jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Sérii Stříbrných knih snů hodnotím celou velmi vysoko, protože ve svém žánru jsou knihy opravdu na vynikající úrovni. I když já sama se k nim vracet už nebudu. Jde o spletitý příběh, ve kterém středoškoláci odhalují jednu velkou záhadu ze svých životů a snaží se rozklíčovat jeden spletitý záhadný svět. Obvykle se těžko věří tomu, že by děti bez pomoci mohly takto něco řešit a vyšetřovat, ale tady je to krásně podané. Prostě v tom podivném snovém světě to dává dokonale smysl. Kdo by tomu taky z dospělých věřil... Samotný způsob psaní z pohledu hlavní hrdinky je takový, no, dost ukecaný. Řekne všechno, co má na jazyku a co ji k tomu napadne. Text dost bobtná, člověk zjistí i to, co nechce, ale je to svým způsobem roztomilé a je to prostě jasný rukopis té postavy a odhaluje se tím její osobnost.
Proč už se ke knize nebudu vracet? Reálně jsem se fakt bála. A to jsem mamka od dětí. Prostě knížka je fakt strašidelná, nenápadně, ale je. A taky mi vůbec nevyhovovala romantická linka v knize - ta nedorozumění, ta nejistota, to jak chtěli budovat ten vztah, její pocity. Prostě toto mne po stránce dívčího románku zrovna neoslovilo.

13.08.2022 5 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

(SPOILER) Až příliš jednostranně zaměřená naučná kniha oplývající předčasný optimismem. Nejdřív jsem si myslela, že sahám o vědecké populárně naučné knize na téma stárnutí a nějakého toho užitečného biohackingu apod. Jenže následovalo až příliš dlouhé etické pojednání o společenských dopadech situace, kdy se budeme zuby nehty bránit stárnutí. Pan Sinclair je jistojistě vizionář a fandím jeho výzkumům, popravdě by to ale chtělo víc dat a ověření. Berte tedy knihu s rezervou a buďte zatraceně obezřetní. Nicméně musím uznat, že některé jeho tipy mne nahlodaly a i když to nechci přiznat, tak stále častěji vyhledávám plavání ve vodě, která má kolem 20 °C (vidíte? žádný extrém :-) ), víc se hýbu, nejím cukr, na poličce mám resveratrol a to zatraceně přehnaně drahé NMN jsem si taky sehnala, byť k užívání budu přistupovat s rozvahou a hodně hodně opatrně (možná jsou to vyhozené peníze, nevím). Jo a olej z tresčích jater s máslovým gelem (kvůli D a K2) jím pravidelně taky. Nějaký vliv na mne některé poznatky tedy měly.

Ale mám-li to shrnout, v knize bylo příliš řečiček, příliš teorií a až zatraceně málo praktických poznatků. Spíš si ji jen půjčte v knihovně.

11.08.2022 3 z 5

První opravdový polibek První opravdový polibek Kasie West

Roztomilý příběh o lásce pro náctileté. Mám ráda, jak jsou hrdinky Kasie West různorodé, tahle byla trošku ztřešťěná, docela akční a upovídaná. Taková zajímavá začínající herečka, která se ještě do nikoho nezamilovala. Až doposud. Celý příběh se nesl v příjemném duchu, možná až krapet nudném, co se týká romantiky a jiskření mezi hlavními postavami. Nečekala jsem, že tam bude detektivní zápletka. Sečteno podtrženo, jde sice o slabší knihu od Kasie West, není v ní žádné hlubší sdělení, ani nějaká zásadní zajímavá romantická linka, ale stále jde o příjemné nenáročné čtení třeba na léto.

03.08.2022 4 z 5

Modrý tučňák Modrý tučňák Petr Horáček

(SPOILER) Krátký příběh vhodný pro malé začínající čtenáře. Na každé stránce je jen pár řádků, takže to neodradí prvňáčky či druháky od čtení. Téma odlišnosti a vyčlenění z kolektivu je fajn a dá se o tom pak s dítětem hovořit, byť kniha jen hodně klouže po povrchu. Sice si z toho náš syn odnesl jen to, že to prostě celé tučňák zachránil písničkou, ale proč ne. Kresby jsou celostránkové, autentický styl, na který nejsme se synem zvyklí, ale bylo to milé.

