Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Muž a stín Muž a stín Emil Vachek

Audiočetba, a svérázně propletená, jak se dá od mistra očekávat.
Jádro pudla je " sv. dar s podmínkou", v dobách nuzné chudoby jde koupit skoro vše, ale něco přeci ne.
Jsou jisté vyjímky kde prožité strasti a příkoří si najdou proti nahromaděné nenávisti cestu k přátelství, jde to vůbec ?
Charaktery pestrých postav musí Klubíčko dedukčně v příběhu odhalit, aby důvody jejich lhaní měly logiku pro utajovaný komplot ve vražedné honbě za důkazem.
Takhle krásně utkaná je báječně načtená a s hudebními skladbami té doby vyšperkovaná detektivka Muž a stín.

10.08.2019 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Dokonalá kořist je dokonalá v záludnosti, ve využívání grandiózního zdroje a čtenář je sycen informacemi, které berou dech. (To těm nevědomým v tomto oboru, jako jsem byla já.)
Citace:"Žádné příspěvky nebylo možné vysledovat až k původní IP adrese. Jako by všichni byli uprostřed noci na moři, pokřikovali na sebe z jednoho neosvíceného člunu na druhý , sami ve společnosti jiných, kteří se také vydali na houpající a burácející vlny, na něž se ostatní neodvážili."
Skvělé, ale brutus by stačil jen naznačit.
Gold s informačním ziskem děsivého charakteru.
Pro fandy doporučuji.

08.08.2019 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Jen tento díl byl náhodou dostupný, takže od středu série, autor je v kurzu zájmu a není se co divit, příjemným překvapením byla poznámka autora - " chcete ovlivnit vývoj v dalším dílu - napište mi".
UČESANÝ - takhle se mi jeví tento díl, jistý šmrnc s rebelanskou vyšetřovatelkou, se zakomplexovaným padouchem, a s příklady, jak se dostat z virtuálních radostí do skutečných problémů, které jsou většinou smrtící pastí, v níž vinou je vlastní naivita, důvěřivost a netečnost k instinktům.
Čtivé, přidala bych k zátěžovým vzpomínkám pro perlivost děje kapku humoru. ( Viz J.E.)

03.08.2019 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Lazar - nezaměnitelná postava z biblických příběhů a odvozený název uzdravovacího zařízení.
I zde v této knize má název v sobě to překvapivě zázračné, skoro zmrtvýchvstání.
"Lazare vstaň a choď !"
Příběh jako vždy od autorské dvojice má v sobě temné napětí, a vše je s problémy, záchrana před psychomonstrem,( mám za to, že s gustem vybrali národnost :-(), vyšetřování, svědomí, nemoci, odpovědnost, psychika, zášť. V detailech je zde patrná jistá záliba, která možná jaksi obohacuje zážitek ( útočník s bílými řasami, háčkované záclonky, ale někdy - dveře v bytě, odolné proti protitankové střele, špendlíková mapa souhvězdí), no wau.
Citace :" Pocit jakoby snědl něco, co se sníst nedá" (po prvním zabití).
Hutný komplex možných variant v thrillerové audiočetbě.

01.08.2019 5 z 5

Nejlepší americké krimipovídky Nejlepší americké krimipovídky Jeffery Deaver

Z některých by po rozvedení byl čtivý román, u některých mi chyběl draif a čekala jsem i kapku hororový konec, u dalšího mi chyběla kapka vtipu, asi jsem z oblíbených autorů víc nadšená v jejich románových formách.
Takže dokapat potřebné ingredience a bude to supr.
To se mi to kecá, ale jaksi po těch supr českých dílech, bych těm vybraným hvězdám doporučila lekce u nás, jejich čubrnění bychom mohli nafilmovat.

29.07.2019 3 z 5

Pouze pro VIP Pouze pro VIP Jens Lapidus

Předlouhé, utajované skutečnosti do nejzazšího bodu, co čekat, když je mamon skoro v dosahu a zábrany už dávno neúčinkují. VIP je zde opravdu sorta vyčleněná ze společnosti za účelem snobárny s odérem zločinu.

