jfialova jfialova komentáře u knih

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

První kniha série se mi dostala do ruky jako dárek. Mám ráda dlouhé knihy, takže v tom mi vyhovovala a i když děj místy stagnoval a kniha obsahovala spoustu popisných pasáží, nějak mi to nevadilo. Jelikož jsem následně četla i ostatní knihy série, přišlo mi logické, že v té první si musí autorka připravit půdu pro další životní osudy hlavních hrdinů.

22.10.2018 4 z 5

Muž, který se směje Muž, který se směje Victor Hugo

Četla jsem již velmi dávno na základní škole, myslím, že to byl vůbec můj první dlouhý román. Tehdy mi mohlo být tak 10 let, takže kniha na mě byla docela složitá, ale přesto mě příběh uchvátil. Kniha neobsahuje tolik popisných pasáží jako třeba Bídníci a zavede čtenáře do poměrně zajímavého prostředí kejklířů a divadelníků. Krutý osud hlavních hrdinů a jejich láska potěší milovníky romantických příběhů.

14.10.2018 3 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Barvitý příběh ze slunné Sicílie. Vyprávění má takovou romantickou atmosféru, i když samozřejmě ani o akci není nouze. Kmotrovské téma ve středomořských kulisách.

11.10.2018 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Vynikající čtivá kniha, která vtáhne do děje a nepustí. Slovo mafián dostane úplně jiný rozměr.

11.10.2018 4 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Někoho to asi chytne, ale pro mě prostě lepší průměr. Originální mi přišla snad jen domovnice, co tají svého génia před okolím a snaží se hrát, jak je méněcenná. Protože to každý od domovnice očekává. Pak do toho jakás takás lovestory a srdceryvný konec (nebyl zas tak špatný, popravdě mě překvapil).

02.09.2018 3 z 5

Tajný kurýr Tajný kurýr Graham Greene

Dobrá kniha, děj trochu zamotaný, jak lze u špionážního žánru očekávat. Poměrně napínavé čtení, kde nic není tak, jak to na začátku vypadalo.

24.08.2018 4 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Dobrá průměrná kingovka. Zpracovává téma již v minulosti zachycené v knize Carrie, tady propracovaněji. Zajímavá ukázka toho, jak americká vláda testuje nové látky na studentech. Když jsem svého času četla článek, jak v US podávali v ústavech mentálně postiženým slazené nápoje a zkoumali, jak se jim budou rychle kazit zuby, tak jsem si na tuto knihu vzpomněla. Jestli ta realita vlastně není možná ještě horší než fikce.

22.08.2018 4 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Nedá se nic dělat, ale nula bodov. Trapné dialogy, odhadnutelný vývoj příběhu a když už čtenáře nudí popisy sexuálních scén (které jsou jak přes kopírák, takže i opravdu svědomitý čtenář přeskakuje), tak tam frkneme neplánované těhotenství. Lidi, fakt se vám takové ubohé knihy líbí? Zkuste šestákové harlequiny, opravdu to je lepší kvalita a ty příběhy jsou aspoň krátké.

22.08.2018 odpad!

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

Moje první setkání s autorem a opravdu mne to zaujalo :-) Takový bizár se jen tak nevidí, originál každým coulem a to mám ráda. Něco jako artové filmy. Pro někoho nechutná přízemní kniha, já osobně v tom vidím i něco víc.

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Velmi dobrá kniha, příběhy originální, jemně a nenásilně propojené (narozdíl od Atlasu mraků, kde mi to někdy přišlo trošku "tvrdé"). Velmi se mi líbil u každého příběhu jiný způsob osobní výpovědi hlavního hrdiny, který k němu hezky seděl, dělalo to knihu pestrou. Navíc vyprávění jednotlivých osob v první osobě nutí čtenáře přemýšlet o některých jen naznačených souvislostech. Určitě stojí za přečtení.

Smršť Smršť James Clavell

Dnes jsem dočetla tento rozsáhlý román-kdo má rád delší knihy, jako já, přijde si na své, vydrží opravdu na hodně dlouho :-) Postav je opravdu hodně, ale kdo četl třeba Sto roků samoty, tak zažil i horší. Oceňuji zajímavé reálie, vhled do života běžných Iránců té doby, hlavně žen, popis mentality místních lidí, vliv náboženství na ně. Líbil se mi i pohled do komunity pilotů vrtulníků žijících v tak kulturně odlišné zemi. Děj je místy hodně napínavý a poutavý, místy se to dost vleče. Oceňuji, že se další vývoj událostí nedá příliš dopředu odhadnout. Slabý mi přijde konec, jakoby byla kniha ve spěchu ukončená, zvlášť v porovnání s některými rozvláčnými pasážemi v jejím průběhu.

09.07.2018 3 z 5

Uvadlé listí Uvadlé listí Ivan Franko (p)

Nejsem zrovna milovník poezie, takže můj názor asi není zrovna relevantní, ale bohužel mě to nijak zvlášť nechytlo. Příliš patetické, až zbytečně tragické. Možná pokud by člověk měl možnost přečíst si to v originále s dokonalou znalostí autorovy rodné řeči, dostavil by se jiný efekt. Kromě "V Přemyšlu nad zeleným proudem Sanu...", která je i určitým podobenstvím, to šlo všechno nějak kolem mě...