18.07.2022 5 z 5

Skandální noc Skandální noc Elle Kennedy

Kratičké čtení o spoustě sexu a snaze neplánovat žádný vztah. Hm. Tentokrát mne to vůbec nevzalo a nijak nebavilo. Ztotožňuji se s komentářem Dellphi, cituji: "Asi potřebuju trochu víc příběhu a méně erotiky, nebo by asi stačilo děj trochu více rozvinout… možná přidat víc akce, vtipu a tak podobně…"
Alespoň takto vím, čeho si vlastně u autorky cením na předchozích sériích. Mají tam prostě i něco navíc, než jen spoustu sexu.

04.05.2022 2 z 5

Klárka a létající velryba Klárka a létající velryba Rebecca Gugger

Kratičký výlet holčičky a létající velryby obsahuje několik životních mouder a spoustu krásných ilustrací. Akorát, že jsme to se synem vlastně vůbec nepochopili. Je to takové filozofování pro děti, které mají bujnou fantazii a samy kladou hloubavé otázky. Ale ty ostatní děti si z toho asi zrovna moc neodnesou. Syn knihu četl ve druhé třídě a prostě vůbec nevěděl, o čem že to teda vlastně bylo. Nic v něm kniha nezanechala. Každopádně je tam jen naprosté minimum textu, ideální pro malé čtenáře, kteří neradi čtou - tuhle knihu mají přečtenou opravdu za chviličku.

03.05.2022 3 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

(SPOILER) Celá série Letopisy Pozůstalých je náročnější čtení, které se točí především kromě lží, falše, politiky, zrady, intrik, válek a bojů o moc. Romantická linka mi přišla spíš jen tak trochu na pozadí toho všeho, milostný trojúhelník je, no, vlastně zvláštní. Tady mi tak nevadil. Hlavní hrdinové prošli poměrně velkou proměnou od vzpurných puberťáků až k přespříliš zodpovědným dospělým, kteří se vzdávají svého štěstí ve prospěch ostatních. A právě kvůli tomu ve mne zůstal po přečtení takový smutný tíživý pocit. Ostatně tam taky zemřelo dost milých vedlejších postav, těžce jsem to nesla.
První díl je všech tří ještě ten odlehčenější a vzletnější a příběh, kdy se v hostinci, kde se skrývá princezna, setkají princ i zabiják a tráví tam vlastně takové "letní prázdniny" byl vlastně milý. Autorka to fakt dobře umí se zatajováním informací a tak trochu matením čtenáře. Prostě tam důležité věci píše, až opravdu v tu správnou chvíli a člověk je překvapený, kde se to vzalo. Musela jsem listovat a vracet se, abych pronesla pár hezkých "aha...!".
Po přečtení celé série si nejsem jistá, jestli mám z knih dobrý pocit. Spíš mne příběh tížil. Ale čtivý a kvalitní rozhodně je a plné hodnocení si zaslouží, jde o zajímavé dílo.

03.05.2022 5 z 5

Jediná maličkost Jediná maličkost Erin Watt

(SPOILER) Příběh dvojice, která se do sebe neměla zamilovat. (pozor spoilery) Rozhodně nejde o odpočinkové čtení, naopak, tohle je náročný young adult se vším všudy: špatné vztahy s rodiči, zkušenost z vězením, neustálá otázka viny a trestu, vyrovnání se se smrtí sourozence, snaha naštvat rodiče za každou cenu, nedospělost i postupné dospívání, pokus o znásilnění, šikana, ... prostě při čtení se čtenář nenudí. Nejde ani o žádnou velkou romantiku, neboť dvojice se spolu vyspí hned na začátku a následně se celou knihu už téměř nedotknou a řeší úplně jinou rovinu toho vztahu. No musím přiznat, že mne hodně překvapil ten "dospělý" závěr. Byl až moc dospělý. Nějak jsem tomu nemohla uvěřit, že to pojmou takhle a že to budou potřebovat oba takhle. No ale proč ne. Tenhle příběh rozhodně není pro každého, kdo ale chcete "těžší" čtení, pustťe se do toho.

17.04.2022 4 z 5

Největší poklad Největší poklad Arcadio Lobato

Milá knížka s příběhem, který dítě rychle přečte. Ideální čtení pro našeho malého čtenáře, který nemá rád plné stránky textu. Tady je na stránce vždy jen pár řádků a jinak velké pěkné obrázky. Příběh má milou pointu (co je vlastně tím největším pokladem), byť postrádá dostatečnou hloubku, aby v dítěti něco z toho hezky rezonovalo. Syn příběh četl, i když má teď období, kdy zrovna neholduje knihám s dívčími a ženskými hrdinkami. Čteno v druhé třídě, vhodné pro malé čtenáře.