27.07.2019 3 z 5

Byla jsem dost zvědavá, jestli na tom kontinentu mají ženy šanci soupeřit v konkurenci s muži. Autor cit pro spravedlnost a logiku nejen při pátrání, ale i nápravách případů na hraně zákona, jakoby nasál intuici od křehkého pohlaví. Pestrost v zdánlivě jednoduchých případech má svěžest a coby audiokniha se to fajn poslouchá.

26.07.2019 4 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Napínavý příběh vyšetřování zločinu ve starobylém klášteře, kdy pachatel musí být jeden z mnichů, v prostředí kde život v utajení zničilo okouzlení z obdivuhodné harmonie lidského hlasu.
Citace: "Pokud je náboženství opiem lidstva, co jsou pak chorály?"
" Jakási choroba nás zachvacuje, převlečená za zázrak."
"Ohromilo ho světlo. Chodbu vyplňovaly duhy. Barevná spektra, z nichž přecházely oči. Pohybovala se, slévala a zas oddělovala, jako by byla živá. Bylo to jako vejít přímo do samotné radosti."
Chorálové alfa vlny - drogová závislost, kterou já drogou nedotčená, vítám.
Četba a k tomu videoklipy, ZÁŽITEK, doporučuji.

25.07.2019 5 z 5

Vrah v dešti Vrah v dešti Raymond Chandler

Vrah v dešti -povídka audio, pro letní zavařovací pohodu ideální.
Soukromé očko -zásadový, neúplatný, tvrdohlavý a odolný vůči svodům křehkého pohlaví, dcerušce a vlastně nedcerušce, která je bohatá, zhýčkaná a závislá ( v podstatě kapku mimoňka - jako adeptka na sňatek, cucajíc si palec, je jako hodně dětinské, snad šlo o pomstu na snobských děvách), svou logickou intuicí je vždy v předstihu před strážci zákona, takže jeho renomé je zárukou spolehlivosti.
Fajn.

23.07.2019 5 z 5

Odplata Odplata Andrew Grant

Bezvadný.
Příběh agenta s perfektním výcvikem. Systémy drilu pro tuto profesi jsou zde jako kurzové ukázky vyprávěny coby vzpomínky na mládí a lekce výuk a prověrek u Zpravodajské služby britského vojenského námořnictva. Poučný speciál!!!!
Z nalezení mrtvého bezdomovce se akce řítí přes rafinovanované scénáře vyšetřovacích složek do teroristického ohrožení.
Citace:" Nikdy nedostaneš druhou šanci udělat první dojem."

"Tady budou ti klučinové v bezpečí." ..Zvedla víčko sklenice a naplnila ji čirou ( páchnoucí) tekutinou. Postarám se o ně a budeš je moct navštívit kdykoliv se ti zachce."

"Vrať jim úder, když to nečekají."

I přes to, že je hrdina jaksi nerozbitnej, má totiž reflexy k využití logiky pro předvídavost budoucího tahu, má mé vřelé sympatie. Užila jsem si to, další díl určitě ano. V mých F.

22.07.2019 5 z 5

Děti boží Děti boží David Hidden

Superlativní dílo, audiokniha skvělá.
Strhující výpověď o monstrózním skutečném zlu v režii ochránkyně bědných a trpících.
Alarmující skutečnosti nabalené na kartely jsou pro zemi zhoubou a jen nová výzva z Vatikánu vysvětluje do té doby klamný význam Boží milosti.
" Ne Bůh člověka ke svému obrazu, ale člověk Boha ke své podobě."
Kniha s přesahem zasahující hořké problémy dnešní doby.

