Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Syndróm E Syndróm E Franck Thilliez

Syndrom E - ( Epid. Dav.Šíl.)
Téma je společensky zasunuto do spleti utajovaných skutečností.
Obžaloba děsu, hrůzy, pro poznání a míry lidské nelidskosti. Duševní kontaminace, vlastní genocida - kdekoho a kdykoli.
V duchu děkuji za Železnou oponu.
Citát :" Obraz je prostředek, jak přenášet city, jak pronikat do jejich hloubky. "
"Úsměv, s tím úsměvem se již několikrát v minulosti setkala a už dávno ji v podvědomí hryzal vnitřnosti."
Načteno, s nucenými přestávkami, 5*.

10.03.2018 5 z 5

Roucho pana de Balzac Roucho pana de Balzac Vladimír Neff

Výzvou byla Výzva pro kategorii " Poslední kniha již nežijícího spisovatele".
Neboť autora obdivuji a jeho krasořečnění je mi libozvučné, tudíž ke konci věku musí být tvorba vyšperkovaná , tím pádem dárečkem pro zasvěcené fandy , ergo to nej, takže volba byla cíleně tato. I když vlastně úplně poslední byla kniha Večery u krbu, ale to jsou rozhovory a vzpomínky, takže tohle bych nepočítala.
Citace : "Za rozhovoru se přiblížili ke krbu, nad jehož římsou visela podobizna muže, který zdálo se, byl nedávno ošetřen zlatýma rukama doktora Jamra, neboť jeho tvář byla pokryta flastry. " To je nevkus, dělat si ve svém vlastním domě reklamu na svou profesi!" ..."Ano to je Picasso," řekl mladý lord s přízvukem samozřejmosti. ..".. Pravý ? To doufám...Takových obličejů, polepených leukoplastí bylo na výstavě v Mánesu několik. .. Originál Picassa udělal na mě dojem tak mocný, že jsem nevěděl, mám-li se smát nebo plakat."
Vzkaz do nebe - mistře Vaše knihy jsou balzámem.

06.03.2018 5 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Titul byl pro mě v knihovně k nevyslovení, "no, ten Příběh, ten předposlední od mistra presu Miniera, ten se zelenou obálkou a číslem .... " . Věřila jsem, že by název mohl být jiný a já bych si ho pro sebe, mohla v příběhu najít. Zbytečně marné, měnit něco tak úderně výstižné.
Pocit, jako hrátky s úhořem nabitým elektřinou, každý informační dotyk má energii, která vtahuje příběh do bludiště napětí a zvolnit nehodlá.
Závěr je jako elegantní tornádo - Twister, spoušť , prozření.
Opět komprese problémů vsazených do příběhu.
Načteno, Prokop a Pavel Rýmský, 5*.

06.03.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Už z obálky je zřejmé, čím se tato Žízeň hasí. Můj obdiv k tématu, při pohledu se člověk otřepe, ale hold zvědavost z pohodlí je neodbytná, a tak znovu mi jde hlavou, jakpak ten mistr pera asi spí, zda má spánek beze snů, (a to mu přeji ze všeho nejvíc), nebo asi po nocích přesunuje figurky příběhu po šachovnici děje a pak spí ve dne, kdy na něj noční můry nemohou. Sama jsem tělu vděčná za tu kapku sklerózy, která mi sny z takovéto četby neruší.
Tip mi vyšel a Opičí past taky. Citát :"Prohráváš velké věci, protože nedovedeš vzdát ty malé."
Citace : " ... dostával nejnávykovější drogu, totiž uznání a pozornost, .."
Typický Nesbo, extrémně originální, donutí opět, přes prvotní nevraživost k tématu se začíst.