31.03.2022 5 z 5

Temný květ Temný květ P. M. Freestone

Netradiční poklidná fantasy duologie pro mládež s netypickou hrdinkou v hlavní roli. Celá kniha je protkána popisy vůní a hrdinka má výhodu i nevýhodu v tom, že zatraceně dobře všechno cítí. Takže poměrně dost často a někdy i zdlouhavě popisuje, co jí všechno taky smrdí a co jí vadí a co jí který závan vůně připomíná. Ze začátku mi nebylo jasné, proč může být silný čich jakousi superschopností, ale pak jsem pochopila, jak je to v knize myšleno.
Kniha je psána jako z pohledu Rakel, tak i z pohledu Ashe, který si s sebou nese zajímavé tajemství. Na konci tohoto dílu se člověk akorát naštve, že ještě nevyšel ten druhý finální, jsem zvědavá, jak se to bude dál ubírat.
Romantika v knize je opravdu jen v náznacích, ale i to málo je vlastně docela milé.

28.01.2022 4 z 5

O klíči O klíči Pavel Čech

Nádherná kniha, která je klenotem naší dětské knihovničky. Na půvabných kresbách je vidět příběh chlapce, který našel starý klíč a přemýšlí, od čeho všeho by mohl být. A ty jeho fantazie jsou tam krásně všechny nakreslené. Knížka je skvělá na čtení malým dětem, které zaujmou ty obrázky, a později se hodí jako knížka, kterou si přečte dítě samo ve druhé třídě a je pyšné, že rychle zvládlo číst celou velkou knížku. Na každé stránce je jen pár slov či řádků, tak akorát pro malé čtenáře, které ještě stránky plné textu děsí.
Syn knihu četl v půlce druhé třídy a byl spokojený, kresby ho zaujaly a po přečtení uměl dobře promluvit o tom, o čem vlastně kniha byla.

27.01.2022 5 z 5

Ročenka Ročenka Holly Bourne

Působivý romantický dívčí příběh, který mne totálně dostal. Kniha se tváří jako klišoidní příběh o titěrných problémech dospívajících, kteří jsou na střední škole. Jenže pod povrchem a za nenápadným trapným školáckým začátkem se ukrývá dechberoucí příběh o tom, jak se našly dvě spřízněné duše. A jaké duše! Takové, které si z knih berou to nejlepší. Takové, které vyhmátnou jednu větu z knihy a dokáží se nad ní opravdu zamyslet. Ach, asi už nikdy nebudu na čtení knih pohlížet jinak!

Nečekejte hrdinské drama. V knize se toho vlastně moc neděje. Hlavní hrdinka především o věcech hodně přemýšlí a dost se bojí. A já jsem vděčná za to málinko, k čemu se nakonec odhodlala (anotace knížky mne nějak nalákala na víc, než se tam reálně stalo). A zbožňuji její postavu právě pro tu opravdovost a reálnost a i tu zdrženlivost a přemýšlivost. A jako bonus je v knížce i hezká část odehrávající se kolem vánoc s takovou krásnou atmosférou, co pohladí nad duši. Je mi jasné, že k této knížce se budu často vracet.

19.01.2022 5 z 5

Truly Truly Ava Reed (p)

(SPOILER) Všední příběh o lásce, který si nejspíš hned na druhý den nebudete pamatovat. Aby byl děj zajímavější, tak ona ztratila maminku a on bojuje s tím, že když vzal sestru na párty, tak ji bohužel znásilnili a on se kvůli tomu bojí asi vztahů (no nějak mi to přišlo zvláštně podané). Jde o klasické příklad zamilování se hned na první pohled (čemuž se moc nedá věřit) a pak jen zbytek knihy vlastně boj s tou nerozhodností a odmítáním. Psáno z pohledu obou aktérů na střídačku. Když už nemáte, co číst, je to možnost další odpočinkové volby. Ale jestli si z kupy nepřečtných knih můžete vybírat, jsou mnohem lepší tituly.

11.01.2022 3 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

(SPOILER) Neobyčejná trilogie, děsivá hexalogie (pokud budete pokračovat ve čtení v angličtině, ale nedoporučuju) v dysoptickém světě bez pořádné naděje. Netradičně psaný text, silně vyjádřené pocity, hrdinka, která se hodně změní a dospěje. Tohle vše obsahuje série knih Roztříštěná. Rozhodně si rozmyslete, jestli ji chcete číst. V češtině jsou jen tři díly a knihy jsou vyprodané a hodně špatně se shání. Ve slovenštině lze sehnat dokonce tři ebooky. Poslední tři knihy jsou ale v angličtině a překlad nejspíš nebude, stejně tak jako nejsou přeložené doprovodné novely.