20.07.2019 5 z 5

Černá nevěsta Černá nevěsta Karel Jaromír Erben

Nadšení z nepřikrášlených pohádek není, ale ze syrové fantazie jenž použije cokoli by se našla.
Pocit, že pohádky jsou jen pro děti se zde ztrácí. Někdy bych název pohádky změnila na poudačky a hororky.
Černá nevěsta je pohádka o nedodržení slibu nepodíval se před oltářem na slíbenou nevěstu, tímto porušením zčernala a k vysvobození byly nutné útrapy jenž po překonání došly k šťastnému závěru.
Fantazie nemá hranic 85 příběhů : Sluneční peří, Čarovný topol, Rozumný Žid, Švec zlodějem, Zlatohvězd, Ptáček kulhavý, Cedrová šibenice, .atd. (macecha - dvanáctihlavá saň).
Doba přála rozvoji jazyka a život v podání pohádek byl hezčí a skutečný život pak o něco snazší.
Jak chyba v tisku může mít za následek jiný vývoj záměru hádačky (hádanky), jen ji rozvést s kreativitou a nechat rozkvést, je zde s ukázkou.
Citace doslovná :" Co je to? Lítá to , nemá to a nemá to křídla. Je to smích". (Tohle snad ani k smíchu není, snad zklamání, a pak že šotci neexistují, tenhle pokus o podvědomí, že pohádková říše má chaos v této knižní sestavě je evidentní.)
Vše číst nešlo, něco ale v mysli uvízne.

20.07.2019 3 z 5

Tajemství ohnivých koulí Tajemství ohnivých koulí Miloslav Švandrlík

Dílo v prvním vydání v 2018, lze pochopit proč. Politické a ideologické struktury jsou již v Pánu. Určitě psáno v dobách jejich plného nasazení v boji o světový mír.

Všichni aktéři od hlavy státu A. Novotného, gen. Lomského, J. Drdy, S.K.Nezvala, N.Frýda, I. Bárta, Šafránka, Rajta, A.Mandlovou, L. Baarovou, G.Fučíkovou, M.Pujmanovou až k M.Majerové, jsou autorem postaveni do příběhu v nichž musí dodržovat své názorové zásady v rámci třídního boje proti nevysvětlitelnému úkazu a při zviditelnění jejich skrývaných nectností. (karban, smilnost, křivý charakter, pýcha, nadutost, podlézavost)
Neboť nelze zpochybnit slovo národní umělkyně a první představitelkyně socialistické literatury, je třeba vzít záhadu ze všech stran : jako provokaci imperiálních živlů, nebo dosud v SSSR neprobádanou možnost metafyzična, nebo historickou záhadu. Pátrání se rozběhne ve všech směrech. V té historické je exkluzivní, císař Rudolf II. z jehož doby ta věc je, má choutky nejen na elixír mládí, ale i na dceru alchymisty Strada. (Jejich levobočka pak čekal od otce trest - zbavení mužnosti, za zločinnost - (vrozené následky syfilis.)
Vše se děje na zámku Dobříš, sídlo rodu Colloredů -pobělohorská šlechta, jenž jej dostali za zradu vévody Valdštejna v Chebu.
Zde je teď sídlo socialistických spisovatelů v čele s J. D.

Citace:" Padne-li jedna hypotéza, vynoří se okamžitě další. V tom dominuje věda nad nàboženstvím. Ta lpí na jediné pravdě, na které trvá za všech okolností. Otřesete-li touto pravdou, zpochybníte-li ji, ocitne se náboženství ve slepé uličce. Z trojjediného Boha nemůže ani sám papež učinit Boha čtyřjediného, nebo dokonce jediného. Ze syna božího nemůže udělat dceru, ba ani dvojčata. To věda má nekonečné možnosti a může chrlit jednu hypotézu za druhou."

Mezitím s.M.M. (Siréna) objíždí besedy s nadějnými spisovateli a básníky od hutí a dolů a šátkuje pionýry.

"A my pozveme Mařenku Majerovou," dodal D..., " aby ji přijela znovu vyzkoušet. Bude mít právo první noci!". "Pochybuju" ušklíbl se K..., "že přijede. Určitě nemáš nic na co bys ji nalákal.".
"A to se velice mýlíš, soudruhu!" zasmál se D... "Úplně postačí, když ji řeknu, že ji jinak ráda zastoupí národní umělkyně Pujmanová. Tohle stoprocentně funguje!"