20.11.2023 2 z 5

Rubínový pokoj Rubínový pokoj Pauline Peters (p)

Za mě milé, odpočinkové čtení. Ano, je tam řada klišé-nažehlený anglický sluha Hoppkins, pití hektolitrů čaje, nakupování v Harrods, aristokratické kratochvíle různého typu atd. Nicméně nějak zvlášť mi to při čtení nevadilo. Děj je přiměřeně napínavý, jasně, v určité fázi se už dá předvídat, jak to celé skončí, ale i tak se to dalo snést. Nechybí ani trocha romantiky. Není to žádný literární klenot, ale kniha mi pár večerů zpříjemnila, takže časem ráda sáhnu i po dalším dílu série.

20.11.2023 4 z 5

Sedm démonů Sedm démonů Barbara Wood

(SPOILER) Velmi slabá kniha, těžko to označit i jako oddechovku. Děj je kostrbatý, postavy jednají nelogicky a nesystematicky, spousta trapných klišé (dokonalý pan profesor, chudá studentka medicíny, předvídatelná lovestory, přihlouplý mecenáš s manželkou), překlad taky nic moc. Dialogy katastrofa. Mark se chová jak kretén a Abdul, kterým si neustále vytírá zadek, se několikrát jen zatváří nesouhlasně a nakonec dopadne jak dopadne-pořád jsem čekala, že aspoň práskne do stolu a trochu mu zatopí, ale ani to ne. Nadpřirozeno mi nevadí, ale tady to bylo naprosto laciné, něco podobného by vymyslelo i děcko na prvním stupni ZŠ. Jako akční americký film se spoustou efektů možná, jako kniha úplně zbytečně potištěný papír (ještě že mám čtečku). Jedna hvězda jen za to, že znám i horší knihy, ale když to nebudete číst, opravdu o nic nepřijdete.

01.10.2023 1 z 5

Deník Deník Chuck Palahniuk

Chuck na mě působí jako úplné zjevení. Každá kniha je úplně jiná a vůbec netušíte, co na vás vybalí. Tentokrát se mu podařilo namíchat horor s absurdním dramatem, experimentální prózou, je to trochu i doják a love story, sociální román a bůhví co ještě. Jsem ráda, že ten chlapík píše, protože mě to fakt baví.

11.09.2023 4 z 5

Chorvatské pohádky Chorvatské pohádky Miroslav Pošta

Některé pohádky poněkud postrádají logiku, což je problém, protože děti si toho samozřejmě všimnou a nejen že na to upozorní, ale dožadují se vysvětlení, což je potom složité :-) Některým pohádkám trochu chyběla pointa, pořád jsem čekala, že z toho vyplyne nějaký závěr a ono nic... Každopádně chorvatské pohádky mají blízko k těm českým, motivy se opakují, jen se různě prolínají nebo jsou doplněny o nějaký nezvyklý detail. Četli jsme v rámci projektu Noc s Andersenem.

04.04.2023 3 z 5

Pravda o Kajínkovi Pravda o Kajínkovi Josef Klíma

Uznávám, že kolem kauzy je spousta otazníků, ale kniha je bohužel psaná stylem TV Nova-senzace za každou cenu, který je mi proti srsti. I když věřím, že pánové si s knihou a celou kauzou dali spoustu práce a znají podrobně pozadí toho všeho, jako čtenář cítím tlak, abych uvěřila tomu, že pan Kajínek je nevinný, v podstatě vzorný člověk, který se stal nebohou obětí policejní a justiční mafie. Což asi také nebude úplně pravda. Každopádně náš pan prezident to vyřešil za nás za všechny (nevím, zda úplně šťastně), pan Kajínek je na svobodě a jak to bylo doopravdy se už asi nikdy nedozvíme.

03.10.2022 2 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Chvílemi bych to přirovnala k Hrabalovi po americku-trhlý týpek, trhlé životní historky, podobný styl vyprávění, vše samozřejmě posypané americkým pozlátkem. Pak se to ale zvrhlo v absolutně absurdní příběh, který nabíral na obrátkách, na neuvěřitelnosti, byl komický a zároveň strašně smutný, plný věcí k hlubšímu zamyšlení i povrchní srandy. Kromě hromady praktických rad do domácnosti (odzkoušela jsem rovnou fígl s čištěním skvrn od ostružin), naprosté originality a zvláštního konce si odnáším i rozporuplné pocity, jestli to už nebylo až trochu MOC.

05.09.2022 4 z 5

Dům co postavil Jack Dům co postavil Jack Ed McBain

Eda McBaina mám ráda. Přestože jeho knížky jsou už trošku retro, myslím, že i na dnešní poměry jsou to čtivé detektivky, mnohdy s lepší zápletkou, než co jsou schopní vyprodukovat dnešní autoři. Jako oddechovka je to moc fajn čtení.

31.03.2022 4 z 5

Temné vize Temné vize Stephen King

Různorodé povídky, které potěší každého fandu hororu. I když se vám některá zrovna dvakrát nelíbí, určitě se najde jiná, lepší. Líbil se mi široký záběr námětů a stylů, na každé povídce bylo něco originálního.

22.03.2022 4 z 5