jfialova jfialova komentáře u knih

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Příběh je napínavý a podle mě dobře postavený. Konec mi ale přijde hodně rychlý a celkově bych očekávala, že bude více odhaleno jak celý systém s telefonními čísly fungoval. Snad se něco nového dozvím v dalším díle.

26.08.2019 4 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Knihu jsem četla v dětství a byla úžasná. Přestože byla poměrně dlouhá, vydržela jsem u ní a hltala každou stránku.

28.06.2019 5 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Moje třetí kniha od tohoto autora a zatím teda musím říct, že každá z nich je z úplně jiného soudku. Možná je to jenom náhoda, takže se dávám do čtvrté a jsem zvědavá, s čím na mě autor přijde tentokrát :-) Tato kniha byla ze zatím přečtených úplně nejlepší (když teda pominu, že Autobus je kniha určená primárně dětem, tak určitě lepší než Hurá, ještě žijeme, kterému jsem nějak nepřišla na chuť). Musím říct, že nejsem milovnicí ženské četby a romantických románů, ale tento příběh byl velmi silný a moc se mi líbil. Oceňuji neotřelé podání formou deníku mladého zamilovaného muže (každý přece očekává, že zamilovaný muž se bude chovat racionálněji než žena), historické pozadí (zejména německá reflexe nad průběhem a následky 2. světové války, což je věc, kterou podle mě spousta dnešních Němců napříč generacemi nemá vnitřně vyřešenou) a zajímavé postavy. Jednu hvězdu ubírám za občas zdlouhavé popisy schůzek a telefonátů a takové ty nic neříkající zamilované dialogy, ale to k tomu asi patří. Doporučuji k přečtení.

22.04.2019 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Strašně těžké je hodnotit tuto knihu, kterou četl snad každý, nebo o ní aspoň slyšel. Ano, na jednu stranu je to taková trochu idylická limonáda o venkovském životě. Pamatuji si, že už jako dítě mi třeba bylo protivné rčení babičky, že dobrá hospodyně má skočit pro pírko přes plot-proč jako?! Na druhou stranu některé drobné příběhy a postavy tam zahrnuté jsou nezapomenutelné-třeba Viktorka. Takže dávám zbabělé 3 hvězdy.

19.03.2019 3 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Kniha je sice lehce ideologická (údajně byla napsaná na objednávku režimu, aby vylíčila idylický kolektivizovaný venkov), ale já jsem ji milovala jako dítě a mým dětem se taky moc líbila. Knihu doprovází krásné ilustrace Heleny Zmatlíkové.

18.03.2019 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Krásně a výpravně napsaný historický román. Dobře se čte a osvěžíte si dějiny.

18.03.2019 4 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Super hororová klasika. Film jsem neviděla, ale mám ho v seznamu na čekací listině.

18.03.2019 5 z 5

Vtipná kniha, pobavila jsem se.

Deník Deník Anne Frank

Knihu jsem četla v době, kdy jsem byla přibližně stejně stará jako Anna, takže mě samozřejmě velmi hluboce zasáhla. Pamatuji si, že jsem to vůbec nedokázala pochopit, proč jí někdo ublížil, přece to byla malá holka a za nic nemohla. Její smrt mi přišla hrozivě nesmyslná, pořád jsem čekala, že se někde dočtu, že to dobře dopadlo a Anna přežila, i když jsem věděla, jak to dopadlo. Prostě moje dětská či dospívající mysl to nedokázala pochopit. Dnes už to vidím s odstupem, že Anna byla jedna z mnoha. O to je to ale děsivější, protože kolik takových holčiček zbytečně zemřelo... A kolik dalších lidí.

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Hellerových knih jsem přečetla více, tato je bezesporu nejznámější a podle mě i nejpovedenější. O paradoxu Hlavy XXII. se mluví poměrně často i v běžném životě-kolik podobných výmyslů kolem sebe máme. Tragičnost a nesmyslnost války jako takové tomu však dává jiný rozměr. Z pekla nelze snadno uniknout.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Já na básně teda nejsem, ale tohle je prostě klasika. A kdo by neznal aspoň pár veršů. Z fleku dodnes umím celou Kytici a dala bych i Polednici. Vodníka s pomocí :-) Vesměs je to morbidní, ale podle mně si to právě proto lidi pamatují.

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Nejslabší kniha celé série. Téma mi nesedělo a myslím, že též autorská dvojice se v něm nějak ztrácela. Jako by chtěli Joonu Linnu napasovat do role Jamese Bonda, což se stejně nepovedlo. Tři hvězdy dávám za čtivost a za to, že celá série je jinak výborná.

22.10.2018 3 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Kniha se mi líbila a těším se na pokračování. Autorka opravdu umí psát, to se jí musí nechat, a to ať už jde o příběhy pro děti či detektivky/thrillery. Děj je napínavý, stylisticky dobré, co víc si přát.