Bezvadný, autor musel mít celou tu dobu při tomto psaní skvělé trávení, neboť vyšťavený vtip a cit pro zveřejnění absurdna jsou účinné zbraně pro dokonalé dílo pomsty, což se povedlo.

18.07.2019 5 z 5

Nemravná dívka na vdávání Nemravná dívka na vdávání Miloslav Švandrlík

Suprdílko, perlička, takhle prozářit historický obzor v našich drsných dějinách je obdivuhodné unikum. Souvislosti historie podané jak na bohatě prostřené tabuli s logickými zápletkami a humorem autorovi absolutně vlastním.
Citace:"" Jestliže chce markrabě dát sestru Břetislavovi, je to jeho věc a já ho jen musím upřímně litovat, že z toho musí dělat takovou šarádu. " Souhlasit s nerovným sňatkem by bylo pod jeho úroveň, a on by se veřejně zesměšnil. Jak mám zařídit, aby si tě někdo vzal, když si tak prostopášná. Moje pověst je důkazem tvé neschopnosti ovlivňovat veřejné mínění."
"Právo a moc jsou na nic", usmál se Jaromír, "když je proti mysli použít je. .. zmrzačil tě... Měl jinou povahu, byl ctižádostivý, sebevědomý, a myslel si, že by říše bez jeho péče zahynula. Tak se dostal do čela státu a já do basy,"( odpověděl slepec. )""
Vztahy mezi rody Přemyslovci, Vršovci, Slavníkovci, vražedná politika , přerody víry : křesťanství a pohanství, Sázavský klášter, bratrské zvraty na knížecím stolci, olomoucká svatba, patero synů a znovu krev.
Takhle podanou bohatou historii si nesmazatelně zapamatujte.
Doporučuji, skvělé.

16.07.2019 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Už teď bych řekla Extramega Hustej nářez.
Přeladit se na tuto sortu s jistým sebezapřením lze, neboť spád, dramatičnost a nápady dovedou v mysli vytvořit své.
Jistá cenzura by dílu neuškodila.
Citace :"Aby upír přežil století, musí držet špičáky na krevní tepně doby."
Čtivý braking, jen ty erosekvence mi v přeskakování daly zabrat.

15.07.2019

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Variabilnost víry má v sobě zdrcující účinek, představy až morbidní pak chorý mozek zpracuje do role manipulační moci.
Nějak příliš psychózy u všech, stabilní a pohodové postavy jsou ty s podivným záměrem.
Citace :" Jsem (tedy) Ježíš, uvidíme se doma Otče; kulky zasáhly kněze doprostřed hrudníku."
Audiokniha poutavá, Norsko s přísným přístupem k dětské ochraně, má asi své tragické zkušenosti, sekty a choré mozky.

14.07.2019 4 z 5

Krutá plavba Krutá plavba Henri Bourdens

Jak trefné, když vám cestovka půjčí na dovolenou u moře , kde si chcete zavzpomínat na ty uskutečněné zážitky a rozlet snů o ještě neuskutečněných, o dálkách a nekonečném obzoru, o sluneční koupeli v mořské hladině, o pocitu, že touha se ponořit do vln je přirozenost, která pramení z vývoje života, knihu Krutá plavba.
V podstatě to byl můj (Áčkový) výběr pro manžela, četba, pro poučení z krize.
Touha splnit si životní sen obeplout zeměkouli a o možnostech svobody, která se pro aktéry zvrtne na problémech - s bouřkovým počasím, poškození lodi, špatné navigace, korálové bariéry, ostrovní přežívání s osudovým vývojem nedozírných následků, je pak jen touhou po souši, po vodě pramenité, po zeleném kobercu lesů a vrcholcích hor.
Oddat se v Jihočínském moři na pospas osudu a skončit v Indickém oceánu, je od autora skutečného zážitku varováním, jak se dostat na dno nejen obrazně.
Dovča na riviéře v sardinkové hustotě byla asi zde poslední, a tak zpestření adrenalinem byly ty sem tam hodně tmavé, nezvykle náhlé, osamocené vlny, kterým se na skůtru bylo záhodno vyhnout, než do nich najet. Žraločí porce masa byla malá a chutná, takže zde byli doma.
Krutá plavba dost možná zafungovala a mě to těší.

