jitka_dankova Online jitka_dankova komentáře u knih

Zakázaná přitažlivost Zakázaná přitažlivost Kateřina Petrusová

Třetí díl o vztahu z "mafiánského prostředí. Měla jsem přemrštěná očekávání, přecejen ze vztahu bodyguard a jeho svěřenkyně se dá vyždímat obvykle opravdu hodně zajímavých situací a pekelnou zápletku. A navíc autorka opravdu pěkně píše, knížky jsou čtivé. Jenže bohužel tento díl mne nevzal za srdce, lásku jsem těm dvěma nevěřila, situace mi přišly přestřelené (bodyguard vše zvládne lépe než FBI?), zápletka vlastně taková nijaká a vykreslení osob takové povrchní. Knížka podle mne jen pro chvíle, kdy už není co jiného číst a pro opravdové fanynky autorky, které prostě chtějí její knížky dočíst až do samotného konce.

11.05.2023 2 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Poslední díl nečekané sci-fi série pro mládež s opravdu překvapivým formátem celé knihy. Opět nová dvojice, která sehrává svůj vlastní boj s nepřízní osudu a do toho příběh našich hrdinů, kteří už se potkali. I když mi závěr série nepřišel tak přelomový, jako ty dva díly předtím, nutně jsem ho musela přečíst, jen abych se dozvěděla, jestli se nakonec ta parta sedmi lidí potká a jestli přežijí. Co najdete v tomto díle? Příšernou smrt spousty anonymních lidí, hroznou smrt dítěte, vzpouru a taky jeden obyčejný padák. Ale stejně jsem to prostě musela přečíst až do konce.

08.05.2023 5 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Druhý díl nečekané sci-fi série pro mládež s opravdu překvapivým formátem celé knihy. Opět nečekejte klasický děj knih, zase je to jen kompilát přepisů z videokamer, záznamů chatů, zpráv a taky kresbiček z osobního deníku hlavní hrdinky. Tentokrát jsme na jiném místě s jinými dvěma teenagery, než v předchozím díle. On je drogový dealer, ona namyšlená princezna, která drogy bere. Žádné postavy, které bych si zrovna oblíbila. Ale ten děj a celá ta zápletka byla fenomenální. To, že knihu nedokážu odložit mi došlo ve chvíli, kdy jsem pochopila, proč tam autoři dali ty obrázky 24 útočníků :-)
Fascinující hra na kočku a na myš s bandou zabijáků, do toho děsivý mimozemský organismus a taky časoprostorová anomálie. Doporučuji pro všechny, co na to mají nervy a odhodlání probírat se chumlem zpráv a papírů, které zachycují napínavý boj o život.

08.05.2023 5 z 5

Léto, kdy jsme se potkali Léto, kdy jsme se potkali Robin Constantine

(SPOILER) Zdlouhavá obyčejná letní romance o dívce, která se vyrovnává s rozchodem, a klukovi, který se vyrovnává s tím, že je na vozíčku. Příběh byl milý, letní brigáda byla dopodrobna popisovaná, vlastně šlo o takovou oddechovku, opravdu knížka tak akorát na pláž. Až mne mrzelo, že tam není i něco víc, něco extra. Minimálně epilog mi tedy moc chyběl, protože jsem vážně především potřebovala vědět, jestli to spolu fakt zvládnou i potom a později a ne jen, jak se nakonec dali dohromady. Proto nižší hodnocení, příběh pro mne nebyl uzavřený a dovedený do konce.

28.04.2023 3 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

Třetí díl upírské pentalogie z fantasy světa s neotřelými erotickými scénami. Opět se v knize opakují podrobné sexuální scény a popisy a různé obscénnosti, různé praktiky a myšlenky, prostě lehce zvrácených fantazií je tam stále hodně. I těch vztahových otázek a ubezpečování se o lásce a tak, bohužel. Až to je někdy otravné a zdlouhavé a trochu to nudí, protože to zdržuje celý dej, který je tentokrát zajímavý a překvapivý. Ostatně, autorka si ve svých sériích obvykle libuje v netradičních zvratech, utrpení a bolesti a také ve smrti některých postav. A nejinak to je i v tomto díle. Na další dva zbývající díly jsem zvědavá a trochu mi přijde, že se z nesmělé holky stane opravdu rozhodná žena, která ví, co chce. Uvidíme...