03.03.2018 5 z 5

Z tohoto se nedá vystoupit.
Pohled na jedinečnou českou revoltu, která jako smršť spolu s hladem, bídou a nemocemi řádila v české kotlině. Církevní zákony spolu s protichůdnými výklady evangilií byly solí v ráně po Husově upálení. Ideu "čisté pravdy" Zikmund krutě znectil, ač právoplatně jako další dědic koruny české, po smrti bratra Václava IV., byl natolik v očích Čechů nepřijatelný, že trůn nabízeli za Čtyři pražské artikuly Jageloncům.
Vytvořit "Tábor" pro příznivce kalicha nebylo bez komplikací, přísné vyhlášky proti krádežím a jiným hříchům měly okamžité i hrdelní tresty. V době, kdy zásoby jídla byly ve velkém jen v klášterech, se pak ty staly cílem drancování a zmaru.
Vlny pro a proti se přelévaly českou zemí, jednou katolík jednou kališník, církevní soudy krutě trestaly na hranicích, mečem kata, lámání v kole, utopením, takže ze strachu pak zas katolík, i když v srdci vyznavač kalicha. Defenestrace byla častou změnou na radnici.
Jan Žižka - sice lapka, ale neporažený vojevůdce, (na MO snad jako symbol někde zvěčněný).
Tato část naší historie je natolik drsně pestrá, že i její částečné zasazení v PC hře Kingdom come deliver...,která nyní vychází a je jako superstar na špici nejočekávanější, dělá naše dějiny a české myšlenky na svět a život , jistě úctyhodně zajímavější.
Načteno, opět exc.

28.02.2018 5 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Kdyby nebylo citátů, asi bych byla ochuzená o tento zážitek.
Další parabizard, ale se sexy vášní hrdinky Smrtky a idolem z Temna v detektivním vyšetřování. Uhrančivé s excelentními citáty.
Citát:" Mohla jsem jenom doufat, že na něj kvůli nápisu ( na tričku) - Andělská mrcha - neudělám špatný dojem."
"Byl jako poušť, nebezpečný a krásný, krutý a nelítostný, s příslibem oázy za každou další písečnou dunou."
Zvlněný chaos, ale čtivý.

26.02.2018 3 z 5

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

Příběh má poklidné napětí, je to scénáristická forma, pro film jako dělaná, pečlivá kriminalistická práce v době bez znalosti DNA a elektronických pomůcek, spočívala v soustředění na výslechy a logicky zasadit stopy z prostředí do mozaiky zločinů.
Pro české čtenáře po prvním vydání jeho knih u nás, byl autor jedničkou, odhaloval rub života v USA ve své době víc než přesvědčivě, ale hlavně čtenářsky přitažlivě.
Načteno, je inspirující vrátit se někdy v časech.

21.02.2018 3 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Jsem spokojená ve Hře s mistrem pera - "Dobrovolně můžeš časem získat". A já dostala, něco za čím bych tak horlivě v učených knihách neprahla, ale zde jako na zlatém podnose se mi dostalo v poutavé formě další z možných výkladů astroteologie - (Ukřižované slunce), opět pro mě bonus od autora.
Autor si konstrukci příběhu vyloženě užíval, proč ne, když už nás má na háčku, po pěti dílech, je to hra o tom, zda překvapí a s jakou intenzitou. Je mu ke cti, že je to další ze skutečných variant životních osudů umě provázaných okouzlením, láskou, závistí, žárlivostí, pomstou, zločiny, i touhou po jiné svobodě, jiném životě.
Asi jako čistá oáza v dnešní době by byl alternativní přístup k životu jako "Nesmírný" sen.

19.02.2018 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Když bizard, tak Kulhánkův, asi bych to líp jak "Alef" netrefila, ty samé pocity, nejdřív boj o to jestli vůbec jo, a pak se z toho vyvine závislost ( probůh ) na upírovi, ( první co mě napadlo "tak hluboko jsi se vznesla"), bylo to správně fajnově ujetý a výstižně rétoricky vyšperkované.
Citát: "A tak je to dodnes: uklízíme špínu, kterou by Češi zavírali do nemocnic a do vězení, léčili ji a propouštěli za dobré chování."