12.07.2019 5 z 5

O bílých slonech O bílých slonech Irena Dousková

O bílých slonech - (Rozpočítadlo), to abych měla tahák.
Moc hezky se to četlo, doba minulá, "vůně času", nostalgie za horkým létem na vsi, kde maličkosti tvořily v rozpočítadlu spirálu vývoje - Štěstí, Neštěstí, Láska, Manželství, Dítě, Smrt; tak to znám já, ani jsme si tenkrát při hrách neuvědomovali, že by to mohly být hrátky s osudem. Každá kapitola je jeden stupeň v etapě života. (Panenka, Kolébka a Hraběnka je krása, život a bohatství).
Citace:"Hodiny na průčelí nádražní budovy stály. Neukazovaly žádný čas, dokonce ani ten minulý. Byly oprýskané a pokryté tlustou vrstvou prachu, nebo snad zaschlého bláta, ačkoliv těžko říct jak se tam nahoru mohlo nějaké bláto dostat. Kromě toho jim chyběla malá ručička. Před lety ji někdo ulomil. Velká pak ještě nějaký čas zbytečně bloudila kolem dokola. Pak toho nechala i ona."
"Babi, ..je to tady strašidelný. Samé hroby a kříže. .. a pod tím nápis Pravda vítězí". To jako že všichni pomřou, a tím jako ta pravda zvítězí? To jsou štíty a to řekl Mistr Jan Hus a my se k němu hlásíme."
"Sebrali jim statek a museli se vystěhovat do pohraničí. ...Otec mu hlásil hned mezi dveřma : "Slečna hraběnka je fuč. Na statku je teď jediným hospodářem vítězný lid. Študuj, študuj, za pár let tomuto cirkusu můžeš šéfovat ty."
"...mohla se pohybovat v křehké krajině jeho poezie."
Autorka má působivý styl, prostě potěšení.

10.07.2019 5 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Audiokniha, poutavý příběh o tom, jak zlo ničí nevyhnutelně duši, tělo, život a životy.
Snaha vybřednout se nedostavuje, postižených narůstá, vodítka se ztrácí, policejní směrnice k postupům pro evidenci stop jsou přísně striktní, takže bez utajenosti se nelze hnout, a práce vyšetřovatelů je liknavá. Takže jen ten, kdo není z branže, má šanci, ale přežije to?
Citace :"Jak by dopadl, kdyby jeho matka žila?"
Zdá se mi to jako řehole, co na sebe autor valí za problémy, v nichž se musí brodit, knihu po knize v sérii, tak plné horkotěžko pochopitelného bahna životní rozervanosti.
Čtivé, další asi s pauzou.

09.07.2019 5 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Štvanice - reálnost počesku.
Na to, že štvanice vlastně začala v půlce knihy, byla neodložitelně napínavá od začátku. Kdyby mi nevadily ty bezvědomé stavy hlavního aktéra díky nutnosti se v neutěšitelném stavu dostat pod obraz (ale jistěže chápu, ale bylo toho až, až)), bylo by to za 5*.
Citace:"Bolest, která mě nejdřív úplně ochromila, mě poslední týdny naopak drží při životě. Dává mi sílu. Tak proč se bránit."
"Není prý podstatné, jestli je váš prožitek pozitivní nebo negativní.Ze všeho nejdůležitější je jeho intenzita. Je jedno, jestli jste právě vyhráli v loterii nebo se vás někdo snaží zabít. Obě tyto situace jsou si na stejné úrovni, vrcholně intenzivní, a o to jde především. (Dean Koontz)"
Jako ze života, bez příkras, jen drama se svědomím a žalem v mezích zákona a nedokonalostí práva v globálním měřítku.
Konec byl *.

07.07.2019 4 z 5