24.04.2023 4 z 5

Perutě noci Perutě noci Zuzana Hartmanová

Ve druhém dílu ze života nekromantky Nix jsem se naplno dočkala toho, co jsem v první díle postrádala: romantiky, zklidnění a rozvláčnosti a řešení vztahů. Skvělé, bylo to pohlazení pro moje srdce. A naprosto chápu rozčarování, které se zmocní těch, kdo se zhlédli spíše v té akci a drsnosti prvního dílu :-) Tohle už je prostě čtení pro romantické holky, no, a všichni, kdo si oblíbili drsnou stránku Nix, asi musí protočit oči.
Oceňuji, jak se všechny prvky z nesouvisejících povídek z prvního dílu nakonec tak závratně propojilly a každá maličkost získala na významu, smekám před tou propracovaností a oceňuji ji. Jen asi budu potřebovat tak dvojí nebo trojí čtení, než mi dojde, co že přesně se to na konci vlastně stalo.

10.04.2023 5 z 5

Siréna Siréna Kiera Cass

(SPOILER) Rozporuplný příběh, ve kterém se autorka snažila nastínit tíživý osud nedobrovolné vražedkyně - mořské sirény. Tíživé téma, které bohužel není podáváno s dostatečnou důstojností, ale je zlehčeno a zjednodušeno do podoby, kterou by snad mohly zkousnout mladé náctileté dívky. Nevím, jestli to byl dobrý nápad. Jako dospělá žena mimo cílovou skupinu jen kroutím hlavou nad nedomyšlenými záležitostmi a nerozumím tomu nastíněnému světu, nemá pro mne logiku. Celé je to vystavěné tak nějak na sílu. Zároveň si ale nedokážu představit, že by mne v dívčím věku oslnila nastíněná romantická linka mezi hlavními hrdiny, neboť je plochá a nevýrazná. Připomíná staré pohádky, kdy se dva lidi zamilují, sotva se uvidí a pak tato láska nepochopitelně trvá po dlouhou dobu, i když jsou od sebe a vůbec se de facto nepoznali.

Kniha mi nejvíce připomínala propracovanější román "Les bez srdce", byť prostředí je jiné. Akorát při čtení Lesa bez srdce jsem necítila tolik úzkosti a nepříjemné beznaděje, jako při čtení Sirény.

(pozor spoiler!) Asi nejvíce mi na knize vadil závěr, kdy siréna plně zapomene, kým byla. Sice je se svou láskou, ale vůbec neví, jak ho poznala, kdo to je, je prostě někým jiným. Je otázkou, jestli je správné, aby spolu tito lidé vlastě byli. Zanechalo to ve mně jen rozporuplné pocity a z knihy jsem akorát získala nepříjemný pocit.

07.04.2023 1 z 5

Cesta kolem světa za 80 dní (převyprávění) Cesta kolem světa za 80 dní (převyprávění) Clementina Coppini

Jedna z nejlepších verzí klasického příběhu Julese Vernea určená pro děti. Dobrodružství Philease Foga je tady doplněno o půvabné propracované kresby Tonyho Wolfa, postavy jsou kresleny jako zvířátka (ovšem nijak ale nekorespondují se známým stejnojmenným seriálem). Syn knihu četl ve třetí třídě a příběh byl opravdu přiměřený jeho věku, zjednodušený a malebný, ale vše podstatné bylo obsaženo. Základní kostru příběhu syn znal ze seriálu a již četl i jiné zpracování, příběh má však tak rád, že jej přečetl znovu. Zpracování od Clementiny Coppini vyhrává na plné čáře, bonusem knihy je přehledná mapa celé Fogovy cesty, za tu jsme byli náramně vděční.

Troufám si říct, že tento příběh je nadčasový a nestárne. Zápletka a dobrodružství dokážou zaujmout i dnešní děti a dospělé. Jde tam o přátelství, záchranu života, sázku, hon na zloděje a trochu i lásku, postavy střídají různé cestovní prostředky a nevzdávají se. Příběh si syn zapamatoval a rozhodně ho oslovil.