15.02.2018 5 z 5

Profesionál Profesionál Ed McBain

Po delší době něco z mnoha titulů od autora z NEJ.
Je to již jiná doba, ale případy podvedených se stále opakují. Takže vžít se do role oběti a nechat se svůdně balamutit jen do jisté míry, by bylo jaksi zábavným flirtem, ale poznat zákeřnost v zamilovaném pohledu svého Adonise při sladkém AS dezertu, nejde jen tak lehce. Takže čisté vraždy naivních obětí.
Pohlednost je asi někdy těžké břímě a dovede v životě udělat cirkus i pro ty z řad přihlížejících.

13.02.2018 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Další ze skvěle rozjeté série, autorova erudice v novinářské branži dává jeho knihám širší rozhled na soudobé problémy v celosvětovém měřítku. Humanitární pomoc a její reálná nekontrolovatelnost v těžko přístupných a signálně nedosažitelných oblastech Afriky, jsou zdrojem rozvoje dalších možností rozšíření v oboru zločinnosti, na první pohled nezáludně čistým, ale jen do té doby než dojde na první kiks, pak už krvavou smršť nejde zastavit.
Načtená, má v sobě opět avízo, fajn.

11.02.2018 5 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Perfektní, od slavného autora příběh jak jinak než skvělé sestavený. Zločiny mající symboliku jsou provokací, a další jsou nutným vývojem na skrývané a utajované hnusárny, vše se prolíná, k odhalování je třeba znát něco víc, a intuici popustit uzdu. Znalost systému práce na policii, soudech a při exekuci je zde zúročená bohatě. Takže pestrý obraz co do barvitosti, šířky a hloubky problémů soudobé společnosti je poutavou četbou.
Skvěle načtená, doporučuji.

08.02.2018 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Láskyplný gejzír pocitů z životních radostí i strastí, vzpomínek a příjemného vyprávění.
Citát : " Jsem zamilovaná.", je první věta a máte naladěno. Potom - " do svého života" a máte na dlani odhalenou a prozářenou čistou duši - skvělý tah, kousek filozoficky ztvárněného životopisu s vůní potřeby lásky k životu ve všech směrech.
Citát : "P.P.S. Dnes se mi zdálo, že mi realitní makléř nabízí k bydlení kostel, a jako jednu z výhod uváděl, že otec, syn a duch jsou pořád doma. I když jsou v práci."
Bylo mi u tohoto čtení hezky, kresbičky s ženskou grácií, noční aurovka !
Pro zpříjemnění soudobé reality DOPORUČUJI.

07.02.2018 5 z 5

Jako vždy, bravurně vykreslená doba.
Citlivý vypravěč bídného, měšťanského, univerzitního,, církevního i královského života, ve všech vrstvách české společnosti s radostmi i strastmi v době, kdy sláva pražské Karlovy univerzity v německých zemích budila závist a touhu ji zde ovládnout, proti českým představitelům, patřičně hrdým na svou svéprávnost a hlas. Zde Viklefovy myšlenky dostaly bláhovou, očistnou ideu pro církev smysl, ale jejich logická snaha se zhroutila v památný den 6.července 1415. Den tragédie a den před bouří.
Přiznávám - schoking byl objev "odpustků", ale ne ledajakých, nýbrž "předplacených na hříchy plánovitě budoucí".
Citát v zimních časech hladomoru, když přišli vesničané prosit o jídlo a dřevo na odlehlý, bohatý hamr: " Pokud budou vesničané v našem dvorci v tomto mrazu bydlet, nebudou moci vykládat o tom po okolí. Takže nikdo víc k nám nepřijde." (*Není nad ženskou logiku*).
Doba v našich dějinách s odkazem do dnes ušlechtile platným : "Pravda vítězí".
Načtená, doporučuji.

05.02.2018 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

"Vyjimeční lidé" - ve všem vyjimeční, v původu, v zabezpečení, ve vzdělání, v intelektu, v životních cílech, pro výjimečný post v životě.
Citát: " Brilantní příběh utkaný se složitostí pavučiny. Inteligentní, propracovaný a důmyslný." Steve Berry spisovatel
Citát: "W..katatymii popisuje jako nutkání vyjádřit myšlenku násilným činem. Osoba naplní agresi symbolickým významem."

