JeKa komentáře u knih
Tuhle knížku jsem si kdysi přinesla z knižního veletrhu a od té doby kolem ní leta chodila bez povšimnutí. Když jsem se ale konečně odhodlala dát jí šanci, nemohla jsem se odtrhnout. Čtivé, velmi zajímavé, srozumitelné - pro milovníky knih rozhodně k doporučení.
Posedlost švédskými detektivkami mě v podstatě minula, o to víc mě ale uhranula tahle knížka. Živelnost postav, marnost jejich snažení, struktura vyprávění, historická věrohodnost... to vše dohromady stvořilo dílo, které ve mě ještě dlouho po dočtení doznívá.
První díl byl jako zjevení, ve druhém čtenář už tu bezútěšnost vlastně čeká, ale drásavá je pořád stejně. Historické reálie jsou vykresleny velmi věrohodně, všudy přítomná bída, špína, bláto a lezavá zima Stockholmu či vlhko a vedro Karibiku. A konec? Bolí...
Vlastní děj románu je vlastně trochu plytký, nicméně jednu hvězdu navíc dávám za brutálně přesný rozbor dopadů overturismu a jeho povrchnosti.
Romány Edwarda Rutherfurda patří k mým oblíbeným. Tenhle je specifický relativně krátkým časovým záběrem, přesto ale zachovává společné rysy s předchozími opusy: obrovská rešeršní práce, střídání perspektiv napříč sociální skladbou a rozehrání mnoha osudů, které se průběžně protkávají a tím vytvářejí obraz společnosti a dějin celé zvolené lokality. Odnesu si z těhle knih vždycky tolik nových znalostí... Ani Čína mě v tomhle ohledu nezklamala.
Byť stále považuji první díl za nejlepší z celé série, tenhle podle mě zase trochu zvednul po 2. dílu laťku. Z celé série čiší marnost lidského snažení. A konec? ...uf!
První díl jsem si na základě velkého množství recenzí koupila na zkoušku a není lepší recenze, než že jsem si ještě před dočtením rychle běžela pro pokračování. Karvinsko a jeho historie pro mě byly dosud velkou neznámou, o to víc jsem hltala každou stránku. Hlavní hrdinové působí reálně - žádné černobílé super kladné či záporné postavy - prostě jen prostí lidé s běžnými touhami, sny i osudy, kteří se za všech okolností snaží přežít a najít si v životě něco hezkého, i když se s nima osud zrovna nemazlí.
Druhý díl rodinné ságy jsem četla ihned po tom prvním a i tak jsem musela ocenit, že autorka umně zakomponovává do děje upomínky pro čtenáře s větším odstupem. Čtení to rozhodně není radostné a alespoň ve mně vzbuzovalo opravdu silné emoce - vztek, zoufalství, smutek...ale i radost či naděje. Perfektně vystižená doba, kde žádné rozhodnutí není dobré a přesto jej musíme učinit.
Tohle pokračování už mi připadalo trochu přitažené z vlasy, z historického románu se stala naprostá fantasy a alternativní historie. Přesto jsem se ale vlastně nedokázala odtrhnout a sledovala Hazelin osud se zatajeným dechem (proto nakonec 1 hvězda navíc). Jako oddechovka romantického střihu výborný, jako historický román už zas tak ne.
Knížku jsem četla v angličtině a vybrala jsem si ji hlavně kvůli tréningu, o to víc mě překvapilo, jak hodně mě pohltila. Svět začínajících chirurgů i vykradačů hrobů mě rozhodně zaujal. Výtky mám leda k pár historickým reáliích (pochybuju, že by někdo nechal žít mladou neprovdanou dívku z dobré rodiny bez jakéhokoliv dohledu) a pak teda k rozuzlení hlavní záhady, kdy rkomán bez varování přechází do fantasy.
Typický Jeremy, jak ho známe už s Top Gearu - muž, který má tak velké ego, že všechno zkouší dřív, než si o tom něco zjistí, a pak sám sebe umně tahá ze všech malérů, které si tímhle způsobem přivodí. Zároveň je u toho ale nádherně břitce vtipný a jeho postřehy jsou trefné. Přesně tímto způsobem přistupuje i k farmaření, vytváří tak paletu historek a nedorozumění, ale i naprosto precizních postřehů člověka zvenku. To celé je zabaleno ve čtivé a hlavně srozumitelné formě a rozhodně pobaví.