22.10.2018 4 z 5

Revolver na prodej Revolver na prodej Graham Greene

Určitě bych knihu mezi detektivky nezařadila. Jak píší kolegové, Greena nelze číst kvůli ději-ten se dá shrnout několika větami. Umí ale mistrně vykreslovat prostředí a charaktery postav. Nepřidává nic navíc, co by rušilo, ale ani příliš nevynechává, aby se člověk ztrácel. Revolver byl z mého pohledu trošku slabší, ale za přečtení stojí.

24.08.2018 3 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Očekávání velké (jedna z nejlepších kingovek) vystřídalo zklamání. Zas tak dobré to prostě nebylo. Hlavní hrdinka mi přišla velmi nesympatická, přemoudřelá a příliš správňácká (když na konci knihy prohlásí, že sebe a děti bude léčit podle odborných knih a přitom před pár měsíci podstoupila akutní císařský řez, jen se můj prvotní odhad potvrzuje a je odepsaná). Už tento fakt mi čtení kazil. Hlavní téma dobré, ale některé věci byly prostě pro mě nepřekonatelné. Atomový výbuch zabíjející jen lidi v bezprostředním okolí, minimální snaha o nějakou zemědělskou činnost, dostatek vody, snad i tekoucí (sprchování) při množství zemřelých. Na vše si nevzpomenu, určitě ale znám lepší knihy od tohoto autora.

06.08.2018 3 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

(SPOILER) Čtivé, ale průměrné. Nápad dobrý, některé momenty ale nedávají smysl. I průměrně bystré malé dítě pozná rozdíl mezi klukem a holkou, nedokážu si představit, že by Teddy nepřišel, jak to s ním je. O chůvě ani nemluvím. Lovestory v příběhu je strašné klišé, se vším všudy. Duchařský aspekt s obrázky v podstatě bylo možné vynechat, Mallory mohla na vše přijít i nějakými konvenčními způsoby-možná by to bylo i zajímavější. Na pár večerů mi to vystačilo, ale patrně mi v hlavě příliš neutkví.

30.11.2023 3 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Člověk už o tomto tématu četl kdeco, ale pořád ho ještě může něco překvapit. Tentokrát Osvětim a Březinka pohledem sovětského zajatce. Autor vypráví zeširoka po ruském způsobu (i když je Ukrajinec, cítí se být evidentně spíše sovětským člověkem). Pohled vojáka je také trošku jiný než knihy psané prostými civilisty. Musíte snést jistý díl sovětské agitky, což je těžké mít v daných podmínkách autorovi za zlé. Těžko říct, jestli měl podobné názory až do konce života, nebo jde o stav mysli těsně po prožitých událostech. Nic to nemění na tom, že za plotem bych nechtěla strávit ani jeden jediný den. Celou knihu si kladete otázku, jak tam mohl někdo vůbec přežít, o útěku ani nemluvě. Samotnému útěku je věnovaný poměrně krátký úsek knihy, takže je to spíš popis života v táboře.

10.11.2023 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Kniha zachycuje životní příběh Adama Traska od jeho dětství až po jeho smrt. Děj je zasazen do amerických reálií na přelomu 19. a 20. století, tedy do doby turbulentních historických událostí. V knize se mihne i sám autor jakožto jedna z okrajových postav příběhu. Možná proto na mě kniha působí trochu idealizovaným dojmem, protože postavy mi přijdou příliš sečtělé a zásadové. Nevím, ale nepřijde mi reálné, aby americký farmář té doby četl filozofická díla a dlouhosáhle o nich přemýšlel a debatoval se sousedy. Myšlenky jsou to samozřejmě zajímavé a dávají knize další rozměr, ale přijde mi to trošku mimo realitu, když to srovnám třeba s životem svých prarodičů, kteří žili a pracovali v podobných podmínkách a měli úplně jiné starosti (tedy ještě v době před kolektivizací, pak už to samozřejmě moc srovnávat nelze). Přesto je kniha dobrá, lze v ní najít spoustu zajímavých paralel, zejména odkazujících na Bibli a další klasická díla.

15.07.2023 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Průměrná detektivka, 92% hodnocení absolutně neodpovídá realitě. Překlad tragický, to mi asi vadilo úplně nejvíc ze všeho, protože to poznamenalo i dialogy, které vyzněly díky tomu často trapně a neodpovídaly situaci a charakteru postav. Číst se to dá, ale fakt jako oddechovka nebo že zrovna člověk nemá v zásobě nic lepšího. Nic nového autor nepřináší, nebýt nadprůměrného množství nechuťáren, kniha by nejspíš úplně zapadla.

30.03.2023 2 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Z celé série patří tento díl k těm slabším. Téma už mi přijde poněkud vyčerpané, příběh je tedy dost překombinovaný, aby se dalo vůbec nějak navázat na předešlé díly. Další složku příběhu tvoří rozebírání osobních problémů Joony a Sagy, což mi také nepřišlo bůhví jak záživné. Konec se víceméně dal očekávat, takže ono napětí v podstatě vychází pouze z akčního pronásledování sériového vraha. Vedlejší postavy nám poněkud prořídnou, čekám tedy, že v dalších dílech přijde něco nového-kéž by. Číst se to dá, ale po několika opravdu zdařilých detektivkách této dvojice prožívám trochu zklamání.

18.02.2023 3 z 5