03.01.2023 5 z 5

Léčivé rostliny Léčivé rostliny Otakar Zejbrlík

Luxusní stará kapesní knížka o léčivých rostlinách. Hotový poklad v antikvariátech! Třetinu knihy tvoří popisy rostlin, ze kterých se dají jíst plody, třetinu potom půvabné celostránkové kresby rostlin a třetinu recepty. Na to, že knihu vydali ve 40. letech, je to maličké písmo v této kapesní knížce krásně čitelné, holt to v té době tiskaři opravdu uměli. Obsahuje také skvělý kalendář sběru léčivek i zajímavé dobové tipy na využití bylin. Pro milovníky léčivých rostlin, kteří pro ně rádi vyrážejí do přírody, jde o ideální luxusní dárek (pokud ji seženete).

25.11.2022 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní (převyprávění) Cesta kolem světa za osmdesát dní (převyprávění) Francesca Rossi

Převyprávěné dobrodružství Philease Foga na cestě kolem světa za 80 dní. Toto převyprávění je poměrně věrné původnímu dílu, stylem i jazykem. Jen jsou vynechané některé zdlouhavé popisné části. Což může znít jako výhoda (věrnost původnímu dílu), je zároveň i nevýhodou, jakmile má knihu číst dítě. Syn ji četl ve třetí třídě a popravdě to ještě bylo brzy. Slova a slovní obraty pro něj byly poměrně těžké, četlo se mu to špatně a těžkopádně. Bylo to pro něj v tomto věku zatím hodně náročné. Základní lince příběhu rozuměl hlavně proto, že jsme ho nejdřív nechali koukat na proslulý zvířátkový seriál s Willym Foggem. Zároveň to bylo skvělá příležitost k porovnávání seriálové verze s původním dílem a diskuzím, co všechno si tvůrci seriálu vymysleli navíc.
Co se týká velkých celostránkových zjednodušených ilustrací, neoslovily syna ani mne, často v nich jsou nesrovnalosti oproti textu (Auda čeká na poušti místo na zasněžené pláni, na obrázku, kde Passpartout nemá mít boty, je má nakreslené apod. - syn si toho všeho všiml).
Odhaduji, že by kniha mohla sednout dětem v šest třídě. Až v tom věku syn bude, znovu ji vytáhneme a uvidíme.

Pro děti ve třetí třídě raději zvolte převyprávění od Clementiny Coppini se zvířátkovými ilustracemi Tonnyho Wolfa, to je opravdu jazykem adekvátní věku třetí třídy a dobře čtivé.

24.09.2022 3 z 5

Jak si zlepšit menstruační cyklus Jak si zlepšit menstruační cyklus Lara Briden

Odborná kniha pro ženy. Kniha je komplexní, náročnější na čtení, plná informací ke každému možnému problému. Pravdou je, že po ní prostě sáhnou dospělé ženy, které zrovna řeší nějaký problém a už neví, co dělat. A v tomhle jim kniha bude úžasně nápomocná, to ano. Není to ale čtení jen tak pro prevenci nebo čtení pro mladé dívky (byť by se jim informace hodily), protože na to je kniha moc odborná a málo "populistická". Navíc začátek o hormonální antikoncepci je fakt depresivní, nevím, jestli jsem si chtěla číst dopodrobna, jak hrozně mi tahle věcička v mladém věku zničila přirozené procesy v ženském těle, i když je to prostě pravda. No jo no, čas už nevrátím. Bylo to smutné čtení. Mladým holkám by se ty informace hodily, ale ty zas tuhle knihu asi těžko budou číst (moc informací, moc odborné a těžkopádné).

Každopádně, svůj účel u mne kniha splnila. Spravila, co se v určitém věku pokazilo. Jednoduchým řešením, jako je správná suplementace hořčíku, zinku, doplnění přípravku s rhodiolou a změna stravy. Je milé, že kniha udává na pravou míru informace ohledně low carb diet ve vztahu k ženskému organismu (prostě že ženy určitou hladinu sacharidů potřebují a není radno pod ni jít). Knihu půjčuji kamarádkám (holky ve věku 30+) a každá tam našla hodně užitečných rad. Pro každou ženu, kterou trápí třeba i jen bolestivá menstruace, nebo přílišné výkyvy nálad každý měsíc - doporučuji si knížku půjčit a zkusit se začíst. V knize jsou opravdu řešení a návody a užitečné informace.