Tahle knížka mi znovu potvrdila, že čím lépe znám Ziburovu destinaci, tím lépe se bavím. Vyprávění je to bytostně české - plné satiry až střelby do vlastních řad (jako rodilý Budějčák jsem si málem poprskala stránku při zmínce o největším čtvercovém kruháku na světě), ale i plné laskavosti, neočekávaně milých setkání a malebné krajiny.
Tenhle cestopis je specifický tím, že na rozdíl od ostatních Ziburových knih má víc postav než jen vypravěče. Zatímco jindy se setkáváme se zajímavými figurkami jen zběžně, náhodně a jednorázově, pravidla pouti umožňují bližší poznání osudů náhodně potkaných osob a hlavně jejich průběžný návrat do děje. Cestopis tak jde v odhalování lidských povah a osudů víc do hloubky a i myšlenky autora jsou takové niternější, zralejší. Rozhodně opět zážitek.
Nejdřív jsem viděla seriál a od té doby jsem měla tuhle knížku dlouhá léta na seznamu. Konečně přišel její čas a nelituji. Nádherná sága plná živoucích postav. Nejvíce mě zaujal způsob, jakým autor pojal Irenu, protože to (na rozdíl od osudu postav) pro mě bylo oproti televiznímu zpracování novinkou - vždy jádrem dění a přesto nikdy nepozorujeme svět jejíma očima, což udržuje její tajemnost a odtažitost.
Zajímavá a čtivá sonda do života jednoho města, až je čtenáři trochu líto, že se lépe neorientuje v maďarské kultuře. Některé autorovy názory jsou místy na můj vkus až přehnaně nacionalistické a je nutné brát na zřetel, že knihu vznikla již 80. letech, čemuž odpovídají i některé názory autora na vývoj společnosti, ale i tak mě kniha bavila a vtáhla. Pokud vás jen trochu zajímá Budapešť, je tohle hodně zajímavý způsob, jak ji poznat líp.
Knížka mě zaujala svým tématem a trochu zklamala svým převážně anglo-americkým zaměřením. Představuje rozhodně zajímavé příběhy jednotlivých mystifikátorů, ale zároveň po dočtení vlastně tak nějak vyšumí.
Kniha sleduje zvolené téma z několika perspektiv (právní rámec, výchova, ohrožení...) a to vždy v různých sociálních vrstvách (panovnická rodina-šlechta-města-venkov), středověk a novověk zvlášť. Pojímá tak dětství komplexně a zároveň umožňuje i komparovat danou perspektivu napříč společností i časem. Souhrn je to v pravdě vyčerpávající, přesto čtivý a končí v podstatě přesně tam, kde začínají publikace M. Lenderové. Jedinou nevýhodou je tak formát - velká kniha na křídovém papíře vyžaduje rozhodně oddaného čtenáře a nedá se moc číst za pochodu.
Třetího dílu jsem se nemohla dočkat a rozhodně nezklamal. Až je mi líto, že nemůžeme osudy této rodiny sledovat až do současnosti. Nicméně, rozhodně to nebylo lehké čtení. Po hrůzách války se člověku až svírá srdce, když si uvědomí, co všechno ještě hrdiny čeká. Ta beznaděj a smutek je prodchnutá celým příběhem a přesto je vyvážená touhou jít dál a přežít. Inspirující a zneklidňující zároveň.
Moje první setkání s neaudiovizuální formou vyprávění z DW světa. Desátý doktor je mým oblíbeným, proto jsem byla na komiksové zpracování jeho dobrodružství dost zvědavá. Zklamaná nejsem, ale na zadek jsem si z toho taky nesedla. Oba příběhy mají zajímavé nápady, nová společnice je sympatická, ale hrozně mi k tomu chyběl Tennantův hlas a mimika.
Zajímavá dobovka, která úchvatně vykresluje zákoutí staré Prahy i typy lidí, kteří v nich žili (nebo spíše živořili). Velmi vysoce hodnotím právě prostředí, vykreslení jednotlivých postav a atmosféru románu. O to víc mě mrzí, že závěr mi přišel trochu z rychlíku a vyústění hlavní zápletky dost přitažené za vlasy.