První tři knihy přináší relativně uzavřený příběh, ve kterém se ze zničené a zlomené dívky, která své dětství protrpěla kvůli netradiční "superschopnosti", stane bojovná žena, která dokáže strhnout i své okolí k akci. Při dobrodružství, které ji potká, objeví opravdové přátele, podlehne vášni a odpíraným pocitům, postupně dokáže odlišit prostou poblázněnost od opravdové lásky. Naučí se i ublížit (v různých ohledech).

Je skoro neuvěřitelné, že věci, která autorka v prvním díle představí, dokáže hned v tom druhém naprosto postavit na hlavu a postavy ukázat v jiném světle. Při čtení druhého dílu jsem byla v šoku. Ale se vzrůstajícím sebevědomí autorky mne příběh více a více bavil a přicházelo více akce a zvratů.

K přeložené trilogii (1. Shatter me, 2. Unravel me, 3. Ignite me) se určitě budu vracet a ráda si ji přečtu znovu. K dalším třem dílům (4. Restore me, 5. Defy me, 6. Imagine me) odvahu ke čtení asi nikdy neseberu, neboť je v nich prvek vymazání vzpomínek, naprostého ovládání, ovládání mysli, spousta věcí není tak, jak se zdá a v sérii je více otázek než odpovědí a více zmatků a flashbacků než souvislého a pořádně vysvětleného děje. Charaktery procházejí spíše změnami k horšímu a nakonec celá otázka, co se světem, ani není vysvětlena a dořešena. Postavy umírají, ale taky se různě vrací. Prostě zmatek nad zmatek.

PS: Doprovodné novely, které jen dokreslují děj
* Destroy me - stostránková novela z pohledu Aarona Warnera od chvíle, kdy byl postřelen, dotýká se hodně Juliettina deníku. A končí ve chvíli, kdy jej Juliette chvíli uvidí při scénce se psem. (v diskuzi zde označováno jako "chybějící kapitola")
* Fracture me - šedesátistránková novela z pohledu Adama ve chvílích, kdy se bál o Jamese a o Juliette (v diskuzi zde označováno jako "chybějící kapitola")
* Unite me = vydání Destroy me a Fracture me dohromady
* Shadow me - novela z pohledu Kenjiho
* Reveal me - další novela z pohledu Kenjiho (k Defy me)
* Find me = Shadow me + Reveal me
* Believe me - závěrečná novela o svatbě

08.01.2022 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

(SPOILER) Tato young adult romance se sice dobře četla, ale bohužel mi nesedl ten příběh. Nejsem fanoušek knih, ve kterých si spolu hrdinové nedokážou normálně promluvit a situaci vysvětlit. Myslela jsem, že se po přečtení budu cítit pohodově, mělo jít o oddychové čtení. Namísto toho jsem byla akorát naštvaná a zklamaná, i když kniha skončila dobře. Postavám jsem jejich role moc nevěřila, zvraty mi přišly zbytečně vyeskalované a chování nekonzistentní.

04.01.2022 1 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

(SPOILER) Zajímavá fantasy série o černé čarodějce (zatím tři díly v češtině, celkem bude pět dílů) mne celkem rychle pohltila. Napříč knihami jde především o příběh dívky, která postupně poznává sama sebe, hledá si přátele a objevuje komplexní a propojený svět kolem sebe včetně všech jeho problémů. A to vše se děje na pokraji války. Díl od dílu byla série temnější, děsivější, smutnější. V celé knize jsou krásně nastíněny závažné problémy od rasismu, přes zneužívání žen, zotročování, domluvené sňatky v mladém věku, vězení kvůli původu, náboženské problémy, zabíjení dětí kvůli pohlaví. Jednotliví hrdinové přicházejí o své sny, o své rodiny, blízké, kamarády i své lásky, bortí se jim jejich svět, umírají lidé. Bylo až děsivé číst, jak se nenápadně a postupně dostal svět pod tyranskou nadvládu a jak to lidé dovolili. V knihách není příliš moc akce a děje, ani tak moc zvratů, spíše je to celé nenápadné pozvolné proplouvání světem, který se bortí. Kdo hledá nějakou hezkou romantickou linku nebo tak, spíš se dočká zklamání, láska tam je, ale posmutnělá. A téma milostného trojúhelníku, domluveného sňatku a ničení iluzí o svobodných vztazích. Ale knihy za přečtení rozhodně stojí, snad celá série dobře dopadne a zůstane tam většina mých oblíbených postav.