11.09.2022 5 z 5

Trpaslíci Trpaslíci Tony Wolf (p)

Druhý díl příběhů lesních zvířátek, tentokrát ve světě trpaslíků. Kniha se nese ve stejném duchu jako první díl, opět jde o příjemné nenásilné a nenáročné příběhy z každodenního života obyvatel lesa. Postaví si výtah, pořádají závody, malují si vzory na křídla, vyrábí mošt i letí v baloně. Hasí požár, pořádají divadelní představení. Splnila jsem si dětský sen, když jsem si v šestatřiceti letech knihu konečně z druhé ruky sehnala a mohla si ji přečíst (jako malé mi totiž další díly rodiče nekoupili).
Syn příběhy četl před začátkem třetí třídy a čtení ho hodně bavilo. Každý příběh je totiž doplněn krásným celostránkovým obrázkem se spoustou detailů a lépe si mohl vše představit. Taky jsme čtení mohli dobře dávkovat (dva příběhy denně). Text dítěti hodně obohacuje slovní zásobu, slova jsou květnatější, ale pořád adekvátní věku. Doporučuji pro mladé čtenáře (druhá či třetí třída).

28.08.2022 5 z 5

Dotkni se hvězd Dotkni se hvězd Lucie Horáková Auzká

Milý odpočinkový dívčí román pro milovnice zámků a historie. Té historie je tam hodně, postavy totiž dělají na zámku průvodce. Hlavní hrdinka řeší první větší lásku, nové přátele i to, co ji vlastně baví. Romantická linka je taková prostě normální. Myslím, že je to kniha, která by se mohla líbit dívkám kolem 16 let, těm starším potom spíš jen, pokud bylo jejich snem bydlet na zámku a dělat tam průvodkyně :-) Text hezky plyne a je pěkně čtivý.

24.08.2022 3 z 5

Tygrovo prokletí Tygrovo prokletí Colleen Houck

Hezká fantasy pohádka pro dívky ve věku 13-16 let. Je to jedna z těch knih, které nemají starším čtenářkám tolik co nabídnout, proto jsem zvládla číst jen první díl a nemám potřebu sérii dočítat. Hlavní hrdinka se chová jako taková typická puberťačka, celá zápletka je prostě jako z pohádky, o logiku tu moc nejde (zvíře se přeměňuje na člověka i se šaty, asi aby cudnosti pro mladé slečny bylo učiněno za dost...), romantika taková dívčí a naivní, milostný trojúhelník takový jako ze vztahů ze základní školy... Myslím, že mladým dívkám by se to i mohlo asi líbit, pro mne to ale není.

23.08.2022 2 z 5

Les bez srdce Les bez srdce Joanna Ruth Meyer

Dlouhá pohádka pro dospělé. Se vším všudy, co staré pohádky obvykle měly, tedy drastickým vytrháváním srdce z těla, zabíjením, nestvůrami, podivnou starou magií, napojením na přírodu, spoustou lidské zloby a starých křivd. Romantická linka mezi nestvůrou a mladým mužem byla, no, tak jako ze starých pohádek. Musím přiznat, že mám raději moderní příběhy. A nemyslím si, že by tento příběh byl vhodný pro děti, ostatně stejně jako mnohé staré klasické drastické pohádky.

18.08.2022 3 z 5

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Sérii Stříbrných knih snů hodnotím celou velmi vysoko, protože ve svém žánru jsou knihy opravdu na vynikající úrovni. I když já sama se k nim vracet už nebudu. Jde o spletitý příběh, ve kterém středoškoláci odhalují jednu velkou záhadu ze svých životů a snaží se rozklíčovat jeden spletitý záhadný svět. Obvykle se těžko věří tomu, že by děti bez pomoci mohly takto něco řešit a vyšetřovat, ale tady je to krásně podané. Prostě v tom podivném snovém světě to dává dokonale smysl. Kdo by tomu taky z dospělých věřil... Samotný způsob psaní z pohledu hlavní hrdinky je takový, no, dost ukecaný. Řekne všechno, co má na jazyku a co ji k tomu napadne. Text dost bobtná, člověk zjistí i to, co nechce, ale je to svým způsobem roztomilé a je to prostě jasný rukopis té postavy a odhaluje se tím její osobnost.
Proč už se ke knize nebudu vracet? Reálně jsem se fakt bála. A to jsem mamka od dětí. Prostě knížka je fakt strašidelná, nenápadně, ale je. A taky mi vůbec nevyhovovala romantická linka v knize - ta nedorozumění, ta nejistota, to jak chtěli budovat ten vztah, její pocity. Prostě toto mne po stránce dívčího románku zrovna neoslovilo.