01.02.2018 4 z 5

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

PA RÁ DA, s důrazem na každou slabiku.
Vzorové ztvárnění, bez čar a kouzel.
Tajemství uvnitř jiných tajemství, šifry uvnitř šifer.
Jsem dokonale zaháčkovaná.
Londýn, XVII. století, náboženský rozkol, pletichy politické i cechovní, sirotek - lékárnický učeň si musí poradit s osudovými ranami a výzvami jen s tím co zná, cech je vysoce vážený, neboť nejen léčí a zkoumá, ale objevuje nové přírodní zákonitosti hmoty a její účinky na život.
Tajné znalosti biologie, alchymie a astrologie, jsou pod spoustou šifer chráněny pro případ zneužití - Boží oheň. (Síla Boha).
Alchymista je ten co zná víc, jen srdce na správném místě a talent - znalosti rozvinout v akci.
Citát:" Erb nesli na zádech dva zlatí jednorožci a pod nimi bylo rozvinuté motto lékárníků : OPIFERQUE PER ORBEM DICOR. Po celém světě mne zvou tím, kdo přináší pomoc."
Další díl - Alchymistova šifra - Znamení moru.
Opravdu fajnový, bonus - šifrovací tabulky.

29.01.2018 5 z 5

Můj nejmilejší pokrm je jídlo Můj nejmilejší pokrm je jídlo Ephraim Kishon

Není nad nevšední pohled na všední zážitky.
Citát: "Kdyby dokázal pohled vraždit, dostavila by se jakákoli lékařská pomoc pozdě."
Z mimořádně lákavých kulinářských lahůdek jsem si vybrala "lanýžovou paštiku". Věřím v autorův apetit, tak, jako se mi líbí jeho dílo, ergo, musí to být lahodné.
Jeho povídky pohladí, humorem pookřejete a vzpomínky, ty vám mysl prozáří.

27.01.2018 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Tahle vzrušující série je z francouzského prostředí.
Autor má v sobě nutkání vypsat se z pocitů, které by neměly zapadnout do lhostejnosti, jeho knižní forma je zdařile šokující, tudíž utkví v mysli s jistým avízem.
Psychomanipulace je dalším chapadlem chobotnice zločinu.
O co se zdá doba horší, o to víc jsou fascinující v literární formě příběhy o ní.
Jako předchozí díly, dovede i tento díl, takříkajíc zapeklitě uhranout.
Načtená Jiřím Žákem, opět s zážitkovým efektem.

24.01.2018 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Precizní zpracování s originálním tématem s děsivým designem, extrémní gradace narůstá postupně s nepolevujícím adrenalinovým zážitkem.
Tohle byl dokonalý majstrštyk.
Citát:"Navštívil jsem v šestadvaceti státech Ameriky spermabanku. ..."
"Je velice snadné, aby kdokoli řekl, že určitou hranici nikdy nepřekročí, když ji v sobě nemá."

23.01.2018 5 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Dominik Dán

Nezaměnitelný styl, svéráz tomu dala mnohamilionová výhra v rodině spoluobčana tmavé pleti.
Pro nezaživšího se tohle stane úžasným snem. Ale to, že výherce toho ze srdce trpce litoval, je po jeho strastiplných zážitcích v tomto příběhu jasné.
To jen jedna epizodka z mnoha.
Citát:"Proč si kupovala tři kila kaviáru ? Ernest se plazil po kolenou a mokrým hadrem stíral černé kuličky ze stěny za televizorem. Neposedná děcka mu ji lžící na dort vytapetovala do výše kolen. Smrdělo to strašně, jako v norské továrně na zpracování sleďů."
"Je to hnusný, ale je to drahý."
Dánovka nezklame.

17.01.2018 4 z 5