl, který podpírá zemi, mi objasnila záhadu, proč mi ten chrup - ty hlodáky, v úvodu přišly, tak nějak divné, takže obraz nelže a jsou to jeho.
Hlodání - je pocit zkázy, což se není co divit, ale přesto se vývoj kluzce vyvine a řítí se dál v tempu trysku prérijních koní.
Tento symbol volnosti - hrdina - je ale Zlý kůň, zde dostává věštbu -citace" Přestaneš se bát sám sebe, toho kým doopravdy jsi. Budeš se muset tomu postavit." A taky že jo.
(Přiznávám, pomsta na D.. coby vzor na polit. sekec by byla F., i když na davy nepoužitelná).
Nadupaně akční, amíkovsky drsně vyšmajchlovaná, kreslířským kumštem vyladěná fajnovost.

Čtením se člověk učí, inspiruje, obohacuje i kazí, takže brzdím ........

11.12.2019 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Růže a lev - erbovní symboly - Petr Rožmberk a Jan Lucemburský

Tak nějak opravdově, je to v rozvětveném rodě Vřesovců, kde spolu v pokrevnosti drží korouhev rodu dobří, zlí , stateční i podlí.
Z lapků jsou páni, a tak je honba za pomstou trvalá.
Citace :" Myslel jsem, že vítězství chutná jinak.....nikdy jsme se potom neradovali.".
" Při zabíjení prohrávají i vítězové... A kdo při tom pociťuje radost, s tím není něco v pořádku."
" Máš pravdu - nejsme vítězové, jen přeživší."
Fajné.

10.12.2019 5 z 5

Ztřeštěnec Ztřeštěnec Molière (p)

Láska a její trampoty, kdy ochrana cti je důležitost sama , ale cit má sílu touhy po nedosažitelném tím víc,čím víc má překážek.
Veršovaná divadelní hra , potěšení .
Citace :"
Lelio :. Jak vděčím nebesům, že popřála mi zřít
tvář vaší nebeskou, která mi bouří cit !
Třebaže mě, však žár těch vašich očí bolí,
ta rozkoš vidět vás, tu bolest uchlácholí.

Céline : Jsem trochu zmatená z té vaší divné chvály-
nechápu, proč by vás mé oči zraňovaly.
Jestli z mých pohledů vás v bolest přepadá
já vás ranila - věřte, že nerada.

Lelio : Ty oči zraňují i hojí tím, jak planou
a já se těšit smím a pyšnit touhle ranou...

Hypolita k Célii :" Celý čas co tu jste se vzmáhá na požár,
žárlivost zdejších dám.To vašich očí žár
jim kradou milence a jejich nápadníky-
Jak dámy říkají - hned mění v nevěrníky.
Prý jeden každý z nich do vaší klece spad
a vaše zisky jdou na účet našich ztrát.
Já sama , řeknu vám, i s tím bych smířila se,
kdyby teď za oběť padli té vaší kráse
ti moji ctitelé a bývalo jich dost,
když aspoň jeden by těšil mou marnivost.
Jenže i za tím už zaklapla vaše klícka,
a to vám vyčítám. Tím nejste vůbec lidská.."

10.12.2019 4 z 5

Bloudění I. Bloudění I. Jaroslav Durych

Historie mimořádným stylem nám sdělená o skutcích válečných o trýzni mnoha let protrpěné, o popravách, i Českých pánů, o duchovních bitvách, o válečnickém umění, a vším nás provází lehké doteky lásky něžného vztahu duše čisté španělské dívky a duše váhající, českého exulanta - symbolů tragického vztahu protestantismu a protireformace.
Třicetiletá válka a její oběti v kruté době, nástup moci, zrada a vražda generalisima Albrechta z Valdštejna, jsou živé s pocity a detaily jako žádné dílo předtím.
Audioverze se zážitkem z třicetileté války.

09.12.2019 5 z 5

Stín viny Stín viny Patrick Quentin (p)

Audioverze parádní, detektivka z prostředí americké smetánky s nádechem psychologicky tvrdé školy. Obraz fingované morálky, která nese přetvářku jako nutnost pro život v pokrytecké společnosti.
Charaktery postav jsou záludně variabilní, takže vývoj je bleskový a nestabilní, a tím pádem napínavý.
Fajné.

07.12.2019 4 z 5

Císařova pomsta Císařova pomsta Clive Cussler

SUPERdílo, KNIHA ROKU od zahraničního autora, bude mít můj hlas.
Má tesknota po R.L. se vytrácí díky C.C. , jsem nadšená a opět navakcinovaná sérem top novinek z oblasti vojenské kybervýbavy a bystrých, záludných mozků.
Dokonale sehrané, koncert pro nervní tonus - pnutí, žádný falešný, zbytečný tón, každá dostupná technická novinka má maximální využití s působivým dojmem.
Paráda, které propadá má závislost, s historickými artefakty je to pro mě ta pravá knižní droga.

06.12.2019 5 z 5

Maigret a tělo bez hlavy Maigret a tělo bez hlavy Georges Simenon

Případ brilantní redukce, na zatím pouze vylovené noze se najdou stopy - vlákna vlny, stopy vosku, ergo -mužská stará noha, převážně chodící v bačkorách, chodící do sklípku pro zavoskované vinné láhve - tudíž snad majitel hospůdky, zatím jen málo postrádaný, takže v očekávání návratu.
Pátrání se rozvine klasicky a M. na to kápne. Jak by ne, kdo v těchto letech by měl lépe znát psýché lidiček z Montmartru.
Delikatesa na poslech.
Fajn, v mých F.