13.08.2022 5 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

(SPOILER) Až příliš jednostranně zaměřená naučná kniha oplývající předčasný optimismem. Nejdřív jsem si myslela, že sahám o vědecké populárně naučné knize na téma stárnutí a nějakého toho užitečného biohackingu apod. Jenže následovalo až příliš dlouhé etické pojednání o společenských dopadech situace, kdy se budeme zuby nehty bránit stárnutí. Pan Sinclair je jistojistě vizionář a fandím jeho výzkumům, popravdě by to ale chtělo víc dat a ověření. Berte tedy knihu s rezervou a buďte zatraceně obezřetní. Nicméně musím uznat, že některé jeho tipy mne nahlodaly a i když to nechci přiznat, tak stále častěji vyhledávám plavání ve vodě, která má kolem 20 °C (vidíte? žádný extrém :-) ), víc se hýbu, nejím cukr, na poličce mám resveratrol a to zatraceně přehnaně drahé NMN jsem si taky sehnala, byť k užívání budu přistupovat s rozvahou a hodně hodně opatrně (možná jsou to vyhozené peníze, nevím). Jo a olej z tresčích jater s máslovým gelem (kvůli D a K2) jím pravidelně taky. Nějaký vliv na mne některé poznatky tedy měly.

Ale mám-li to shrnout, v knize bylo příliš řečiček, příliš teorií a až zatraceně málo praktických poznatků. Spíš si ji jen půjčte v knihovně.

11.08.2022 3 z 5

První opravdový polibek První opravdový polibek Kasie West

Roztomilý příběh o lásce pro náctileté. Mám ráda, jak jsou hrdinky Kasie West různorodé, tahle byla trošku ztřešťěná, docela akční a upovídaná. Taková zajímavá začínající herečka, která se ještě do nikoho nezamilovala. Až doposud. Celý příběh se nesl v příjemném duchu, možná až krapet nudném, co se týká romantiky a jiskření mezi hlavními postavami. Nečekala jsem, že tam bude detektivní zápletka. Sečteno podtrženo, jde sice o slabší knihu od Kasie West, není v ní žádné hlubší sdělení, ani nějaká zásadní zajímavá romantická linka, ale stále jde o příjemné nenáročné čtení třeba na léto.

03.08.2022 4 z 5

Modrý tučňák Modrý tučňák Petr Horáček

(SPOILER) Krátký příběh vhodný pro malé začínající čtenáře. Na každé stránce je jen pár řádků, takže to neodradí prvňáčky či druháky od čtení. Téma odlišnosti a vyčlenění z kolektivu je fajn a dá se o tom pak s dítětem hovořit, byť kniha jen hodně klouže po povrchu. Sice si z toho náš syn odnesl jen to, že to prostě celé tučňák zachránil písničkou, ale proč ne. Kresby jsou celostránkové, autentický styl, na který nejsme se synem zvyklí, ale bylo to milé.

18.07.2022 5 z 5

Skandální noc Skandální noc Elle Kennedy

Kratičké čtení o spoustě sexu a snaze neplánovat žádný vztah. Hm. Tentokrát mne to vůbec nevzalo a nijak nebavilo. Ztotožňuji se s komentářem Dellphi, cituji: "Asi potřebuju trochu víc příběhu a méně erotiky, nebo by asi stačilo děj trochu více rozvinout… možná přidat víc akce, vtipu a tak podobně…"
Alespoň takto vím, čeho si vlastně u autorky cením na předchozích sériích. Mají tam prostě i něco navíc, než jen spoustu sexu.

04.05.2022 2 z 5