29.12.2021 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Druhý díl fantasy série Dvory pokračuje v příběhu odvážné dívky, která poznává sama sebe. Naprosto zbožňuji cestu po postupném získávání zkušeností, mám ráda příběhy o plnění úkolů, a to vše tady bylo plnými doušky. A taky nádherné chvíle o poznávání přítel, budování vztahů. I když pro mne bylo ze začátku trochu těžké zvládnout tu bolest, co si s sebou hlavní hrdinka musela nést a s čím se musela vyrovnat, nijak nelituji, že to v knize bylo. Cesta, kterou se z toho dostávala, byla plná naděje.
Tuším, že některé z vás můžou trochu vyvést z míry několikastránkové (fakt několikastránkové) popisy o sexu a erotice, což u fantasy knih nebývá obvyklé. Ale toto je víc román o ženě pro ženy, než fantasy knížka jako taková. Mně vyhovovalo, že to je tak trochu protipólem ke scénám, kdy se někomu usekávají hlavy apod. (a to se ve fantasy knihách obvykle probírá na hodně stránkách... tak proč ne i ten sex)

08.12.2021 5 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Celá série Renegáti mne nadchla. Vnímala jsem ji jako odpočinkovou pohádku ze světa superhrdinů a děj mne pohltil. Bavilo mne sledovat rozpolcenost hrdinky mezi světem padouchů a hrdinů i přemýšlení o tom, kdo je vlastně kdo. Nemyslím si ale, že by celá série nesla nějaké významné sdělení k zamyšlení, to ani ne. Vnímala jsem ji opravdu jako pohádku po mladší čtenáře. Pro mne bylo po delší době změnou číst děj v er-formě a dostat s v romantice maximálně k polibku postav a čtení jsem s užila. I když je sérii často vytýkáno, že je neuvěřitelné, že by si nikdo nespojil vodítka mezi postavou Novy a Nightmare, mně to jako problém nepřišlo. V tom světě, jak je vykreslený, a při tolika různých vlastnostech superhrdinů to působilo celkem věrohodně. Navíc postavy prostě chtěly věřit své pravdě a svým přáním a ne logicky uvažovat. Myslím, že celou sérii a celý ten příběh a svět a spojitosti vymyslela autorka fakt dobře a kniha rozhodně stojí za přečtení.

20.11.2021 5 z 5

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Tento půvabný příběh mne doslova nenechal spát. Tolik napětí v jedné jemně romantické knížce, to byla síla. Lehce jsem se bála, často usmívala a párkrát při čtení skoro zapomínala dýchat. Kniha je nádherně čtivá, přijde mi, že tam nebylo ani o písmenko navíc, než mělo být. Žádná nuda, žádné zbytečnosti, jen to opravdu podstatné. Plně Vám doporučuji zkusit se do této knížky ponořit a nechat se unést, je skvělá. Hlavní hrdinové působí opravdově a velmi sympaticky. I když už znám celý příběh, stejně ji čtu znovu a znovu jen pro ten půvabný příběh a to napětí.

27.10.2021 5 z 5

Útěk za láskou Útěk za láskou Petra Martišková

Tohle vlastně není ani tak kniha, jako spíš filmový scénář k přeslazené lehce akční americké romantické komedii. A když se smíříte s tím, že čtete něco absolutně nereálného a nelogického a nemožného, tak je to vlastně skvělá knížka. Prostě se prokousáváte typickým americkým bijákem s tak nesmyslnou zápletkou, až to bolí. Ale mile bolí. Číst si o holce, která holduje parkouru a free runningu, mě bavilo. Její sebevědomí v americkém prostředí jsem autorce moc nebaštila, ale vlastně mi to nevadilo. Vždyť to byl jen takový hloupoučký naivní "film", tak proč ne. Pokud se povznesete nad tím nereálným nápadem a berete příběh s velkou lehkostí, myslím, že si jej zamilujete. Škoda, že se vydavatelství nesnažilo věnovat aspoň chvilku lepší obálce, takhle fotka z fotobanky už je ohraná ;-)

26.10.2021 5 z 5